Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 01.09.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (1 vote)

Coupé to rodzaj nadwozia osobowego o zdecydowanie sportowym charakterze. Jego konstrukcja uniemożliwia przewożenie w nim dużej ilości ładunku. Jeśli chodzi natomiast o liczbę pasażerów, którą mieści auto coupé, jest to zwykle od dwóch do czterech osób. Co wyróżnia samochody coupé, jak są zbudowane i jakie coupé warto w tym roku zakupić? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to znaczy „coupé” w samochodzie?

Zakup nowego samochodu to bardzo czasochłonne przedsięwzięcie. Szczególnie kiedy nie mamy zbyt dużego doświadczenia w dziedzinie motoryzacji. Jedną z ważniejszych cech pojazdu, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, przeglądając różnorodne oferty, jest rodzaj nadwozia. Francuskie słowo „coupé”, które dosłownie znaczy „ucięty”, również odnosi się do stylu samochodowego nadwozia. Widząc pojazd opatrzony tą nazwą, przed oczami powinna nam pojawić się jego charakterystyczna bryła.

Czytaj także: Rodzaje nadwozia

Coupé jest to zatem rodzaj osobowego nadwozia samochodowego. Jako osobny typ pojazdu został wyodrębniony ze względu na swoje charakterystyczne cechy. Niektóre niedoświadczone osoby często mylą auta coupé z hatchbackami lub liftbackami. Warto jednak zdawać sobie sprawę z różnic w każdym z tych rodzajów nadwozia, ponieważ przekładają się one bezpośrednio na ich użytkowanie.

Jak wygląda nadwozie coupé?

Nadwozie coupé zaliczane jest do konstrukcji dwubryłowych. Oznacza to, że w jego budowie wyróżniamy dwa wyraźnie oddzielone od siebie segmenty. Pierwszym z nich jest komora silnika, która następnie przechodzi w kabinę pasażerską. Bagażnik nie stanowi osobnej części pojazdu, natomiast tworzy wraz z kabiną jedną całość. Dzięki temu w wielu modelach coupé możliwe jest złożenie tylnej kanapy i uzyskanie dodatkowej przestrzeni bagażowej.

Cechą charakterystyczną auta coupé jest to, że ma ono tylko jedną parę drzwi. Jeśli zgodnie z europejskim nazewnictwem jako wejście do samochodu zaliczymy również bagażnik, to możemy określić coupé jako pojazd trzydrzwiowy. Niektórzy w grono pojazdów o nadwoziu coupé zaliczają takie konstrukcje jak: Mercedes-Benz CLS lub Aston Martin Rapide, które wyposażone są w dwie pary drzwi.

Ich bryła co prawda przypomina ten rodzaj nadwozia, jednak najbardziej poprawne będzie użycie odnośnie do tych pojazdów określeń takich jak: sedan i liftback.

Dach w samochodach coupé zdecydowanie opada ku tyłowi. Sprawia to, że w tylnej części pojazdu nie ma zbyt wiele przestrzeni dla podróżujących pasażerów. Z tego powodu część modeli wyposażona jest w niewielką, dwuosobową kanapę (np. coupé Mercedes-Benz klasy C) lub wręcz jest jej pozbawiona tak jak w przypadku Ferrari Testarossa.

Samochody coupé zdolne do przewozu pięciu osób są niezwykle rzadkie, ponieważ nie takie jest przeznaczenie tego typu pojazdów. Coupé ma być szybkie, zwrotne i lekkie. Nie jest to przestronny samochód rodzinny, którym można wybrać się na długie wakacje.

Jakie coupé kupić w 2022 roku?

Każdego roku producenci samochodów przedstawiają swoje najnowsze modele, które albo stanowią początek nowej serii pojazdów lub są odświeżeniem znanych i docenianych przez Klientów konstrukcji. Rok 2022 również obfituje w wyczekiwane premiery. Sprawdźmy, jakie nowe modele coupé pojawią się na rynku motoryzacyjnym.

BMW serii 2

Pierwsza generacja tego modelu pojawiła się na rynku w 2014 roku. BMW serii 2 to samochód klasy kompaktowej, mieszczący się w autosegmencie C. Produkowany jest w 2 rodzajach nadwozia – coupé i cabrio. Wyposażony jest w napęd na tylną oś, co dostarczy kierowcy bardziej sportowych wrażeń.

Swoją konstrukcją odbiega od klasycznego wyobrażenia pojazdów coupé, ponieważ oparty jest na trójbryłowym planie, z wyraźnie wyobrębionym bagażnikiem. Poza tym prezentuje on klasyczny charakter pojazdów BMW z typowymi „nerkami” oraz agresywną maską. BMW serii 2 zostało wyposażone w nowoczesne udogodnienia, takie jak inteligentny asystent osobisty BMW czy sportowy mechanizm różnicowy (opcjonalnie).

Ceny tego modelu zaczynają się od 158 tys. złotych.

Skoda Enyaq iV Coupé

Skoda Enyaq to crossover coupé. W swojej budowie łączy cechy sportowego nadwozia coupé z terenowym charakterem SUV-ów. Twórcy tej konstrukcji postawili na nowoczesny design – ostre linie i futurystyczne reflektory to cechy, które od razu rzucają się w oczy. Uważny obserwator dostrzeże, że samochód ten nie posiada rur wydechowych, jest to bowiem pojazd w pełni elektryczny.

W sprzedaży dostępne są modele wyposażone w napęd na tylną oś lub na wszystkie cztery koła. Ogromną zaletą tej konstrukcji jest spory bagażnik o pojemności 585 l, co nie jest często spotykane w tego typu pojazdach. Dodatkowo we wnętrzu samochodu znajdziemy bezprzewodowe ładowarki do telefonów, zestaw cyfrowych wskaźników oraz system nagłośnienia CANTON.

Toyota GR86

W 2022 roku pojawi się druga generacja Toyoty GR86, która ponownie powstała we współpracy z Subaru. W porównaniu ze starszym odpowiednikiem nowa Toyota GR86 będzie mogła wygenerować moc 228 KM, co jest wynikiem o 23 KM większym. Czterocylindrowy silnik o pojemności 2,4 l w połączeniu z napędem na tylną oś pozwoli na przeżycie iście sportowych wrażeń. Do sportowych coupé nawiązuje cała konstrukcja tego pojazdu, zaczynając od sporego grilla po wbudowany spoiler.

Mercedes-Benz AMG C43

Zestawienie zamykamy propozycją od niemieckiego koncernu Mercedes-Benz. Model C43 będzie standardowo wyposażony w sześciocylindrowy silnik o mocy 385 KM. Wszystkie modele napędzane są na cztery koła, co bez wątpienia wpłynie korzystnie na jakość jazdy. Samochody coupé nie słyną z przestronnej przestrzeni i dużego bagażnika, a ten model nie jest wyjątkiem od tej reguły. Zapewni komfortową podróż kierowcy i pasażerowi siedzącemu obok niego, ale osoby usadowione z tyłu pojazdu muszą się liczyć z brakiem dostatecznego miejsca na nogi.

Dla kogo przeznaczone jest coupé?

Samochód coupé zdecydowanie nie należy do gamy pojazdów rodzinnych. Niewielka ilość przestrzeni na tylnej kanapie niestety nie sprzyja przewożeniu większej liczby osób. Co prawda, najmłodszym pasażerom, którzy swoje podróże odbywają w foteliku, nie będzie to przeszkadzać, ale brak tylnych drzwi może znacząco utrudnić zamontowanie siedziska i wygodne wyciąganie malucha.

Auta coupé jednak bez wątpienia przyciągają wszelkich miłośników sportowych doznań. Są to pojazdy lekkie, które często skrywają pod maską mocne jednostki napędowe. To wszystko w połączeniu z napędem na tylną oś pozwala poczuć się jak kierowca sportowej maszyny.

Wygodnie podróżuje się nimi po autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Wielu osobom pojazd wyposażony w nadwozie coupé może przypaść do gustu ze względu na jego niewielkie wymiary. Nie będzie sprawiał problemów z parkowaniem i poruszaniem się po zatłoczonych, miejskich ulicach lub sklepowych parkingach. To doskonały samochód dla singla lub pary.

Ile kosztują samochody coupé?

Cena, którą musimy zapłacić za samochód coupé, jest uzależniona od kilku czynników. Z racji tego, że są to często samochody usportowione, wyposażone w pojemne jednostki napędowe, wartość ich może być zdecydowanie wyższa niż hatchbacków, które prezentują podobne gabaryty.

Wpływ na cenę ma również marka, model oraz rocznik danego pojazdu. Egzemplarze, które dopiero co przekroczyły bramy fabryki, będą kosztowały więcej niż pojazdy z rynku wtórnego. Dla przykładu, ceny wspomnianego wcześniej BMW serii 2 zaczynają się od 158 tys. złotych. Za samochody używane zapłacimy zdecydowanie mniej, jednak warto zachować ostrożność podczas zakupów.

Wiele aut z rynku wtórnego skrywa w sobie usterki, których usunięcie może słono kosztować.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej