Na forach internetowych bardzo często możemy znaleźć informacje dotyczące specjalnych oznaczeń przy drzwiach, które sugerują, że złodzieje interesują się naszą posesję. Co możemy zrobić? Jak się bronić?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że idealna ochrona domu nie istnieje. Żadna z form ochrony mienia nigdy nie daje 100% pewności. Zawsze nasze mienie może pokusić kogoś, kto znajdzie czas i chęci do tego, aby pokonać każde zabezpieczenia. Na czym należy się zatem skupić?
Należy postawić na bariery techniczne, czyli takie utrudnienia, które zajmują złodziejom czas i utrudniają wejście na posesję czy do lokalu. Policjanci najczęściej sugerują zabezpieczenie okien oraz drzwi w tzw. zamki patentowe. Są one nieco droższe od tych najpopularniejszych zamków, ale stanowią podstawową zaporę przed włamaniem. Wykaz tego rodzaju zamków bardzo często możesz znaleźć na stronach sklepów specjalistycznych.
Z tego artykułu dowiesz się...
Cisza to Twój wróg!
Warto postawić też na… hałas! Złodzieje lubią ciszę. Nikt, kto chce coś ukraść, nie będzie wszak tego czynił głośno krzycząc, że zabiera nieswoje mienie! Dlatego, szczególnie w przypadku domów lub segmentów jednorodzinnych warto postawić na systemy alarmowe. Same w sobie nie stanowią zapory, ale pozwalają zwrócić uwagę osób postronnych i nie ułatwiają działania osobom chcącym wynieść z naszego domu cenne sprzęty.
Drzwi nie do podważenia!
Rozwiązaniem, które może zastosować każdy z nas, niezależnie od tego, czy mieszka w domu, czy też mieszkaniu, to system antywyważeniowy. Bolce antywyważeniowe, inaczej nazywane są blokadami stałymi, zamontowane są na połączeniu ościeżnicy i drzwi. Bolce te zazwyczaj chowają się w ościeżnicy po zamknięciu skrzydła i nie dają możliwości, aby podnieść skrzydło w całości. Generalnie najlepiej jest kupić drzwi z takim systemem, ale dla osób, które drzwi nie chcą wymieniać też jest rozwiązanie!
Można zmodyfikować drzwi o ten element. Dostępne jest też rozwiązanie nazywane wręgiem francuskim i w tego rodzaju rozwiązaniu na całej części łączenia skrzydła drzwi z ościeżnicą zamontowany jest element zazębiający się. Dzięki temu rozwiązaniu niezwykle trudno jest podważyć drzwi.
Stary dobry łańcuch
Łańcuch na drzwi? Tak! To też skuteczna forma zabezpieczenia, szczególnie przed złodziejami działającymi w biały dzień. Najczęściej chwytają oni za klamki, szarpią i jeśli drzwi są otwarte, to kradną to, co znajduje się w korytarzu, np. torebki, plecaki aktówki. Zatem jeśli nawet zapomnimy o zamknięciu drzwi od wewnątrz, to łańcuch nie pozwoli na wtargnięcie osób trzecich.
Naświetlamy sprawę!
Światło. Nie bez kozery złodzieje lubią działać pod osłoną nocy! Po pierwsze mają wtedy większe pole manewru, pozostają anonimowi i jest mniejsza szansa, że ktoś zwróci na nich uwagę! Ale to nie wszystko! Światło to również prosta metoda na to, aby złodziej nigdy nie wiedzieli, czy w domu lub mieszkaniu faktycznie ktoś przebywa.
W popularnych marketach budowlanych można kupić programator do gniazdek, który w konkretnych godzinach, na ściśle określony czas będzie włączał i wyłączał lampy. Im bardziej chaotyczne włączenia i wyłączenia, nieregularne, tym bardziej naturalne wygląda korzystanie ze świateł.
Parter to zawsze wyzwanie!
Mieszkasz na parterze? Niestety, Twoje okna i balkon są bardziej narażone na wizytę niechcianych gości. Najlepiej wymienić w oknach klamki na zamkowe. Można takiej wymiany dokonać na już posiadanych i zamontowanych oknach. Taka wymiana nie jest skomplikowana i nie wymaga fachowca. W niektórych lokalizacjach niestety konieczne będą również kraty w oknach. Choć nie wyglądają pięknie, to ich skuteczność jest wysoka.
Co jest najważniejsze?
Ludzie! Jak zawsze okazuje się, że bez sąsiada może być ciężko! Czujne oko lokatorów bloku czy sąsiadów z ulicy jest bezcenne. Pamiętaj, abyś i Ty reagował, kiedy widzisz coś niepokojącego na terenie sąsiada lub widzisz, że ktoś przygląda się cudzym drzwiom w Twojej klatce.
Pamiętaj!
Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zasadniczo ma zapewniać rekompensatę za ewentualne, powstałe szkody (na mieniu i osobie) i wypłacane jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym pojazd posiadał polisę.
Nie trzymaj cennych rzeczy w domu. Nie opowiadaj, że posiadasz cenne rzeczy w domu i nie chwal się wnętrzem domu lub mieszkania w mediach społecznościowych.
Ubezpiecz mieszkanie
Często ubezpieczenie mieszkania kojarzy się z ochroną przed zalaniem lub kradzieżą właśnie. Choć to nieprzyjemne doświadczenie, to w takiej sytuacji warto mieć polisę na mieszkanie! Bez niej za wszystkie szkody będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Zastanów się, czy to się opłaca? Mieszkanie o powierzchni 51 m2 możesz kupić np. w stolicy już od 151 zł na rok!
Sprawdź sam i nie ryzykuj!
https://beesafe.pl/kalkulator-ubezpieczenia-nieruchomosci/
PODSUMOWANIE:
- Pamiętaj, że nie jesteś sam. Informuj sąsiadów, jeśli widzisz coś niepokojącego.
- Nie mniej obiekcji i dzwoń na Policję, jeśli się boisz.
- Zadbaj o ochronę drzwi i porządne zamki.
- Jeśli mieszkasz na parterze, zwróć szczególną uwagę na okna i drzwi balkonowe.
- Ubezpiecz mieszkanie!