Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 13.06.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
4/5 - (3 votes)

Wielu kierowcom zdarzyły się poranne problemy z odpaleniem samochodu napędzanego silnikiem spalinowym. Tego typu problem może wystąpić zwłaszcza zimną. Jedną z podstawowych usterek odpowiedzialnych za taki stan rzeczy mogą być zużyte świece zapłonowe. Aby uniknąć kłopotów, niezbędna jest regularna wymiana świec zapłonowych.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Świeca zapłonowa – co to jest?

Czym właściwie jest świeca zapłonowa i jaką funkcję spełnia w naszych samochodzie? Świeca zbudowana jest z elektrody centralnej, elektrod bocznych, izolatora ceramicznego oraz korpusu świecy. Ten ostatni służy do montażu świecy w głowicy silnika.

Świeca zapłonowa w pojazdach napędzanych silnikiem spalinowym odpowiada za generowanie wyładowania elektrycznego o precyzyjnie określonych parametrach. Wyładowanie świecy pozwala na zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej, co z kolei pozwala uruchomić silnik.

Świece, choć małe i niewidoczne, są kluczowym elementem układu zapłonowego. Bez nich nie da odpalić się samochodu.

Ile kosztuje wymiana świec zapłonowych?

Wymiana świec zapłonowych, jest z pozoru prostą czynnością. Wystarczy posiadać klucz, który można kupić nawet na stacji benzynowej oraz wiedzieć, gdzie dokładnie świece się znajdują. Mało osób jednak wie, że nieprawidłowe, zbyt mocne lub lekkie dokręcenie świec może skutkować nieodwracalnymi uszkodzeniami głowicy silnika. Naprawa tego elementu może pochłonąć tysiące złotych. Wymianę świec zapłonowych polecamy więc zlecić specjaliście.

Sama robocizna nie powinna kosztować więcej niż 60 zł. Większym wydatkiem będą same świece – ich ilość zależy od rodzaju silnika. Zazwyczaj jednak cała operacja powinna zamknąć się w kwocie od 200 do 300 zł. To bardzo niski koszt w porównaniu z remontem, którego koszty mogą sięgać kilku tysięcy złotych i na pewien czas wyłączyć pojazd z użytku.

Wymiana świec zapłonowych co ile?

Częstotliwość wymiany świec zapłonowych zazwyczaj określana jest przez producenta samochodu. Wiele zależy od ich rodzaju i jakości. Świece wykonane z irydu i platyny są najbardziej wytrzymałe i potrafią przejechać wraz z samochodem nawet 100 tys. kilometrów. Świece standardowe wytrzymują nieco krócej – ich przegląd powinniśmy zaplanować po przejechaniu ok. 30 tys. kilometrów.

Świece największy wycisk dostają w zimę – warto więc przynajmniej raz w roku (już w wiosnę) sprawdzić stan naszych świec.

Jeżeli zauważymy na nich szary lub brązowy nalot, nie mamy powodu do zmartwień. Jeżeli jednak nalot będzie czarny, a sama świeca zaolejona lub uszkodzona mechanicznie, to znak, że już czas je wymienić. Przy okazji warto też zwrócić uwagę na przewody zapłonowe – czasem okazuje się, że to one są główną przyczyną tego, że nie możemy odpalić naszego samochodu.

Wymiana świec zapłonowych co ile LPG?

Posiadacze samochodów napędzanych skroplonym gazem LPG powinni zwrócić szczególną uwagę na świece zapłonowe w swoim samochodzie. Instalacja, mocniej niż zazwyczaj, eksploatuje świece zapłonowe. Zapłon mieszanki gazowej LPG wymaga dostarczenia przez układ zapłonowy iskry o większej energii. Dlatego zalecane jest, aby wymiana świec przy jeździe na gazie była robiona co około 20 000 km.

Oczywiście, jak w każdym przypadku, do wymiany świec musimy podchodzić indywidualnie. Wszystko zależy od jednostki napędowej – w jednej świece będą zużywały się szybciej, a w drugiej wolniej.

Czytaj także: Jaki silnik do gazu?

Wymiana świec zapłonowych cena przy LPG – wymiana świec w samochodzie z instalacją LPG nie wymaga wizyty u gazownika. Jest to czynność, którą może wykonać każdy mechanik. Za taką wymianę nie powinniśmy zapłacić więcej, niż w przypadku samochodu napędzanego benzyną lub ropą. Warto jednak zastanowić się nad świecami lepszej jakości. Nasz silnik może nam za to podziękować i odwdzięczyć się długowieczną i bezawaryjną pracą.

Wymiana świec zapłonowych

Świece zapłonowe są kluczowym elementem układu zapłonowego samochodu. Uszkodzone lub zużyte świece mogą sprawić, że nie uda nam się uruchomić pojazdu. Wiesz też, że świeca zbudowana jest z elektrody centralnej, elektrod bocznych, izolatora ceramicznego oraz korpusu świecy. Wymiana świec zapłonowych może zostać przeprowadzona samodzielnie, jednak jeżeli nie mamy w tym wprawy, lepiej zlecić to specjalistycznemu zakładowi.

Świece w zależności od rodzaju wytrzymują od 30 do 100 tys. km.

Warto jednak robić ich przegląd co roku – najlepiej wiosną. Cena za wymianę świec nie jest wygórowana. Wraz z robocizną nie powinniśmy wydać więcej niż 300 zł. Nieco częściej do układu zapłonowego powinni zaglądać posiadacze samochodów z instalacją LPG. Zapłon mieszanki gazowej LPG wymaga dostarczenia przez układ zapłonowy iskry o większej energii. Dlatego zalecane jest, aby wymiana świec przy jeździe na gazie była robiona co około 20 000 km.

Nie ma znaczenia, czy nasz samochód napędzany jest gazem, benzyną czy ropą. Operacja wymiany świec wygląda identycznie i powinna kosztować tyle samo. Jedyna różnica w cenie może być spowodowana jakością świec.

PODSUMOWANIE:

  • Wymiana świec zapłonowych teoretycznie prostym zabiegiem, ale wykonana źle może narazić właściciela pojazdu na wysokie koszta.
  • Wymiana świec zapłonowych kosztuje ok. 200-300 zł.
  • Wymiana świec zapłonowych powinna odbywać się po sezonie zimowym.
  • Wymiana świec zapłonowych jest konieczna po 100 000 kilometrów.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej