Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 31.08.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Quady stają się coraz popularniejszym środkiem transportu. Poza miastem w cenie są możliwości terenowe tych pojazdów, które równie dobrze radzą sobie z jazdą po szosie, jak i po wertepach. Decydując się na czterokołowiec pamiętaj o obowiązkach z nim związanych. Jednym z nich jest rejestracja quada.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że na quady trzeba mieć prawo jazdy, jeśli chce się jeździć po drogach publicznych. Więcej na ten temat piszemy w naszym poradniku Prawo jazdy na quada. Poza uprawnieniami do kierowania quadem, pojazd tego rodzaju musi mieć tablice rejestracyjne i ważą polisę OC. Rejestracja quada jest więc niezbędna. Na szczęście procedura nie różni się od tej, która dotyczy samochodów czy motocykli. Masz na to 30 dni od zakupu czterokołowca.

Rejestracja quada – jakie dokumenty są potrzebne?

Wszelkie formalności związane z uzyskaniem tablic rejestracyjnych załatwiasz w wydziale komunikacji właściwym dla twojego miejsca zameldowania. Procedurę zaczynasz od złożenia wniosku o rejestrację pojazdu. Możesz go napisać samodzielne lub skorzystać z odpowiedniego druku (do pobrania w urzędzie lub jego www albo ze strony gov.pl).

Ponadto do rejestracji quada potrzebujesz:

  • wyciąg ze świadectwa homologacji;
  • dowód własności quada (np. umowa kupna-sprzedaży czy faktura);
  • dotychczasowy dowód rejestracyjny i tablice (jeśli pojazd był wcześniej rejestrowany) wraz z ważnym badaniem technicznym,
  • kartę pojazdu (jeśli była wydana),
  • potwierdzenie wymaganych opłat,
  • aktualną polisę OC,
  • do wglądu dokument potwierdzający twoją tożsamość (dowód osobisty lub paszport).

Rejestracja quada sprowadzonego z zagranicy wymaga dodatkowo:

  • dowodu odprawy celnej w przypadku, gdy quad jest spoza krajów należących do Unii Europejskiej;
  • potwierdzenia zapłaty akcyzy lub potwierdzenia zwolnienia z tej opłaty.

Pamiętaj: dokumenty w obcym języku powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Rejestracja quada bez homologacji – czy to możliwe?

Żeby w ogóle zarejestrować quad, musi on spełniać odpowiednie wymagania techniczne, czyli posiadać homologację. Wyjątkiem od tej reguły są pojazdy, które mają zaświadczenie o dopuszczeniu jednostkowym (zgodnie z prawem o ruchu drogowym i ustawą o imporcie jednostkowym).

Procedura rejestracyjna w takim przypadku jest skomplikowana i zauważalnie droższa, niż w przypadku rejestracji quadów z homologacją. Składa się z 4 kroków.

  1. Uzyskanie zgodny na wydanie decyzji o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu W Transportowym Dozorze Technicznym.
  2. Pozytywne przejście badania technicznego w jednostce diagnostycznej wskazanej przez Ministra Transportu.
  3. Uzyskanie zaświadczenia o dopuszczeniu jednostkowym w Transportowym Dozorze Techniczny.
  4. Zarejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji.

Koszty samej rejestracji będą takie same, jak przy standardowej procedurze. Jednak do tych opłat trzeba doliczyć koszty zgody na wydanie decyzji o jednostkowym dopuszczeniu pojazdu bez homologacji, czyli około 800 złotych. Oraz drugie 800 złotych za samą decyzję.

Ile kosztuje rejestracja quada?

Opłaty za rejestrację quada są ustalone przepisami, są więc takie same niezależnie od miejsca rejestracji. Finalny koszt procedury zależy od tego, czy chodzi o quad kupiony w Polsce czy sprowadzany oraz od rodzaju tablic.

Ważne: od 31 stycznia 2022 roku możesz zachować dotychczasowe tablice niezależnie od miejsca wcześniejszej rejestracji. Ważne, by były one czytelne i w dobrym stanie. Tym samym koszt rejestracji na siebie będziesz miał niższy.

Rejestracja quada – opłaty

Pochodzenie Rodzaj tablicy rejestracyjnej Opłata
Krajowy bez zmian tablicy 81 złotych
tablica standardowa 121,50 złotych
tablica indywidualna 581,50 złotych
Sprowadzany tablica standardowa 197 złotych*
tablica indywidualna 657 złotych*

 

Rejestracja do quada, który został sprowadzony z zagranicy, nie kończy się tylko na opłatach w wydziale komunikacji. Do nich należy doliczyć podatki, czyli akcyzę, cło i podatek VAT (dla pojazdów sprowadzanych spoza krajów unijnych).

PODSUMOWANIE:

  • Rejestracja quada jest obowiązkowa, jeśli chcesz się nim poruszać po drogach publicznych.
  • Do rejestracji czterokołowca wymagana jest homologacja z odpowiednim poświadczeniem. Wyjątkiem jest zaświadczenie o dopuszczeniu jednostkowym.
  • Do poruszania się quadem po drogach publicznych potrzebne jest też odpowiednie prawo jazdy oraz aktualna polisa OC.

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Dołącz do dyskusji

  • Darek pisze:

    Mam pytanie, kupiłem nowego quada w sklepie na fakturę Czy muszę opłacić podatek w US PCC?

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej