Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 31.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Nadwozie roadster to bardzo bliski krewny kabrioleta. Oba te rodzaje pojazdów cechuje możliwość złożenia dachu i tym samym otworzenia kabiny pasażerskiej. Jednak występuje pomiędzy nimi kilka znaczących różnic. Jak wyglądają roadstery i w czyim garażu sprawdzą się one najlepiej? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest roadster?

Roadster to rodzaj nadwozia samochodu osobowego. Jest on odmianą pojazdu cabrio, jednak można wskazać pomiędzy nimi kilka znaczących różnić. Pierwotnie słowem „roadster” określano usportowione pojazdy z mocniejszymi silnikami, które są pozbawione dachu. Roadstery oraz kabriolety są bezpośrednimi następcami runaboutów, których wygląd nie ma już nic wspólnego z nowoczesnymi samochodami.

Czytaj także: Rodzaje nadwozia

Obecnie termin ten używany jest jako nazwa pojazdu o sportowym charakterze, który wyposażony jest jedynie w dwa miejsca dla pasażerów. O innych cechach charakterystycznych nadwozia roadster oraz różnicach pomiędzy nim a kabrioletem opowiemy w dalszej części artykułu.

Jak wygląda nadwozie typu roadster?

Jak już wspomnieliśmy, roadster jest nadwoziem bardzo podobnym do kabrioletu. Oba te rodzaje pojazdów łączy możliwość złożenia dachu i otworzenia tym samym kabiny pasażerskiej. Jednak już tutaj pojawiają się pierwsze różnice. Niektóre kabriolety wyposażone są w elektryczne siłowniki, które są odpowiedzialne za rozłożenie dachu, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Tego typu dach stanowi integralną część pojazdu i nie jest możliwe jego oddzielenie od karoserii.

Współczesny roadster natomiast cechuje się tym, że zadaszenie można całkowicie usunąć, ponieważ nie jest ono na stałe przymocowane do auta.

Kolejną cechą samochodu roadster jest liczba miejsc – tego typu pojazd ma ich zawsze dwa. Większa liczba siedzeń jest domeną kabrioletów, które jednak występują w bardziej kompaktowych, dwuosobowych wersjach.

Nadwozie roadster jest zwykle wyposażone w napęd na tylną oś. Zatem dwuosobowy samochód z otwartą kabiną, ale z napędem na przód lub 4×4, będzie kabrioletem. To ważna cecha, dzięki której możemy odróżnić te dwa rodzaje pojazdów.

Ile kosztuje roadster?

Roadstery nie należą do najpopularniejszych modeli pojazdów. Wiąże się to nie tylko z ich charakterystyką, lecz także z faktem, że wiele marek nie decyduje się na produkcję tego rodzaju nadwozia. Zatem ceny rynkowe pojazdów typu roadster mogą być nieco wyższe niż w przypadku popularnych hatchbacków lub sedanów.

Ceny nowych roadsterów mogą być naprawdę wysokie.

Tesla – marka produkująca jedynie samochody z napędem elektrycznym – wypuściła model z nadwoziem roadster. Jednak jego cena może przyprawić o zawrót głowy. Aby taki pojazd zagościł na stałe w naszym garażu, musimy zapłacić około 800 tys. złotych.

Wiele pojazdów trafia do Polski z Europy Zachodniej. Zatem wymarzonego roadstera można poszukiwać również na rynku wtórnym. Jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, wybór tego typu pojazdów nie jest tak duży, jak w przypadku popularniejszych rodzajów nadwozia. Zakres cen jest naprawdę zróżnicowany, zaczynają się one bowiem od około 15 tys. złotych, a najwyższe sięgają ponad 250 tys. Złotych.

Decydując się na zakup pojazdu używanego, warto zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny. Za niską ceną pojazdu może skrywać się wiele usterek, których usunięcie będzie słono kosztować nowego właściciela.

W ekstremalnych sytuacjach koszt serwisowania takiego auta może wielokrotnie przewyższyć jego wartość.

Dla kogo przeznaczony jest roadster?

Roadster nie jest nadwoziem cieszącym się dużą popularnością. Przez swoją charakterystyczną budowę często kojarzy się z samochodem przeznaczonym raczej do sportowych wyzwań niż do codziennej jazdy po mieście. Co prawda, nie oferuje on swoim użytkownikom zbyt wiele przestrzeni dla pasażerów oraz bagażu, ale mimo to świetnie sprawdzi się jako pojazd dla jednej osoby lub pary.

Roadstery zachęcają potencjalnych nabywców możliwością rozłożenia dachu. Jazda tego typu pojazdem to spełnienie marzeń wielu osób. W cieplejszym klimacie, który panuje np. na południu Europy, urokami roadsterów można cieszyć się zdecydowanie częściej, ale nawet w naszych warunkach sprawdzają się one doskonale.

Są one chętnie angażowane do sesji fotograficznych lub wypożyczane na wyjątkowe wydarzenia.

Należy jednak wspomnieć, że rozmiar, który prezentuje nadwozie roadster, nie każdemu przypadnie do gustu. Takim samochodem mogą podróżować maksymalnie dwie osoby, więc raczej nie sprawdzi się ono w roli pojazdu rodzinnego.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej