Ciąża to zazwyczaj czas radosnego oczekiwania na malucha. Jednocześnie bycie w ciąży wymaga regularnych badań i wizyt lekarskich, nawet gdy wszystko przebiega bez nadmiernych komplikacji. Do tego dochodzi poród, który może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Dlatego warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie w ciąży.
Gwarancja opieki medycznej w czasie ciąży i porodu jest niezwykle ważna. Daje poczucie bezpieczeństwa, że w każdej chwili możesz liczyć na odpowiednią pomoc i wsparcie. Pewność jak najlepszej opieki znacznie podnosi poziom komfortu psychicznego przyszłej mamy. Dlatego wiele kobiet decyduje się na prywatne zdrowotne ubezpieczenie w ciąży jako alternatywę do opieki gwarantowanej przez NFZ. Także inne ubezpieczenia mają w swoim zakresie ochronę, która dotyczy właśnie ciężarnych, jak na przykład polisy turystyczne.
Z tego artykułu dowiesz się...
Opieka medyczna w ciąży – wszystko pod kontrolą
Regularne badania i wizyty kontrolne w czasie ciąży są niezwykle ważne dla powodzenia w rozwiązaniu. Tylko odpowiednia opieka nad ciężarną daje gwarancję szczęśliwego zakończenia. Oczywiście są osoby, które powtarzają, że ciąża to nie choroba i nasze babcie jakoś sobie radziły bez lekarza, dodatkowych kontroli i badań, USG czy KTG. Tak, to prawda. Prawdziwe są również statystyki, które wskazują, że jeszcze nieco ponad 100 lat temu śmiertelność w połogu wynosiła w Polsce 50 proc.
Wraz z rozwojem medycyny, pojawieniem się specjalistycznych badań oraz sprzętów i znacznie większej kontroli nad przebiegiem ciąży, te zatrważające statystyki udało się zniwelować. Monitoring w ciąży oczywiście nie chroni przed powikłaniami. Te mogą się zdarzyć zawsze. Regularne sprawdzanie stanu ciężarnej i przebiegu ciąży pozwala jednak na wczesne reagowanie na wszelkie możliwe patologie i problemy.
Ubezpieczenie NFZ kobiety w ciąży – opieka gwarantowana
Zasadniczo przyszłe mamy (także te nieubezpieczone) oraz kobiety w połogu nie powinny się martwić, że zostaną bez opieki medycznej. Zgodnie z polskim prawem (ar. 68 ust. 3 Konstytucji) każda kobieta w ciąży, podczas porodu i przez pierwszych przez 6 tygodni po porodzie jest objęta darmową opieką medyczną w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Ubezpieczenie w ciąży na NFZ obejmuje wszelkie świadczenia medyczne, które są niezbędne w tym stanie. Każda kobieta w ciąży ma zapewnione darmowe prowadzenie ciąży, które obejmuje:
- regularne wizyty kontrolne u lekarza o specjalizacji ginekolog-położnik,
- niezbędne badania laboratoryjne, USG i inne zlecone procedury,
- pobyt w szpitalu, gdy jest to konieczne (zagrożenie ciąży czy inne komplikacje).
Ponadto kobieta w ciąży w publicznych przychodniach zdrowia cieszy się specjalnymi przywilejami. Najważniejszym jest obsługa poza kolejnością i ze specjalnym priorytetem. Co to dokładnie oznacza w praktyce? Przyszła mama po stawieniu się w rejestracji jest od razu zapisywana na badanie lub wizytę, które powinny odbyć się tego samego dnia, poza kolejnością albo w pierwszym możliwym terminie (jeśli nie jest to badanie CITO). Wyjątkiem jest tu USG, które może być wykonane w ciągu 7 dni roboczych, pod warunkiem, że masz skierowanie od lekarza z kontraktem NFZ.
Ubezpieczenie w ciąży na NFZ zapewnia też darmowy poród, opiekę szpitalną po porodzie oraz opiekę w połogu (kontrolne wizyty medyczne). Z przyjęciem do szpitala jest jednak haczyk. Szpital może odmówić przyjęcia rodzącej, jeśli do porodu jest jeszcze kilka godzin lub brakuje w nim miejsc. W tym drugim przypadku placówka musi wskazać miejsce, gdzie kobieta na pewno zostanie przyjęta i do tego musi zapewnić jej transport. Natomiast szpital nie może odmówić przyjęcia w sytuacji zagrożenia życia ciężarnej czy płodu oraz pogorszenia stanu zdrowia kobiety w ciąży.
Uwaga: w niektórych przychodniach publicznych możesz usłyszeć, że zasada bez kolejki dotyczy tylko pierwszej wizyty. Nie jest to prawda i warto zaznaczyć, że masz świadomość swoich praw. Szczególny zakres opieki medycznej dla kobiet w ciąży wynika z Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (art. 47c ust. 1).
Darmowa opieka medyczna na NFZ jest jednak znacznie szersza, bo obejmuje także bezpłatne świadczenia od innych specjalistów i to bez skierowania. Kobieta w ciąży może korzystać z pomocy takich lekarzy, jak między innymi: onkolog, psychiatra czy stomatolog
Ubezpieczenie kobiety w ciąży – oferta jest dość szeroka
Jeśli nie chcesz polegać na usługach publicznej służby zdrowia, sprawdź oferty polis zdrowotnych, które obejmują prowadzenie ciąży w prywatnych gabinetach i komercyjny poród. Prywatne ubezpieczenie w ciąży gwarantuje dostęp do nielimitowanych wizyt, badań z krwi, USG, KTG. Wyższych wersjach pokrywa koszty specjalistycznych procedur diagnostycznych płodu, a także koszty porodu w prywatnej klinice (często z gwarancją oddzielnego pokoju dla ciężarnej), a także opieki nad tobą i dzieckiem w pierwszych tygodniach po rozwiązaniu.
Dokładny zakres świadczeń, na które możesz liczyć, zależy od tego jakie ubezpieczenie w ciąży wybierzesz. Lista usług, limity lub ich brak zależą od wysokości składki, sumy ubezpieczenia i przede wszystkim od warunków wybranej polisy, które znajdziesz w OWU.
Pamiętaj: ubezpieczenie w ciąży może też mieć zasadę, że wybrane świadczenia muszą być realizowane we wskazanych placówkach lub współpracujących z danym ubezpieczycielem.
Czy warto kupić ubezpieczenie w ciąży prywatnie?
Opinia o prywatnej opiece zdrowotnej jest dość wysoka i wiele kobiet rekomenduje korzystanie w ciąży z płatnych usług ginekologa-położnika. Czasem jest to jedyny sposób, by twoją ciążę prowadził lekarz, którego ty wybrałaś. Tyle, że to kosztuje. Jedna wizyta kontrolna kosztuje od 150-300 złotych, a takich wizyt jest nawet kilkanaście. Pakiet podstawowych badań z krwi, które robi się w pierwszym okresie ciąży, to kolejne 300-500 złotych. Podobnie zapłacisz za pojedyncze USG (w ciąży zalecane są przynajmniej dwa tego typu badania). USG genetyczne połączone z testem PAPPA wyniesie jeszcze więcej, bo pewnie 600 złotych. A to nie koniec kosztów.
Jak na tym tle wypadają opłaty za ubezpieczenie w ciąży? Średnio składka miesięczna zaczyna się na poziomie 100-130 złotych miesięcznie. W tej cenie polisa obejmuje zwykle wizyty kontrolne i typowe badania laboratoryjne i diagnostyczne. Specjalistyczne procedury czy prywatny poród wymagają wyższego wariantu i ubezpieczenie w ciąży będzie kosztowało więcej. Nadal jednak wielokrotnie mniej niż zapłacenie za prywatny poród prywatnie.
Ubezpieczenie w ciąży a karencja
Jakie jest najbardziej poszukiwane ubezpieczenie dla kobiet w ciąży? Takie, które nie ma karencji. Wiele z dostępnych ofert karencje ma i to nie małą – od 6 do nawet 12 miesięcy. Co to oznacza? Że zdrowotne ubezpieczenie w ciąży powinnaś wykupić przynajmniej na te 6 do 12 miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę. W przeciwnym razie nie będziesz mogła liczyć na świadczenia z polisy.
Na polskim rynku pojawiły się już oferty bez karencji. Takie ubezpieczenie w ciąży najczęściej dostępne jest w grupowych polisach.
Ubezpieczenie turystyczne dla kobiety w ciąży
A co, jeśli w czasie ciąży planujesz wyjazd wakacyjny? Czy istnieje ubezpieczenie na podróż dla kobiety w ciąży? Tak, i nawet zdarza się, że nie jest droższe od standardowej polisy na wyjazd. Ubezpieczenie w ciąży na wyjazd ma sens wtedy, gdy nie masz przeciwskazań. Lekarze są tutaj zgodni i podróżowanie w ciąży możliwe jest tylko wtedy, gdy przebiega ona prawidłowo i nie jest zagrożona. Przeciwskazaniem są niedokrwistość, nadciśnienie ciążowe oraz zagrożenie przedwczesnym porodem. Zaleca się też, by wyjazd planować od 12. do 30. tygodnia w ciąży. Wcześniej, jak i później może on być niewskazany ze względu na dolegliwości we wczesnych tygodniach ciąży i ryzyko poronienia lub zbliżającą się datę rozwiązania.
Pamiętaj: gdy podróżujesz samolotem, masz prawo do wcześniejszej odprawy i pierwszeństwa przy wejściu na pokład. Możesz być jednak poproszona o przedstawienie zaświadczenia od lekarza, że nie masz przeciwskazań do lotu. Jeśli takiego dokumentu nie masz, linie mogą odmówić ci wejścia do samolotu.
Jest też kilka rzeczy, na które przy zakupie ubezpieczenia turystycznego powinnaś zwrócić uwagę, gdy jesteś w ciąży. Po pierwsze, sprawdź czy leczenie w ciąży nie jest jednym z wyłączeń w danej polisie. Wtedy jej zakup będzie stratą pieniędzy, a nie zabezpieczeniem. Drugą rzeczą, którą sprawdzasz, to czy turystyczne ubezpieczenie w ciąży ma ograniczenia w leczeniu i refundacji kosztów. Przykładowo produkty turystyczne mogą nie zwracać kosztów przedwczesnego porodu lub zwracają nie w pełnym zakresie. Trzecią sprawą są ograniczenia dotyczące kwot refundacji i liczby wizyt. Zdarzają się także limity dotyczące określonych tygodni, gdy ciąża jest wyłączona z ochrony.
PODSUMOWANIE:
- Zgodnie z polskim prawem każda kobieta może liczyć na ubezpieczenie w ciąży, nawet jeśli nie ma umowy o pracę.
- Ubezpieczenie w ciąży można też wykupić prywatnie w towarzystwach ubezpieczeniowych.
- Prywatne ubezpieczenie w ciąży w podstawowym wariancie pokrywa typowe koszty prowadzenia ciąży – wizyty kontrolne i podstawowe badania. W wyższych opcjach zyskujesz dostęp do zaawansowanych procedur diagnostycznych, w tym płodu oraz pokrycie kosztów porodu w prywatnej klinice.
- Większość polis na prowadzenie ciąży ma karencję, która wynosi od 6 do nawet 12 miesięcy.
- Ciężarna w podróży pod pewnymi warunkami może liczyć na ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje koszty leczenia związane z ciążą.
Przeczytaj więcej na temat: porady zdrowotne
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ranking 2024
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne ranking 2024
Ubezpieczenie zdrowotne małżonka
Ubezpieczenie zdrowotne małżonka
Ile kosztuje leczenie cukrzycy prywatnie
Ile kosztuje leczenie cukrzycy prywatnie
Ubezpieczenie na wypadek choroby
Ubezpieczenie na wypadek choroby
Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu
Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu
Ubezpieczenie zdrowotne studenta
Ubezpieczenie zdrowotne studenta