Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 08.06.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
5/5 - (1 vote)

Prawo jazdy jest marzeniem wielu młodych Polaków. Posiadanie prawka wiąże się z godzinami nauki teorii i praktyki oraz zdaniem egzaminów. Na tym wymagania się nie kończą – obowiązkowo musimy przejść również badania lekarskie. Na czym polega badanie lekarskie na prawo jazdy? Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy? Ile jest ważne badanie lekarskie na prawo jazdy? Sprawdź!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Badanie lekarskie na prawo jazdy w Polsce jest obowiązkowe. Chcąc legalnie prowadzić samochód, nie możemy pominąć tego etapu. Przepisy wymagają, aby przyszły kandydat na kierowcę został przebadany jeszcze przed oficjalnymi egzaminami. Nie ma się jednak czego obawiać – w większości przypadków badanie lekarskie na prawo jazdy to czysta formalność.

Badanie lekarskie na prawo jazdy – na czym polega?

Mogłoby się wydawać, że badanie lekarskie na prawo jazdy jest zbędną formalnością. Nic bardziej mylnego. Ustawodawca nie bez powodu nakłada na przyszłych kierowców taki obowiązek. Prowadzenie samochodu to ogromna odpowiedzialność – nie tylko za nas samych, ale również współpasażerów oraz innych uczestników ruchu – kierowców, pieszych czy rowerzystów.

Badanie lekarskie na prawo jazdy ma sprawdzić nasze umiejętności motoryczne oraz podzielność uwagi. Lekarz bada również, czy aspirujący kierowca nie ma cech lub dolegliwości, które mogłyby stwarzać zagrożenie na drodze.

Jakie dokładnie badania będziemy więc przechodzić? Lekarz sprawdzi przede wszystkim zmysł wzroku i słuchu. Nie warto ukrywać np. tego, że nosimy okulary. Wiele osób martwi się, że w związku z wadą wzroku ich dokument zostanie wystawiony terminowo – po pierwsze – przepisy w tym zakrese i tak się zmieniły (teraz wszyscy otrzymują prawo jazdy na określony termin), a po drugie – chodzi o bezpieczeństwo – a w tym przypadku nie ma miejsca na ustępstwa czy sekrety.

Będziemy musieli również zeznać, czy i jakie leki przyjmujemy na stałe oraz wskazać choroby przewlekłe, jeżeli występują.

Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy?

Przed wizytą u lekarza warto wiedzieć, że zaświadczenie o zdolności do prowadzenia pojazdów nie może być wystawione przez lekarza rodzinnego. Musimy więc udać się do osoby, która ma odpowiednie uprawnienia. Najczęściej szkoły prowadzące kurs współpracują z uprawnionymi specjalistami – warto skorzystać z takiej propozycji – oszczędzi to nam czas na poszukiwanie.

Zdarza się również, że ośrodki szkoleniowe oferują badania lekarskie w cenie kursu.

Tego typu usługa wydaje się być korzystna. Tak czy inaczej, musimy liczyć się z wydatkiem 200 zł. Jest to kwota ustalona ustawowo, więc wszędzie zapłacimy dokładnie tyle samo Nie ma znaczenia przy tym znaczenia, który raz podchodzimy do tego typu badania. Cena zawsze jest taka sama.

Badanie lekarskie na prawo jazdy nie trwa zbyt długo. Doświadczony lekarz o tym, czy możemy prowadzić samochód, czy też nie, orzeka w kilkanaście minut. Pomagają mu przy tym specjalistyczne urządzenia. W przypadku poważnych wątpliwości może skierować nas na badania uzupełniające. Jeżeli jednak nie mamy wady wzroku czy słuchu oraz nie przyjmujemy lekarstw na stałe, nie powinniśmy się martwić.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji możemy zacząć przygotowania do egzaminu teoretycznego i praktycznego, które będą zwieńczeniem naszej przygody z kursem na prawo jazdy.

Ile kosztuje badanie lekarskie na prawo jazdy kat. B

Jak wspominaliśmy wcześniej, koszt badania lekarskiego na prawo jazdy kosztuje 200 zł i jest określony ustawowo. Nie ma tu znaczenia również kategoria uprawnienia, jakie chcemy wykonać. Zarówno nowy kierowca, jak i zawodowy będzie musiał zapłacić 200 zł. Wpisując więc w wyszukiwarkę internetową frazę „badanie lekarskie na prawo jazdy cena”, zawsze uzyskamy ten sam rezultat. Badanie lekarskie na prawo jazdy to nie jest wysoki koszt.

Badanie lekarskie na prawo jazdy online

W dzisiejszych, po pandemicznych czasach, jesteśmy przyzwyczajeni do wykonywania wielu czynności zdalnie. Kiedyś nie do wyobrażenia było, aby pracować przez internet. Również lekarze zaczęli udzielać nam porad przez sieć. Pandemia koronawirusa zmieniła wiele, jednak nie wszystko. Badanie lekarskie na prawo jazdy musimy wykonać stacjonarnie.

Nie ma tu żadnych ustępstw, czemu trudno się dziwić. Badania wzroku i słuchu nie da się wykonać przez ekran monitora czy smartfona. Przynajmniej jeszcze nie teraz.

Badanie lekarskie na prawo jazdy nie może się odbyć w ramach teleporady.

Ile jest ważne badanie lekarskie na prawo jazdy

Jak wspominaliśmy we wcześniejszej części naszego artykułu, przepisy dotyczące ważności badań lekarskich zmieniły się. Do 2013 roku możliwe było wydanie ich bezterminowo. Obecnie badanie lekarskie na prawo jazdy możemy uzyskać na maksymalnie 15 lat. Co ważne, w niektórych przypadkach zaświadczenie może być znacznie krótsze – w tym przypadku to minimalnie jeden rok. Dotyczy to szczególnie osób w podeszłym wieku czy z poważną wadą wzroku.

Badanie lekarskie na prawo jazdy

Wydawało Ci się, że zdawanie prawa jazdy to wyłącznie jeżdżenie po mieście i frajda? Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, że czekają cię również inne formalności – m.in. badania lekarskie. W Polsce są one obowiązkowe i musimy przejść je jeszcze przed zdawaniem oficjalnych egzaminów.

Najczęściej szkoły jazdy oferują tego typu usługi, co pozwala zaoszczędzić nam czas. Zdarza się również, że cena tego badania wliczona jest w opłatę za cały kurs. Cena badania lekarskiego na prawo jazdy została ustalona przez ustawodawcę i wynosi 200 zł. Badanie lekarskie nie trwa długo, a specjalista skupi się na sprawdzeniu naszego wzroku i słuchu.

Nie warto zatajać żadnych informacji o stanie naszego zdrowia.

Wsiadając w samochód, bierzemy odpowiedzialność za siebie, współpasażerów oraz pozostałych uczestników ruchu. Od 2013 roku badania lekarskie nie są wydawane bezterminowo. To lekarz decyduje o długości ich ważności – może to być od roku do 15 lat. W skrajnych przypadkach możemy uzyskać całkowitą odmowę wydania zgody na prowadzenie pojazdów mechanicznych.

PODSUMOWANIE:

  • Badanie lekarskie na prawo jazdy musisz przejść przed egzaminem.
  • Opłata za badanie lekarskie na prawo jazdy może, ale nie musi być wliczona w cenę kursu.
  • Badanie lekarskie na prawo jazdy kosztuje zawsze 200 zł.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Kary za brak pcc-3
Kary za brak PCC-3 po zakupie samochodu Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Zakup samochodu to emocjonujący moment. Ale czy wiesz, że może być związany z pewnymi formalnościami, które, jeśli pominięte, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych? Mówimy tutaj o formularzu PCC-3. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może prowadzić do sporych kar. Ten ar...
Czytaj dalej
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Wszyscy doskonale wiemy, że sprzedaż mieszkania to nie jest taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. To proces pełen zawirowań i niespodzianek, a jednym z najważniejszych kroków jest odpowiednie wycenienie nieruchomości. Zatem jak wycenić mieszkanie do sprzedaży? To pytanie, które z...
Czytaj dalej