Od marca 2020 roku jeden z największych serwisów ogłoszeniowych wprowadził obowiązek podawania numeru VIN sprzedawanego auta. Dlaczego numer VIN w dowodzie rejestracyjnym jest jaki ważny? Gdzie go znaleźć? Wyjaśniamy w naszym poradniku.
VIN (Vehicle Identification Number), potocznie zwany też numerem nadwozia, jest niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym samochodu. Nadawany jest przez producenta pojazdu i składa się z 17 znaków – cyfr i liter.
Z tego artykułu dowiesz się...
Historia auta dzięki nr VIN
Numer nadwozia jest ważny szczególnie dla kupujących używane samochody. Dzięki niemu dowiesz się czy samochód nie był kradziony i jak jest jego historia. Lampka ostrzegawcza powinna ci się zapalić, gdy znaki na tabliczce są nieczytelne lub uszkodzone. Albo gdy numer w pojeździe nie zgadza się z tym w dowodzie rejestracyjnym. Pamiętaj. Zawsze pytaj o numer VIN. Jeśli sprzedawca używanego auta nie chce ci go podać, to prawdopodobnie chce coś ukryć.
VIN powie ci też, czy dane auto uczestniczyło w wypadku i jaki jest jego stan techniczny. Na rynku jest sporo płatnych serwisów, które po numerze nadwozia dostarczą ci historię serwisową, napraw i ewentualnych kolizji. To tzw. dekodery VIN. W ustaleniu historii auta po jego numerze VIN może ci pomóc też ASO. Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym pojazdu? Jak najbardziej, za darmo dowiesz się o nim wszystkiego na stronie „historiapojazdu.gov”
Numer nadwozia pomocny jest też w trakcie naprawy. Po nim sprawdzisz części zamienne i zyskujesz pewność, że zamówione zgodnie z numerem będą pasować do twojego samochodu.
Numer nadwozia – ile cyfr, tyle znaczeń
W różnych częściach świata VIN regulują odmienne normy. W Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej numer nadwozia podlega ISO ISO-3779. W Stanach obowiązuje odrębny system, ale i tak numer składa się z takiej samej liczby znaków i opiera się na tych samych zasadach, co w Europie.
Numer VIN składa się trzech części; WMI, WDS oraz VIS. I po kolei:
- WMI. Trzy pierwsze znaki całego numeru, które kodują producenta pojazdu.
- VDS. Kolejne 5 lub 6 znaków w numerze, które mówią o parametrach technicznych danego modelu. Tu są zawarte informacje o konstrukcji i rodzaju nadwozia.
- VIS. Ostatnie 8, rzadziej 7 znaków to tzw. numer seryjny, w którym zawiera się też rok produkcji i miejsce montażu.
Gdzie sprawdzić numer nadwozia?
Miejsce poszczególnych znaków w numerze VIN jest stałe. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa, gdy chcemy znaleźć numer nadwozia w naszym pojeździe. Miejsce tabliczki z kodem zależy od producenta auta.
Czytaj także: Historia pojazdu za darmo
Najczęściej możemy je znaleźć na:
- podszybiu po stronie kierowcy
- na bocznym słupku od strony kierowcy
- przegrodzie czołowej
- podłodze pod siedzeniem pasażera
- podłodze bagażnika
- prawym nadkolu
- ramie nośnej przy przednim prawym kole
Numer nadwozia w dowodzie rejestracyjnym
Oględziny auta to nie jedyny sposób na sprawdzenie numeru VIN. Można go też znaleźć w dowodzie rejestracyjnym w rubryce E. Najważniejsze, by zgadzał się z numerem w samochodzie. Dlatego przy zakupie auta porównajmy tablicę z kodem z numerem nadwozia w dowodzie.
PODSUMOWANIE:
- Numer VIN, zwany w Polsce numerem nadwozia, jest unikalnym kodem nadawanym danemu pojazdowi przez jego producenta.
- Dzięki numerowi nadwozia możesz sprawdzić historię auta: jego stan techniczny, regularność przeglądów, potencjalne naprawy czy wypadki. VIN powie ci też, czy dany pojazd nie jest przypadkiem kradziony.
- Numer nadwozia możesz znaleźć w samochodzie – miejsce tablicy z VIN zależy od jego producenta i modelu. Drugim miejscem jest dowód rejestracyjny – rubryka E.
- Numer nadwozia składa się z ciągu 17 cyfr i liter, w których zakodowany jest producent, rodzaj konstrukcji i typ nadwozia oraz numer seryjny auta wraz z jego rocznikiem i miejscem złożenia.
Przeczytaj więcej na temat: vin
Numer VIN
Numer VIN
Ubezpieczenie na VIN
Ubezpieczenie na VIN
Darmowy raport VIN
Darmowy raport VIN
Kolor lakieru po numerze VIN
Kolor lakieru po numerze VIN
Wyposażenie po VIN.
Wyposażenie po VIN.
Dekoder VIN
Dekoder VIN