Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Od marca 2020 roku jeden z największych serwisów ogłoszeniowych wprowadził obowiązek podawania numeru VIN sprzedawanego auta. Dlaczego numer VIN w dowodzie rejestracyjnym jest jaki ważny? Gdzie go znaleźć? Wyjaśniamy w naszym poradniku. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

VIN (Vehicle Identification Number), potocznie zwany też numerem nadwozia, jest niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym samochodu. Nadawany jest przez producenta pojazdu i składa się z 17 znaków – cyfr i liter. 

Historia auta dzięki nr VIN

Numer nadwozia jest ważny szczególnie dla kupujących używane samochody. Dzięki niemu dowiesz się czy samochód nie był kradziony i jak jest jego historia. Lampka ostrzegawcza powinna ci się zapalić, gdy znaki na tabliczce są nieczytelne lub uszkodzone. Albo gdy numer w pojeździe nie zgadza się z tym w dowodzie rejestracyjnym. Pamiętaj. Zawsze pytaj o numer VIN. Jeśli sprzedawca używanego auta nie chce ci go podać, to prawdopodobnie chce coś ukryć. 

VIN powie ci też, czy dane auto uczestniczyło w wypadku i jaki jest jego stan techniczny. Na rynku jest sporo płatnych serwisów, które po numerze nadwozia dostarczą ci historię serwisową, napraw i ewentualnych kolizji. To tzw. dekodery VIN. W ustaleniu historii auta po jego numerze VIN może ci pomóc też ASO. Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym pojazdu? Jak najbardziej, za darmo dowiesz się o nim wszystkiego na stronie „historiapojazdu.gov”

Numer nadwozia pomocny jest też w trakcie naprawy. Po nim sprawdzisz części zamienne i zyskujesz pewność, że zamówione zgodnie z numerem będą pasować do twojego samochodu. 

Numer nadwozia – ile cyfr, tyle znaczeń

W różnych częściach świata VIN regulują odmienne normy.  W Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej numer nadwozia podlega ISO ISO-3779. W Stanach obowiązuje odrębny system, ale i tak numer składa się z takiej samej liczby znaków i opiera się na tych samych zasadach, co w Europie. 

Numer VIN składa się trzech części; WMI, WDS oraz VIS. I po kolei:

 • WMI. Trzy pierwsze znaki całego numeru, które kodują producenta pojazdu. 
 • VDS. Kolejne 5 lub 6 znaków w numerze, które mówią o parametrach  technicznych danego modelu. Tu są zawarte informacje o konstrukcji i rodzaju nadwozia. 
 • VIS. Ostatnie 8, rzadziej 7 znaków to tzw. numer seryjny, w którym zawiera się też rok produkcji i miejsce montażu. 

Gdzie sprawdzić numer nadwozia?

Miejsce poszczególnych znaków w numerze VIN jest stałe. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa, gdy chcemy znaleźć numer nadwozia w naszym pojeździe. Miejsce tabliczki z kodem zależy od producenta auta.

Czytaj także: Historia pojazdu za darmo

Najczęściej możemy je znaleźć na:

 • podszybiu po stronie kierowcy 
 • na bocznym słupku od strony kierowcy 
 • przegrodzie czołowej
 • podłodze pod siedzeniem pasażera
 • podłodze bagażnika
 • prawym nadkolu
 • ramie nośnej przy przednim prawym kole

Numer nadwozia w dowodzie rejestracyjnym 

Oględziny auta to nie jedyny sposób na sprawdzenie numeru VIN. Można go też znaleźć w dowodzie rejestracyjnym w rubryce E. Najważniejsze, by zgadzał się z numerem w samochodzie. Dlatego przy zakupie auta porównajmy tablicę z kodem z numerem nadwozia w dowodzie. 

PODSUMOWANIE:

 • Numer VIN, zwany w Polsce numerem nadwozia, jest unikalnym kodem nadawanym danemu pojazdowi przez jego producenta. 
 • Dzięki numerowi nadwozia możesz sprawdzić historię auta: jego stan techniczny, regularność przeglądów, potencjalne naprawy czy wypadki. VIN powie ci też, czy dany pojazd nie jest przypadkiem kradziony. 
 • Numer nadwozia możesz znaleźć w samochodzie – miejsce tablicy z VIN zależy od jego producenta i modelu. Drugim miejscem jest dowód rejestracyjny – rubryka E. 
 • Numer nadwozia składa się z ciągu 17 cyfr i liter, w których zakodowany jest producent, rodzaj konstrukcji i typ nadwozia oraz numer seryjny auta wraz z jego rocznikiem i miejscem złożenia.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Kiedy można wybić szybę w aucie
Kiedy można wybić szybę w aucie? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy istnieje sytuacja, w której wybicie szyby jest uzasadnione? Czy ryzyko poniesienia kary za zniszczenie cudzego mienia jest w stanie przeważyć moralny obowiązek uratowania bezbronnych istot? [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!' link='http...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie biletu lotniczego
Ubezpieczenie biletu lotniczego Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Kiedy ostatnio odwoływałeś lot? Zdarza się, prawda? Nagłe awarie, zmiany planów, niespodziewane choroby - wiele czynników może spowodować, że Twoje starannie zaplanowane podróże lądują na śmietniku. Zamiast doświadczać bólu po utracie cennego biletu lotniczego, można rozważyć u...
Czytaj dalej