Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Jeżdżenie z dzieckiem w samochodzie to szereg wyzwań szczególnie dla młodych rodziców. Tym bardziej, że przepisy uległy zmianie, a nadal nie wszyscy stosują się do nowego prawa. Czy wiesz, od kiedy wożenie dziecka z przodu auta jest dozwolone? Nie? W takim razie koniecznie przeczytaj ten artykuł! 

Zasady bezpiecznego przewożenia dzieci w aucie

Prawo o ruchu drogowym w art. 39 ust. 3 wyraźnie wskazuje, jakie zasady obowiązują poruszającego się pojazdem, gdy przewozi dzieci:

  1. W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:
  • masą i wzrostem dziecka oraz
  • właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.

Czytaj także: Od kiedy dziecko może jeździć z przodu?

Zatem co do zasady należy pamiętać, że wszystkie dzieci, które nie osiągnęły 150 cm wzrostu, powinny poruszać się samochodem w foteliku samochodowym lub urządzenie podtrzymującym. Zgodnie z polskim prawem jest jednak kilka wyjątków i dzieci nie muszą stosować się do tych zasad w momencie gdy: jadą taksówką, karetką, z policją, strażą miejską lub strażą graniczną, albo też wtedy, gdy posiadają odpowiednie zaświadczenie od lekarza, że ze względu na stan zdrowia nie muszą stosować się do powyższych reguł. 

Przewożenie dzieci z przodu w samochodzie

Wożenie dziecka z przodu w samochodzie wiąże się jednak z większą liczbą obostrzeń. Jakich? Już wyjaśniamy! Najmłodsi podróżując autem, dla swojego bezpieczeństwa jak najdłużej powinni siedzieć na tylnej kanapie. Czasami jednak nie ma innej możliwości i musimy dziecko posadzić z przodu.

Polskie prawo zezwala na to, aby kierujący pojazdem mógł podróżować z dzieckiem, która nie ma 150 cm na przednim siedzeniu w foteliku samochodowym lub urządzenie podtrzymującym.

Specjaliści wskazują jednak, że bezpieczeństwo dziecka powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu, a takie zapewnimy najbardziej, gdy podróż będzie odbywała się jednak z tyłu pojazdu. 

Fotelik na przednim siedzeniu przepisy dotyczące najmłodszych

Wożenie dziecka z przodu zdarza się najczęściej rodzicom najmłodszych dzieci, którzy podróżują samodzielnie i opieka nad pociechą w takiej sytuacji wydaje się najwygodniejsza. Tu jednak warto mieć na uwadze, że foteliki z tak zwanej grupy 0 mogą być ustawione na siedzeniu pasażera obok kierowcy pod pewnymi warunkami. Po pierwsze tego rodzaju fotelik musi zostać zamontowany tyłem do kierunku jazdy.

Jednocześnie pojazdy posiadające poduszki powietrzne muszą mieć je wyłączone po stronie pasażera. Wybuchająca poduszka powietrzna stanowi niemałe zagrożenia dla malucha i może uszkodzić skorupę fotelika samochodowego, który w takiej sytuacji nie będzie należycie chronił życia i zdrowia dziecka.

Zawsze miejmy na względzie bezpieczeństwo. Fotelik dziecięcy na przednim siedzeniu to zawsze bardziej ryzykowne rozwiązanie. Jeśli jest to tylko możliwe, starajmy się przewozić pociechy na tylnej kanapie samochodu, jest ona najbezpieczniejsza w razie wypadku lub kolizji.

 PODSUMOWANIE:

  • Zasady poruszania się samochodem z dziećmi określone są przepisami prawa. Najmłodsi muszą się poruszać samochodem zawsze w foteliku samochodowym lub urządzenie podtrzymującym.
  • Dzieci do 150 centymetrów wzrostu mogą podróżować na przednim siedzeniu pasażera przy odpowiednim zabezpieczeniu.
  • Maluszki podróżujące w fotelikach z grupy 0 lub 0+ mogą jechać na siedzeniu pasażera z przodu, jeżeli fotelik zamontowany jest tyłem do kierunku jazdy i wyłączona jest poduszka powietrzna.
  • Najbezpieczniejszym miejscem dla dzieci w samochodzie jest tylna kanapa. 
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji
Samochód van
Samochód VAN Autor Anna Rychlewicz Komunikacyjne
Van to typ nadwozia wielozadaniowego. W zależności od jego konfiguracji może służyć do przewozu ładunków lub pasażerów. Jest to pojazd pracujący, który chętnie wykorzystują różnego rodzaju firmy i przedsiębiorstwa. To także świetny środek transportowy dla większej liczby osób. ...
Czytaj dalej
liftback
Liftback Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Liftback to typ nadwozia samochodowego, który jest niezwykle podobny do sedana lub do hatchbacka. Niektórzy twierdzą nawet, że te pojęcia są sobie tożsame i nie ma między nimi żadnych różnić. Jak jest naprawdę? Jak odróżnić nadwozie liftback od innych typów samochodów? Zapraszamy n...
Czytaj dalej