Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 22.09.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 15 minut.
5/5 - (1 vote)

Zakup samochodu z drugiej ręki to przedsięwzięcie, które będzie wymagało od nas, chociażby minimum przygotowania okraszonego rozsądkiem i nadzwyczajną uwagą. Dodatkowym wyzwaniem może okazać się znalezienie perełki motoryzacyjnej w przystępnej cenie. Podpowiadamy zatem, jak znaleźć dobry samochód do 10 tys. złotych i na co warto zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań pojazdu w tym przedziale cenowym!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Samochody z drugiej ręki – choć trudne do znalezienia, niezwykle pożądane

Dysponując praktycznie nieograniczonym budżetem na nowy samochód, możemy wybierać, przebierać i dowolnie dopasowywać wyposażenie czterech kółek do własnych potrzeb i oczekiwań. Możemy być wybredni, chociażby pod względem koloru karoserii czy tapicerki. Sytuacja nieco zmienia się w momencie, gdy dysponujemy ograniczonymi środkami finansowymi, ale cel mamy podobny – znalezienie możliwie najlepszego modelu, który będzie nie tylko spełniał nasze oczekiwania pod względem technicznym, ale także trafi w nasze gusta pod kątem estetyki.

Nie jest tajemnicą, że samochody z drugiej ręki cieszą się ogromną popularnością i królują na polskich drogach. Jednak jak wynika z badania przeprowadzonego w maju 2021 roku na zlecenie Volkswagen Financial Services, aż 77 proc. ankietowanych uważa, że kupno dobrego pojazdu używanego nie jest łatwym zadaniem.

Na czym polega trudność? Kupcy obawiają się przede wszystkim ukrywania wad technicznych, przekręcania licznika i w niedopowiedzeniach jego przebiegu czy zatajania historii wypadkowej auta. To dlatego tak istotne jest dokładne prześwietlenie używanego okazu, który zamierzamy kupić. Unikniemy w ten sposób niespodziewanej, ale i często kosztownej naprawy nowo kupionego pojazdu.

Już ze względu na sam stan techniczny i wizualny, kupno używanego auta może rzeczywiście przysporzyć nieco problemów. Te wydają się rosnąć w momencie, gdy na zakup mamy określony – niezbyt wysoki – budżet. Znalezienie dobrego samochodu za niewielką cenę, w odpowiednim przedziale cenowym, do którego niewymagane są drogie części zamienne, nie jest jednak niemożliwe. Pozostaje tylko pytanie – jak to zrobić? Jak znaleźć odpowiedni samochód do 10 tys. złotych?

Jak znaleźć najlepszy samochód do 10 tysięcy złotych?

Decydując się na zakup samochodu z drugiej ręki, musimy poświęcić nieco czasu nie tylko na “prześwietlenie” oferty i sprawdzenie konkretnego samochodu, ale przede wszystkim znalezienie sprawdzonego i uczciwego źródła. Najlepszym rozwiązaniem byłoby oczywiście nabywać samochody z polecenia, gdzie moglibyśmy mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani, a sprzedawany model nie kryje w sobie niemiłych niespodzianek i niewymagane są do niego drogie części zamienne.

Powstaje zatem pytanie: gdzie szukać dobrego i pewnego samochodu? Jak znaleźć najlepszy samochód do 10 tysięcy złotych? Czy rozwiązania w tym przedziale cenowym będą spełniały swoją funkcję i sprawdzały się na dłuższych trasach po polskich drogach?

Opcji mamy kilka. Popularne portale internetowe z ogłoszeniami zawierają najczęściej propozycje  od osób prywatnych. Z kolei komisy i giełdy samochodowe również oferują nam zakup samochodów. Które rozwiązanie wybrać? Oto jest pytanie!

Jeśli nie jesteśmy przekonani do tych propozycji, możemy zdecydować się także na transakcję z klasycznym handlarzem samochodów. Oczywiście w każdym z tych przypadków zalecana jest najwyższa ostrożność. Warto być nieco podejrzliwym i dociekliwym, by nie musieć dokonywać naprawy tuż po zakupie pojazdu.

Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić wszystko na własną rękę, a nie tylko dawać wiarę w informacje zawarte w ogłoszeniu.

Zatem – jak przygotować się do transakcji?

Jaki samochód do 10 tys. zł? 2022 rok i zakup używanego auta

Chcąc zainwestować w używany samochód odkładaną od dłuższego czasu gotówkę, warto poświęcić chwilę na znalezienie i zweryfikowanie rzeczywistego stanu pojazdu. Z przytoczonego wyżej badania wynika, że niemal połowa ankietowanych w celu sprawdzenia pojazdu z drugiej ręki, by ustalić, jaki jest jego stan techniczny, odwiedziła niezależny warsztat, a 22 proc. badanych oświadczyło, że udało się w tym celu do autoryzowanego serwisu danej marki.

Zaledwie 6 proc. respondentów stwierdziło, że w żaden sposób nie weryfikowało, jaki jest stan techniczny pojazdu czy nie sprawdziło jego dokumentów. Są to pocieszające statystyki, gdyż brak weryfikacji stanu pojazdu może stać się początkiem niekończącej się naprawy nowego nabytku.

Tymczasem dla własnego spokoju i pewności dobrze zainwestowanych pieniędzy, przed podjęciem decyzji warto dokładnie przyjrzeć się temu, co sprzedawany okaz ma pod maską. W przypadku samochodów sprzedawanych przez osoby prywatne, mamy większe szanse na znalezienie modelu, który był poddawany regularnym przeglądom i rzeczywiście otoczony najwyższą dbałością.

Pamiętajmy jednak, że dobry stan wizualny nie zawsze idzie w parze z nienagannym stanem technicznym. Czasami zauroczeni bogatym wyposażeniem czy piękną karoserią w dobrym stanie możemy nie zauważyć poważnych mankamentów pojazdu, np. że silnik jest praktycznie do wymiany lub stan zawieszenia nie spełnia żadnych standardów.

Warto więc na oględziny pojazdu wybrać się z osobą, która ma jakiekolwiek pojęcie o motoryzacji i będzie mogła pomóc nam w podjęciu decyzji.

Zanim jednak zaczniemy szczegółowo przyglądać się kolejnym podzespołom, interesujące nas auto możemy sprawdzić bez wychodzenia z domu. Weryfikacja pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców może nam wiele wyjaśnić, a przede wszystkim upewnić nas, że dalsze oglądania oferowanych samochodów ma w ogóle sens.

Do sprawdzenia pojazdu niezbędny będzie numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji. Dzięki tym danym możemy poznać między innymi dane techniczne interesujących nas samochodów, ich pojemność i moc silnika. Sprawdzimy wyniki obowiązkowych badań technicznych czy liczbę wcześniejszych właścicieli. Ponadto w bazie CEPiK sprawdzimy, czy dany pojazd nie jest kradziony czy chociażby powypadkowy.

Jakie auto do 10 tys. złotych warto kupić?

Niezawodny i oszczędny samochód, który mieści się w budżecie 10 tys. złotych? Tak, to możliwe. Przeznaczając jednak taką kwotę na pojazd, warto porzucić nadzieję na kilkuletnie auto w idealnym stanie technicznym. Musimy liczyć się z tym, że jego przebieg może oscylować w granicach około 300 tys. km.

Niekiedy może okazać się, że niezbędne będzie także niewielkie doinwestowanie w samochód i dokonanie małych napraw.  Dlatego warto wcześniej sprawdzić ceny części zamiennych do wybranego modelu, zanim zdecydujemy się na jego zakup. Niemniej, zakup pojazdu do 10 tys. złotych jest całkiem realny.

Stawiając na samochód do 10 tysięcy złotych, najłatwiej będzie nam znaleźć auto z segmentu B i C, czyli samochody miejskie czy kompaktowe. Auto w takim budżecie będzie świetnym rozwiązaniem dla młodego kierowcy kupującego swój pierwszy samochód. Jednocześnie wybór samochodu z mniejszą pojemnością silnika, sprawi, że możemy nieco zaoszczędzić także na obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Nie oznacza to jednak, że osoby szukające wygodnego auta rodzinnego do 10 tys. złotych są z góry skazane na niepowodzenie. Takie auto – przy odrobinie zaangażowania – również możemy znaleźć na rynku samochodów używanych.

Auta miejskie do 10 tys. złotych – jaki kupić model?

Jeśli zastanawiasz się, jaki samochód do 10 tysięcy złotych będzie najłatwiej znaleźć, musisz wiedzieć, że bez większych trudności możesz wyszperać małe auto miejskie. Tych, wśród ofert z drugiej ręki, jest całkiem sporo, więc bez problemu powinieneś znaleźć coś skrojonego na swoją miarę. Zatem – jaki będzie najlepszy samochód do 10 tysięcy złotych z segmentu B? Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi:

Model zaprezentowany w 1999 roku ceniony jest za dobry poziom bezpieczeństwa oraz nienaganną trwałość. Jawi się jako wręcz idealny pierwszy samochód dla młodych kierowców, zapewniając bezpieczne i komfortowe prowadzenie po mieście. Jest to auto miejskie, które w zakresie bezpieczeństwa uzyskało 4 na 5 gwiazdek w teście Euro NCAP – niezależnej organizacji ds. oceny bezpieczeństwa pojazdów. Jeśli jesteś zdecydowany na dobry samochód do 10 tysięcy złotych, w podobnym budżecie możesz znaleźć także modele z kolejnej generacji, jednak w tym przypadku będą to pojazdy zdecydowanie słabiej wyposażone.

Nieco młodszy rodowodem, jeden z chętniej wybieranych samochodów segmentu B, który po 16 latach od premiery, wciąż cieszy się ogromną popularnością. Po 4 latach obecności na rynku, Fiat wprowadził do oferty model Punto Evo, który jest nieco bogatszą wersją poprzednika. Jest to stosunkowo proste auto miejskie o nowoczesnej linii, którego jedną z największych zalet są łatwo dostępne, a przede wszystkim tanie części zamienne.

Fiat Grande Punto cechuje się nienaganną jakością wykonania wnętrza, świetnie zabezpieczoną karoserią przed korozją, a także elektrycznym wspomaganiem kierownicy z trybem City. Przed finalizacją transakcji warto zwrócić jednak szczególną uwagę na działanie układu kierowniczego oraz stan zawieszenia.

Samochód osobowy klasy miejskiej, który szturmem wkradł się na rynek w 1998 roku. Serca Polaków skradł nowoczesną i ponadczasową stylistyką, wysublimowanym wnętrzem i zawieszeniem, któremu nie można było nic zarzucić. Do dziś model ten świetnie radzi sobie na polskich ulicach. Niezawodny silnik o stosunkowo prostej konstrukcji to z pewnością jedna z największych zalet tych aut. Decydując się jednak na zakup Peugeota 206, warto zwrócić uwagę na stan tylnej belki.

Samochód kompaktowy – jaki samochód do 10 tys. w 2022?

Pojazdy z segmentu C cechuje kompaktowa budowa, która charakteryzuje się funkcjonalnością połączoną z wygodą. Samochody kompaktowe sprawdzą się w wielu sytuacjach i mogą okazać się świetnym wyborem zarówno dla amatorów motoryzacji, jak i bardziej doświadczonych kierowców. Sprawdzą się nie tylko w miejskiej przestrzeni, ale również na dłuższych trasach po polskich drogach. Jaki kupić samochód do 10 tysięcy złotych, by okazał się naprawdę niezłym wyborem, ale i optymalnym w eksploatacji?

To bez wątpienia jeden z samochodów cieszących się ogromną popularnością. Charakteryzuje go przede wszystkim trwałość i gwarancja bezawaryjnej jazdy. Zastanawiasz się nad wyborem pojazdu z serii Volkswagen Golf? Dodatkowym czynnikiem przemawiającym na jego korzyść są niskie koszty eksploatacji, w tym ceny części zamiennych.  Przemyślane wnętrze i bezpieczne nadwozie – to wszystko możemy znaleźć za niespełna 10 tys. złotych, decydując się na to, by Volkswagen Golf IV stał się naszym środkiem transportu.

To pojazdy z bogatym wyposażeniem, które oferują stosunkowo niskie koszty eksploatacji – to wszystko sprawia, że to właśnie Seat Leon I może zająć jedną z pozycji pretendujących do miana “dobry samochód do 10 tysięcy złotych”. Pierwsza generacja to sportowa wersja Toledo, natomiast modele produkowane od 2005 roku to druga generacja, z nieco odmienną stylistyką, która może trafić w gusta tych bardziej wymagających. Jednym słowem – Seat Leon to godny  zaufania model przeznaczony do codziennej jazdy.

To doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy cenią sobie praktyczne rozwiązania. Powstała na płycie podłogowej rodem z auta Volkswagen Golf czwartej generacji. Szczególną uwagę kupców zwraca jej stosunkowo mała awaryjność, mocne nadwozie i łatwo dostępne zamienne części  – na takie perełki możemy liczyć w przypadku Skody Octavii pierwszej generacji.

Auto rodzinne – jaki model samochodu z segmentu D warto wybrać?

Osoby, które zastanawiają się, jaki samochód do 10 tys. złotych wybrać, by spełniał oczekiwania całej rodziny, powinny rozważyć zakup auta rodzinnego. To powinno być przede wszystkim niezawodne i praktyczne, a także komfortowe. Dodatkowo musi być pojemne i zapewniać optymalną przestrzeń na bagaże. Przestronne wnętrze to niezwykle ważna cecha samochodu dla całej rodziny. Zatem – jaki będzie najlepszy samochód (także w wersji kombi) do 10 tys. złotych z segmentu D? Poszukując owej perełki, warto zainteresować się, chociażby takimi pozycjami jak:

Samochód zadebiutował w 1994 roku, a produkowany był do 2001. Audi A4 B5 jest pierwszą generacją tego modelu. Będąc jednak nastawionym na dobry samochód do 10 tysięcy złotych, musimy liczyć się raczej ze starszymi egzemplarzami i zapomnieć o niskim przebiegu. Niemniej, stawiając na taki model, możemy być pewni niezawodności, zadowalającej jakości wykonania i dobrego prowadzenia po drodze.

Samochody produkowane w latach 2000-2004 należą do jednych z najtańszych aut rodzinnych, które nie zaskoczą nas wysokimi wydatkami podczas eksploatacji. Te z pierwszej generacji charakteryzują się genialnym zabezpieczeniem antykorozyjnym. Dzięki zastosowaniu pneumohydraulicznego zawieszenia, otrzymujemy gwarancję niezwykle komfortowego jego prowadzenia. Dodatkową zaletą, przemawiającą na korzyść Citroena C5 I FL, jest z pewnością bogate wyposażenie i przestronne wnętrze.

Choć podobnie jak Volkswagen Passat B5 – który spokojnie mógłby znaleźć się w tym zestawieniu, tak Renault Laguna często staje się obiektem niewybrednych żartów. Niemniej, za niską cenę możemy uzyskać niezawodne i niezwykle tanie w trakcie eksploatacji auto rodzinne.

Co jednak najważniejsze – Laguna drugiej generacji była jednym z pierwszych samochodów, które w teście bezpieczeństwa Euro NCAP uzyskało maksymalną ilość gwiazdek. Na polskich drogach często możemy także zauważyć wersję kombi tego wozu. Wiele osób znalazło ten model w dobrym stanie w kwocie do 10 tys. złotych.

Niezawodne auta do 10 tys. złotych – co sprawdzić?

Zrobiliśmy już mały research i mamy wstępne rozeznanie na rynku. Wiemy, jaki dobry samochód do 10 tysięcy złotych, niezawodny w trakcie eksploatacji możemy znaleźć przy odrobinie szczęścia i jakie modele są warte naszej uwagi. Pozostaje jeszcze jedno pytanie – na co konkretnie warto zwrócić uwagę, by nie paść ofiarą nieprzemyślanego zakupu i nie wziąć w posiadanie awaryjnego pojazdu, które niedługo po zakupie może okazać się istną skarbonką wymuszającą wciąż nowe naprawy?

Oprócz sprawdzenia historii pojazdu, jest kilka czynników, o których warto pamiętać przed zakupem samochodu z drugiej ręki. Wybierając używane auto z wieloletnią metryką, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na stan nadwozia i karoserię. Ewentualne odpryski, wybrzuszenia czy ślady nakładania nowego lakieru mogą dać nam nieco do myślenia, a już na pewno stać się podstawą do negocjacji ceny. Ślady te mogą świadczyć o przejściu kolizji, po której konieczne było chociażby lakierowanie. Nie zapomnijmy, by sprawdzić jego przebieg.

Niemniej ważne jest samo wnętrze auta, które może nam wiele zdradzić o jego ogólnym stanie. Fotele, kierownica czy gałka skrzyni biegów – wszelkie ślady wytarcia będą dowodem na to, że auto, które może pochwalić się już zaawansowaną dojrzałością. To jednak nie koniec!

Warto poświęcić także chwilę na sprawdzenie serca każdego pojazdu, czyli silnika.

Tutaj należałoby przekonać się, czy praca silnika odbywa się płynnie i jaki kolor mają spaliny. Miejmy na uwadze, że dym powinien być bezbarwny. Białe, czarne czy niebieskie spaliny mogą świadczyć o poważnych kłopotach z silnikiem i być znakiem, że ten model czekają długie i kosztowne naprawy. Na koniec pozostaje weryfikacja tabliczek znamionowych czy opon. W przypadku tych pierwszych – wszelkie podejrzenia co do majstrowania przy numerach powinny zapalić nam czerwoną lampkę w głowie. Zwieńczeniem procesu poszukiwań dobrego auta niech będzie jazda próbna!

PODSUMOWANIE:

  • Decydując się na zakup auta z drugiej ręki, obawiamy się ukrywania wad technicznych, przekręcania licznika czy zatajania historii wypadkowej auta. Dlatego przed sfinalizowaniem transakcji warto sprawdzić auto na własną rękę, by uniknąć kosztownej naprawy.
  • Poszukując dobrego samochodu do 10 tysięcy złotych, ofert możemy szukać u prywatnych sprzedawców, na internetowych portalach ogłoszeniowych, w komisach czy na giełdach samochodowych.
  • Dysponując takimi informacjami jak numer rejestracyjny, numer VIN oraz data pierwszej rejestracji pojazdu, w CEPiK możemy sprawdzić jego dane techniczne, pojemność i moc silnika, wyniki obowiązkowych badań technicznych, liczbę wcześniejszych właścicieli, czy informacje o ewentualnych wypadkach z udziałem pojazdu.
  • Stawiając na dobry samochód, we wspomnianym przedziale cenowym, najłatwiej będzie nam znaleźć modele z segmentu B i C, czyli samochody miejskie do 10 tys. złotych lub auto kompaktowe. W wyniku pogłębionego researchu znajdziemy także dobry samochód do 10 tysięcy złotych, który spełni oczekiwania całej rodziny.
  • Oprócz zweryfikowania historii pojazdu, podczas oględzin warto zwrócić uwagę na samą karoserię, jego wnętrze, silnik czy chociażby stan ogumienia.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej