Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
Rate this post

Nie ulega jednak wątpliwości, że zbudowanie własnego domu stanowi ogromne wyzwanie. Zakup działki, mnóstwo formalności, budowa i wykończenie wymarzonego lokum to wyzwanie finansowe, czasowe i organizacyjne. Dlatego wiele osób szuka rozwiązań, które nieco ułatwiają zrealizowanie celu. Takim rozwiązaniem są domy kanadyjskie. Jak powstają takie budynki, ile to kosztuje? Jakie mają wady i zalety? Przyjrzyjmy się temu dokładnie.

Domy kanadyjskie –  co to jest?

Rozpoczniemy od wyjaśnienia, czym są domy kanadyjskie i dlaczego akurat tak się nazywają. Otóż budynki nazywane w ten sposób to nic innego jak drewniane domy szkieletowe. Powstają one w ten sposób, że do specjalnego drewnianego stelaża przymocowuje się później warstwy drewnianych ścian. A skąd się wzięła nazwa tak konstruowanych budynków?

Prawdopodobnie stąd, że ogromna ilość domów na kontynencie amerykańskim budowana jest właśnie w taki sposób. Domy szkieletowe powstają przede wszystkim w Ameryce Północnej czyli USA i Kanadzie. Stąd właśnie pochodzi ich nazwa. A szacuje się, że w oparciu o taką konstrukcję powstaje nawet do 90% domów budowanych w tych krajach.

Domy kanadyjskie – czy warto je budować w Polsce?

Jak sama nazwa wskazuje, tego typu budynki przywędrowały do nas z Ameryki Północnej. Domy szkieletowe cieszą się też od lat ogromną popularnością w całej Skandynawii i kojarzą się z sielskimi obrazkami drewnianych domków położonych gdzieś w zielonym, leśnym azylu. Czy w takim razie domy kanadyjskie sprawdzają się w polskich realiach? Jak najbardziej. Mało tego – zyskują u nas coraz większą popularność. A to dlatego, że są budowane z drewna i mają wiele zalet, o których będzie mowa w dalszej części artykułu.

Wystarczy więc rozglądać się po sąsiednich działkach, by przekonać się, że Polacy polubili tę technologię.

O czym pamiętać przed budową domu szkieletowego?

Tak jak w przypadku tradycyjnego domu, budowa ma kilka etapów i oczywiście poprzedzona musi być formalnościami. O jakie konkretnie formalności chodzi? Przede wszystkim o działkę oraz pozwolenie na budowę. Jeśli chodzi o działkę, to należy zadbać, aby nie pojawiły się po fakcie żadne niespodzianki. Podczas podejmowania ważnej decyzji o zakupie działki trzeba koniecznie:

  • sprawdzić wcześniej księgi wieczyste
  • zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego
  • sfinalizować zakup miejsca pod dom u notariusza.

Jeśli działka pod budowę domu jest już gotowa, pozostaje zadbać o niezbędne dokumenty. W sytuacji, gdy ktoś planuje budowę domu szkieletowego, należy wybrać jedno z poniższych rozwiązań:

  • zgłoszenie budowy domu – załatwienie tej sprawy trwa około 3 tygodnie
  • wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę – jest ono konieczne tylko w niektórych przypadkach, na przykład, gdy dom ma zostać zbudowany na terenie ochrony przyrody lub gdy ma być finansowany na podstawie kredytu. Wtedy czeka się na załatwienie formalności około 65 dni.

Jak się buduje domy kanadyjskie?

Skoro pierwszy etap, czyli załatwianie formalności i pozwoleń, a także doprowadzenie przyłączy do działki mamy już za sobą, czas na rozpoczęcie faktycznej budowy. Początek wygląda tak samo jak w przypadku tradycyjnej budowy. Podobnie także wygląda przygotowanie fundamentów, czyli jedyny mokry etap pracy nad powstawaniem domu. I dopiero po tym etapie zacznie być widać istotne różnice między tym jak powstają murowane budynki, a jak domy kanadyjskie.

Jak budować tego typu domy szkieletowe? Otóż gdy fundament jest już gotowy, umieszcza się w nim kotwy, a na nich właśnie powstaje szkielet ścian zewnętrznych. Stąd nazwa konstrukcji – domy szkieletowe. Już na tym etapie planuje się i wykonuje otwory na drzwi i okna w całym domu. Deski szkieletu domu mocuje się gwoźdźmi i wkrętami. W kolejnym etapie powstają:

  • konstrukcja ścian wewnętrznych
  • stropy
  • dach
  • poszycia
  • izolacja domu.

Po skończeniu tych prac otrzymujemy dom w stanie surowym otwartym i można przejść do kolejnych etapów, aby zamknąć budowę. Stan surowy zamknięty ekipa otrzymuje po założeniu rynien, kominów, parapetów i schodów oraz oczywiście wstawieniu okien i drzwi. Wówczas pozostają jeszcze następujące etapy pracy:

  • położenie w środku wszystkich potrzebnych instalacji
  • termoizolacja specjalną folią
  • wyłożenie ścian płytami gipsowo-kartonowymi
  • prace wykończeniowe.

Ciekawostka! Zdarza się, że tradycyjna budowa trwa przeciętnie 2 lata, a czasem ciągnie się z różnych powodów latami, natomiast „kanadyjczyk” powstaje błyskawicznie. Szkielet stawia się w 2-3 miesiące, a jego wykończenie trwa maksymalnie do 4 miesięcy.

Domy kanadyjskie – jak wygląda ściana domu?

W technologii budowania domów szkieletowych rozróżnia się dwa typy konstrukcji ze względu na to, jak umocowany jest strop:

  • konstrukcja balonowa – stropy zawiesza się na słupach ścian na wysokości półtora kondygnacji
  • konstrukcja platformowa – żebra stropu układa się na oczepach stojących ścian, a na nich powstaje podłoga, ściany wyższej kondygnacji tworzy się korzystając z tej podłogi.

Bardzo ciekawa jest konstrukcja ścian w domach szkieletowych. A to dlatego, że przestrzenie wewnątrz ścian wypełnia się materiałem termoizolacyjnym. Budując domy kanadyjskie, zazwyczaj wybiera się do tego wełnę szklaną lub wełnę mineralną. Od wewnątrz zakłada się także warstwę paraizolacyjną. Jest to specjalna folia, która zabezpiecza budynek przed wilgocią, która tworzy się wewnątrz domu. A wewnętrzne wykończenie budynku tworzy dopiero płyta gipsowo-kartonowa.

Z kolei na zewnątrz budynku kładzie się płyty OSB, ocieplenie zazwyczaj w postaci wełny mineralnej i na to dopiero ekipa kładzie albo tynk cienkowarstwowy, albo drewnianą elewację, albo siding. To już zależy od upodobań i potrzeb właściciela domu.

Drewniane domy kanadyjskie – jakie drewno wybrać?

Jeśli ktoś zamierza zbudować dla siebie i swojej rodziny dom szkieletowy, musi wziąć pod uwagę potrzebny do budowy materiał. A oczywiste jest, że chodzi o drewno, bo właśnie z desek buduje się domy kanadyjskie. Jakie drewno jest do tego potrzebne? Otóż domy kanadyjskie buduje się z drewna drzew iglastych, a konkretnie jodły, sosny, świerka, daglezji czy modrzewia. Drewno to jednak musi spełnić kilka warunków, aby dobrze i na długo służyło mieszkańcom. a konkretnie drewno powinno:

  • być suszone komorowo a nie na powietrzu, to znaczy w temperaturze ponad 60 stopni Celsjusza, dzięki temu materiał pozbywa się rozprężeń i zbędnej wilgoci
  • być pozbawione śladów zgnilizny, grzybów i śladów po owadach – o to także dba się w trakcie suszenia komorowego
  • być pozbawione kory i czterostronnie strugane i mieć zaokrąglone lub sfazowane podłużne krawędzie.
  • być oznakowane klasą wytrzymałościową oraz znakiem CE, będącym deklaracją producenta, że drewniane elementy spełniają wymagania dyrektyw europejskich.

Drewno do budowy „kanadyjczyka” może być także chemicznie impregnowane, ale zdecydowanie bardziej ekologiczny jest wybór drewna suszonego komorowo.

Podstawą budowy konstrukcji, jaką stanowią domy kanadyjskie, są deski o grubości 38 mm i szerokości, która zależy od potrzeb. Ściany powstają zazwyczaj z desek o szerokości 89 mm, a ściany zewnętrzne z desek o szerokości 140 mm.

Domy kanadyjskie – ile kosztuje ich budowa?

Jeśli zdecydujemy się na budowę „Kanadyjczyka”, stawiamy na ekonomię rozwiązania. Dobra wiadomość jest taka, że na dom zbudowany w ten sposób wydamy znacznie mniej. Koszty mogą być ścięte nawet o 30% w porównaniu z tradycyjną budową domu murowanego. Wynika to chociażby z tego, że całość trwa znacznie krócej, więc można zaoszczędzić. I oczywiści, co ważne dom buduje jedna ekipa, a nie tak jak przy tradycyjnym budownictwie, kiedy płaci się każdej ekipie osobno.

Ceny domów kanadyjskich podawane za 1 m2 powierzchni domu kanadyjskiego nie są stałe, ale mieszczą się w pewnych widełkach cenowych.

W przypadku domu o powierzchni od 100-400 m2 cena za dom w stanie pod klucz mieści się w granicach od 2 000 zł/m2 do nawet 3 500 zł/m2.  Wszystko zależy oczywiście od wielkości domu oraz indywidualnych rozwiązań. I co ciekawe, im większy dom, tym taniej wychodzi jego budowa. W przypadku domków mniejszych niż 100 m2 cena całkowita może wzrosnąć nawet do 3900 zł za m2.

Jeśli rozbijemy te koszty na etapy to obecnie koszt budowy domu kanadyjskiego o powierzchni 100 m2:

  • w stanie surowym wynosi minimalnie ok. 100 000-150 000 zł
  • w stanie pod klucz standardowa cena wynosi od 250 000 do 350 000 zł.

Domy kanadyjskie – na ile lat mogą służyć?

Konstrukcje szkieletowe na pewno nie są tak trwałe, jak domy murowane, które przy właściwym użytkowaniu mogą przetrwać wiele dziesięcioleci, a nawet przez wieki. Ale dobra wiadomość jest taka, że domy kanadyjskie także dają radę. Co to znaczy? Na ile lat się buduje takie domy? Otóż na pewno są ona w stanie służyć jednej rodzinie przez co najmniej dwa pokolenia. Taka konstrukcja wytrzymuje spokojnie bez remontu nawet do 50 lat, co okazuje się wystarczającą perspektywą czasową. Natomiast firmy, które budują domy szkieletowe, zazwyczaj dają 30 lat gwarancji na ich konstrukcję.

Domy kanadyjskie – zalety

Domy kanadyjskie mają wiele zalet, dlatego stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Polacy dostrzegają nie tylko niezwykłą urodę i przytulność tych domów, ale także praktyczne korzyści, które płyną z tego rozwiązania. A oto dobre strony decyzji o budowie domu szkieletowego:

  • Wygląd – domy kanadyjskie mogą wyglądać urokliwie, tym bardziej jeśli powstają w zielonym zakątku. Na dodatek te domki jak z baśni można wykończyć na wiele sposobów i nadać im oryginalny wygląd zależny od indywidualnych upodobań.
  • Ekologiczne rozwiązania – wielu osobom marzy się drewniany domek i ekologiczne materiały. Domy kanadyjskie są idealnym rozwiązaniem, pozwalają na budowę domu z materiałów organicznych.
  • Cena – oszczędzanie pieniędzy to chyba największy wabik na inwestorów. Domy kanadyjskie są o około 30% tańsze niż domy murowane.
  • Czas powstawania – czas budowy, jeśli chodzi o domy kanadyjskie jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku domu murowanego i nie jest zależny od pory roku. Konstrukcję można stawiać nawet w zimie, a budowa może trwać zaledwie 3 miesiące.
  • Możliwość rozbudowy – domy budowane w tej technologii można w bardzo łatwy sposób rozbudowywać, dostawiając nowy stelaż.
  • Oszczędzanie energii – domy kanadyjskie są doskonale zaizolowane, a więc oszczędza się w ten sposób ciepło i energię.

Domy kanadyjskie – wady

Na temat domów szkieletowych krąży wiele krzywdzących mitów. Na przykład, że jest w nich chłodno, że są niestabilne i nietrwałe. Oczywiście to zależy od jakości wykonania, ale w dobrze zbudowanym domu nam to nie grozi. A co z faktem, że dom jest drewniany i może się łatwo spalić? Otóż też nie, ponieważ drewno jest impregnowane i specjalnie zabezpieczane. Jakie są więc realne wady takiego domu? Na pewno fakt, że w Polsce nie ma jeszcze zbyt wielu ekip wyspecjalizowanych w budowie.

I druga ważna kwestia – tego domu nie da się zbudować samodzielnie z sąsiadem i szwagrem. Muszą wkroczyć specjaliści i wykonać całość.

Domy kanadyjskie a ubezpieczenie

Ubezpieczenie domu to ważna sprawa. Niestety w przypadku domów szkieletowych pojawi się pewien problem. Co prawda dopiero obalony został mit o łatwopalności takich budynków, jednak ubezpieczyciele podchodzą do tego inaczej. Chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie domu? Według wielu towarzystw ubezpieczeniowych „kanadyjczyk” będzie traktowany jako konstrukcja palna i polisa może się okazać nawet dwa razy droższa niż w przypadku niepalnego domu murowanego. Jednak koszt rocznej polisy mieszczący się w kwocie od ok. 200 do ok. 380 zł to i tak niewielki wydatek w zamian za poczucie bezpieczeństwa.

PODSUMOWANIE:

  • Domy kanadyjskie to drewniane domy szkieletowe popularne przede wszystkim w Skandynawii.
  • Aby zbudować taki dom należy przygotować działkę, a następnie zgłosić budowę domu.
  • Najpierw powstaje fundament, a na nim szkielet ścian zewnętrznych, następnie konstrukcja ścian wewnętrznych, stropy, dach, poszycia, izolacja, położone zostają instalacje, a całość zostaje termoizolowana i wyłożona płytami kartonowo-gipsowymi.
  • Do budowy domu używa się specjalnie suszonego i przygotowanego drewna drzew iglastych.
  • Budowa domu trwa kilka miesięcy i jest o wiele tańsza niż domu murowanego.
  • Domy kanadyjskie mają wiele zalet, a firmy dają na ich konstrukcję nawet 30 lat gwarancji.
  • Ubezpieczenie drewnianego domu szkieletowego to koszt od ok. 200 do 380 zł rocznie.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej