Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 10 minut.
1/5 - (1 vote)

Immobilizer ma na celu ochronę pojazdu przed jego uruchomieniem przez osoby niepowołane, czyli kradzieżą. Jest to swojego rodzaju kod elektroniczny, który przyłożony do odpowiedniego miejsca w aucie odblokowuje możliwość uruchomienia silnika i poruszania się pojazdem. Oczywiście immobilizer występuje w wielu formach w zależności od firmy i modelu auta. Szczególnie popularny jest immobilizer zbliżeniowy.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

 Jak działa immobilizer?

Gdy właściciel pojazdu wsiada do auta, musi włożyć kluczyk do stacyjki, przyłożyć immobilizer w odpowiednie miejsce lub poczekać na odnalezienie go przez system elektroniczny. Jeżeli kod po stronie, gdzie jest immobilizer oraz auto jest taki sam, czyli został poprawnie zweryfikowany,  zwolniona jest blokada, która pozwala na dalsze działania – w tym uruchomienie silnika i dalszą jazdę. W zależności od producenta i modelu auta możemy spotkać rodzaje blokad.

Immobilizer może powodować odcięcie zasilania pompy paliwowej lub, rzadziej, odcięcie elektroniczne auta. Weryfikacja poprawności kodów pomiędzy urządzeniem sprawdzającym w pojeździe a transponderem w kluczyku lub dołączonym do kluczyka elemencie trwa kilka sekund i nie utrudnia znacząco włączania auta.  Immobilizer jest więc wygodnym i praktycznym rozwiązaniem chroniącym samochód.

Zepsuty immobilizer – co powinieneś zrobić?

Jak już wiemy immobilizer składa się z dwóch elementów, czyli tego, który przetrzymuje kod i tego, który go odczytuje i dopiero ich pełna synchronizacja pozwala na uruchomienie silnika, w sposób umożliwiający jazdę. Jeżeli jednak z jakiegoś tytułu auto włącza się, silnik teoretycznie działa, ale jedynie przez kilka chwil, trzeba wziąć pod uwagę awarię. Może się zdarzyć również i tak, że silnik nie będzie uruchamiał się wcale, mimo że nie ma żadnych mechanicznych uszkodzeń i teoretycznie wszystko powinno być w jak najlepszym porządku. Co powinniśmy zrobić, gdy tak się stanie?

Najczęściej możemy założyć, że doszło do sytuacji, w której uszkodzeniu lub zepsuciu uległ transponder, czyli element dołączony do kluczyka lub pilota. Jeśli uszkodzenie takie miało charakter mechaniczny to przesyłany kod, czyli tak zwane hasło, nie zostanie prawidłowo nadane przez immobilizer, a co za tym idzie, system nie odczyta prawidłowo danych i uniemożliwi jazdę, a tak właściwie uruchomienie silnika.

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem tego typu sytuacji jest skorzystanie z dodatkowego kluczyka czyli dodatkowego transpondera.

Co jednak, jeśli zgubiłeś i ten immobilizer? Tego rodzaju uszkodzenia naprawia się poprzez skasowanie danych z nadajnika i wgranie nowych. Nie wszystkie pojazdy można zakodować w zwykłym warsztacie samochodowym niektóre firmy oraz produkowane przez nie modele wymagają wizyty w autoryzowanym serwisie. Tego rodzaju wizyty w warsztatach autoryzowanych wiążą się z wyższymi kosztami. Niestety nie są to małe kwoty, nierzadko zapłacisz ponad 1000 zł za immobilizer!

Immobilizer – wybieraj bezpieczne serwisy lub autoryzowane

 Decydując się na immobilizer lub też oddając go do naprawy czy też przekodowania, warto jednak skorzystać z autoryzowanych serwisów. Często można spotkać się na forach internetowych z informacjami o zaginionych autach w kilka lub kilkanaście dni po zakodowaniu nowego kluczyka u mechanika. Oczywiście w takich sytuacjach nie sposób udowodnić, że osoba kodująca udostępniła nowy klucz do uruchomienia silnika osobom trzecim.

Choć nie jest to praktyka częsta, należy liczyć się z tym, że to, co do tej pory zabezpieczało nasze auto, po wizycie w niesprawdzony miejscu może doprowadzić do jego kradzieży lub próby kradzieży i zniszczenia pojazdu.

Często też taka kradzież może nie odbywać się od razu, gdy wymienimy immobilizer, ponieważ nieuczciwi mechanicy zapisują sobie rodzaj pojazdu, model, rocznik auta, nierzadko również jego przebieg i niejako działają na zamówienie złodziejów informując ich, do których pojazdów posiadają klucze i kody. Pamiętaj to jeden z kilku elementów w pojeździe, na którym zdecydowanie nie warto oszczędzać.

Co jeszcze może ułatwić kradzież złodziejowi? Immobilizer to nie wszystko!

To niby oczywiste, ale najważniejszym elementem przy kradzieży pojazdu są kluczyki. Dlatego też kluczyków nie powinno się trzymać w sposób, który umożliwia ich kradzież. To znaczy niedbale rzucać przy wejściu do mieszkania, nie zamykając drzwi,  trzymając kluczyki  w garażu tuż przy aucie. Nie warto również zapasowych kluczyków podpisywać numerem rejestracyjnym, gdyż może się zdarzyć, że złodziej zainteresowany naszym mieszkaniem i cennymi przedmiotami, które się w nim znajdują, doceni tę wskazówkę i z niej skorzysta. Wtedy stracimy nie tylko to, co posiadaliśmy w mieszkaniu lub domu, ale również auta.

Oczywiście nie oznacza to, że taki złodziej nie znalazłby numeru rejestracyjnego dokumentach, które przetrzymujemy w domu, jednakże samo podpisanie kluczy z automatu ułatwia mu to działania i oszczędzać cenny czas na poszukiwania i uważają weryfikację danych. Jeżeli zdarzy się tak, że z własnej winy zgubisz kluczyki do auta masz obowiązek poinformować o tym wystawcę swojej polisy. Również w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego powinieneś poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe o braku kluczyków do samochodu. To jednak nie wszystko! Pamiętaj, żeby wtedy wymienić jednak zamki w aucie. Możliwe, że trafisz na uczciwego znalazcę albo klucze utopiły się w głębokiej rzece i faktycznie nikt ich nigdy nie znajdzie. Nie warto jednak kusić losu, a wymiana zamka w samochodzie oczywiście nie należy do najtańszych, ale zabezpiecza auto przed kradzieżą.

Niektórzy kierowcy w trosce o swoje auta decydują się na bardziej tradycyjne formy ochrony. Należą do nich blokady zarówno na kierownicy, jak i skrzyni biegów. W latach 90 tego rodzaju rozwiązania były bardzo powszechne, szczególnie w dużych miastach. Dziś kojarzą się raczej dość archaicznie i często budzą uśmiech. Niemniej jednak dla niesprawnych złodziei są dodatkowym obciążeniem, który zajmuje czas i jeśli mogą wybrać pojazd, który zabezpieczenia tego rodzaju nie posiada, a zatem jest prostszy kradzieży – to taki wybiorą.

Najczęściej na tego rodzaju zabezpieczenie samochodu decydują się osoby starsze, które autem jeżdżą rzadziej, parkują pod blokiem lub na osiedlowych parkingach. Pewną trudnością w korzystaniu z blokady kierownicy czy w skrzyni biegów jest sam proces jej nakładania. Jeśli z samochodu korzystamy rzadko, to nie stanowi to najmniejszego problemu. Jeśli jednak często jeździmy po mieście, załatwiamy różne sprawy – wielokrotnie wsiadając i wysiadając z auta. Tego rodzaju ochrona jest dużo bardziej absorbująca czas i uwagę. Stąd też właśnie wzięła się sama idea immobilizera, który jest po prostu elektroniczną blokadą zapłonu, a nie wymaga skomplikowanego, czasochłonnego działania przy każdym wysiadaniu z pojazdu.

Dawniej immobilizer można było niejako dokupić do auta i zamontować dodatkowo w autoryzowanym serwisie lub w warsztacie samochodowym. Teraz jednak co do zasady montowane są przez producentów fabrycznie.

Jeśli kradną Twój samochód możliwe że to usłyszysz!

Mijają lata a autoalarmy nie tracą na popularności. Niezależnie od tego, czy mamy bardzo drogie auto, czy też posiadamy tańszy, popularny model pojazdu, prawie wszystkie obecnie produkowane mają autoalarm. Dzięki tego typu rozwiązaniom samochód, do którego usiłuje się dostać ktoś niepowołany, wydaje serię dźwięków oraz sygnałów świetlnych, które skupiają na nim uwagę osób postronnych, dzięki czemu próba kradzieży lub włamania może zostać udaremniona. Obecnie produkowane pojazdu mają immobilizer połączony z autoalarmem.

Właściciele bardzo drogich aut niejednokrotnie korzystają z systemów pozwalających śledzić aktualne położenie samochodu. Dzięki tego rodzaju rozwiązaniom, samochód posiada wbudowany lokalizator z osobnym akumulatorem i takim rodzajem fal radiowych, które pozwalają na komunikację w najmniej sprzyjających warunkach. Zazwyczaj firmy zajmujące się monitoringiem zdalnym pojazdów, gdy widzą ruch, który zazwyczaj nie był wykonywany przez właściciela lub użytkownika auta, kontaktują się z nim i sprawdzają czy dane działanie jest autoryzowane.

Wszystko to, co wzbudza wątpliwość, zawsze wymaga kontaktu z właścicielem i weryfikacji. Dzięki temu, nawet gdy nie nikt nie patrzy i nie pilnuje auta, cały czas czuwa nad nim firma nadzorująca sygnał GPS. Niestety tego rodzaju rozwiązanie nie należy do najtańszych. Wiąże się nie tylko z kosztami związanymi z zamontowaniem nadajników w pojeździe, ale również z abonamentową opłatą dla firm sprawujących nadzór nad bezpieczeństwem auta. Właśnie dlatego najczęściej chronione w ten sposób samochody bardzo drogie, a ich właścicieli najzwyczajniej stać na dość spory, comiesięczne wydatek.

Niektórzy właściciele pojazdów decydują się również na znakowanie pojazdów. Jest to profesjonalna usługa, która nakłada mikrocząsteczki na elementy auta. W cząsteczkach zanotowane są numery VIN pojazdu. Choć technologia ta brzmi kosmicznie, to nie jest bardzo droga. Takie nałożenie cząsteczek można wykonać już za 1000 zł, a mikrocząsteczki nie są zmywalne przez myjnie czy intensywne pocieranie i utrzymują się na pojeździe przez wiele lat.

Co jeszcze może zrobić właściciel pojazdu? Ubezpieczyć się!

Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, które posiadać musi każdy kierowca. Posiadający pojazd może zdecydować się też na dodatkowe nieobowiązkowe polisy. Wśród nich znajduje się również autocasco, które chroni właściciela w przypadku kradzieży auta. Autocasco należy do ubezpieczeń dodatkowych, w związku z tym ich zakres w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym jest różny.

Warto więc zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, a w szczególności z wykluczeniami i z opisem tego, w jaki sposób powinniśmy parkować i przechowywać auto oraz jakie zabezpieczenia towarzystwo ubezpieczeniowe uznaję za konieczne , aby prawidłowo chronić pojazd. Ubezpieczenie autocasco chroni właściciela samochodu nie tylko przed kradzieżą, ale również wtedy gdy zostanie uszkodzony przez osoby trzecie lub zostanie narażony na zniszczenia ze względu na działania przyrody.

PODSUMOWANIE:

  • Immobilizer to elektroniczna blokada, która uniemożliwia uruchomienie auta.
  • Część właścicieli pojazdów decyduje się również na bardziej tradycyjne zabezpieczenia w postaci mechanicznych blokad na kierownicę czy też skrzynię biegów.
  • W ramach ochrony pojazdu można zdecydować się również na naniesienie mikrocząsteczek z wybitymi numerami VIN pojazdu.
  • Znaną, tradycyjną i nadal używaną formą ochrony pojazdu jest również autoalarm.
  • W przypadku zgubionych kluczyków do immobilizera samochodu pamiętaj, by skorzystać z autoryzowanego serwisu, aby nie narazić się na złodziejskie szajki, która ukradną auto po zmianie kodu immobilizera.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej