Jedna z najczęściej występujących chorób metabolicznych. Pierwsza niezakaźna choroba, która według WHO stała się epidemią XXI wieku. Cukrzyca – czyli przewlekłe schorzenie, którego przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Jakie są objawy cukrzycy i z jakimi powikłaniami może się ona wiązać? Ile kosztuje leczenie cukrzycy i jakie ubezpieczenie może nieco odciążyć cukrzyków?
Z tego artykułu dowiesz się...
Czym jest cukrzyca i jakie typy cukrzycy wyróżniamy
Cukrzyca to choroba metaboliczna, która w opinii Światowej Organizacji Zdrowia jest epidemią XXI wieku. Szacuje się, że w 2030 roku to właśnie cukrzyca zajmie 7 miejsce pod względem głównych przyczyn zgonów. Polega ona na nieprawidłowym wydzielaniu przez trzustkę insuliny, która odpowiedzialna jest za regulowanie poziomu cukru we krwi. Cukrzyca może też prowadzić do uszkodzenia oraz zaburzeń funkcjonowania różnych narządów. Według WHO cukrzycę możemy podzielić na cztery typy:
- Cukrzyca typu I – cukrzyca pierwotna, cukrzyca wieku młodzieńczego oraz cukrzyca insulinozależna.
- Cukrzyca typu II – cukrzyca wieku dojrzałego, cukrzyca nabyta i insulinoniezależna.
- Cukrzyca ciążowa.
- Cukrzyca typu III – wszystkie specyficzne typy cukrzycy o innych podłożach niż wyżej wymienione.
Najpopularniejszą i najczęstszą postacią choroby, występującą w około 90 proc. przypadków, jest cukrzyca typu II, określana także jako cukrzyca insulinoniezależna. Schorzenie to dotyka zazwyczaj osoby po 40. roku życiu i bardzo często ma podłoże genetyczne. Jej przyczyną jest oporność na działanie insuliny oraz zaburzone jej wydzielanie przez trzustkę.
Do pojawienia się cukrzycy może przyczynić się chociażby nieodpowiednia dieta, nadwaga, nadczynność tarczycy, zespół Cushinga (grupa objawów wynikających z nadmiaru hormonów sterydowych), stany zapalne czy nadciśnienie tętnicze, ale także stres czy przyjmowanie niektórych leków.
Objawy cukrzycy – po czym ją rozpoznać?
Każda z wymienionych wyżej typów cukrzycy może charakteryzować się nieco innymi objawami. Dla przykładu – u osób, u których występuje cukrzyca typu I możemy zaobserwować gwałtowną utratę masy ciała, natomiast w przypadku najpopularniejszego typu cukrzycy, jednym z objawów będzie z kolei przyrost masy ciała. Po czym jeszcze możemy rozpoznać najpowszechniejszy rodzaj tej choroby? Jakie objawy cukrzycy typu II możemy zaobserwować?
Osobom zmagającym się z wysokim stężeniem cukru we krwi bardzo często towarzyszy nadmierne pragnienie, ale i częste oddawanie moczu, poczucie zmęczenia czy zaburzenia układu krążenia. Charakterystycznym objawem mogącym świadczyć o nieprawidłowym wydzielaniu insuliny w stosunku do zapotrzebowania organizmu jest także gorsze gojenie się ran, świąd skóry czy skłonność do zmian ropnych na skórze. W przypadku cukrzyków możemy zaobserwować także przenikanie glukozy do moczu, czyli tak zwany cukromocz nazywany także glikozurią.
Nieostre widzenie, nawracające stany zapalne skóry czy pęcherza, a także ogólna apatia czy nadmierna wrażliwość - to wszystko objawy cukrzycy, które powinny zapalić nam czerwoną lampkę w głowie.
Leczenie cukrzycy – jak przebiega i na czym polega?
Cukrzyca może zostać zdiagnozowana podczas rutynowych badań kontrolnych. Podwyższony poziom glukozy na czczo może być sygnałem początków choroby. Wówczas zaleca się wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy. Leczenie cukrzycy to nie tylko wyeliminowanie cukrów prostych z diety czy unormowanie poziomu cukru we krwi, ale także zapobieganie licznym i poważnym powikłaniom, do jakich może prowadzić ta choroba metaboliczna. Leczenie cukrzycy i praktykowane metody możemy także rozróżnić w zależności od typu cukrzycy.
To, co jednak najważniejsze - leczenie cukrzycy musi być procesem zaplanowanym i koordynowanym przez lekarza prowadzącego, którego zadaniem jest dobranie odpowiednich leków i ustalenie pożądanych dawek.
W przypadku cukrzycy typu I podstawą jest insulina, a także zrównoważona dieta i zmiana trybu życia na bardziej aktywny. Insulinę podaje się poprzez wstrzyknięcia pod skórę za pomocą penu lub tak zwanej pompy insulinowej, czyli urządzenia podłączonego do ciała, które za pomocą drenu i specjalnego wkłucia dostarcza insulinę. Poziom podawanej insuliny powinien być indywidualnie dopasowany przez lekarza do stanu zdrowia pacjenta.
Tutaj, podobnie jak w przypadku cukrzycy typu II, ogromną wartość ma samokontrola pacjenta i systematyczne mierzenie poziomu glukozy we krwi. A jeśli już mowa o cukrzycy typu II – leczenie tego rodzaju cukrzycy powinno mieć swój początek przede wszystkim w zmianie trybu życia oraz wprowadzeniu zdrowych nawyków żywieniowych. Regularne spożywanie posiłków o zrównoważonym indeksie glikemicznym, to absolutna podstawa. Na początkowym etapie choroby wystarczające mogą okazać się leki doustne, jednak później konieczne może być wprowadzenie leczenia insuliną. Chorzy powinni wyeliminować z diety produkty skrobiowe z małą zawartością błonnika, takie jakie chociażby biały ryż czy ziemniaki, produkty z przetworzonej mąki czy słodycze i słodkie napoje.
Ile kosztuje leczenie cukrzycy?
Dziś leczenie cukrzycy jest zdecydowanie łatwiejsze niż lata temu. Dostęp do leków czy insuliny, urządzeń do samodzielnej kontroli poziomu glukozy to swego rodzaju luksus, który kiedyś był jedynie melodią przyszłości. Choć znaczna część leków na cukrzycę jest refundowana, koszty jej leczenia w dalszym ciągu są ogromne. Ile kosztuje leczenie cukrzycy i z jakimi wydatkami musi mierzyć się cukrzyk?
Chcąc odpowiedzieć sobie na pytanie: “ile kosztuje leczenie cukrzycy”, warto wziąć pod uwagę wszelkie koszty związane zarówno z jej zdiagnozowaniem, regularnymi kontrolami i wizytami lekarskimi, zmianą stylu życia czy w końcu samymi lekami. Utrzymanie ścisłej diety czy same wizyty lekarskie to znaczny koszt w domowym budżecie. Jednak w końcowym rozrachunku to, ile kosztuje leczenie cukrzycy, zależy przede wszystkim od rodzaju wdrożonego leczenia, rodzaju schorzenia, na które chorujemy, ilości przyjmowanych leków czy częstotliwości podawania insuliny.
Oprócz tego, do kosztów należy doliczyć takie wydatki jak te poniesione na paski testowe, ostrza do nakłuwacza czy aparat do mierzenia cukru, czyli glukometr.
W tym miejscu warto wspomnieć, że osoby, których leczenie zakłada pompę insulinową, muszą liczyć się z o wiele wyższymi wydatkami. Samo urządzenie to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. A w czy w obliczu tak kolosalnych kosztów leczenia cukrzycy pomocna może okazać się prywatna polisa zdrowotna?
Cukrzyca a prywatne ubezpieczenie zdrowotne: czy polisa zdrowotna zda egzamin?
Wiedząc, ile kosztuje leczenie cukrzycy, możemy zadać sobie pytanie, czy prywatne ubezpieczenie zdrowotne może okazać się wsparciem dla cukrzyków? Czy prywatna polisa rzeczywiście może złagodzić nieco finansowe skutki choroby? Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju ubezpieczenia zdrowotnego. Licząc na to, że polisa ta będzie wsparciem w leczeniu cukrzycy, warto wybrać ubezpieczenie, które zakresem obejmuje także wizyty u dietetyka czy diabetologa. Najtańsze ubezpieczenie zdrowotne nie zawsze obejmuje swoim zakresem takie usługi. Miejmy na uwadze, że cukrzyca może prowadzić do wielu powikłań związanych chociażby z chorobami serca, uszkodzeniem wzroku czy nerwów. W takiej sytuacji nieocenione będzie wsparcie kardiologa czy chociażby okulisty.
Wydaje się więc, że w kwestii zagadnienia “cukrzyca a ubezpieczenie zdrowotne” nie pozostają już żadnych wątpliwości. Ideą prywatnego ubezpieczenia jest przecież łatwiejszy dostęp do specjalistów czy nawet darmowe badania diagnostyczne. Tutaj warto jednak pamiętać, że osoby, u których wcześniej została zdiagnozowana cukrzyca, w ankiecie medycznej muszą zadeklarować chorobę przewlekłą.
W tym przypadku składka ubezpieczeniowa będzie nieco wyższa niż ta, która zostałaby zaproponowana osobom zdrowym, jednak zakres polisy i wsparcie płynące z prywatnej opieki medycznej mogą okazać się nieocenione.
PODSUMOWANIE:
- Cukrzyca to przewlekłe schorzenie, którego przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny.
- Najpopularniejszą i najczęstszą postacią choroby, występującą w około 90 proc. przypadków, jest cukrzyca typu II.
- Cukrzyca może zostać zdiagnozowana podczas rutynowych badań kontrolnych, a podwyższony poziom glukozy na czczo może być sygnałem początków choroby.
- Leczenie cukrzycy uzależnione jest od konkretnego typu schorzenia. To, co jednak najważniejsze – leczenie cukrzycy musi być procesem zaplanowanym i koordynowanym przez lekarza prowadzącego, którego zadaniem jest dobranie leków i ustalenie odpowiednich dawek.
- Na ostateczny koszt związany z leczeniem cukrzycy wpływ ma wiele składowych, takich jak regularne wizyty kontrolne, zmiana stylu życia, przestrzeganie diety i leki.
- Wydatki poniesione w związku z leczeniem cukrzycy zależą przede wszystkim od rodzaju wdrożonego leczenia, rodzaju schorzenia, ilości przyjmowanych leków czy częstotliwości podawania insuliny.
- Osoby, u których wcześniej została zdiagnozowana cukrzyca, w ankiecie medycznej podczas wyboru prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, muszą zadeklarować chorobę przewlekłą.
Przeczytaj więcej na temat: porady zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ranking 2024
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ranking 2024
Ubezpieczenie zdrowotne małżonka
Ubezpieczenie zdrowotne małżonka
Ubezpieczenie w ciąży
Ubezpieczenie w ciąży
Ubezpieczenie na wypadek choroby
Ubezpieczenie na wypadek choroby
Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Najtańsze ubezpieczenie zdrowotne
Najtańsze ubezpieczenie zdrowotne