Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 16.02.2023 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
3/5 - (2 votes)

Kiedy z sufitu cieknie Ci woda, musisz działać szybko. Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby zadbać o zablokowanie wody w pionie. Dopiero potem zaczniesz działać. Miej na uwadze, że nie zawsze może być to wina sąsiada, czasem może być to wina spółdzielni lub wspólnoty, jak również zepsutego sprzętu AGD.

Oczywiście, choć lepiej zapobiegać niż leczyć, w sytuacji, gdy dojdzie już do zalania mieszkania, musimy przygotować się i mieć dokumentację. Należy sfotografować skutki zdarzenia i powiadomić administrację, a także firmę, w której ubezpieczone mamy mieszkanie. Warto też pamiętać o tym, aby znaleźć źródło problemów, czy to przy pomocy specjalisty, którego sami powiadomimy, czy też wyznaczonej osoby ze wspólnoty lub spółdzielni w przypadku mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Niemniej istotne jest to, aby w miarę możliwości, zadbać o te sprzęty, które możemy przesunąć i na tyle, o ile jest możliwość, je zabezpieczyć.

Ustalanie winy

Najczęstszym problemem poszkodowanego jest to, że ciężko jest pierwszych chwilach zachować spokojny umysł i od razu zacząć szukać osoby lub podmiotu odpowiadającego za zalanie mieszkania. Oczywiście tak, jak wspomnieliśmy, może to być spółdzielnia mieszkaniowa, może to być wspólnota, może to też być nasz sąsiad, może zepsuć się sprzęt, na przykład pralka czy zmywarka, może okazać się również, że w budynku wielorodzinnym, jest na przykład nieszczelny dach, w czego efekcie woda podczas intensywnych opadów deszczu zalewa klatkę i mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania — mądry Polak po szkodzie

Polacy najczęściej decydują się na ubezpieczenie mieszkania w sytuacji, gdy zobowiązani są do tego kredytem mieszkaniowym. Dodatkowo równie istotne jest to, że ubezpieczenie nieruchomości wielu osobom po prostu pozwala spokojnie zasnąć. Prawda jest jednak taka, że nadal wiele osób nie posiada polisy mieszkaniowej.

Zatem w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia najbardziej typowego, czyli właśnie zalania mieszkania, osoby, które posiadają ubezpieczenie, powinny zgłosić się do ubezpieczyciela i w ramach procedury stosowanym w danym towarzystwie ubezpieczeniowym, otrzymają wsparcie rzeczoznawcy. Jeśli jednak Twój sąsiad nie posiada w ramach ubezpieczenia mieszkania tak zwanego „OC w życiu prywatnym”, to wszystkie koszty, które pojawią się w związku z zalaniem Twojego mieszkania, będzie zobowiązany usunąć samodzielnie.

Na tym etapie najczęściej właśnie pojawiają się spory, ponieważ należy ustalić co i w jaki sposób powinno zostać naprawione, które z elementów mieszkania wymagają całkowitej wymiany, a które odnowienia. Jeżeli sąsiedzi nie będą umieć dojść do porozumienia w tym zakresie, osobie poszkodowanej przysługuje prawo do skierowania sprawy do sądu. Należy jednak pamiętać, że sprawy sądowe w Polsce trwają długo i często przewyższają wartość szkody, która powstała w ramach zalania mieszkania, dlatego warto próbować rozwiązać takie sytuacje polubownie.

Ogólne Warunki Ubezpieczenia

Pamiętajmy również, że w przypadku polisy mieszkaniowej moment, kiedy ubezpieczyciel odpowiada za powstałą szkodę, określony jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto posiadać OC w życiu prywatnym w ramach polisy mieszkaniowej, gdyż właśnie tego rodzaju ochrona pomaga nam w momencie, gdy to my zalejemy cudzy lokal i to do nas sąsiedzi zgłoszą się z roszczeniami za zniszczone elementy mieszkania.

W ramach ochrony polisą mogą być objęte różnego rodzaju elementy mieszkania: od samych murów, podłogi przez wyposażenie łazienki czy też sprzęt RTV i AGD. W przypadku tego rodzaju ubezpieczeń należy szczególnie pamiętać o tym, aby właśnie na warunki tego, co i w jaki sposób chcemy ubezpieczyć, zwrócić szczególną uwagę. Nie możemy lub nie powinniśmy, działać tu tak, jak w momencie, gdy szukamy obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Nie powinniśmy patrzeć tylko na cenę.

Ubezpieczenie mieszkania w każdym z towarzystw wygląda nieco inaczej, dlatego czytajmy ze zrozumieniem Ogólne warunki ubezpieczenia i jeśli coś nie jest dla nas jasne, dopytujmy, jak w konkretnej sytuacji, która nas interesuje, zadziała potencjalnie polisa. Przyjrzyjmy się również dodatkowym elementom polisy, którą możesz kupić w Beesafe na przykład: ochronie sprzętów AGD, mebli czy biżuterii.

W ramach ochrony możesz wybrać również ochronę w ramach przepięcia, czyli uszkodzenia wywołanego przez skok napięcia, kradzieży z włamaniem, stłuczenia i pęknięcia, na przykład szklanych elementów płytek RTV oraz AGD, możesz również wykupić OC w życiu prywatnym, które, tak jak wspomnieliśmy, przydaje się, gdy to Ty zalejesz sąsiada, możesz również dokupić pomoc specjalistów i wtedy hydraulik elektryk czy ślusarz będą zasięgu Twojej ręki. Sprawdź sam, ile zapłacisz za ubezpieczenie: https://beesafe.pl/kalkulator-ubezpieczenia-nieruchomosci/

PODSUMOWANIE:

  • Nadal wielu Polaków nie ubezpiecza swoich mieszkań.
  • Za szkody wyrządzone u sąsiada, na przykład zalanie, gdy nie posiadasz polisy, zapłacisz z własnej kieszeni, a sprawa skończyć się może nawet w sądzie.
  • Jeśli to Ciebie zalano, pamiętaj, aby zadbać o właściwą dokumentację i zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi.
  • Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, zwróć uwagę na „OC w życiu prywatnym”, bo to właśnie z niego ewentualnie wypłacane będą roszczenia sąsiadom, których to Ty zalejesz.
  • Decydując się na polisę mieszkaniową, uważnie przeczytaj Ogólne Warunki Ubezpieczenia i zapytaj, czy konkretne zdarzenia, od których chciałbyś być ubezpieczony, objęte są ochroną.
Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Odbiór domu
Odbiór domu Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Nie ma nic bardziej ekscytującego niż moment, gdy klucze do Twojego nowego domu lądują w Twoich dłoniach. Ale zanim ten długo oczekiwany moment nadejdzie, musisz przejść przez odbiór domu. Czy jesteś gotowy na ten decydujący krok? Czy wiesz, co zrobić podczas odbioru domu jednorodzinneg...
Czytaj dalej
Ubezpieczenie pasieki
Ubezpieczenie pasieki Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Pszczelarstwo to nie tylko pasja, ale także inwestycja. Jak każda inwestycja, wymaga ochrony. Dlatego ubezpieczenie pasieki jest nieodzownym elementem prowadzenia takiego biznesu. Ale jakie są korzyści z ubezpieczenia pasieki? Jakie są koszty? Czy są jakieś pułapki, na które trzeba uważa...
Czytaj dalej