Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Przeglądasz ogłoszenia używanych samochodów? Widzisz wiele interesujących ofert? Wierzysz im? Zastanawiasz się, czy samochód, który trafia w twój gust pod każdym względem, po krótkim czasie nie okaże się skarbonką bez dna? Aby uniknąć pułapek, zdecydowanie zweryfikuj informacje dotyczące konkretnego pojazdu. Oto, jak sprawdzić samochód przed zakupem?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Używany samochód – co może się zdarzyć?

Kupując samochód z drugiej ręki, zawsze możesz się liczyć z jakimiś niechcianymi niespodziankami. Nawet jeśli oferta sprzedaży wygląda świetnie, nie daj się zwieść. Przede wszystkim chodzi o to, żeby nie przepłacić za kilkuletni pojazd. Jakie sztuczki stosują nieuczciwi sprzedawcy, którzy hurtowo sprowadzają i sprzedają auta z zagranicy? Cofanie liczników, ukrywanie powypadkowości, skupowanie aut po powodzi to tylko niektóre z trików samochodowego marketingu.

Czytaj także: Samochody do 10 tys

A potem wystarczy odpowiedni lifting i przekonująca przemowa, by oszukać nieświadomego klienta. A wtedy można stracić dwa razy, najpierw kupić zbyt drogo, a potem borykać się z kłopotami i awariami. Na szczęście nabywca ma skuteczną broń przeciwko takim praktykom. Jak sprawdzić samochód przed zakupem? Istnieje kilka możliwości, dzięki którym możesz zweryfikować stan pojazdu.   

Auto z polskiego salonu

Idealnie dla klienta, gdy auto pochodzi z polskiego salonu. A to dlatego, że od początku jego historia była rejestrowana na terenie kraju i można ją łatwo sprawdzić. Wiele informacji znajduje się od razu w ogłoszeniach zamieszczanych na portalach motoryzacyjnych. Jednak by zyskać pewność, że są prawdziwe, warto podeprzeć się udostępnionym systemem. Chodzi tu o usługę Historia Pojazdu, która udostępniona została przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki temu na stronie Centralnej Ewidencji Pojazdów możesz sprawdzić ważne informacje, o aucie, które zamierzasz kupić. Co na pewno można zweryfikować? Przede wszystkim najważniejsze kwestie takie jak fakt, czy:

  • auto nie zostało skradzione
  • nie cofnięto licznika
  • samochód przeszedł pomyślnie okresowy przegląd techniczny
  • auto ma aktualną polisę OC
  • pojazd ma w swojej historii szkody. 

A jak sprawdzić samochód przed zakupem? Taka formalna weryfikacja odbywa się na podstawie wpisanych podstawowych danych pojazdu. Chodzi o numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. 

Auto z zagranicy

A jak sprawdzić samochód przed zakupem, jeśli kusi cię Niemiec, Francuz lub Anglik? Otóż  w systemie z każdym rokiem przybywa informacji dotyczących pojazdów pochodzących z innych krajów. Dane dotyczące samochodów zarejestrowanych i przechodzących badania techniczne za granicą znajdują się w sekcji „Dane zagraniczne”. Pochodzą one z systemów zewnętrznych. I tak :

CARFAX pozyskuje dane m.in. z Hiszpanii, Belgii, Niderlandów, Szwecji i Norwegii. Z kolei  

AutoDNA pozyskuje dane m.in. z Niemiec, Francji, Belgii, Słowenii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwajcarii, Szwecji. Dzięki temu przed zakupem samochodu pochodzącego z któregoś z tych krajów możesz sprawdzić, czy auto nie służyło jako taksówka, nie zostało zalane lub nie było kradzione. Jeśli z kolei auta nie ma w systemie, pomocny okaże się profil zaufany, dzięki któremu pozyskasz najważniejsze informacje o aucie. 

Sprawdź także:

Historia pojazdu z Niemiec – jak ją sprawdzić?

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

Jak sprawdzić samochód przed zakupem? Nie zapomnij o serwisie!

Formalna weryfikacja samochodu to jedno. Jednak równie ważne, a nawet ważniejsze jest sprawdzenie faktycznego stanu pojazdu. Logiczne, że każdy, kto zamierza kupić używane auto, zastanawia się, czy po kilku tygodniach w nowym nabytku nie wysiądzie rozrząd, hamulce czy skrzynia biegów. Dlatego przez zakupem warto sprawdzić faktyczny stan pojazdu. Można tego dokonać na dwa sposoby.      

W przypadku roczników, których cena zaczyna się od 20 tys. w górę, idealnym wyjściem jest wizyta w ASO. Autoryzowane stacje obsługi gwarantują profesjonalną pomoc. Przede wszystkim jest to pomoc kompleksowa, ponieważ na miejscu znajdują się lakiernik, blacharz i mechanicy. Po sprawdzeniu auta specjalistycznym sprzętem możesz się nawet dowiedzieć, co ewentualnie trzeba będzie wkrótce w aucie naprawić. Jednak najważniejsze, że specjaliści w ASO mają dostęp do całej serwisowej historii pojazdu i widzą jak na dłoni, co działo się a autem. Wizyta może kosztować od 200 do nawet 500 zł. A jak sprawdzić samochód przed zakupem, jeśli chodzi o pojazdy z niższej półki cenowej? Wówczas po prostu należy sprawdzić stan techniczny w wybranym przez siebie niezależnym serwisie samochodowym.  

Pomoc eksperta

Nie zawsze masz jednak możliwość weryfikacji auta w serwisie. Przecież zazwyczaj trzeba pojechać obejrzeć samochód w zupełnie innej części kraju. Co wtedy? Czy da się sprawdzić faktyczny pojazdu opisanego w ofercie? Oczywiście. Wystarczy poprosić o pomoc odpowiedniego specjalistę, a ten na miejscu przeprowadzi dokładne oględziny pojazdu. Może tego dokonać dla ciebie: 

  • niezależny ekspert samochodowy – cena takiej usługi to 50 – 500 zł 
  • rzeczoznawca samochodowy – tu ceny zaczynają się od 350 zł.

Auto, które wpadło ci w oko, zostanie sprawdzone pod kątem zużycia wnętrza, grubości lakieru, a także podłączone do komputera diagnostycznego.  

Pamiętaj o ubezpieczeniu

Przed zakupem samochodu należy także sprawdzić, czy pojazd ma aktualną polisę OC. Można to zweryfikować w usłudze Historia Pojazdu oraz na stronie UFG. To obowiązkowe ubezpieczenie zbywca pojazdu przekaże ci podczas transakcji. Odtąd ty jesteś odpowiedzialny za kontynuację ubezpieczenia samochodu. Jako nabywca możesz kontynuować polisę po sprzedającym lub wypowiedzieć umowę i zawrzeć własną. W zależności od swoich potrzeb możesz także wykupić AC lub cały pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych.   

PODSUMOWANIE:

  • Przed zakupem używanego samochodu warto dla własnego bezpieczeństwa sprawdzić samochód, aby przekonać się, czy jego stan jest zgodny z ofertą.
  • Pod względem formalnym można tego dokonać w usłudze Historia Pojazdu zarówno w przypadku samochodu z Polski jak i z zagranicy.
  • Stan techniczny zweryfikują specjaliści z ASO oraz serwisów niezależnych, a także może tego dokonać niezależny ekspert lub rzeczoznawca samochodowy.
  • Już przed zakupem pojazdu można sprawdzić ważność polisy OC, która zostanie przekazana nabywcy.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej