Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
5/5 - (1 vote)

Wiele zawodów wymaga od kandydatów przejścia odpowiednich badań lekarskich. Taka procedura dotyczy także zawodowych kierowców. Jak zatem wyglądają badania dla zawodowych kierowców? Czy są obowiązkowe? Na czym polegają? Z ilu etapów się składają? Czy trzeba je powtarzać? Ile kosztują? Przyjrzymy się bliżej tym kwestiom.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kariera za kółkiem

Czy zawód zawodowego kierowcy cieszy się popularnością? Oczywiście, a branża transportowa ciągle się rozwija. Do tej profesji zachęca kandydatów szereg argumentów. Przede wszystkim wiele osób po prostu bardzo lubi jeździć samochodem. A nie ma nic przyjemniejszego niż wykonywanie w życiu pracy, która daje zadowolenie. Połączenie przyjemnego z pożytecznym jest tym milsze, jeśli idą za tym dobre pieniądze. Kierowca zawodowy, zwłaszcza gdy wyjeżdża za granicę, może liczyć co miesiąc na całkiem przyzwoitą wypłatę. To na pewno zachęca do wykonywania zawodu.

Z drugiej strony nie jest to zawód lekki. Po pierwsze w grę wchodzi ogromna odpowiedzialność zarówno za życie i zdrowie przewożonych ludzi, jak i towarów. A po drugie wymaga się od kierowców żelaznego zdrowia. Świadczą o tym dziesiątki godzin tygodniowo spędzanych za kierownicą, bez ruchu, przeciążenie wzroku, a do tego często dźwiganie ciężarów. Kierowca musi być więc w dobrej formie, by pracować. Badania lekarskie, którym poddaje się kierowca, mają właśnie na celu sprawdzenie jego predyspozycji do pracy w zawodzie.

Badania dla kierowców – czy to obowiązek?

Aby zostać kierowcą, trzeba przejść przez kilka etapów, które pozwolą na osiągnięcie uprawnień. Nawet osoba, która nie myśli o zawodowej karierze za kółkiem, musi najpierw przejść kurs przygotowawczy na prawo jazdy, a potem przejść pomyślnie egzamin teoretyczny i praktyczny. Wcześniej natomiast ma obowiązek wykonać badania lekarskie. To oczywiste, że nawet jeśli ktoś będzie używał samochodu tylko do celów prywatnych, musi mieć wszelkie predyspozycje do prowadzenia pojazdów. Przede wszystkim chodzi o dobry wzrok. Dlatego sprawdzane jest pole widzenia oraz fakt, czy kierowca dobrze widzi po zmroku. Oprócz tego lekarz bada słuch i zmysł równowagi.

To przecież od zdrowia i sprawnie działających zmysłów zależy bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników drogi. Dlatego też każda osoba, który ubiega się o prawo jazdy w kategoriach AM, A, A1, A2 (chcesz dowiedzieć się więcej? Kliknij w kategoria A2), B, B1, B+E, C, C1, C+E, D, D1, D1+E i T, musi przejść badania. Ale okazuje się, że nie wszyscy potrzebują tego samego zestawu badań.

To, jakie konkretnie badania musi obowiązują kierowcę, zależy od kategorii prawa jazdy, którą chce w przyszłości uzyskać.

Badania dla zawodowych kierowców – dlaczego są obowiązkowe?

Aby zostać zawodowym kierowcą, kandydat nie tylko musi przejść wszystkie poprzednie etapy, ale także otrzymać świadectwo kwalifikacji zawodowej. Z kolei aby je zdobyć, trzeba przedłożyć badania lekarskie i psychologiczne, które stwierdzają brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

Osoby, które posiadają prawo jazdy kategorii C, C+E, D i planują zarabiać na życie jako kierowca ciężarówki czy autobusu bezwzględnie muszą się wykazać predyspozycjami takimi jak sprawny wzrok, słuch, koordynacja, dobra forma fizyczna i psychiczna.

Biorą przecież odpowiedzialność za siebie, innych na drodze oraz przewożony towar. Z kolei kierowca autobusu dba podczas swojej pracy o bezpieczeństwo swoich pasażerów. Dlatego przed dopuszczeniem kandydata do pracy, obowiązkowo musi on przejść cały szereg badań. To ma na celu znacznie minimalizować ryzyko wypadków na drodze.

Jakie badania czekają na zawodowych kierowców?

Badania dla zawodowych kierowców obejmują znacznie większy zakres diagnostyki niż w przypadku osób, które używają auta do celów prywatnych.

Osoby chcące pracować zawodowo muszą się poddać szczegółowemu sprawdzeniu stanu zdrowia.

Nic dziwnego, bo przecież mają oni na co dzień znacznie większą odpowiedzialność i nie mogą stanowić zagrożenia dla innych. Nie tylko prowadzą swój pojazd zawodowo po wiele godzin dziennie, ale też nie mogą narażać na niebezpieczeństwo przewożonych towarów ani pasażerów. Dlatego podczas badań przed podjęciem pracy zawodowej kandydaci na zawodowych kierowców muszą się poddać badaniom:

  • okulistycznym
  • laryngologicznym sprawdzającym słuch kandydata
  • neurologicznym, podczas których sprawdzana jest koordynacja ruchowa i równowaga
  • ogólnym, które sprawdzają stan zdrowia kandydata. W tej diagnostyce lekarz skupia się na sprawdzeniu działania narządów ruchu, układu sercowo – naczyniowego, cukrzycy, wydolności nerek oraz wyklucza wszelkie inne poważne zaburzenia stanu zdrowia istotne z perspektywy zdolności do prowadzenia pojazdu.

Badania dla zawodowych kierowców – badania psychologiczne

Praca za kierownicą wymaga od zawodowych kierowców nie tylko wydolności fizycznej, ale także ogromnej odporności psychicznej na stres i zmęczenie. Z kolei od kierowców autokarów i busów wymaga się właściwego podejścia do pasażerów. Dlatego kandydatów na zawodowych kierowców wymaga się także przedstawienia wyników badań psychologicznych. Mają one na celu ocenę zachowania kierowcy w trudnych sytuacjach.

Sprawdzają też, czy kandydat nie ma żadnych zaburzeń psychicznych. Badania dla przyszłych zawodowych kierowców sprawdzają także, czy dana osoba nie ma objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie. Dotyczy to także innych środków psychoaktywnych. I wreszcie sprawdzone musi zostać, czy przyszły kierowca nie zażywa z powodów zdrowotnych takich leków, które mogą mieć wpływ na zdolność do prowadzenia pojazdu.

Jak często trzeba wykonywać badania dla zawodowych kierowców?

Kiedy już wiadomo, jakie badania czekają kandydata na zawodowego kierowcę, warto się przyjrzeć bliżej obowiązującym terminom. Kiedy należy wykonywać badania potwierdzające zdolność do wykonywania zawodu? Czy trzeba je powtarzać, czy są one ważne przez cały czas pracy za kółkiem? Okazuje się, że badania dla zawodowych kierowców dzielą się na dwie kategorie:

  • wstępne
  • okresowe

Te pierwsze, czyli badania wstępne, trzeba oczywiście przejść jeszcze przed rozpoczęciem pracy. Natomiast, jeśli kierowca zacznie pracę, powinien systematycznie kontrolować swój stan zdrowia. Wtedy musi mieć aktualne tak zwane badania okresowe. Ale nie ma się co bać. Nie będzie to na pewno jakimś szczególnym obciążeniem, ponieważ powtórne badania wypadają co 5 lat. Takie odstępy między kolejnymi badaniami dotyczą osób do 60 roku życia.

Starsi kierowcy muszą badać się częściej – co 30 miesięcy, czyli co 2 i pół roku.

Niepomyślny wynik badań – czym skutkuje?

Orzeczenie lekarza o aktualnym  dobrym stanie zdrowia jest niezbędne do wykonywania zawodu. Co więc w sytuacji, gdy lekarz stwierdzi niezdolność do wykonywania zawodu? Może to skutkować różnymi decyzjami w zależności od wyników badań. Pierwszą z nich może być całkowity zakaz prowadzenia niektórych  pojazdów.

Inną decyzją może być wydanie czasowego pozwolenia na pracę jako zawodowy kierowca. Po upływie określonego czasu taka osoba będzie musiała wykonać powtórne badania. A jakie przeciwwskazania do wykonywania zawodu może stwierdzić lekarz u kogoś, kto zawodowo prowadzi pojazdy? To przede wszystkim:

  • poważne problemy ze wzrokiem
  • zaburzenia psychiczne
  • poważne problemy zdrowotne zagrażające bezpieczeństwu prowadzenia pojazdów.

Decyzja lekarza nie jest jednak zupełnie ostateczna i można się z nią nie zgodzić. Jeśli więc badana osoba nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarskiego, może w ciągu 14 dni wystąpić z wnioskiem o przeprowadzenie ponownego badania.

Skierowanie na badania dla zawodowych kierowców

Pozostało pytanie, jak się dostać na badanie okresowe dla zawodowych kierowców? Okazuje się, że takie skierowanie ma obowiązek wystawić pracownikowi przedsiębiorca czyli właściciel firmy transportowej lub inny podmiot odpowiedzialny za przewóz drogowy. Musi on także pokryć wszelkie koszty związane z tymi badaniami. W trakcie pracy kierowcy kopia zaświadczenia znajduje się w jego dokumentacji pracowniczej.

A czy otrzymanie skierowania zobowiązuje do przestrzegania jakichś terminów? Zdecydowanie tak. Osoba, która otrzymała od pracodawcy skierowanie ma 30 dni na wykonanie niezbędnych badań potwierdzających przydatność do wykonywania zawodu. Stwierdza to orzeczenie lekarskie wystawione przez specjalistę medycyny pracy z uprawnieniami do badań profilaktycznych pracowników transportu.

Ile kosztują badania dla zawodowych kierowców?

Wiele badań zdrowotnych można wykonać w naszym kraju bezpłatnie. Jednak niestety badania lekarskie dla kierowców nie należą do tej kategorii, ponieważ wszelkie badania związane z medycyną pracy są odpłatne. Za wizytę lekarską w ramach badań dla zawodowych kierowców trzeba zapłacić 200 zł. Osobno trzeba też zapłacić za badania psychologiczne. Taka wizyta kosztuje nieco mniej, bo 150 zł.

Ubezpieczenie dla zawodowych kierowców

Kierowcy zawodowi pracują na trasie. Z tego powodu potrzebują szczególnej opieki ubezpieczeniowej. W większości przypadków nie muszą się w pracy sami troszczyć o swoje ubezpieczenie, ponieważ przedsiębiorcy wykupują zazwyczaj polisy, które kompleksowo chronią pracowników podczas ich podróży służbowych.

Ochrona tego typu obejmuje zarówno zdarzenia na terytorium kraju jak i za granicą, co w przypadku kierowców zawodowych często okazuje się niezbędne.

Oczywiście zazwyczaj konkretne warunki ustalane są indywidualnie i dostosowane do potrzeb firmy. Jednak zazwyczaj pakiet ubezpieczeń dla zawodowych kierowców obejmuje:

  • NNW w czasie pracy oraz w czasie pracy i w czasie wolnym za granicą
  • pokrycie kosztów leczenia w razie choroby lub wypadku
  • ochrona przed uszkodzeniem lub kradzieżą bagażu
  • ochrona przed utratą dokumentów w czasie podróży
  • pomoc techniczna oraz informacyjna w ramach assistance.

PODSUMOWANIE:

  • Każdy kierowca przed otrzymaniem prawa jazdy musi przejść podstawowe badania lekarskie dotyczące przede wszystkim sprawdzenia wzroku kandydata.
  • Badania dla zawodowych kierowców są obowiązkowe, dopiero na ich podstawie otrzymują oni świadectwo kwalifikacji zawodowej.
  • Badania dla zawodowych kierowców obejmują badania: wzroku, słuchu, równowagi, ogólnego stanu zdrowia i wydolności narządów oraz badania psychologiczne.
  • Zawodowi kierowcy do 60-tego roku życia mają obowiązek przechodzenia badań okresowych co 5 lat, a starsi co 2 i pół roku.
  • Orzeczenie lekarskie wystawia lekarz medycyny pracy, a badania wykonywane są na podstawie skierowania wystawionego przez pracodawcę.
  • Koszt badań lekarskich to 200 zł, a badań psychologicznych 150 zł.
  • Niepomyślne wyniki mogą skutkować ograniczeniem uprawnień, ale z decyzją lekarza można się nie zgodzić i w ciągu 14 dni przeprowadzić na wniosek kierowcy lub pracodawcy ponowne badania.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

mandat na raty
Mandat na raty Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Mandaty drogowe są jednym z najczęstszych sposobów karania kierowców za naruszenie przepisów ruchu drogowego w Polsce. Choć większość mandatów należy opłacić w wyznaczonym terminie, wielu kierowców znajduje się w sytuacji, w której jednorazowa spłata kary stanowi duże obciążenie...
Czytaj dalej
1 ar ile to m2
1 ar – ile to m2? Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Zakup działki pod budowę domu wiąże się z koniecznością zrozumienia kluczowych pojęć, które pomogą wybrać odpowiednią wielkość terenu. Co to jest hektar? Ile metrów kwadratowych to 1 ar? Co jeszcze warto wiedzieć na temat powierzchni działki przeznaczonej na budowę domu? Poniżej...
Czytaj dalej