Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 22.08.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (3 votes)

Workation? Czemu pracownicy kochają, a szefowie nadal podchodzą do tego zjawiska nieufnie?

Choć angielska nazwa workation brzmi dla niektórych niezrozumiałe, to już praca zdalna jest bardziej znanym terminem. Czy można tych nazw używać zamiennie? Otóż niekoniecznie!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Praca zdalna wkroczyła na salony wielu firm ze względu na obostrzenia pandemiczne. Niezależnie od branży wiele firm musiało w ekspresowym tempie dostosować warunki do nowych możliwości i obostrzeń. Z czasem praca zdalna wkroczyła na zupełnie inny poziom.

Czym jest workation?

Workation to połączenie pracy zdalnej z wyjazdem poza miejsce stałego zamieszkania. Jest to neologizm powstały z połączenia 2 angielskich słów work i vacation. Ten rodzaj pracy szczególnie popularny jest wśród młodych osób i jest również sposobem na optymalizację podatkową.

Jak wygląda workation w praktyce?

Co do zasady możemy przyjąć, że praca w takim systemie oznacza pracę zgodną z formą i wymiarem zatrudnienia, czyli przy pracy na cały etat, 8h pracy a następnie czas wolny można poświęcić na sporty lub zwiedzanie. W związku z różnym zakresem obostrzeń w minionych latach, k=niektóre kierunki były wybierane częściej, ponieważ pozwalały na relatywną swobodę poruszania się lub najem mieszkania czy domu. Dzięki temu często nie tylko grupy przyjaciół wspólnie decydowały się na wyjazd i wynajem domu do pracy, ale również całe rodziny dokonywały wyboru o zmianie kraju czy regionu, w którym żyją. 

Workation a przepisy prawa pracy

Niestety obecnie polskie przepisy prawa pracy nie nadążają za zmianami, które faktycznie dotykają rynku pracy i pracowników oraz pracodawców. Generalnie na chwile obecną pracodawcy opieraja się na ustawie covidowej, ponieważ brakuje przepisów szczegółowo obejmujących temat pracy poza firmą. Obecnie trwają prace nad szczegółowymi przepisami, w tym takimi, które  pozwalają na weryfikację trzeźwości pracowników czy każdorazowego uzgadniania miejsca wykonywania czynności zawodowych.

Podatki i formalności

Decydując się na workation w porozumieniu z pracodawcą zawsze warto powiedzieć z jakiego miejsca zamierzamy świadczyć pracę i mieć pisemne potwierdzenie takich ustaleń. W innym wypadku możemy zostać wezwani do stawienia się w biurze, a może to okazać się trudne lub niemożliwe w zakreślonym przez pracodawcę terminie. Duże firmy i korporacje mają często przygotowaną całą ścieżkę formalną w takich sytuacjach. Należy również podkreślić, że w części przedsiębiorstw workation są określone zakresem dni w umowie o pracę i traktowane są jako dodatkowy benefit dla pracownika. Jeśłi pracę za granica świadczymy powużej 183 dni i ośrodek interesów życiowych nie jest w Polsce warto zwrócić uwagę na przepisy podatkowe. Co do zasady o zmianie tego typu powinniśmy zawiadomić naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla naszego dotychczasowego miejsca zamieszkania w terminie 30 dni o zmianie miejsca zamieszkania. Przyglądając się przepisom podatkowym w takiej sytuacji każdorazowo przy dłuższych pobytach na workation należy sprawdzić, czy będziemy i w jaki sposób podlegać pod system podatkowy nowego kraju, a może pod oba systemy podatkowe. Jeśli jednak wyjeżdżamy krótko w jednorazowym wyjeździe, krótszym niż 6 miesięcy, zazwyczaj traktowani jesteśmy jako polscy podatnicy. Tego typu sytuacje najlepiej omówić z księgowym. Wiele osób decydujących się na dłuższe wyjazdy wybiera kraje, których przepisy pozwalają na niepłacenie podatków osobom, które wykonując pracę zdalną w ściśle określonych branżach np. IT.

Workation a biura podróży

Obecnie krótkie np. 2 tygodniowe wyjazdy możemy nie tylko zorganizować sami, ale możemy zdecydować się na skorzystanie z biur podróży, które organizują tego rodzaju “wakacje z pracą”. Należy również pamiętać o wykupieniu odpowiednich ubezpieczeń, które pozwolą nam na spokojną pracę i wypoczynek.

PODSUMOWANIE:

  • Zmiana otoczenia dobrze wpływa na kreatywność, ale czasem utrudnia koncentrację na zadaniach.
  • Dłuższa praca z innego kraju wymaga ustalenia tego z pracodawca.
  • Polskie przepisy prawa pracy nie są dostosowane do tego typu rozwiązań.
  • Obecnie praca zdalna odbywa się najczęściej na podstawie ustawy covidowej.
  • Przy wyjazdach powyżej 183 dni należy zwrócić uwagę na zmianę rezydencji podatkowej i wynikające z tego konsekwencje.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

StaycationTurystyczne

Staycation

W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli…
🕐 przeczytasz w 15 minut
Co zrobić gdy paszport stracił ważność
Co zrobić gdy paszport stracił ważność? Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, gdy chcesz wyjechać na zagraniczne wakacje, a okazuje się, że twój paszport stracił ważność? To bardzo frustrujące i stresujące, ale nie jest to koniec świata. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczny przewodnik, co zrobić gdy paszport stra...
Czytaj dalej
skibob
Skibob Autor Anna Rychlewicz Turystyczne
Trochę rower, trochę narty, może nawet sanki. Konkretniej - połączenie roweru z nartami. Skibob to świetna alternatywa dla narciarstwa, która trafi w gusta wszystkich miłośników sportów zimowych. Jeśli chcesz połączyć swoją pasję do jazdy na rowerze i przekuć ją na aktywność sp...
Czytaj dalej