Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 17.07.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
3.7/5 - (3 votes)

Crossover, czyli bliski kuzyn SUV-a, to typ nadwozia, który stanowi hybrydę innych rodzajów pojazdów. Odnaleźć w nim można cechy typowego samochodu osobowego oraz masywnych samochodów terenowych o bardziej surowym charakterze. Z roku na rok crossovery cieszą się coraz większą popularnością wśród kierowców. Co to jest crossover i które modele zasługują na największą uwagę? Dowiesz się tego z naszego zestawienia.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak wygląda samochód w nadwoziu crossover?

Pochodzące z języka angielskiego słowo „crossover” odnosi się do krzyżowania ze sobą różnych rzeczy lub właściwości. Nie bez powodu określenie to zostało użyte jako nazwa prezentowanego w artykule typu nadwozia.

Crossovery łączą w sobie wiele różnych cech pojazdów i stanowią niejako formę pośrednią pomiędzy codziennymi samochodami osobowymi a autami terenowymi.

Czytaj także: Rodzaje nadwozia

Jest to chyba najbardziej różnorodna klasa pojazdów. Dotyczy to zarówno mnogości rozmiarów, jak i stylów, w jakich występuje nadwozie crossover. Co to dokładnie znaczy? Swoją stylistyką mogą nawiązywać do innych rodzajów samochodów, czego przykładem mogą być:

  • crossover à la hatchback – tego typu pojazdy cechują się bardzo krótkim bagażnikiem, który podobnie jak w hatchbackach łączy się w jedną bryłę z kabiną pasażerską. Należą one głównie do segmentu C i D, zatem nie są to największe samochody,
  • crossover à la kombi – bardzo ciekawa konstrukcja, która na pierwszy rzut oka wydaje się dość nietypowa. Cechą charakterystyczną jest pojemna przestrzeń bagażowa, przeszklona z trzech stron. Tego typu pojazdy świetnie sprawdzają się przy przewozie ładunków i dużej ilości bagażu,
  • crossover à la coupé – te crossovery zostały wyposażone w charakterystyczną dla nadwozia coupé opadającą linię dachu. Nadaje im to bardziej sportowego charakteru. Na rynku dostępne są zarówno modele pięcio-, jak i trzydrzwiowe.
  • crossover à la minivan – powstałe w wyniku połączenia cech nadwozia SUV oraz minivanów. Dzięki temu uzyskano pojazd mogący pomieścić do 7 pasażerów, który jednocześnie zachowuje swój unikalny, terenowy charakter.

Jak widać, zróżnicowanie w obrębie tej klasy jest naprawdę spore. Z tego powodu crossovery często trudno jednoznacznie opisać. Podobną różnorodność prezentują pod względem swojego rozmiaru. Wyróżniamy wśród nich pojazdy:

  • miejskie,
  • subkompaktowe,
  • kompaktowe,
  • klasy średniej,
  • klasy średniej – wyższej,
  • pełnowymiarowe.

Czy crossover to SUV?

Skoro już dokładnie wiemy, co to jest crossover, warto odpowiedzieć na kolejne, często pojawiające się pytanie – czy ten typ pojazdu jest tym samym co SUV? Wątpliwości przy rozróżnianiu tych dwóch rodzajów nadwozia wynika z ich ogromnego podobieństwa. Prześledźmy więc ich pochodzenie i budowę.

Po pierwsze, SUV pojawił się na rynku zdecydowanie szybciej niż crossover. SUV powstał w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie samochodami terenowymi i stanowi ich bardziej dostosowaną do codziennej jazdy wersję.

Zyskał tym samym indywidualne cechy, które łączą w sobie jego bojowy charakter z typową dla pojazdów osobowych elegancją.

Samochody crossover to natomiast krzyżówka różnych rodzajów nadwozia samochodów osobowych, która zachowuje typową dla SUV-a terenową stylistykę. Są więc masywne, wysoko położone, ale jednocześnie przywodzą na myśl raczej miejskie szosy niż leśne szlaki i błotniste bezdroża. Rozkwit ich popularności przypada na przełom XX i XXI wieku, kiedy to wiele koncernów zaczęło wprowadzać na rynek modele wyposażone w ten rodzaj nadwozia.

Zatem nie powinno stosować się zamiennie tych dwóch nazw, ponieważ kryją się pod nimi dwa różne rodzaje nadwozia. Dokładne rozróżnienie ich na początku może być co prawda problematyczne, jednak kiedy zestawimy ze sobą oba modele, różnice między nimi stają się naprawdę wyraźne.

Jaki crossover kupić w 2022 roku?

Crossovery cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością i z każdym kolejnym rokiem obserwujemy pojawiające się na rynku nowe modele. Rok 2022 będzie obfitował w interesujące premiery. Sprawdź, jakie pojazdy zadebiutują na polskiej arenie motoryzacyjnej w bieżącym roku.

Dacia Jogger

Na polskich drogach często spotyka się SUV-a produkowanego pod znakiem rumuńskiego koncernu – Dacię Duster. Miłośnicy tej marki mogą w tym roku zaopatrzyć się w najnowszą propozycję, czyli crossovera Dacię Jogger. Auto ma 4,5 m długości, zatem świetnie sprawdzi się w miejskiej przestrzeni i nie przysporzy problemów z parkowaniem.

W gamie dostępne są wersje z pięcioma lub siedmioma miejscami. Jeśli szczególnie bliskie są Ci zagadnienia związane z ekologią, to w 2023 roku na rynku pojawi się crossover Dacia Jogger z napędem hybrydowym.

Suzuki S-Cross

Tegorocznego crossovera Suzuki S-Cross można uznać za kolejną generację pojazdów z tej linii. Zastąpi swojego poprzednia Suzuki SX4 S-Cross, który trafił do produkcji w 2013 roku. Jest to typowy crossover miejski, który swoim rozmiarem plasuje się w segmencie C.

Na początku będzie dostępny tylko w jednej wersji silnikowej o mocy 129 KM i pojemności 1,4 l. Jego zaletą jest przestronny bagażnik, który pozwoli na komfortowe podróżowanie, nawet ze sporą ilością bagażu.

Toyota Aygo X

Toyota Aygo to najmniejszej klasy crossover. Co to znaczy? Jest to pojazd zaliczający się do autosegmentu A. Rok 2022 przynosi ogromne zmiany dla tego modelu, ponieważ zostaje on włączony w poczet samochodów crossover. Przechodzi zatem kompletną metamorfozę, jeśli chodzi o wygląd nadwozia i wyposażenie wnętrza. Przynajmniej jak na razie nie będzie możliwości wyboru silnika.

W każdym egzemplarzu pod klapą znajdzie się jednostka napędowa o mocy 72 KM i pojemności 1 l. Jednak dla tak małego samochodu nie stanowi to większego problemu. Toyota Aygo to zwinny samochód miejski, który pozwoli swojemu właścicielowi na zaparkowanie w najciaśniejszych przestrzeniach – mierzy bowiem jedynie 3,7 m długości.

Volkswagen T-Roc

W 2022 roku swoją premierę będzie miał również zmodernizowany Volkswagen T-Roc. W porównaniu ze swoim poprzednikiem z 2017 roku otrzyma on lekko zmieniony przód, a klasyczne analogowe wskaźniki zostaną zastąpione ekranem. W ofercie znalazły się również cztery nowe odcienie lakierów i to zasadniczo wszystkie większe zmiany.

Volkswagen już niejednokrotnie pokazał, że raczej stroni od rzucających się w oko rewolucji. Samochody crossover od tego producenta cieszą się ogromnym zaufaniem użytkowników. To doskonały samochód w dalsze trasy i do codziennego poruszania się po mieście. Mocniejsze wersje T-Roca wyposażone są w napęd na 4 koła, co zdecydowanie ułatwia jazdę w ekstremalnych warunkach lub na grząskim podłożu.

Jaki jest najlepszy crossover?

Rosnąca popularność nadwozia typu crossover sprawiła, że kolejni producenci zaczęli wypuszczać na rynek swoje modele. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, okres największej popularności crossoverów przypadł na przełom XX i XXI wieku. Jakie samochody aktualnie znajdują się w czołówce najbardziej cenionych crossoverów?

Citroen C5 Aircorss

Citroen C5 Aircross to crossover należący do autosegmentu C. Ma długość dokładnie 4,5 m i szerokość 1,8 m. Został zaprezentowany w 2017 roku i jak na razie nie przeszedł jeszcze gruntownej modernizacji. Dostępny jest w 4 pakietach wyposażenia i kilku wersjach silnikowych. Wśród nich znajdziemy zarówno jednostki benzynowe, diesla, jak i nowoczesne silniki hybrydowe. Dodatkowo ma całkiem pojemny bagażnik, w którym zmieści się 580 l ładunku. Świetnie spisze się więc na rodzinnych wakacjach lub podczas wypadu ze znajomymi.

BMW X1

BMW X1 to najmniejszy z dostępnych pojazdów z serii X. Zalicza się do autosegmentu C, co czyni ten model raczej kompaktowym. Liczba dostępnych konfiguracji jednostek napędowych, skrzyni biegów i rodzajów napędów jest naprawdę ogromna, co jest zresztą typowe dla koncernu BMW.

Co ciekawe, crossover ten nie posiada napędu na przednią oś. Do wyboru jest napęd na cztery koła lub na tył. Druga z wymienionych opcji jest raczej typowa dla samochodów sportowych i przez wielu uznawana jest za mniej bezpieczną. Aktualnie model ten doczekał się już swojej drugiej generacji, która wyglądem nie odbiega znacząco od pierwowzoru.

Nissan Juke

Ten crossover jest jeszcze mniejszy od poprzednio prezentowanego BMW X1, ponieważ zaliczany jest do klasy aut miejskich, czyli autosegmentu B. Swoją premierę miał już w 2009 i od tego czasu doczekał się dwóch generacji. Nissan Juke wyróżnia się unikalnym designem.

Jego cechą charakterystyczną są przednie reflektory, które umieszczone są niejako na szczycie maski. Jego kształty są mocno zaokrąglone i sprawiają wrażenie nabrzmiałych. W pierwszej generacji pojazdów wybrać można było spośród 5 silników benzynowych lub 1 turbodiesla. Te jednostki napędowe cechują się niskim średnim zużyciem paliwa, co czyni z Nissana Juke pojazd ekonomiczny.

Lexus UX

Crossover UX to pierwszy w pełni elektryczny pojazd we flocie Lexusa. W ofercie dostępne są również modele napędzane przez klasyczny silnik spalinowy. Jest to samochód kompaktowy, który swoją premierę miał w 2018 roku. Wyróżnia go typowy dla Lexusa grill, przypominający kształtem klepsydrę.

Jak przystało na pojazd tej klasy, został wyposażony w szereg innowacyjnych rozwiązań konstrukcyjnych, które znacząco poprawiają ogólny komfort jazdy. Wśród nich możemy wymienić np. szyby o regulowanym stopniu przyciemnienia lub kamery zamiast lusterek wstecznych. Lexus UX to crossover należący do autosegmentu C, podobnie jak prezentowane wcześniej BMW X1.

Co lepsze? SUV czy Crossover?

Kiedy wybór waha się pomiędzy dwoma bardzo podobnymi typami nadwozia, zawsze pojawia się rozterka – który z nich jest lepszy? Odpowiedź na takie pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od prywatnych preferencji kierowcy. Zarówno samochody crossover, jak i te z nadwoziem typu SUV mają swoje wady i zalety.

Crossovery pomimo swoich nawiązań do pojazdów terenowych lepiej poruszają się po mieście. Niektóre modele zaopatrzone są jedynie w napęd na jedną oś pojazdu, co nie ułatwia poruszania się po trudnym podłożu. SUV-y natomiast powstały jako osobowe odpowiedniki terenówek i są często wykorzystywane do pracy w polowych warunkach.

Zatem jeśli zależy Ci na samochodzie do zadań specjalnych – weź pod uwagę ten aspekt.

Samochody crossover mogą natomiast lepiej spisać się w mieście. Są zasadniczo mniejsze od SUV-ów, więc nie przysparzają problemów związanych z parkowaniem i zawracaniem w ciasnych uliczkach. Mimo swoich kompaktowych wymiarów zapewniają komfortową przestrzeń do przewożenia bagażu lub większych zakupów.

Wybór zależy tak naprawdę od Twoich preferencji oraz tego, jak planujesz wykorzystywać swój przyszły samochód.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

automatyczne wyrejestrowanie pojazdu
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ostatnio rząd wprowadził nowe przepisy umożliwiające automatyczne wyrejestrowanie pojazdu. Ta zmiana jest szczególnie korzystna dla osób, które posiadają stare samochody, które od lat nie były użytkowane. Dotychczas, właściciele tych pojazdów nie płacili za nie składek na ubezpiecze...
Czytaj dalej
Nagrania egzaminów na prawo jazdy
Nagrania egzaminów na prawo jazdy. Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Wprowadzane zmiany w polskim prawie drogowym od 1 stycznia 2024 roku przynoszą rewolucyjne podejście do dokumentowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Obowiązek rejestrowania egzaminów istnieje już od ponad dekady, jednak dopiero teraz, wraz z nowelizacją przepisów, ośrodk...
Czytaj dalej