Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 22.11.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Trochę rower, trochę narty, może nawet sanki. Konkretniej – połączenie roweru z nartami. Skibob to świetna alternatywa dla narciarstwa, która trafi w gusta wszystkich miłośników sportów zimowych. Jeśli chcesz połączyć swoją pasję do jazdy na rowerze i przekuć ją na aktywność spędzoną na zimowym stoku – skibob jest właśnie dla Ciebie! 

Skibob – co to jest?

Skibob to pojazd śnieżny, którego historia jest niemal tak intrygująca, jak on sam. Sport ten uprawiany jest dłużej niż snowboard, choć pod względem popularności jeszcze dużo mu brakuje. Skibob to nic innego jak połączenie roweru z nartami. Stanowi genialną alternatywę dla narciarstwa, pozwalając połączyć zamiłowanie do sportów zimowych z frajdą, jaką dają przejażdżki na rowerze.

Czytaj także: Ubezpieczenie w Tatry Słowackie

Potocznie mówi się o nim: “rower z nartami” i nie ma w tym ani grama przesady – sanki skibob składają się z płóz i ramy, do złudzenia przypominającej ramę rowerową. Dopełnione są siodełkiem i kierownicą. Zwieńczeniem są dwie boczne narty, których zadaniem jest utrzymanie równowagi. 

Dla kogo jest skibob?

Skibob bardzo często określany jest mianem: “nartosanki dla dorosłych”. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ jest to aktywność, która z powodzeniem może być uprawiana przez osoby w różnym wieku.

Skibob pokochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Krótko mówiąc – pokocha go każdy, kto kocha sporty zimowe. Uważany jest za nieco bezpieczniejszą alternatywę chociażby klasycznego narciarstwa. Co więcej – nie obciąża stawów kolanowych i kręgosłupa, będąc również świetną formą aktywności dla osób po kontuzjach. 

Jak nauczyć się jeździć na skibobie?

Nauka jazdy na skibobie nie jest aż tak wymagająca, jak mogłoby się wydawać. Choć w szkółkach narciarskich bez problemu znajdziemy instruktora, który wdroży nas w temat, prowadzenie skibobu jesteśmy w stanie ogarnąć samodzielnie. Pojazd jest stabilny, więc nie będzie żadnego problemu ze złapaniem równowagi.

Połączenie nart i roweru wymusza także pewne zachowania – jazda na nim odbywa się w pozycji siedzącej, przypominającej jazdę na rowerze. Jedyną różnicą jest ta, że zamiast pedałów, mamy boczne płozy. 

Gdzie jeździć na skibobie?

Intryguje Cię skibob? Sport ten możesz uprawiać praktycznie na każdym stoku, który będzie przygotowany do zjazdów. Rower tego typu zda egzamin nawet na stokach pokrytych sypkim śniegiem. 

Ubezpieczenie na skibob 

Skibob, podobnie jak inne sporty zimowe, może okazać się aktywnością dosyć kontuzjogenną. Wywrócenie się pojazdu czy zderzenie z innymi uczestnikami stoku – to wszystko może prowadzić do poważnych kontuzji. Na tę okoliczność warto więc się zabezpieczyć. Jeśli zamierzamy szusować na stoku, podejdźmy do tego rozważnie i zakupmy ubezpieczenie na skibob. Będzie to dokładnie taka sama polisa, która obejmuje chociażby jazdę na nartach. 

UWAGA: Większość ubezpieczycieli traktuje skibob jako rekreacyjne uprawianie sportu i nie zalicza go do sportów wysokiego ryzyka. Niektóre towarzystwa mogą jednak wymagać dodatkowego rozszerzenia obejmującego tę formę aktywności.

Warto rozważyć także dodatkowe ubezpieczenie w postaci OC w życiu prywatnym, które uchroni nas przed pokryciem kosztów szkód, jakie moglibyśmy wyrządzić na stoku osobom trzecim. 

PODSUMOWANIE: 

  • Skibob to połączenie roweru z nartami.
  • Nartosanki uważane są za nieco bezpieczniejszą alternatywę dla narciarstwa. 
  • Skibob mogą uprawiać osoby w różnym wieku – zarówno dzieci, jak i dorośli. 
  • Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą jednak wymagać dodatkowego rozszerzenia obejmującego jazdę na skibobie.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej