Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 16.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
Rate this post

Od marca 2020 roku jeden z największych serwisów ogłoszeniowych wprowadził obowiązek podawania numeru VIN sprzedawanego auta. Dlaczego numer VIN w dowodzie rejestracyjnym jest jaki ważny? Gdzie go znaleźć? Wyjaśniamy w naszym poradniku. 

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

VIN (Vehicle Identification Number), potocznie zwany też numerem nadwozia, jest niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym samochodu. Nadawany jest przez producenta pojazdu i składa się z 17 znaków – cyfr i liter. 

Historia auta dzięki nr VIN

Numer nadwozia jest ważny szczególnie dla kupujących używane samochody. Dzięki niemu dowiesz się czy samochód nie był kradziony i jak jest jego historia. Lampka ostrzegawcza powinna ci się zapalić, gdy znaki na tabliczce są nieczytelne lub uszkodzone. Albo gdy numer w pojeździe nie zgadza się z tym w dowodzie rejestracyjnym. Pamiętaj. Zawsze pytaj o numer VIN. Jeśli sprzedawca używanego auta nie chce ci go podać, to prawdopodobnie chce coś ukryć. 

VIN powie ci też, czy dane auto uczestniczyło w wypadku i jaki jest jego stan techniczny. Na rynku jest sporo płatnych serwisów, które po numerze nadwozia dostarczą ci historię serwisową, napraw i ewentualnych kolizji. To tzw. dekodery VIN. W ustaleniu historii auta po jego numerze VIN może ci pomóc też ASO. Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym pojazdu? Jak najbardziej, za darmo dowiesz się o nim wszystkiego na stronie „historiapojazdu.gov”

Numer nadwozia pomocny jest też w trakcie naprawy. Po nim sprawdzisz części zamienne i zyskujesz pewność, że zamówione zgodnie z numerem będą pasować do twojego samochodu. 

Numer nadwozia – ile cyfr, tyle znaczeń

W różnych częściach świata VIN regulują odmienne normy.  W Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej numer nadwozia podlega ISO ISO-3779. W Stanach obowiązuje odrębny system, ale i tak numer składa się z takiej samej liczby znaków i opiera się na tych samych zasadach, co w Europie. 

Numer VIN składa się trzech części; WMI, WDS oraz VIS. I po kolei:

  • WMI. Trzy pierwsze znaki całego numeru, które kodują producenta pojazdu. 
  • VDS. Kolejne 5 lub 6 znaków w numerze, które mówią o parametrach  technicznych danego modelu. Tu są zawarte informacje o konstrukcji i rodzaju nadwozia. 
  • VIS. Ostatnie 8, rzadziej 7 znaków to tzw. numer seryjny, w którym zawiera się też rok produkcji i miejsce montażu. 

Gdzie sprawdzić numer nadwozia?

Miejsce poszczególnych znaków w numerze VIN jest stałe. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa, gdy chcemy znaleźć numer nadwozia w naszym pojeździe. Miejsce tabliczki z kodem zależy od producenta auta.

Czytaj także: Historia pojazdu za darmo

Najczęściej możemy je znaleźć na:

  • podszybiu po stronie kierowcy 
  • na bocznym słupku od strony kierowcy 
  • przegrodzie czołowej
  • podłodze pod siedzeniem pasażera
  • podłodze bagażnika
  • prawym nadkolu
  • ramie nośnej przy przednim prawym kole

Numer nadwozia w dowodzie rejestracyjnym 

Oględziny auta to nie jedyny sposób na sprawdzenie numeru VIN. Można go też znaleźć w dowodzie rejestracyjnym w rubryce E. Najważniejsze, by zgadzał się z numerem w samochodzie. Dlatego przy zakupie auta porównajmy tablicę z kodem z numerem nadwozia w dowodzie. 

PODSUMOWANIE:

  • Numer VIN, zwany w Polsce numerem nadwozia, jest unikalnym kodem nadawanym danemu pojazdowi przez jego producenta. 
  • Dzięki numerowi nadwozia możesz sprawdzić historię auta: jego stan techniczny, regularność przeglądów, potencjalne naprawy czy wypadki. VIN powie ci też, czy dany pojazd nie jest przypadkiem kradziony. 
  • Numer nadwozia możesz znaleźć w samochodzie – miejsce tablicy z VIN zależy od jego producenta i modelu. Drugim miejscem jest dowód rejestracyjny – rubryka E. 
  • Numer nadwozia składa się z ciągu 17 cyfr i liter, w których zakodowany jest producent, rodzaj konstrukcji i typ nadwozia oraz numer seryjny auta wraz z jego rocznikiem i miejscem złożenia.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej