Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 14.02.2023 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
4.3/5 - (6 votes)

Ile kosztuje wynajem mieszkania w bloku, a ile kosztuje wynajem mieszkania w TBS? Na jakie ceny najmu mogą liczyć mieszkańcy największych miast? Czy da się tanio wynająć coś na wsi? O tym piszemy w naszym poradniku.

Pandemia okazała się trudnym doświadczeniem dla rynku najmu mieszkań. W ubiegłym roku wiele osób zrezygnowało z wynajmowanych lokali lub wstrzymało się z decyzją o wynajmie lub zmianie mieszkania. Słowem przez dłuższy czas panował zastój. Obecnie wygląda na to, że mamy do czynienia z odbiciem.

Wzrost popytu na mieszkania do wynajęcia przynajmniej po części wynika ze zwiększonego zainteresowania lokalami na wynajem ze strony studentów z mniejszych miejscowości, którzy wrócili do stacjonarnego studiowania. Większy popyt, obok rosnących cen mediów (prąd, gaz) i śmieci, pociągnął za sobą podwyżki stawek. Ile kosztuje wynajem mieszkania obecnie? Eksperci rynkowi zauważyli, że najpopularniejsze lokale, czyli kawalerki i średnie mieszkania (metraż od 38 do 60 m2), są droższe od 4 do 7 proc. Znalezienie w większym mieście czegoś z tego segmentu do wynajęcia w granicach 1000-1200 złotych jest dość trudne, choć nie niemożliwe.

To oni kształtują popyt i ceny

Przez lata główną grupą kształtującą popyt i ceny na rynku wynajmu byli studenci. Szczególnie jeśli myślimy o dużych ośrodkach akademickich. To właśnie żakowie wpływali na to, ile kosztuje wynajem mieszkania w Warszawie, ile kosztuje wynajem we Wrocławiu czy ile kosztuje wynajem w Krakowie. Że o innych miastach akademickich nie wspomnimy.

Od pewnego czasu kolejną grupą mającą niebagatelne znaczenie dla rynku najmu są zagraniczni pracownicy, szczególnie zza wschodniej granicy. Przyjeżdżają oni do Polski w celach zarobkowych i rozglądają się za nisko budżetowymi mieszkaniami do wynajęcia.

O ile studenci i emigranci zarobkowi raczej celują w segment niższych cen, to kolejna grupa wpływająca na rynek mieszkań do wynajęcia, jest mniej wrażliwa na bardzo niską cenę. Chodzi o zagranicznych turystów, którzy szczególnie chętnie przyjeżdżają do Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy Gdańska. To za ich sprawą część właścicieli mieszkań przerzuciła się z wynajmu długookresowego na bardziej zyskowny wynajem krótkoterminowy.

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i innych dużych miastach?

Gdy spojrzymy na ogłoszenia mieszkań na wynajem, to okaże się, że czynsze porównywalnych lokali są dość zróżnicowane. Zasadniczo wielkość opłaty powinna zależeć od metrażu, lokalizacji i standardu wykończenia. Rzeczywistość, która wyłania się z analizy ogłoszeń, nie jest jednak taka prosta. Standard wykończenia przy dobrej lokalizacji (centrum miasta) często schodzi na dalszy plan lub wręcz przestaje mieć znaczenie. A jeśli przegląd ofert robimy w okresie boomu na wynajem (wrzesień), to niektóre ceny z ogłoszeń raczej są odzwierciedleniem oczekiwań (wygórowanych) właścicieli.

Ale przejdźmy do konkretów i przyjrzymy się, ile kosztuje mieszkanie na wynajem w bloku w największych miastach w Polsce. Z zestawienia portalu Otodom wynika, że najmniej przyjaznym miastem dla wynajmujących jest Warszawa.

Nigdzie poza stolicą, średnia stawka za wynajem kawalerki, czyli lokalu do 38 m2, nie przekroczyła 2000 złotych. Kwota 1500 złotych za kawalerkę, która w Warszawie uchodzi za atrakcyjny czynsz za wynajem, jest zbliżona do średnich stawek za porównywalne mieszkanie w Krakowie, Lublinie czy Łodzi. Także przeciętna stawka dla mieszkania w stolicy bez względu na jego metraż jest znacznie wyższa niż gdzie indziej i wynosi 3539 złotych. Dla porównania najniższa średnia kwota za wynajem jest ponad dwa razy niższy – 1582 złotych, na co mogą liczyć mieszkańcy Bydgoszczy.

Średnie ceny ofertowe na rynku najmu we wrześniu 2021 roku za mieszkania do 38 m2 (za otodom.pl)

Miasto Średnia cena/miesiąc
Bydgoszcz 1290 zł
Gdańsk 1839 zł
Katowice 1249 zł
Kraków 1600 zł
Lublin 1478 zł
Łódź 1465 zł
Poznań 1435 zł
Szczecin 1697 zł
Warszawa 2027 zł
Wrocław 1793 zł

 

Średnie ceny ofertowe na rynku najmu we wrześniu 2021 roku za mieszkania między 38 a 60 m2 (za otodom.pl)

Miasto Średnia cena/miesiąc
Bydgoszcz 1662 zł
Gdańsk 2390 zł
Katowice 1887 zł
Kraków 2112 zł
Lublin 1960 zł
Łódź 1769 zł
Poznań 1923 zł
Szczecin 2048zł
Warszawa 2851 zł
Wrocław 2334 zł

Średnie ceny ofertowe na rynku najmu we wrześniu 2021 roku za mieszkania między 60 a 90 m2 (za otodom.pl)

Miasto Średnia cena/miesiąc
Bydgoszcz 2156 zł
Gdańsk 3009 zł
Katowice 2478 zł
Kraków 3113 zł
Lublin 2410 zł
Łódź 2641 zł
Poznań 2324 zł
Szczecin 2748 zł
Warszawa 4476 zł
Wrocław 2918 zł

Ile kosztuje wynajem mieszkania w TBS lub mniejszych aglomeracjach?

Na pewno na tańsze mieszkania do wynajęcia można liczyć poza większymi aglomeracjami. To, ile kosztuje wynajem mieszkania na wsi może zaskoczyć kogoś szukającego lokum w stolicy czy w innym dużym mieście. Ceny kawalerek plasują się zdecydowanie poniżej 1000 złotych. A w granicach 3000 złotych można wynająć cały dom.

Mniejsze miasta, pod warunkiem, że nie należą do tzw. sypialni aglomeracji także kuszą atrakcyjnymi cenowo ofertami. Inną opcją na niższe ceny jest najem w TBS, czyli Towarzystwach Budownictwa Społecznego. Więcej przeczytasz w artykule „Co to jest mieszkanie TBS?” Podstawowym celem TBS jest budowanie i wynajmowanie tanich mieszkań. Towarzystwa nie są nastawione na zysk, tylko na udostępnienie lokum osobom o umiarkowanych dochodach. Najemcy muszą spełniać określone przez dane TBS wymogi i uiścić opłatę partycypacyjną. Wynosi ona 10-15 proc. wartości lokalu. Dzięki temu wynajmujący zazwyczaj korzysta z lokalu przez kilka lat, a nie wypowiada niespodziewanie umowę np. z miesięcznym wypowiedzeniem.

A ile kosztuje wynajem mieszkania w TBS? Czynsz roczny nie może przekroczyć 4 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania lub 5 proc. w przypadku dopiero budowanych lokali. Szacuje się, że średnio czynsz wynosi ok. 10 zł za m2. Dla porównania przeciętne stawki najmu a metr kwadratowy w największych miastach są 4-,5- czy 6 razy wyższe.

Polisy dla właścicieli mieszkań na wynajem

Kaucja pobierana od najemców nie jest wystarczającym zabezpieczeniem mienia. Zwykle starczy na odświeżenie mieszkania i nieskomplikowane naprawy. A przecież ryzyko szkód i ich katalog w wynajmowanym mieszkaniu zwykle jest większy. Osoby, które decydują się wynająć komuś mieszkanie, powinny zadbać o ubezpieczenie murów, elementów stałych i ruchomości. Ten ostatni zakres jest niezbędny nawet wtedy, gdy w lokalu nie ma sprzętów RTV i AGD. Odtworzenie umeblowania to też przecież koszty, o których czasami zdarza się zapominać przy ubezpieczaniu.

Skoro jesteśmy przy sprzęcie elektronicznym – jeśli jest na wyposażeniu wynajmowanego mieszkania – warto kupić też ubezpieczenie obejmujące kradzież z włamaniem. Na osobie wynajmującej mieszkanie spoczywa też obowiązek usuwania wszelkich awarii w lokalu. Jeśli do polisy mieszkaniowej dobierzemy assistance, będzie to znacznie łatwiejsze. W ramach usług pomocowych można bowiem liczyć na pomoc tzw. złotych rączek.

Dobre ubezpieczenie mieszkania dla jego właściciela powinno obejmować zdarzania losowe. Niezwykle ważna jest też ochrona od przepięć, stłuczeń i dewastacji. Straty wywołane tego typu zdarzeniami mogą być bardzo dotkliwe finansowo. Dlatego warto się odpowiednio zabezpieczyć.

Ubezpieczenie dla najemcy też ma sens

Wielu z nas żyje w przekonaniu, że o ubezpieczeniu wynajmowanego mieszkania powinni myśleć jedynie właściciele nieruchomości. To tylko połowa prawdy. Także najemcy powinni wykupić dobrą miekszaniówkę, ale niekoniecznie w takim samym zakresie, jak właściciele nieruchomości. Ubezpieczenie murów jest dla wynajmujących zbędne. Podobnie może być z elementami stałymi, chyba że spodziewa się dewastacji kafelków lub stałej zabudowy.

Na co w polisie mieszkaniowej powinien postawić wynajmujący? Przede wszystkim w zakresie jego polisy powinny znaleźć się ruchomości domowe. Szczególnie, jeśli do wynajmowanego mieszkania wprowadza swoje wyposażenie. Polisa właściciela chroni tylko to, co do niego należy. Więc jeśli w wynajmowanym mieszkaniu masz swój komputer, pralkę, ale też ubrania (a te ostanie masz na pewno), to za ich zniszczenie np. w przypadku zalania lub pożaru nie dostaniesz odszkodowania z polisy właściciela.

Ponadto najemca powinien poważnie zastanowić się nad OC w życiu prywatnym. To z niej wypłacane jest odszkodowanie, gdy przypadkowo zalejemy mieszkanie sąsiada lub my, nasi domownicy czy goście spowodują inne szkody rzeczowe osobom trzecim. Taka polisa w swoim zakresie ma też ochronę przed skutkami szkód wyrządzonych przez nasze zwierzęta.

Koszt polisy mieszkaniowej dla najemcy nie jest duży, a już zwłaszcza w porównaniu z tym, ile kosztuje wynajem mieszkania. Roczna polisa dla nieruchomości dostosowana pod wynajmującego raczej nie przekroczy 200 złotych. Miesięcznie wyjdzie znacznie taniej niż jedno wyjście do kina.

PODSUMOWANIE:

  1. Ile kosztuje wynajem mieszkania? To zależy od metrażu, lokalizacji i standardu wykończenia lokalu.
  2. Najwięcej za wynajem płaci się w Warszawie. Średnia stawka przekracza 3500 złotych. Na ponad dwukrotnie tańsze lokale do wynajęcia mogą liczyć mieszkańcy Bydgoszczy (1582 zł).
  3. Średnio za kawalerkę w Warszawie płaci się ponad 2000 złotych. Około 400-500 złotych mniej zapłacimy w Krakowie, Lublinie i Łodzi za taki sam metraż.
  4. Zarówno właściciel mieszkania pod wynajem, jak i najemca powinni pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkaniowym.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Samochody hybrydowe mhev hev phev
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
W świecie motoryzacyjnym, pojęcie hybrydowego samochodu staje się coraz powszechniejsze, ale co tak naprawdę oznacza bycie hybrydą? Poza tradycyjnym silnikiem spalinowym, hybrydy wyposażone są w silnik elektryczny, a ich działanie można podzielić na trzy główne typy: mHEV, HEV i PHEV, k...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, znane powszechnie jako ubezpieczenie samochodu OC, stanowi nie tylko obowiązkowy element posiadania i eksploatacji pojazdu w Polsce, ale również kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule przyjrzymy ...
Czytaj dalej