Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Zgubienie klucza do samochodu może mocno skomplikować życie kierowcy. Na końcu długiej drogi poszukiwania zguby widać jednak światełko w tunelu – dorobienie klucza do samochodu jest jak najbardziej możliwe. To, ile kosztuje dorobienie klucza do samochodu i z jakimi trudnościami może się wiązać, zależy od kilku kwestii. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Dorobienie klucza do samochodu – możliwe opcje 

Na początek, aby uspokoić znerwicowanych kierowców – klucz do samochodu możemy dorobić. Jeśli uszkodzimy klucz bądź go zgubimy, weźmy głęboki oddech. Mamy dwa wyjścia – możemy zgłosić się do autoryzowanego serwisu ASO lub też poprosić o pomoc ślusarza. Zanim podejmiemy decyzję, warto jednak wiedzieć, że to właśnie od miejsca, w którym zdecydujemy się wykonać usługę, będzie zależało to, ile kosztuje dorobienie klucza czy chociażby, ile trwa dorobienie klucza do samochodu. Cena usługi będzie też mocno uzależniona od tego, czy dysponujemy zapasowym kluczem czy zguba była jedynym posiadanym. Poziom skomplikowania problemu rośnie też w momencie zgubienia klucza z immobilizerem. 

UWAGA: Kierowcy ubezpieczający swoje auto w zakresie AC, po zgubieniu klucza, o dorobieniu kolejnego powinno powiadomić ubezpieczyciela. W innym przypadku, brak kompletu kluczy może być przesłanką do odmówienia wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży samochodu.

​​Ile trwa dorobienie klucza do samochodu? 

Zgubiony klucz do samochodu – panika, strach, nerwy. Pojawia się pytanie: ile trwa dorobienie klucza do samochodu? To zależy od kilku czynników – czy chcemy dorobić klucz zwykły czy może klucz z immobilizerem. Znaczenie ma jeszcze jedna kwestia – czy posiadamy drugi klucz – klucz zapasowy. Najmniejszy problem – a raczej brak problemu – będziemy mieli w przypadku starszego modelu samochodu, do którego posiadamy klucz zapasowy. Wówczas to, ile trwa dorobienie klucza do samochodu możemy spokojnie przyrównać do czasu oczekiwania na dorobienie klucza chociażby do zamka w mieszkaniu. Dostarczając ślusarzowi zapasowy klucz, na nowy możemy liczyć praktycznie “od ręki”. 

Problemem może być jednak sytuacja, kiedy nie mamy na stanie dodatkowego klucza, a ten zgubiony był jedynym, jaki posiadamy.

Wówczas ślusarz będzie musiał wykonać nowy grot na podstawie budowy zamka. Czas dostarczenia samochodu czy przybycie na miejsce ślusarza i wykonanie usługi może wydłużyć się do kilku godzin. Głęboki oddech powinni wziąć natomiast kierowcy, których zgubą był kluczyk z immobilizerem – wówczas spisanie danych z zapasowego klucza i ich zduplikowane może trwać nawet kilka dni. A to i tak – w porównaniu do tego, ile trwa dorobienie klucza do samochodu w ASO – ekspresowa wersja. Tutaj klucz będzie wykonywany w oparciu o numer VIN, a cała usługa może potrwać nawet kilka tygodni.

Czytaj także: Dorobienie kluczyka z immobilizerem

Ile kosztuje dorobienie klucza do samochodu? 

Konieczne jest dorobienie klucza do samochodu? Cena takiej usługi, podobnie jak w przypadku odpowiedzi na poprzednie pytanie, uzależniona jest od rodzaju klucza, zabezpieczenia antykradzieżowego czy miejsca, w którym zdecydujemy się wykonać usługę. Dorobienie zwykłego klucza do samochodu u ślusarza to koszt oscylujący w granicach około 100 złotych. W przypadku klucza z immobilizerem cena takiej usługi może wzrosnąć do około 200 złotych. Ze zdecydowanie większym wydatkiem będziemy musieli zmierzyć się w przypadku zgubienia kompletu kluczy. Wówczas dorobienie kluczy w ASO to wydatek rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych. 

UWAGA: Dorobienie kluczy w ASO będzie możliwe tylko po przedstawieniu dokumentów potwierdzających fakt bycia właścicielem pojazdu.

Decydując się już na najdroższe rozwiązanie, warto rozważyć także wgranie nowego kodu dostępu do kluczyka i immobilizera, by zapobiec ewentualnej sytuacji, kiedy złodziej zdobędzie kluczyk do naszego auta. Koszt takiego kodowania wynosi do 400 złotych, w zależności od marki oraz modelu pojazdu. 

Ile kosztuje dorobienie klucza do samochodu z pilotem?

Kolejną kwestią, jaką warto poruszyć w przypadku omawiania kosztów dorobienia klucza, są auta z pilotem. Jeśli będziemy chcieli dorobić pilot do centralnego zamka, konieczne będzie kodowanie kluczyka. Tutaj do usługi dochodzi zaawansowana elektronika, która generuje z kolei wysokie koszty. Musi być ona dopasowana do konkretnego modelu, a całe kodowanie odbywa się między innymi poprzez sekwencję określonych ruchów kluczykiem w stacyjce. 

PODSUMOWANIE: 

  • Zarówno cena, jak i czas wykonania usługi, jaką jest dorobienia kluczyka do samochodu uzależniony od między innymi od rodzaju klucza czy miejsca, w którym zdecydujemy się wykonać usługę.
  • Najtańsze i najszybsze będzie dorobienie zwykłego klucza u ślusarza (około 100 złotych). Nieco więcej komplikacji może pojawić się w przypadku braku klucza zapasowego czy chociażby klucza z immobilizerem. 
  • Dorobienie klucza w ASO może trwać około kilku tygodni i wiązać się z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. 
  • Chcąc dorobić klucz w ASO konieczne będzie przedstawienie dowodu własności samochodu. 
  • Brak kompletu kluczyków może być powodem odmówienia wypłaty odszkodowania z AC w razie kradzieży samochodu. 

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej