Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 09.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Jeżdżenie z dzieckiem w samochodzie to szereg wyzwań szczególnie dla młodych rodziców. Tym bardziej że przepisy uległy zmianie, a nadal nie wszyscy stosują się do nowego prawa. Czy wiesz, od kiedy wożenie dziecka z przodu auta jest dozwolone? Nie? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł! 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Zasady bezpiecznego przewożenia, czyli dziecko w aucie

Wożenie dziecka z przodu

Prawo o ruchu drogowym w art. 39 ust. 3 wyraźnie wskazuje, jakie zasady obowiązują poruszającego się pojazdem, gdy przewozi dzieci:

  1. W pojeździe kategorii M 1 , N 1 , N 2 i N 3 , o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:
  • masą i wzrostem dziecka oraz
  • właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

Zatem, co do zasady należy pamiętać, że wszystkie dzieci, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu, powinny poruszać się samochodem w foteliku samochodowym lub urządzenie podtrzymującym. Zgodnie z polskim prawem jest jednak kilka wyjątków i dzieci nie muszą stosować się do tych zasad w momencie gdy: jadą taksówką, karetką, z policją, strażą miejską lub strażą graniczną, albo też wtedy, gdy posiadają odpowiednie zaświadczenie od lekarza, że ze względu na stan zdrowia nie muszą stosować się do powyższych reguł.

Przewożenie dzieci z przodu w samochodzie

Wożenie dziecka z przodu w samochodzie wiąże się jednak z większą liczbą obostrzeń. Jakich? Już wyjaśniamy! Najmłodsi podróżując autem, dla swojego bezpieczeństwa jak najdłużej powinni siedzieć na tylnej kanapie. Czasami jednak nie ma innej możliwości i musimy dziecko posadzić z przodu.

Polskie prawo zezwala na to, aby kierujący pojazdem mógł podróżować z dzieckiem, która nie ma 150 cm na przednim siedzeniu w foteliku samochodowym lub urządzenie podtrzymującym.

Specjaliści wskazują jednak, że bezpieczeństwo dziecka powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu, a takie zapewnimy najbardziej, gdy podróż będzie odbywała się jednak z tyłu pojazdu. 

Wożenie dziecka z przodu – przepisy dotyczące najmłodszych

Wożenie dziecka z przodu

Wożenie dziecka z przodu zdarza się najczęściej rodzicom najmłodszych dzieci, którzy podróżują samodzielnie i opieka nad pociechą w takiej sytuacji wydaje się najwygodniejsza. Tu jednak warto mieć na uwadze, że foteliki z tak zwanej grupy 0 mogą być ustawione na siedzeniu pasażera obok kierowcy pod pewnymi warunkami. Po pierwsze tego rodzaju fotelik musi zostać zamontowany tyłem do kierunku jazdy.

Jednocześnie pojazdy posiadające poduszki powietrzne muszą mieć je wyłączone po stronie pasażera. Wybuchająca poduszka powietrzna stanowi niemałe zagrożenia dla malucha i może uszkodzić skorupę fotelika samochodowego, który w takiej sytuacji nie będzie należycie chronił życia i zdrowia dziecka.

Zawsze miejmy na względzie bezpieczeństwo. Fotelik dziecięcy na przednim siedzeniu to zawsze bardziej ryzykowne rozwiązanie. Jeśli jest to tylko możliwe, starajmy się przewozić pociechy na tylnej kanapie samochodu, jest ona najbezpieczniejsza w razie wypadku lub kolizji.

Jak wybrać fotelik dla dziecka?

Bezpieczeństwo dla naszych najmłodszych jest najważniejsze. Jednym z kluczowych elementów bezpieczeństwa jest dobór odpowiedniego fotelika. Fotelik dobieramy do wzrostu, wagi i wieku dziecka. Foteliki samochodowe, dostępne na rynku, są podzielona na kilka kategorii.

Pierwsza grupa to foteliki „0”. Przeznaczone są dla dziecka w wieku do 9 miesięcy i wagi do 10 kg. Kolejna grupa (0+) to foteliki dla dzieci w wieku do 18-20 miesięcy i wadze do 13 kg. Trzecia grupa (I) to produkty dedykowane dzieciom o wadze do 18 kg. Ostatnia, czwarta grupa, przeznaczona jest dla dzieci do 36 kg i do wieku 12 lat. Przewożenie dziecka zgodnie z przepisami, w tym tyłem do kierunku jazdy, będzie efektywne, tylko w stuacji gdy fotelik będzie poprawnie zamontowany. Bardzo ważne jest właściwe użycie pasów bezpieczeństwa, o ile fotelik montuje się przy ich użyciu.

PODSUMOWANIE:

  • Zasady poruszania się samochodem z dziećmi określone są przepisami prawa. Najmłodsi muszą się poruszać samochodem zawsze w foteliku samochodowym lub urządzenie podtrzymującym.
  • Dzieci do 150 centymetrów wzrostu mogą podróżować na przednim siedzeniu pasażera przy odpowiednim zabezpieczeniu.
  • Maluszki podróżujące w fotelikach z grupy 0 lub 0+ mogą jechać na siedzeniu pasażera z przodu, jeżeli fotelik zamontowany jest tyłem do kierunku jazdy i wyłączona jest poduszka powietrzna.
  • Najbezpieczniejszym miejscem dla dzieci w samochodzie jest tylna kanapa. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej