Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 18.02.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Kolizja czy drobna stłuczka może się zdarzyć każdemu. Jeśli trafi na nas, mamy nadzieję, że szkody zostaną pokryte z OC sprawcy. Co jednak w sytuacji, gdy sprawca zdarzenia zniszczył nam auto i uciekł lub nie chce pokazać dokumentów? Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony? Na szczęście ważność polisy OC możemy łatwo sprawdzić dosłownie w kilka minut. Jak sprawdzić ubezpieczenie auta? Przeczytaj!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Każdy bardziej lub mniej odpowiedzialny kierowca wie, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. To właśnie od jego odpowiedzialności w dużej mierze zależy to, czy zawsze trzyma rękę na pulsie, wykupuje polisę na czas i nie dopuszcza do przerwy w ubezpieczeniu.

Jest jednak druga strona medalu – ubezpieczenie sąsiada z sąsiedniego pasa, który przejeżdżając porwał nasze lusterko lub nie wyhamował na czas i zdecydowanie za bardzo zmniejszył dystans z tyłem naszego auta. W takiej sytuacji chciałbyś mieć pewność, że jego ubezpieczenie pokryje koszty wszelkich szkód. Sąsiad sprawia jednak małe kłopoty i stawia opór. W głowie dźwięczy Ci tylko jedno pytanie: jak sprawdzić ważność OC?

Ubezpieczenie OC – obowiązek każdego kierowcy

Nie ma znaczenia, czy Twoje auto codziennie szusuje po drogach, czy nieużywane rdzewieje smutno pod blokiem. W świetle prawa każdy zarejestrowany pojazd musi posiadać ważne ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Za brak polisy OC grożą kary, które niejednokrotnie są wyższe od średniej ceny ubezpieczenia. Czy warto zatem ryzykować? Absolutnie nie. 

Wysokość kary za brak OC uzależniona jest zarówno od rodzaju pojazdu, jak i od długości okresu, w którym auto pozostawało bez ochrony. Właścicielowi samochodu osobowego, który nie wykupił ubezpieczenia OC przez czas dłuższy niż 14 dni, grozi 5200 zł kary, a ciężarowego 7800 zł.

Czy to wystarczy, aby kierowcy spełniali swój obowiązek? Nie do końca. Nadal po polskich drogach jeździ ok. 100 tys. kierowców bez ważnej polisy. To właśnie dlatego tak ważne jest to, by wiedzieć jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony. 

Brak ważnego OC – jakie są konsekwencje?

Jeśli ktoś chce oszczędzać, nie opłacając polisy OC, musi mieć świadomość, że nie tędy droga. Spryciarz, który sądzi, że przecież to się nie wyda, nie uniknie konsekwencji. Wystarczy zwykła kontrola drogowa i policjant od razu odkryje czy auto jest ubezpieczone czy też nie. Jednak nie jest to jedyna możliwość! Jeśli sam nie zaprzątasz sobie głowy tym, jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony, musisz wiedzieć, że nawet najmniejszą przerwę w ubezpieczeniu namierzy UFG i to bez Twojej pomocy! 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny doskonale wie, jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony. A czy Ty wiesz, z jakimi konsekwencjami musisz się liczyć w przypadku braku OC? Pamiętaj, że te związane z karą za brak OC to dopiero początek góry lodowej. 

Jeśli sprawca wypadku nie będzie miał ważnego OC, z własnej kieszeni zapłaci za wszystkie szkody, które spowoduje. Naprawa samochodu, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, a nawet dożywotnia renta wypłacana poszkodowanemu to olbrzymie koszty, które często idą w setki tysięcy, jeśli nie miliony złotych. 

Jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone i dlaczego to takie ważne? 

Załóżmy, że na drodze doszło do niewielkiej stłuczki. Jadący z tyłu kierowca zagapił się, nie wyhamował na czas i uderzył w tył Twojego samochodu. Nie ma wątpliwości, że on zawinił. Ale na szczęście to tylko kolizja, ponieważ nikt nie ucierpiał w wyniku zdarzenia. Co zrobić w tej sytuacji? W przypadku, gdy w zdarzeniu nie ma rannych, nie ma też konieczności wzywania policji. Najlepiej więc zjechać na pobocze i spisać oświadczenie o kolizji. Będzie ono podstawą do otrzymania odszkodowania z polisy OC sprawcy. W tym momencie warto jednak wiedzieć, jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony. 

Schody zaczynają się jednak w momencie, gdy sprawca zdarzenia nie chce pokazać Ci polisy potrzebnej do uzupełnienia oświadczenia o kolizji. Warto też pamiętać, że od 1 października 2018 roku aktualnej polisy OC w wersji papierowej wcale nie trzeba wozić ze sobą. W takiej sytuacji może więc podać Ci fałszywe dane. Jest jeszcze jedna możliwość – może po prostu odjechać z miejsca zdarzenia w nadziei na uniknięcie odpowiedzialności. Zatem – jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony i czy możesz liczyć na pokrycie wszystkich szkód z OC sprawcy? Niżej wyjaśniamy, gdzie sprawdzić ubezpieczenie auta.

Jak sprawdzić ważność ubezpieczenia OC w UFG?

Stajemy zatem w obliczu pytania: “jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone?”. Musisz wiedzieć, że sprawdzenie polisy OC wcale nie jest takie trudne i zajmie Ci dosłownie kilka minut. Wystarczy w tym celu wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i skorzystać ze specjalnie do tego przygotowanej wyszukiwarki UFG. W kilka minut dowiesz się, czy auto jest ubezpieczone! Wyszukiwarka pozwala znaleźć informacje na temat aktualności polisy jedynie po numerze rejestracyjnym pojazdu. Nie musisz zatem znać żadnych danych sprawcy! 

Skąd w UFG biorą się informacje na temat polis OC? Czy na pewno są one aktualne? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że każdy ubezpieczyciel ma obowiązek umieścić w bazie UFG dane o każdej zawartej polisie. Ma na to 14 dni od jej zawarcia. Co roku, Ośrodek Informacji UFG rejestruje około 26 mln odnowionych i nowo sprzedanych polis. Więc na pewno otrzymujesz dostęp do bazy, która jest na bieżąco aktualizowana. 

Podsumowując – Jak sprawdzić ważność polisy OC? Czy jesteś w stanie zrobić to od razu na miejscu zdarzenia? Jak najbardziej! Wystarczy skorzystać z telefonu, bo sprawdzanie OC online od razu na miejscu zdarzenia jest bardzo rozsądne. Rozwiejesz swoje wszelkie wątpliwości i będziesz mógł odetchnąć z ulgą. 

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta? Krok po kroku

Doskonale już wiesz, jak sprawdzić czy auto jest ubezpieczone. Wiesz, że możesz zrobić to dosłownie w parę minut, a cały proces jest całkowicie bezpłatny i odbywa się online. Reasumując – co dokładnie należy zrobić? 

Oto instrukcja jak sprawdzić ubezpieczenie auta:

  • wejdź na stronę UFG i w zakładce “Baza OC i AC” wybierz “Sprawdzenie ubezpieczenia OC”,
  • kliknij w odnośnik “Sprawdź OC dla  pojazdu”,
  • uzupełnij formularz dotyczący samochodu w potrzebne informacje: numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu, dzień zdarzenia oraz kraj, w którym doszło do zdarzenia,
  • zatwierdź dane, wpisując kod weryfikacyjny.

Wówczas pojawi się informacja o ubezpieczeniu samochodu sprawcy stłuczki. Konkretniej? UFG w przypadku ważnego OC poda: numer polisy OC, markę pojazdu, nazwę firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła tę polisę oraz dane adresowe firmy ubezpieczeniowej. Na tej podstawie możesz śmiało możesz dochodzić swoich roszczeń. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego.
  • W przypadku stłuczki czy wypadku, to właśnie z OC sprawcy pokryte zostaną wszelkie koszty szkód. 
  • Za brak OC grożą poważne konsekwencje, z których finansowa kara wydaje się być najmniej dotkliwą. 
  • Jak sprawdzić ubezpieczenie auta? W przypadku stłuczki warto sprawdzić ważność polisy sprawcy na stronie UFG wpisując numer rejestracyjny lub VIN pojazdu sprawcy.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

rozrusznik
Rozrusznik Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Rozrusznik samochodowy jest tym elementem spalinowego auta, który pozwala na uruchomienie silnika. Bez tej części odpalenie pojazdu jest bardzo trudne, choć nie niemożliwe. Jak działa rozrusznik w aucie? Po czym poznać, że uległ awarii? I co zrobić z uszkodzoną częścią? Odpowiadamy. ...
Czytaj dalej
intercooler
Intercooler Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Intercooler to po prostu chłodnica powietrza. Jeszcze w latach 90. niekoniecznie była obecny w każdym samochodzie. Teraz trudno o model, który by jej nie miał. Jak działa intercooler? I jak wpływa na moc silnika? Przekonaj się razem z nami. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tyl...
Czytaj dalej