Jeżeli zgubisz kluczyki lub Twój immobilizer ulegnie zniszczeniu, musisz liczyć się z tym, że czas wyrobić kolejny. Często możesz to zrobić w pobliskim warsztacie samochodowym. Ale dorobienie kluczyka z immobilizerem nie jest pewnym rozwiązaniem. W wielu nieautoryzowanych warsztatach działają profesjonalne szajki, zajmujące się kradzieżą aut.
Z tego artykułu dowiesz się...
Co to jest i jak działa immobilizer?
Immobilizer jest rodzajem zabezpieczenia w formie elektronicznej auta przed kradzieżą. Tego rodzaju zabezpieczenie blokuje uruchomienie silnika auta przez osoby do tego nieupoważnione. Taka blokada może wystąpić poprzez: blokadę zapłonu silnika albo systemu elektronicznego pojazdu. Sam immobilizer składa się z dwóch elementów. Najbardziej widocznym elementem jest transponder, który mieści się np. w specjalnym pilocie wbudowanym jest fabrycznie w klucz samochodowy albo w inny element służący do włączania pojazdu. Drugim, dużo mniej widocznym elementem, jest centralka, czyli element który znajduje się w pojeździe i odpowiada za przeczytanie danych z transpondera.
Jeżeli więc kierowca będzie usiłował włączyć auto, czyli włoży kluczyk do stacyjki, pilota lub kartę – powinien włączyć się silnik. W tak zwanym międzyczasie pomiędzy transponderem a centralką dochodzi do wymiany specjalnego kodu. Jeżeli będzie on zgodny to centralka pozwala na uruchomienie silnika i dalszą jazdę, jeżeli zaś kod nie będzie odpowiadał temu w centralce – auto nie będzie mogło być uruchomione. Są też takie modele aut, które pozwalają na uruchomienie silnika na kilka sekund, a następnie po weryfikacji między centralką a transponderem – z wynikiem negatywnym – wyłączają pojazd.
Rodzaje immobilizerów
Co do zasady immobilizerem możemy podzielić na 2 rodzaje, a mianowicie: dotykowe oraz bezdotykowe. Możemy również podzielić rodzaje immobilizerów ze względu na to, że rozwiązania mogą być zamontowane fabrycznie – już od początku zakupu auta, jak również można zdecydować się na założenie immobilizera do auta, które dotychczas nie posiadało. Aktualnie sprzedawane auta generalnie posiadają immobilizery wymontowane fabrycznie.
Każda z firm produkujących samochody samodzielnie decyduje o tym, którego rodzaju rozwiązania dają największe bezpieczeństwo w przypadku konkretnego modelu pojazdu.
Dorobienie kluczyka z immobilizerem
Dorobienie kluczyka z immobilizerem to wydawać by się mogło bardzo prosta czynność. Wszystko zależy jednak od tego, co tak naprawdę się stało. Jeżeli immobilizer został uszkodzony, to oczywiście nie ma możliwości odjechania autem, mimo że stan techniczny samochodu absolutnie pozwalałby na poruszanie się nim. Z punktu widzenia jednak “elektronicznego strażnika” naszego samochodu nie posiadamy uprawnień do prowadzenia go. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak poszukiwanie dotychczasowego drugiego zapasowego zestawu kluczy wraz z immobilizerem do auta.
Oczywiście jest to działanie, które dopiero rozpoczyna cały proces, i dorobienie kluczyka z immobilizerem, jeszcze przed nami. Jednakże na ten moment pozwoli nam to na uruchomienie samochodu i dojechanie do warsztatu samochodowego. Teoretycznie dorobić można immobilizer powinniśmy móc w większości posiadających odpowiedni sprzęt warsztatów samochodowych. Warto zawczasu zorientować się, czy warsztat samochodowy posiada sprzęt niezbędny do zmiany kodów immobilizera w naszym pojeździe. Niezależnie jednak od tego, należy pamiętać, że w warsztatach samochodowych stają się również osoby o nieczystych intencjach.
Gdy decydujemy się na dorobienie kluczyka z immobilizerem w nieautoryzowanym serwisie liczmy się z tym, że osoby niepożądane mają dostęp do zestawu kodów umożliwiających odjechanie naszym pojazdem. Oczywiście, dorobienie kluczyka z immobilizerem w autoryzowanym serwisie jest odpowiednio droższe, ale daje również gwarancję tego, że nasze kody, a zatem i bezpieczeństwo naszego samochodu, jest dużo większe.
Nie są to jednak niskie koszty. Niestety, często wymiana i naprawa, a zatem i dorobienie kluczyka z immobilizerem, to ponad 1000 zł.
Tak wysokie opłaty związane są z tym, że centralka odkodująca w pojeździe nie jest dostępna bezkolizyjnie. Niejednokrotnie ustalenie, gdzie się znajduje w zwykłym warsztacie zajmuje sporo czasu i energii. Tańsze naturalnie będzie takie rozwiązanie, niż skorzystanie autoryzowanego serwisu. Z dużo wyższymi kosztami trzeba się liczyć, gdy do awarii dojdzie w samej centralce. To już nie jest zwykłe dorobienie kluczyka z immobilizerem, a poważna wymiana, która powinna zostać wykonana w autoryzowanym serwisie. W tym wypadku koszty, na które trzeba się przygotować, zależą od marki oraz modelu posiadanego samochodu.
Ochrona na 100%
Naturalnie immobilizer nie stanowi 100% zabezpieczenia przed kradzieżą i jest jedynie nowoczesną elektroniczną formą dotychczasowych blokad. Blokady mechaniczne stosowane przez kierowców w latach dziewięćdziesiątych blokowały kierownicę lub skrzynię biegów w taki sposób, aby złodziej musiał poświęcić wiele czasu i uwagi na kradzież tak zabezpieczonego auta.
Dlatego warto pamiętać, że żaden ze sposobów całkowicie nie zabezpieczy nas przed utratą samochodu, ale każda minuta: włączony alarm, zabezpieczenie pojazdu mikrocząsteczkami, śledzenie pojazdu przez sygnał GPS, to dodatkowa możliwość ochrony.
Złodzieje są jednak równie przebiegli, więc warto zwrócić szczególną uwagę również na dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne. O ile obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne, czyli OC, chroni kierowcę w sposób przewidziany ustawą we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych w takim samym zakresie, o tyle autocasco czy assistance mają różne formy ochrony u ubezpieczycieli.
Ubezpieczenie autocasco to rodzaj ochrony w sytuacji gdy kierowca powoduje wypadek, jego auto zostanie zniszczone przez osoby trzecie lub siły natury.
Ubezpieczenie autocasco najbardziej opłaca się osobom, które posiadają nowe auta, których wartość jest wysoka, a ich utrata byłaby odczuwalna finansowo. W Polsce ubezpieczenie autocasco kojarzy się z wysokimi składkami i niewiele osób decyduje się na jego zakup. Warto jednak przemyśleć, czy proponowany przez ubezpieczyciela zakres ochrony w sytuacji, na przykład kradzieży, nie byłby dla nas atrakcyjny, a czasem wręcz konieczny.
Decydując się na ubezpieczenie autocasco trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Ważny jest zakres ubezpieczenia, czyli co konkretnie jest chronione przez towarzystwo ubezpieczeniowe, warto dowiedzieć się lub wyczytać z ogólnych warunków ubezpieczenia, jaka jest suma ubezpieczenia i czy wartość samochodu jest taka sama przez cały okres trwania polisy, a także, jaki jest udział własny w sytuacjach gdy na przykład nasze auto zostanie skradzione. Bardzo istotnym segmentem umowy są również “elementy auta”. Sprawdźmy, czy zostały uwzględnione w składce ubezpieczyciela, czy też należy za nie dodatkowo dopłacić, a także zweryfikujmy, czy ewentualne naprawy pojazdu będą odbywały się na podstawie kosztorysu czy kwotowo lub też z jakich części będzie korzystał warsztat.
W Polsce dostępna jest również opcja tak zwanego minicasco, gdzie zakres ochrony polisą będzie znacznie węższy, nieobejmujący kradzieży, a jedynie tak zwane stłuczki i mikro kolizje drogowe. Jest to dobre rozwiązanie dla tych osób, których budżet nie pozwala na zakup pełnego autocasco, a jednocześnie często i intensywnie jeżdżą po na przykład centrach dużych miast, gdzie łatwo o tego typu zdarzenia.
Pamiętaj, że nie wszyscy ubezpieczyciele oferują stałą sumę ubezpieczenia auta przez cały czas ochrony polisą. Jeżeli posiadasz starszy model to różnica na początku i na końcu polisy w wartości samochodu nie będzie zbyt duża. Jeśli jednak Twoje auto jest nowe, to może okazać się, że po kilku miesiącach jego wartość będzie według ubezpieczyciela o wiele niższa niż ta, którą w razie kradzieży wypłaciłby za pojazd wcześniej. Dzieje się tak dlatego, że nowe samochody zazwyczaj szybko tracą na wartości - głównie w pierwszych miesiącach po produkcji.
Sprawdź, czy odstąpienie od tego punktu jest możliwe, a jeżeli tak, to z jakiego rodzaju zapisami by się wiązało. Zweryfikuj, czy podniesienie to składki wyrównujące całą sumę ubezpieczenia autocasco przez pełen okres obowiązywania polisy. Być może byłoby to rozwiązaniem satysfakcjonującym również na poziomie wysokości składki. W ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziesz informację dotyczącą franszyzy integralnej. Jeśli ją znajdziesz w treści, oznacza to, że szkody, które są poniżej wskazanej tam wartości, nie będą podlegały ochronie ubezpieczeniowej, a co za tym idzie, zapłacisz za nie z własnej kieszeni.
Inne ubezpieczenia dobrowolne
Wśród ubezpieczeń dobrowolnych możemy również spotkać się z tak zwaną polisą assistance. To ubezpieczenie należy również to polis dobrowolnych, a zakres jej ochrony każdorazowo opisany jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Co do zasady tego rodzaju ochrona ze strony zakładu ubezpieczeń obejmuje najczęściej transport autem, zakwaterowanie, wspomożenie transportu rodziny, ochronę zdrowia czy wsparcie tłumacza. Im szerszy jest zakres ochrony, tym zazwyczaj wyższa jest składka, której domaga się towarzystwo ubezpieczeniowe za potencjalną pomoc przez okres wskazany w ochronie polisą. Zazwyczaj na tego rodzaju ochrony decydują się osoby, które podróżują intensywnie wraz z rodziną lub w sposób, gdy zakłócenie podróży zaburzyłoby wykonywanie obowiązków zawodowych czy urlop.
Często ubezpieczenia kupowane w pakiecie wraz z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym okazują się dużo tańsze niż kupowanie polis osobno. Warto sprawdzić w kalkulatorze OC/AC online, czy ochrona pakietem polis nie byłaby dla nas bardziej satysfakcjonująca.
Dorobienie kluczyka z immobilizerem to jednak nie wszystko! Jeśli zgubiłeś klucze lub ktoś ci go ukradł, masz obowiązek poinformować swojego ubezpieczyciela o takiej stracie. Zazwyczaj towarzystwa ubezpieczeniowe na infolinii poinformują cię, w jaki sposób powinieneś dochować wszelkich formalności w tym zakresie. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji najlepiej jest jednak wymienić nie tylko Immobilizer, jeśli dołączony jest tylko do kluczyków, ale również klucz.
PODSUMOWANIE:
- Immobilizer chroni auto przed kradzieżą.
- Immobilizery dzielimy na dotykowe i bezdotykowe.
- Immobilizer składa się zazwyczaj z dwóch elementów centralki oraz transpondera, pomiędzy którymi dochodzi do wymiany informacji, a w przypadku niezgodności następuje wyłączenie silnika lub nie zostanie on w ogóle uruchomiony.
- Dorobienie kluczyka z immobilizerem nie jest skomplikowane. Możesz je wykonać w większości warsztatów samochodowych.
- Dorobienie kluczyka z immobilizerem w autoryzowanym serwisie zwiększa bezpieczeństwo.
- Dorobienie kluczyka z immobilizerem to nierzadko koszt około 1000 zł.
- W przypadku wymiany centralki koszty mogą ulec znacznemu podwyższeniu. Wszystko zależy od marki oraz modelu posiadanego pojazdu.
- Najczęstsza awaria immobilizera to uszkodzenia transpondera.
- W przypadku dobrowolnych polis komunikacyjnych towarzystwa ubezpieczeniowe najczęściej w ogólnych warunkach ubezpieczenia wskazują przynajmniej dwa sposoby zabezpieczenia przed kradzieżą – jednym z nich może być właśnie immobilizer.
Przeczytaj więcej na temat: naprawa samochodu
Łożysko koła objawy
Łożysko koła objawy
Kontrolka EPC
Kontrolka EPC
Uszkodzona poduszka silnika
Uszkodzona poduszka silnika
Wymiana płynu chłodniczego
Wymiana płynu chłodniczego
Wymiana filtra powietrza
Wymiana filtra powietrza
Wymiana paska klinowego
Wymiana paska klinowego
Biały dym z wydechu
Biały dym z wydechu