Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Hasło licytacja kojarzymy z prawdziwą okazją – na pewno będzie tanio. Jednak czy nie zdarzy się zamiast atrakcyjnego pojazdu kupić po prostu kota w worku? W jaki sposób można nabyć auto z licytacji komorniczej? Kto może przystąpić do licytacji i kupić taki samochód? Jak wygląda licytacja? Jakie są wady i zalety auta od komornika? Poznaj szczegóły. 

Z jakiego powodu odbywają się licytacje komornicze?

Licytacje komornicze samochodów odbywają się po to, by zaspokoić roszczenia wierzycieli. Trafiają na nie pojazdy osób prywatnych, które nie są w stanie spłacić długu ale i samochody firm, które z jakiegoś powodu stają się niewypłacalne. Wierzyciele dłużników z pomocą komornika próbują w ten sposób odzyskać wierzytelności. Jednym ze sposobów jest właśnie sprzedaż pojazdów dłużników. Pieniądze, które zostały uzyskane przez aukcje komornicze samochodów, służą do pokrycia długów.

Oczywiście od uzyskanej za nie sumy należy odjąć odpowiednią sumę kosztów egzekucyjnych. Oprócz komornika licytacje mogą też organizować urzędy celne i skarbowe – one z kolei sprzedają auta, które zostały zarekwirowane jako dowód przestępstwa lub pochodzą z przemytu. 

Licytacje komornicze aut  – kto może przystąpić?

Jeśli mają miejsce licytacje komornicze aut, to nasuwa się pytanie, czy każdy może do nich przystąpić? Okazuje się, że praktycznie tak. Nie trzeba do tego spełniać jakichś specjalnych warunków ani zgłaszać wcześniej swojego udziału. Wystarczy zgłosić się w wyznaczonym terminie i miejscu. Jednak istnieje bardzo niewielki krąg osób, które w licytacji nie mogą wziąć udziału.

Przepisy Kodeksu Cywilnego wymieniają wśród nich:  

  • komornika
  • dłużnika
  • najbliższą rodzinę dłużnika i komornika 
  • osoby obecne na licytacji z racji pełnionego urzędu
  • osoby opieszałe (pojęcie to określa osobę, która wygrała wcześniej inną licytację i nie zapłaciła należnej kwoty, a przystępuje do kolejnej aukcji).

Gdzie znaleźć informację o aukcji?

Być może masz postanowienie, żeby skorzystać z okazji, jaką jest kupno samochodu od komornika. Skąd w takim razie zdobyć informacje na temat tego, gdzie i kiedy się odbędzie i co będzie przedmiotem aukcji. Znalezienie takiej oferty wcale nie jest trudne. Ogłoszeń o przeprowadzeniu licytacji można szukać w sądach, kancelariach komorniczych, lokalnej prasie czy stronie konkretnego komornika.

Najbardziej powszechnie dostępnym źródłem informacji jest jednak oficjalna strona Krajowej Rady Komorniczej – licytacje.komornik.pl. Zamieszczone tam obwieszczenia podzielone są na kategorie, dzięki czemu od razu można przejść do interesujących cię samochodów. A tam obejrzeć zdjęcia licytowanego pojazdu, poznać miejsce, czas i cenę wywoławczą.  

Jak odbywa się licytacja komornicza?

Jeśli osoba zainteresowana zakupem auta z licytacji dowie się, gdzie i kiedy odbędzie się aukcja, wystarczy, że zjawi się na miejscu z pieniędzmi. Gdyby dłużnik zdążył rozliczył się ze swoich należności, aukcja może być w ostatniej nawet chwili odwołana. Jeśli jednak dojdzie do skutku, ważne, by znać pewną zasadę dotyczącą szacowania pojazdów. Dokonuje tego rzeczoznawca. Na licytacje komornicze samochody zostają wystawione na pierwszą licytację za 75% wartości i za 50% przy okazji drugiej. 

Samą licytację zaczyna się od wpłacenia tzw. wadium czyli sumy 10% oszacowanej ceny auta. W przypadku przegranej zostanie ona zwrócona. Jeśli z kolei wygramy licytację, zostanie odliczona od ceny auta.

Aukcja zaczyna się od podania przez komornika ceny wywoławczej – to rozpoczyna właściwą licytację, czyli podbijanie ceny auta. Kończy się ona w momencie, gdy nikt nie poda wyższej kwoty. Osoba, która wygra, od razu musi wpłacić 20% wylicytowanej kwoty (nie mniej niż 500 zł), a pozostałe 80% do południa następnego dnia. W razie niedopełnienia tego obowiązku wygrany traci wadium oraz 20% wpłacone podczas licytacji. 

Auto z licytacji komorniczej – zalety i wady

Najważniejszą i niepodlegającą dyskusji pozytywną stroną zakupu auta od komornika jest jego niska cena. W żadnym innym przypadku nie można by nabyć atrakcyjnego auta za nawet połowę ceny. Patrząc pod tym kątem, możemy uznać aukcje komornicze za prawdziwe okazje. Zwłaszcza, gdy wypatrzymy sobie w ogłoszeniu jakiś wymarzony model. 

Jednak pojawiają się w związku z licytacją niekiedy także problemy, które mogą zburzyć radość z zakupu.

Auta wcześniej nie jesteśmy w stanie sprawdzić, więc zdarza się kupić kota w worku.

W normalnych okolicznościach przed zakupem sprawdzamy stan techniczny samochodu, tutaj opieramy się na zdjęciach i informacjach podanych w ogłoszeniu. Można się więc mocno rozczarować stanem technicznym nowego nabytku. A z pretensjami nie ma się do kogo zgłosić. Istnieje też niebezpieczeństwo, że formalności mogą się mocno przedłużyć, jeśli dłużnik zaskarży przebieg licytacji. Wówczas wygrany nie otrzyma auta, dopóki skarga nie zostanie rozpatrzona przez sąd. Na szczęście wówczas można do 7 dni odstąpić od zakupu i otrzymać zwrot kosztów.   

PODSUMOWANIE:

  • Na licytacje komornicze trafiają samochody dłużników w celu pokrycia ich długów.
  • Informacje na temat licytacji znajdują się na stronie licytacje.komornik.pl, w budynkach sądu czy lokalnej prasie.
  • Do licytacji może przystąpić właściwie każdy (oprócz dłużnika, komornika i ich najbliższych) pod warunkiem wpłacenia wadium czyli 10% oszacowanej ceny.
  • W trakcie licytacji wygrywa osoba, której cena nie została przebita wyższą ofertą.      
  • Zaletą zakupu auta na licytacji komorniczej jest korzystna cena, a wadą nieznany stan techniczny pojazdu. 
Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej