W czasie podróży może się zdarzyć wiele nieplanowanych sytuacji. Jedną z nich jest złapanie gumy w trasie. Ne tę okoliczność kierowcy zabezpieczają się na różne sposoby. Wożą więc koło zapasowe, koło dojazdowe lub zestaw naprawczy. Podpowiadamy, jak dobrać koło dojazdowe do samochodu. Co mówią na ten temat przepisy? Oto szczegóły.
Z tego artykułu dowiesz się...
Koło dojazdowe a zapasowe – różnice
Zanim przyjrzymy się kwestii, jak dobrać koło dojazdowe, musimy mieć świadomość, że koło dojazdowe jest zupełnie innym rodzajem koła niż koło zapasowe. Koło zapasowe jest pełnoprawnym rodzajem koła. To znaczy, że po zmianie na zapasówkę, możemy jeździć samochodem z normalną prędkością i używać go, jak długo potrzebujemy.
Czytaj także: Gdzie wyrzucić opony
Zupełnie inaczej jest z kołem dojazdowym. To koło różni się od pozostałych na tyle, że służy właściwie jedynie do tego, by dojechać do najbliższego wulkanizatora i usunąć awarię. Stąd nazwa tej części zamiennej.
Koło dojazdowe – cechy
Zanim przyjrzymy się szczegółowo temu, jak dobrać koło dojazdowe do auta, skupimy się na przedstawieniu jego cech. Przede wszystkim jest ono znacznie lżejsze od standardowego koła, a także koła zapasowego. I to zarówno, jeśli chodzi o felgę, jak i oponę. Dzięki temu łatwiej je wymienić.
Zazwyczaj koło to jest też węższe i sprawia wrażenie mniejszego. Nic dziwnego – szerokość koła dojazdowego zazwyczaj nie przekracza 155 cm. W związku z tym zajmuje znacznie mniej miejsca w samochodzie. A gdzie bywa przechowywane? Najczęściej oczywiście w bagażniku, ale zdarza się też, że pod podwoziem.
Aby wiedzieć, gdzie sięgnąć po koło dojazdowe, najlepiej sprawdzić instrukcję obsługi swojego samochodu.
Koło dojazdowe ma wiele zalet, ale także swoje minusy. Jednym z nich jest fakt, że po założeniu go, musimy się liczyć z faktem, że przejedziemy na nim niewielką odległość, a na dodatek z ograniczoną prędkością. Musimy też pamiętać, by w kole dojazdowym co jakiś czas sprawdzać ciśnienie i dobijać powietrze.
Inaczej nie spełni ono swojego zadania, kiedy stanie się potrzebne. Co ciekawe dojazdówka potrzebuje aż 4 do 4,5 bara – prawie dwa razy więcej niż zwykłe koło.
Koło dojazdowe – co na jego temat mówią przepisy?
Czy samochód musi być wyposażony w koło dojazdowe? Na pewno nie. W nowych samochodach coraz częściej jego rolę spełniają zestawy naprawcze, ale choć zajmują mniej miejsca, niekoniecznie są bardziej praktyczne. A co z prędkością i limitem kilometrów, jakie należy pokonać na dojazdówce? Przepisy tego nie określają. Właściwie zależy to wyłącznie od zaleceń producenta.
Jednak najczęściej podróżuje się na kole dojazdowym nie szybciej niż 80 km/h i nie dalej niż do najbliższej wulkanizacji.
Jak dobrać koło dojazdowe do auta?
Dla wszystkich którzy chcą wiedzieć, jak dobrać koło dojazdowe, przedstawimy podstawowe zasady. Po pierwsze dojazdówka musi mieć identyczny rozstaw śrub jak inne koła oraz pasować do piasty. To oznacza, że musi mieć identyczną średnicę jak inne koła. Wówczas będzie można bez problemu założyć ją w razie awarii koła.
Dojazdówka może być oczywiście węższa niż pozostałe koła. Koło dojazdowe produkowane jest z letnim bieżnikiem, więc ważny jest moment, w którym doszło do awarii. Jeśli pada deszcz lub śnieg, warto zamontować dojazdówkę na przodzie. Jeśli jednak pogoda sprzyja, ale do warsztatu jest dość daleko, lepiej przełożyć koło dojazdowe na tylną oś.
Natomiast zaraz po przyjeździe u wulkanizatora trzeba zadbać, by naprawić uszkodzone koło.
PODSUMOWANIE:
- Koło dojazdowe to jedna z opcji zabezpieczenia się na wypadek złapania w drodze gumy.
- Jest ono znacznie lżejsze od standardowego koła i dlatego znacznie łatwiej je przewozić i zmienić w razie potrzeby.
- Umożliwia ono dojazd do najbliższej wulkanizacji, jednak z prędkością ograniczoną zazwyczaj do 80 km/h.
- Koło dojazdowe musi mieć identyczny rozstaw śrub oraz identyczną średnicę jak reszta kół.
Przeczytaj więcej na temat: eksploatacja samochodu
Napęd AWD
Napęd AWD
Napęd RWD
Napęd RWD
Napęd FWD
Napęd FWD
Które auta mogą jeździć na E10?
Które auta mogą jeździć na E10?
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV
Samochody hybrydowe mHEV, HEV i PHEV
Benzyna E10 zastępuje Pb95
Benzyna E10 zastępuje Pb95
Podatek ekologiczny od samochodu
Podatek ekologiczny od samochodu