Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
Rate this post

Przyciemnianie szyb długo kojarzyło się z tuningowanymi furami o dyskusyjnej stylistyce. Czy to jednak tylko lans, czy ciemne szyby w samochodzie niosą ze sobą jakieś realne korzyści dla użytkowników auta? Czy ciemne szyby są zarezerwowane tylko dla samochodów ważnych osób? Czy szyby można przyciemnić na własną rękę? Ile to kosztuje? Co na ten temat przyciemniania szyb mówią przepisy? Jeśli nurtują cię te pytania, sprawdź, jakie zalety wiążą się z posiadaniem ciemnych szyb w aucie.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Przyciemnianie szyb – fakty i mity

Wspomnianym już we wstępie mitem dotyczącym ciemnych szyb w samochodzie jest pokutujące w wielu z nas pierwsze skojarzenie na ich temat. Ciemne szyby w aucie zwiastują albo mafiosa, albo lokalnego eleganta albo naprawdę kogoś ważnego. W tym ujęciu przyciemnianie szyb miało na celu albo lansowanie się w swoim aucie i pokazywanie, że jest się kimś znaczącym albo wręcz przeciwnie. Przecież ciemne szyby chroniły osoby znajdujące się w środku przed ciekawskimi spojrzeniami.

Czytaj także: Ile kosztuje wymiana szyby przedniej?

Po prostu chroniły prywatność przewożonych lub jadących autem osób. Tymczasem życiowa prawda o ciemnych szybach w samochodach jest zupełnie inna. Tak naprawdę przyciemnianie szyb to realna wygoda, którą docenia wielu właścicieli samochodów. Uwaga – coraz więcej nowych samochodów ma fabrycznie montowane ciemne szyby. To chyba najlepiej świadczy o tym, jak bardzo pożyteczne mogą okazać się w wyposażeniu samochodu.

Zalety przyciemnianych szyb w aucie

Ciemne szyby w aucie nie są obecnie żadną oznaką zbytku czy chęci wyróżnienia się z tłumu. Chociaż oczywiście nie można im odmówić świetnego wyglądu. Przyciemnione szyby sprawiają, że samochód wygląda elegancko i nabiera klasy. Jednak atrakcyjność to nie jedyna zaleta tego rozwiązania. Jest ich znacznie więcej, a wszystkie poprawiają poczucie bezpieczeństwa i wygodę podróżowania.

Zacznijmy od zalety najbardziej odczuwalnej na co dzień. Chyba każdy podróżujący w samochodzie wie, jak potrafi się nagrzać w środku samochód. Przyciemnianie szyb doskonale chroni przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. To znacznie poprawia komfort jazdy. Do tego dochodzi także redukcja blasków i refleksów, które odbijają się na szybach.

Wreszcie folia, która wzmacnia szybę znacznie utrudnia włamanie do auta.

Nie tylko wtedy przydaje się wzmocnienie szyby. Również podczas kolizji znacznie zmniejsza się ryzyko wybicia szyby. A jeśli już jednak do tego dojdzie, odłamki szkła nie są aż tak niebezpieczne dla osób jadących autem i narażonych na zranienie. Oczywiście nie bez znaczenia okazuje się także poczucie prywatności w takim aucie, do którego nie można bezkarnie zajrzeć.

Co na temat przyciemniania szyb mówią przepisy?

Okazuje się, że przyciemnianie szyb jest jak najbardziej dopuszczalnym zabiegiem przeprowadzanym w samochodzie. Jednak te działania, jak wiele innych kwestii związanych z wyposażeniem samochodu, także w dużym stopniu regulują przepisy zawarte w Ustawie Prawo o drogowym. Dotyczą one przede wszystkim dwóch kwestii:

 • ile światła powinny przepuszczać szyby – doprecyzowane przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury mówią o tym, że szyby muszą przepuszczać światło na poziomie 70%
 • które szyby wolno w samochodzie przyciemnić – limit 70% przepuszczalności światła dotyczy szyby przedniej i bocznych przednich.

Jeśli chodzi o tę pierwszą kwestię, to należy się odwołać do przepisu, który wyraźnie mówi, że pojazd uczestniczący w ruchu powinien być tak zbudowany i wyposażony, by korzystanie z niego zapewniało kierowcy dostateczne pole widzenia. W przełożeniu na kwestię, jaką jest przyciemnianie szyb oznacza to, że w aucie nie można ograniczać sobie widoczności. W związku z tym oczywiście w samochodach z szybami przyciemnionymi fabrycznie możemy się spodziewać szyb z przepuszczalnością światła na poziomie 70%.

Tylne szyby i ich przyciemnianie

Co jednak, jeśli ktoś stwierdzi, że ma zbyt jasno w swoim samochodzie? Oczywiście może je sobie przyciemnić. I nie ma w tym nic złego, jeśli zmieści się w normie przepuszczalności światła przewidzianej przez przepisy drogowe. A co jeśli nadal jest niezadowolony i co z pozostałymi szybami czyli bocznymi z tyłu i tylną szybą?

Okazuje się, że żadne wytyczne do nich się nie odnoszą, czyli nie ma ograniczeń. Można je przyciemniać w dowolnym stopniu i korzystać z wygody i korzyści, które one ze sobą niosą. Oczywiście mowa tu o przyciemnianiu szyb na własną rękę, bo te, które zostały wykonane fabrycznie, muszą zapewnić przepuszczalność światła na poziomie 70%.

Przyciemnianie szyb a mandat

Jak widać więc, ciemne szyby są dopuszczone przez prawo drogowe. Bez problemu można także samodzielnie przyciemnić szyby w samochodzie. Jednak musisz pamiętać, aby dokonać tego zgodnie z przepisami. Czyli przód samochodu – przednia szyba i szyby z boku kierowcy i pasażera muszą przepuszczać światło aż w 70%.

Jeśli w razie kontroli drogowej policjant zauważy, że poziom zaciemnienia samochodu jest większy, na pewno skończy się to mandatem.

Auto z niewłaściwie przyciemnionymi szybami uznawane jest za niesprawne technicznie. Grozi więc za to mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Zablokowany zostanie także twój dowód osobisty, a będziesz mógł go odzyskać dopiero, gdy doprowadzisz auto do właściwego stanu technicznego.

Przyciemnianie szyb – jak to się robi?

Ale wróćmy teraz do kwestii, w jaki sposób w ogóle możesz stać się właścicielem auta z przyciemnianymi szybami. Pierwszym sposobem obecnie jest oczywiście zakup samochodu z fabrycznie wykonanym przyciemnieniem. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, zawsze można ten brak uzupełnić na własną rękę. Generalnie szyby w samochodach przyciemnia się na dwa sposoby:

 • metoda piecowa – stosowana jest najczęściej przez producentów samochodów, które od fazy produkcji mają przyciemniane szyby. Metoda ta polega na odpowiednim metalizowaniu szkła tlenkami tytanu w piecu. Oczywiście ten fabryczny sposób przyciemniania szyb zapewnia dużą przepuszczalność światła na poziomie 70%. Niektórzy mogą więc uznawać, że ten poziom przyciemniania szyb im nie wystarcza. Natomiast podstawową zaletą tej metody jest jej niezwykła trwałość. Wykonane w ten sposób szyby w ogóle nie tracą swoich właściwości przez cały okres eksploatacji.
 • metoda foliowa – jest to sposób stosowany zwłaszcza w przypadku późniejszego niż na etapie produkcji przyciemniania szyb. Wykonuje się to ręcznie, a całość polega po prostu na odpowiednim oklejeniu szyb samochodowych folią. Nie jest to oczywiście tak trwałe przyciemnienie jak w przypadku metody piecowej, a folia narażona jest na różnego typu uszkodzenia. Jednak ta metoda gwarantuje przyciemnienie na bardzo wysokim poziomie.

Jak można przyciemnić szyby?

Nie kupiłeś auta z ciemnymi szybami, a marzy ci się takie – nic straconego! Jak już zostało wspomniane, na każdym etapie użytkowania samochodu możesz przyciemnić w nim szyby. Jeśli potrzebujesz skutecznej ochrony przed promieniowaniem UV, zmęczyło cię nagrzane wnętrze lub potrzebujesz więcej prywatności w swoim aucie, nie wahaj się.

Przyciemnianie szyb znacznie zwiększy poczucie komfortu i bezpieczeństwa – po prostu polubisz swoje auto jeszcze bardziej.

Na dodatek będzie jeszcze lepiej się prezentowało. A więc do dzieła. Do wyboru masz dwie możliwości. Po pierwsze możesz oddać samochód do profesjonalnego warsztatu. Tam zdecydujesz, czy chcesz, aby przyciemniono szyby twojego samochodu trwałą metodą piecową, czy chcesz, żeby profesjonalnie oklejono je folią? Dobra wiadomość jest taka, że oklejenie szyb folią to nic trudnego. Możesz je bez problemu wykonać samodzielnie we własnym warsztacie.

Przyciemnianie szyb – czego potrzebujesz?

Okazuje się, że dla osoby o zacięciu do majsterkowania, oklejenie szyby samochodowej folią nie jest problemem. Choć oczywiście nie jest też tak łatwe jak się wydaje i można niestety zniszczyć wspaniały efekt jakimś niedociągnięciem. Ale oczywiście warto próbować. Musisz też pamiętać, że folia na szybach narażona jest na wiele niebezpieczeństw eksploatacyjnych. Znaczy to, że z czasem może po prostu wyblaknąć i jest nieodporna na zadrapania.

Jednak zanim zaczniesz, musisz się do tego porządnie przygotować. Przede wszystkim musisz zadbać o to, by zakupić odpowiedni rodzaj folii. Musi mieć ona specjalny atest Instytutu Szkła i Ceramiki. Można ją bez problemu zamówić w Internecie. Ceny tego materiału są bardzo zróżnicowane, ale to oczywiście, że jakość zależy od ceny. A te zaczynają się od 6 – 8 zł za 1 m2.

Jednak znacznie lepiej do przyciemniania szyb wybrać droższą folię, taką za 40 – 50 zł za 1 m2.

Zyskasz wtedy pewność, że folia wytrzyma dłużej. Jeśli chodzi o niezbędne narzędzia, to potrzebne będzie ich niewiele. Wystarczy odpowiednia szpachelka do nakładania i nóż do przycinania folii. Są one zazwyczaj razem z kupowaną folią. Istnieje też możliwość zakupu folii, która kurczy się pod wpływem ciepła, wtedy potrzebna będzie opalarka.

Przyciemnianie szyb – krok po kroku

Zanim zabierzesz się za przyciemnianie szyb, musisz przede wszystkim sprawdzić, czy szyba jest w idealnym stanie. Nawet drobna ryska może zniszczyć cały efekt i doprowadzić do odklejania się folii. Jeśli już co do tego się upewnisz, musisz po kolei:

 • dokładnie wyczyścić od wewnątrz szybę, ponieważ musi być ona idealnie odtłuszczona, bo to zapobiega tworzeniu się pęcherzyków powietrza
 • przygotować odpowiedni arkusz folii i pozostawić zapas, który potem można przyciąć
 • odkleić warstwę zabezpieczającą od spodu i dopasować folię do szyby.

Ile kosztuje przyciemnianie szyb?

Czy przyciemnianie szyb, to jakiś ogromny wydatek niedostępny dla przeciętnego Kowalskiego? Zdecydowanie nie. Oczywiście koszt tego zabiegu zależy od sposobu, w jaki szyby w twoim aucie zostaną przyciemnione. Jeśli oddasz auto do zrobienia profesjonalistom i zażyczysz sobie, żeby szyby przyciemniono metodą piecową, może cię to kosztować od 1500 do 2000 zł. Czyli niemało. Dlatego częściej właściciele aut decydują się na założenie folii.

Nie dość, że jest znacznie taniej, to jeszcze można podkręcić poziom zaciemnienia tyłu auta do maksimum. W zależności od wybranej folii ceny takiego zabiegu upiększającego auto będą oscylować w granicach od 400 do 800 zł. Czyli przyciemnianie szyb okazuje się bardzo przyjazne dla samochodu i jego właściciela pod wieloma względami.

Ubezpiecz szyby – naprawdę warto

Pamiętaj, że w momencie kiedy wykupujesz autocasco, możesz się zdecydować także na ubezpieczenie poszczególnych elementów samochodu, np. ubezpieczenie szyb. Polisa AC chroni twój samochód w wielu sytuacjach – chodzi o kradzież, szkodę całkowitą, zniszczenie przez żywioły, czy uszkodzenie na parkingu. W pakiecie AC warto się zdecydować na ubezpieczenie szyb. Nie jest to polisa obowiązkowa, ale za naprawdę niewielkie pieniądze można zyskać ochronę tego elementu samochodu.

Szybę można łatwo uszkodzić. Wystarczy grad, kamień czy włamanie do samochodu i nieszczęście gotowe. Jeśli chodzi o korzystne ubezpieczenie, to warto poszukać ochrony szyb z jak najniższym udziałem własnym. Podczas decyzji o wyborze polisy koniecznie zwróć uwagę na zakres ochrony – np., czy polisa działa tylko na terenie Polski, czy pokryte zostaną dodatkowe koszty związane z wymianą szyby.

PODSUMOWANIE:

 • Przyciemnianie szyb gwarantuje w samochodzie ochronę przed słońcem i bezpieczeństwo.
 • Zasady posiadania ciemnych szyb w aucie reguluje prawo – szyby przednia i przednie boczne powinny przepuszczać światło na poziomie 70%.
 • Tylna i boczne szyby z tyłu nie mają żadnych limitów w kwestii przyciemniania.
 • Za złamanie przepisów drogowych dotyczących przyciemniania szyb grozi mandat w wysokości 20 – 500 zł oraz odebranie dowodu rejestracyjnego.
 • Przyciemnianie szyb można wykonać trwałą i znacznie droższą metodą piecową w profesjonalnym warsztacie lub nawet samodzielnie tańszą, ale mniej trwałą metodą foliową.
 • Warto wykupić ubezpieczenie szyb dla większego bezpieczeństwa twojego samochodu.

 

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej