Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Kamera cofania i czujniki parkowania to jedne z najczęściej oferowany przez dealerów samochodowych elementów wspomagających kierowcę podczas parkowania swojego pojazdu. W starszych modelach, dostępnych zazwyczaj na rynku wtórnym lub tańszych, nie znajdziemy żadnej formy wsparcia dla kierowcy w tym zakresie. Początkowo dostępne były jedynie czujniki parkowania, ale z biegiem czasu wprowadzono również kamery cofania.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czujniki parkowania czy kamera cofania – czemu to służy?

Czujniki parkowania były wielkim przełomem na rynku motoryzacyjnym. Wydawały one sygnał dźwiękowy w momencie, gdy kierowca zbliżał się niebezpiecznie do przeszkody, a ich intensywność była coraz większa w zależności od odległości, która dzieliła pojazd od przedmiotu, takiego jak mur czy inny pojazd. Dzięki temu kierowca pojazdu nie musiał polegać jedynie na swoim wyczuciu odległości oraz na lusterkach i w związku z tym liczba otarć lakieru oraz drobnych stłuczek parkingowych znacząco się zmniejszyła. 

Czujniki parkowania montaż – to nie takie trudne! Możesz zrobić to sam!

Zdarza się, że niektóre samochody nie zostały fabrycznie wyposażone w czujnik parkowania. W niektórych modelach pojazdu tego rodzaju czujniki można zamontować samemu. W przypadku bardziej skomplikowanych systemów zawsze można zdecydować się na zlecenie tego rodzaju czynności warsztatowi samochodowemu. Jeszcze przed zakupem czujników trzeba koniecznie zorientować się jaki model sprzętu wspierającego kierowcę w parkowaniu będzie pasował do naszego pojazdu.

Kwestia ta jest to o tyle istotna, że może się okazać, iż niektórych rodzajów czujników parkowania nie będzie można zainstalować w konkretnych modelach auta. Do tego rodzaju instalacji dołączone są zazwyczaj obrazkowe instrukcje pokazujące dokładnie,  w jaki sposób należy doczepić czujnik i w jaki sposób poprowadzić instalację w konkretnym modelu  samochodu.

Ile kosztują czujniki parkowania?

Większość czujników parkowania kosztuje od 100 zł to nawet kilkuset złotych. Ceny różnią się między sobą ze względu na skomplikowanie układu, a co za tym idzie jego czułość i precyzję. Tego rodzaju rozwiązania przydają się najczęściej  tym właścicielem pojazdów, którzy poruszają się w dużych ośrodkach miejskich, gdzie ciężko znaleźć swobodne miejsce do zaparkowania, na wąskich ulicach w popularnych galeriach handlowych miejsc do parkowania jest niewiele albo są też one niezwykle wąskie i łatwo o uszkodzenie pojazdu, który znajduje się obok. Szkody parkingowe w aglomeracjach miejskich są niezwykle częste i nierzadko dość kosztowne w naprawie.

Dzięki czujnikom parkowania kierujący ma większą pewność, że jego ocena odległości pomiędzy swoim pojazdem a innym jest właściwa. Pamiętajmy jednak, że jest to jedynie sprzęt i nie należy ufać mu bezgranicznie. Własna ocena sytuacji podczas parkowania jest jednak zawsze bezkonkurencyjna i jeżeli czujemy się niepewnie lepiej jest wysiąść z pojazdu przyjrzeć się temu, ile mamy miejsca do zaparkowania i dopiero wtedy zdecydować się na kontynuowanie manewru. Często warto też poszukać nowego miejsca do parkowania. 

Montaż kamery cofania

Czujniki parkowania z kamerą to inne bardziej nowoczesne rozwiązanie. Dzięki niemu kierujący pojazdem nie tylko otrzymuje sygnał dźwiękowy informujący o zbliżaniu się do przeszkody, ale również ma możliwość przyjrzenia się na ekranie monitora temu, jak wygląda sytuacja na przykład z tyłu pojazdu. Najczęściej kamera cofania połączona jest z monitorem, który znajduje się albo na lusterku wstecznym, albo też na desce rozdzielczej auta.

W momencie gdy prowadzący pojazd wyrzuca bieg wsteczny, kamera automatycznie przekazuje obraz do monitora i kierowca może przyglądać się obrazowi podczas wykonywania manewru parkowania. Pamiętajmy, że montaż kamer znajdujących się na desce rozdzielczej jest zawsze dużo trudniejszy oraz droższe i najczęściej występuje jedynie w pojazdach posiadających czujniki parkowania wraz z kamerą fabrycznie. 

Ile kosztuje kamera cofania?

W internecie znajdziemy kamery cofania od 50 zł do kilkuset zł. Niemniej jednak w tym wypadku zupełnie nie opłaca się kupować tych najtańszych modeli, ponieważ jakość obrazu przekazywanego z kamery jest niezwykle niska i właściciel pojazdu parkując dzięki tego rodzaju kamerze nie zobaczysz zbyt wiele,  jest to więc wydatek zupełnie bezsensowny. Przydatne podczas manewrów kamery możemy kupić już od 350 zł. Musimy się jednak liczyć z tym, że dodatkowo trzeba dokupić pasujący do modelu ekran. Całość zakupu to zazwyczaj nie mniej niż 600 lub 800 zł.

Montowanie kamery powierz profesjonalistom

Większość osób korzystających ze swoich samochodów w celu przemieszczania się, czyli takich, którzy nie są ekspertami od budowy pojazdu, może sobie nie poradzić z zamontowaniem kamery cofania w tym wypadku. Dużo korzystniej i pewniej jest, gdy zdecydujemy się na realizację tego zadania przez profesjonalny zakład samochodowy. Przed zakupem warto zorientować się, czy warsztat wykonuje tego rodzaju usługi, A jeżeli tak, zapytajmy, jaka kamera cofania najbardziej sprawdzi się w naszym modelu samochodu.

Pamiętajmy że doświadczenie wielokrotnego montowania tego rodzaju narzędzia daje profesjonalistom możliwość oceny jej jakości, a na tym możemy tylko skorzystać. Największą wadą kamery cofania jest jednak nie tylko konieczność skorzystania z pomocy specjalistów, ale również to, że właściciel pojazdu stare musi dbać o czystość kamery. Czynność ta nie wydaje się specjalnie skomplikowana, ale w okresie zimowym z tak zwanym błotem pośniegowym sytuacja zdaje się nie być już tak prosta.

Czujniki parkowania czy kamera cofania?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Jeśli czujemy się pewnie za kierownicą i nie potrzebujemy weryfikować odległości również poprzez obraz, najlepiej sprawdzą się czujniki parkowania. Są one również przydatne wtedy, gdy pogoda nie sprzyja, jest ciemno lub bardzo intensywnie pada deszcz. Kamera parkowania jest również dużo większą inwestycją finansową i rzadko zdarza się, że właściciel pojazdu potrafi samodzielnie ją założyć.

Niemniej jednak ci, którzy mogą pozwolić sobie na tego rodzaju wydatek dzięki kamerze i przekazywanemu obrazowi mogą czuć się pewniej za kierownicą i w efekcie powodować mniej spłuczek czy otarć pojazdów podczas manewru parkowania. W związku z powyższym każdy kierowca powinien zastanowić się, czy po pierwsze dysponuje budżetem niezbędnym do tego rodzaju czujników lub kamer oraz co jemu będzie najbardziej przydawało się podczas codziennych manewrów w mieście lub na drodze.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu swojego samochodu!

Mając nawet najnowocześniejszy sprzęt wspomagający jazdę, nie zapomnij o dobrej polisie dla swojego pojazdu. Uchroni ona Ciebie i Twoich bliskich przed finansowymi konsekwencjami kolizji lub wypadków. Nawet najlepszy sprzęt może czasem zawieść, a dobra polisa, np. w Beesafe, ochroni Cię zawsze. Zatem nie zwlekaj, tylko sprawdź cenę ubezpieczenia OC, AC lub innych w naszym kalkulatorze ubezpieczeniowym!

PODSUMOWANIE:

  • Czujniki parkowania należy dobrać do konkretnego modelu pojazdu, podobnie należy zrobić w przypadku kamery cofania.
  • Czujniki parkowania kierowca może zamontować samodzielnie w swoim samochodzie.
  • Czujniki parkowania kosztują do kilkuset złotych w zależności od modelu i czułości sprzętu.
  • Kamerę cofania najlepiej jest montować w warsztacie samochodowym, który posiada doświadczenie tego rodzaju czynnościach.
  • Kamera cofania jest o wiele droższa od czujników parkowania.
  • W przypadku kamer cofania należy pamiętać o utrzymaniu czystości kamery, co jest szczególnie istotne w przypadku śniegu lub błota pośniegowego. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej