Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
5/5 - (1 vote)

Coraz rzadziej potrzebujemy papierowych dokumentów, a coraz częściej możemy skorzystać z internetowych wyszukiwarek i spisów dokumentów. Gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu który nie jest naszą własnością? W internecie krąży wiele opowieści dotyczących tego, co można zobaczyć w ramach sprawdzenia ważności OC pojazdu, a przede wszystkim najwięcej mitów dotyczy tego, kto ma prawo zweryfikować tego rodzaju informacje.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu?

Szukając informacji, gdzie można sprawdzić ubezpieczenie samochodu, dość szybko natrafimy na stronę internetową Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to instytucja, która zajmuje się wypłatą odszkodowań dla ofiar wypadków, których sprawcy nie posiadali obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, uciekli z miejsca wydarzenia, a także tych, którzy pozostają nieznani. Dzięki temu osoby, które zostały poszkodowane w zdarzeniach drogowych, nie muszą czekać na wypłatę niezbędnych środków. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w takiej sytuacji niejako zakłada środki za sprawcę zdarzenia drogowego tak, aby ofiara nie musiała czekać.

Nie jest jednak tak, że dług sprawcy zdarzenia nie zostanie rozliczony. Instytucja ta zgłasza się po tak zwany regres ubezpieczeniowy, czyli zwrot środków do sprawcy.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się również weryfikacją tego, czy każdy zarejestrowany w Polsce pojazd posiada wykupione obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Jeżeli w wyniku kontroli okaże się, że pojazd nie posiada wykupionego aktualnego OC, właściciel pojazdu nie tylko zobowiązany jest do wykupienia polisy na kolejne 12 miesięcy, ale obejmuje go również grzywna zależna od tego, jak długo auto nie posiadało obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. I tak kary za brak OC, jeżeli auto osobowe nie miało ubezpieczenia OC od jednego do trzech dni wynoszą 1120 zł, powyżej 4 dni, a do 14 – 2800 zł, a maksymalna kara w przypadku okresu powyżej 14 dni powoduje grzywnę w wysokości 5600 zł.

Gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu online?

Wróćmy jednak do tego, gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu. Przede wszystkim należy wejść na stronę www.ufg.pl następnie należę kliknąć w przycisk: Baza OC i AC. Tu możliwe jest sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym. Oznacza to, że należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu albo numer VIN. Jeżeli wpisujemy wyłącznie numer rejestracyjny, musimy też zweryfikować: czy pytanie zadawane jest na jakiś konkretny dzień (ze względu na zdarzenie drogowe), czy na dzień, w którym wysyłamy to zapytanie, gdyż taka data ustala się automatycznie. Wtedy przechodzimy do kolejnego ekranu, po wpisaniu kodu weryfikacyjnego, w którym poświadczamy, że nie jesteśmy automatem sprawdzającym numery rejestracyjne.

Czytaj także: Jak sprawdzić ubezpieczenie auta

Na koniec powinniśmy otrzymać informację wskazującą (w pierwszej kolumnie po lewej) datę, jak również numer zapytania i datę, której dotyczy zapytanie. W kolejnej kolumnie pojawi się pytanie dotyczące celu wyszukiwania. Dotyczy identyfikacji polisy OC w portalu publicznym.  Potem pojawia się treść zapytania, czyli podany numer rejestracyjny i data, a dopiero w kolejnej części pojawia się treść odpowiedzi.

Zazwyczaj powinniśmy otrzymać nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego i informację, czy auto na ten dzień było ubezpieczone.

Brak informacji o ubezpieczeniu na stronie UFG

Może się również zdarzyć tak, że odpowiedź okaże się negatywna i otrzymamy wynik informujący o braku danych w systemie. Zazwyczaj oznacza to brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Może jednak zdarzyć się tak, gdy na przykład sprawdzamy własny numer rejestracyjny. Jeśli wiemy, że mamy polisę, a mimo to nie pojawia się ona w spisie OC Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego może być kilka przyczyn, dla których pojawiła się taka odpowiedź (negatywna) ze strony instytucji. Po pierwsze może to być oczywiście brak ubezpieczenia.

Po drugie może zdarzyć się tak, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie przekazało w odpowiednim tempie informacji do systemu. Czasami zdarza się również tak, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zwraca przekazane przez ubezpieczyciela dane – na przykład z powodu niskiej jakości przekazywane danych. Negatywna odpowiedź może być również związana z błędami w danych, które zostały przekazane przez zakład ubezpieczeń. Niezależnie od wyniku na dole strony znajduje się dokument PDF i guzik: pobierz.

Dzięki temu wyszukujący otrzyma potwierdzenie: odpowiedzi na pytanie i daty wygenerowania danych przekazywanych przez firmę ubezpieczeniową do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Nie wiesz, gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu na telefonie komórkowym?

Wystarczy, że skorzystasz z aplikacji mobilnej Na wypadek. To bardzo prosta metoda, dzięki której można sprawdzić szybko oświadczenie sprawcy zdarzenia już w czasie podpisywania oświadczenia na drodze. Aplikacja ta dostępna jest dla praktycznie wszystkich systemów: zarówno Android, jak i iOS. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ aplikacja nie tylko daje możliwość weryfikacji danych współuczestnika zdarzenia drogowego, ale również ma szablon wskazujący, jakiego rodzaju oświadczenia powinny znaleźć się w zaświadczeniu, w którym kierowca przyznaje się do spowodowania wypadku lub stłuczki.

Gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu? Jest jeszcze jedna możliwość!

www.historiapojazdu.gov.pl Ta strona również weryfikuje w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czy auto ma obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Wchodząc na tę stronę internetową, należy jednak wpisać nieco więcej danych. Niezbędne będzie przekazanie:

 • numeru rejestracyjnego,
 • numeru VIN,
 • a także daty pierwszej rejestracji pojazdu.

Korzystanie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest najbardziej wskazane dla nabywców pojazdów. Dzięki temu mogą sprawdzić, czy kupowane, używane auto faktycznie cechuje się stanem technicznym, który prezentowany jest przez zbywcę pojazdu. W ramach informacji dostępnych w Cepik możemy zweryfikować na przykład:

 • stan licznika,
 • rok produkcji auta,
 • ważność badań technicznych,
 • wszystkie zmiany właścicieli samochodu,
 • ewentualnie wyświetli się nam informacja o kradzieży pojazdu,
 • dowiemy się:
 • jaka jest pojemność silnika,
 • jaki rodzaj paliwa,
 • jaka jest masa pojazdu.

Dostępne są też informacje dotyczące dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu.

UFG kup auto

To nie wszystko! Warto wiedzieć, gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu nie korzystając z aplikacji Na wypadek. Baza CEPiK również stworzyła aplikację mobilną. W ramach jej działania można zweryfikować, czy pojazd posiada ubezpieczenie komunikacyjne. To bardzo wygodne rozwiązanie dla tych, którzy decydują się na zakup używanego pojazdu. W ramach tej aplikacji można pobrać umowę sprzedaży samochodu, pismo informujące towarzystwo ubezpieczeniowe o tym, że nabyliśmy auto, a także można zeskanować znajdujący się w dowodzie rejestracyjnym kod QR i dzięki temu w umowie automatycznie pojawią się wszystkie dane z dowodu.

Czy twoje dane osobowe są bezpieczne?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny weryfikując informacje dotyczące OC nie udostępnia żadnych innych danych dotyczących właściciela pojazdu. To, co jest dostępne w bazie, to: numer polisy OC, model auta i jego marka, a także nazwa towarzystwa ubezpieczeniowego i adres głównej siedziby. W bazie znajdują się informacje dotyczące nie tylko samochodów osobowych, ale również ciężarowych, autobusów, przyczep, a także motocykli czy skuterów.

W bazach Ubezpieczeniowego funduszu Gwarancyjnego można również zweryfikować przebieg ubezpieczenia OC, czyli w praktyce znajdziemy tam informacje dotyczące dotychczas spowodowanych szkód przez kierowcę. Nie jest to jednak informacja, która dostępna jest dla wszystkich. Dane te można zobaczyć dopiero po rejestracji. Należy więc utworzyć konto w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i wtedy można zobaczyć historię, zarówno polisy OC, jak i autocasco. Z systemu można również otrzymać zaświadczenie, które potwierdzi przebieg ubezpieczenia.

W systemie znajdziemy dane z 5 lat. W niektórych wypadkach znajdziemy dane dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego od 2004 roku, a autocasco od 2006 roku.

Pamiętaj, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają aż 14 dni na przekazanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego informacji o tym, że wykupiłeś w ich firmie OC. W związku z tym, może zdarzyć się tak, że mimo posiadanej przez ciebie polisy, nie będzie się ona jeszcze wyświetlała w systemie.

PODSUMOWANIE:

 • Wiele osób nie wie, gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu, a wystarczy skorzystać z dwóch dostępnych aplikacji mobilnych lub bazy Cepik lub strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
 • Zawsze warto sprawdzać prawdomówność sprawcy zdarzenia drogowego i zweryfikować posiadane OC już na miejscu zdarzenia.
 • Aplikacje mobilne dostępne są na iOS oraz Android. Dzięki nim kierowcy ustalają, gdzie sprawdzić ubezpieczenie samochodu, ale również mogą uzupełnić umowy sprzedaży danymi pojawiającymi się w dowodzie rejestracyjnym, dzięki specjalnemu kodowi QR oraz przypominają o kończącym się obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej