Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 07.12.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
4.2/5 - (4 votes)

Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę – benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie na motoryzację w Polsce?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Nowa era benzyny

Benzyna silnikowa E10, zawierająca do 10% biokomponentów, zastępuje dotychczasową E5, charakteryzującą się maksymalnie 5% biokomponentów. Ta zmiana nie będzie wymagała dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów.

Które auta mogą jeździć na E10

Kluczowym elementem jest sprawdzenie dostosowania pojazdu do nowego paliwa – oznaczenia E10 na dokumentach pojazdu lub klapie wlewu paliwa są potwierdzeniem przygotowania auta do korzystania z tego rodzaju benzyny.

Kompatybilność i wsparcie

Właściciele starszych samochodów powinni zweryfikować, czy ich pojazdy są przystosowane do tankowania nowego paliwa. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, średni wiek samochodu osobowego w Polsce w 2020 roku wynosił 14,3 roku. Jednak znaczna większość aut z silnikami iskrowymi po 2010 roku produkcji jest kompatybilna z benzyną E10.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje narzędzie - przeglądarkę, w której kierowcy będą mogli sprawdzić kompatybilność swoich samochodów z danego rocznika.

Odpowiadając na pytanie, „które auta mogą jeździć na E10?”, najlepiej skorzystać ze wspomnianej wyszukiwarki na stronie https://e10.klimat.gov.pl/.

Oznakowanie i dostępność

Stacje paliw zostaną wyposażone w obowiązkowe oznakowania, informujące o rodzaju dostarczanego paliwa. Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z sierpnia 2021 roku określa formę oznakowania i informowania o rodzaju paliwa używanego do napędu pojazdów. Naklejki E10 będą widoczne na dystrybutorach paliwa.

Wpływ na środowisko

Benzyna E10 to krok w kierunku zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na środowisko i zdrowie publiczne. Emisja zanieczyszczeń, zwłaszcza w dużych miastach, jest głównie wynikiem ruchu samochodowego. Zwiększenie udziału biopaliw w paliwach transportowych ma na celu osiągnięcie unijnego celu 14% udziału paliw odnawialnych w zużytych paliwach transportowych.

Zmiany w Benzynie „Premium”

Warto zaznaczyć, że benzyna „Premium” 98 pozostanie w formacie E5, nie ulegając zmianie. Samochody przystosowane do benzyny E10 mogą mieszkać ją z benzyną „Premium” 98 według własnych proporcji.

Które auta mogą jeździć na E10

Era benzyny E10 otwiera nowe możliwości dla motoryzacji w Polsce, kładąc nacisk na ochronę środowiska i zdrowia publicznego. Kluczowe jest sprawdzenie kompatybilności pojazdu z nowym paliwem, co umożliwi kierowcom korzystanie z zalet tej innowacji.

Wsparcie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz obowiązkowe oznakowania na stacjach paliw zapewnią bezpieczeństwo i klarowność dla wszystkich użytkowników drogi.

Podsumowanie

  1. Od 1 stycznia 2024 r. polskie stacje paliw wprowadzają benzynę silnikową 95-oktanową z do 10% biokomponentów, znaną jako E10, zastępując dotychczasową benzynę E5. To krok w kierunku zwiększenia udziału biopaliw i redukcji negatywnego wpływu transportu na środowisko.
  2. Właściciele samochodów, zwłaszcza starszych modeli, powinni zweryfikować kompatybilność swoich pojazdów z nowym paliwem. Oznaczenie E10 na dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa potwierdza przygotowanie auta do korzystania z benzyny E10.
  3. Ministerstwo Klimatu i Środowiska udostępnia narzędzia, takie jak przeglądarka online, umożliwiająca sprawdzenie kompatybilności pojazdu z nowym paliwem. Dodatkowo, obowiązkowe oznakowania na stacjach paliw informują o rodzaju dostępnego paliwa.
  4. Benzyna E10 stanowi krok w kierunku ograniczenia emisji zanieczyszczeń, zwłaszcza w dużych miastach, poprawiając jakość powietrza. Zwiększenie udziału biopaliw w paliwach transportowych ma na celu osiągnięcie unijnych wymogów dotyczących udziału paliw odnawialnych w zużytych paliwach transportowych.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Ubezpieczenie samochodu OC
Ubezpieczenie samochodu OC Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właścicieli pojazdów mechanicznych, znane powszechnie jako ubezpieczenie samochodu OC, stanowi nie tylko obowiązkowy element posiadania i eksploatacji pojazdu w Polsce, ale również kluczowy aspekt bezpieczeństwa na drogach. W tym artykule przyjrzymy ...
Czytaj dalej
Cyfrowe prawo jazdy
Cyfrowe prawo jazdy Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Nadchodzą zmiany, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki funkcjonują prawa jazdy w Unii Europejskiej. W grudniowym głosowaniu nad dyrektywą, która ma zmienić obowiązujące zapisy, głównym celem jest wprowadzenie cyfrowego dokumentu, który miałby obowiązywać w całej UE. Cyfrow...
Czytaj dalej