Zostałeś poszkodowany w wypadku? Twoje auto nadaje się do naprawy, a Ty potrzebujesz samochodu, aby się przemieszczać i nie możesz sobie pozwolić na kilka dni bez „czterech kółek”? Sprawdź, kiedy należy Ci się samochód zastępczy z OC sprawcy!
Z tego artykułu dowiesz się...
Co daje auto zastępcze z OC sprawcy kolizji lub wypadku?
Auto zastępcze z OC to nie fanaberia, ale jeden z naszych przywilejów, wynikających z ochrony ubezpieczeniowej. W ramach OC sprawcy, możemy nie tylko naprawić nasz pojazd, ale także korzystać z samochodu wynajętego na koszt ubezpieczyciela.
Oczywiście z tego przywileju możemy skorzystać w określonych granicach i na pewnych zasadach. Warto jednak zdawać sobie z tego faktu sprawę – zwłaszcza jeśli naprawa naszego samochodu potrwa dłużej niż dzień lub dwa.
Auto zastępcze z OC – jakie są zasady?
Faktem jest, że praktyka w zakresie refundacji kosztów użytkowania samochodu zastępczego z OC sprawcy była do niedawna niejednolita. Ubezpieczyciele kwestionowali konieczność posiadania samochodu zastępczego np. osobom prywatnym, które nie używały auta w celach zarobkowych. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego, rekomendacją Rzecznika Finansowego i Komisji Nadzoru Finansowego, są to jednak praktyki nieprawidłowe, a osoba, która została poszkodowana w wypadku drogowym, ma prawo do auta zastępczego, bez względu na cel, w którym go używa.
Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje nam przy zachowaniu pewnych istotnych zasad, na cały okres naprawy pojazdu. W przypadku stwierdzenia szkody całkowitej, pojazd zastępczy z OC sprawcy, przysługuje poszkodowanemu od dnia zgłoszenia szkody aż do dnia wypłaty odszkodowania lub nabycia nowego auta. Jeśli auto stoi w warsztacie, a naprawa się przedłuża np. z powodu braku części, warto zbierać dokumenty, które ten fakt potwierdzą.
O czym jeszcze trzeba pamiętać wynajmując samochód z OC sprawcy? Auto, które będziemy użytkować powinno być podobnej klasy co nasz pojazd. Jeśli uszkodzony samochód to np. Toyota Yaris, nie możemy wynająć na koszt ubezpieczyciela sportowego BMW.
Wynajem z OC sprawcy – jak zorganizować pojazd zastępczy z OC?
Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku drogowym i chcesz skorzystać z auta zastępczego z OC sprawcy możesz wystąpić z takim wnioskiem w momencie zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi – ubezpieczyciel powinien przedstawić Ci możliwości (wypożyczalnia, flota własna, inne opcje). Możesz także skorzystać z auta zastępczego dostępnego w warsztacie, który naprawia Twój pojazd lub wynająć auto od wypożyczalni, która oferuje taką usługę i rozliczy się z TU.
Samochód zastępczy z OC sprawcy – mity
Temat wynajmu samochodu zastępczego obrósł w wiele szkodliwych mitów. Większość z nich to oczywiście kłamstwa. Warto więc sprawdzić, jak wygląda temat wynajmu lub wypożyczenia samochodu, który ma nam zrekompensować straty wynikające z braku pojazdu.
Poniżej obalamy kilka z nich.
- Jeśli możesz korzystać z komunikacji miejskiej, auto zastępcze z OC nie przysługuje
To nieprawda. Sąd Najwyższy uznał, że możliwość korzystania z komunikacji miejskiej nie może być powodem, dla którego ubezpieczyciel odmawia pokrycia kosztów auta zastępczego z OC.
- Auto zastępcze przysługuje tylko osobom prowadzącym działalność gospodarczą
Zgodnie z rekomendacjami wydanymi przez Rzecznika Finansowego i Sąd Najwyższy, cel w jakim korzystamy z auta, nie ma znaczenia dla decyzji o przyznaniu pojazdu zastępczego. Jeśli potrzebujesz samochodu, aby odwozić dzieci do szkoły, dojeżdżać na zakupy, czy do pracy, auto zastępcze powinno zostać Ci przyznane.
- Ubezpieczyciel powinien pokryć wszystkie koszty związane z wynajęciem auta zastępczego z OC sprawcy
Ubezpieczyciel nie pokryje kosztów paliwa, płynu do spryskiwaczy czy kosztu wynajmu pojazdu o wyższej klasie niż ten, którym dysponujesz na co dzień. Warto również zwrócić uwagę na koszt wynajmu – jeśli odbiega on znacząco od kosztów rynkowych, również może być zakwestionowany.