Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Wiele z pojazdów poruszających się po Polsce ma przynajmniej 10 lat. Co roku sprowadzamy bardzo wiele samochodów, szczególnie zza zachodniej granicy. A co z polisą OC? Podpowiadamy, czy można kupić ubezpieczenie OC dla auta zarejestrowanego za granicą. Podpowiadamy w naszym poradniku. Sprawdź!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

OC w Polsce dla samochodów sprowadzonych – czy to w ogóle możliwe?

OC w Polsce dla auta zarejestrowanego za granicą to wcale nie rzadki dylemat osób sprowadzających samochody. Gdy kupujemy auto w innym kraju, możemy korzystać z pojazdu przez 30 dni kalendarzowych tylko w wypadku, gdy przegląd techniczny jest aktualny, jak również tablice rejestracyjne pojazdu. Wielu kierowców tuż po zakupie auta potrafi zupełnie zapomnieć o tym, że każde auto poruszające się po polskich drogach koniecznie musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. 

W sytuacji gdy auto jest zza zagranicy właściciel pojazdu powinien posiadać tak zwaną Zieloną Kartę wystawioną przez ubezpieczyciela kraju, z którego zostało sprzedane auto. Jeżeli pojazd nie posiada takiego dokumentu, kierowca, zgodnie z przepisami polskiego prawa, zobowiązany jest do wykupienia krótkoterminowej polisy OC. Tego rodzaju dokument upoważnia do poruszania się po naszym kraju zaledwie przez 30 dni. To właśnie w tym czasie właściciel pojazdu powinien podjąć wszystkie możliwe kroki, aby sformalizować przeniesienie dokumentacji pojazdu do Polski.

Klasyczne OC w Polsce dla auta zarejestrowanego za granicą niestety nie jest możliwe. Polisy krótkoterminowe zazwyczaj kosztują do 100 zł. Ceny naturalnie mogą różnić się w zależności od modelu auta, jego rocznika, jak również ze względu na doświadczenie kierowcy zgłoszonego do ubezpieczenia. Tego rodzaju obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne może zostać zawarte na odległość. W Polsce można kupić OC poprzez telefon lub internet. 

Polskie OC dla auta zarejestrowanego za granicą – jakie procedury obowiązują kupującego?

Nabywca zagranicznego auta ma obowiązek udać się do urzędu, a konkretnie do wydziału komunikacji. Po otrzymaniu tymczasowych tablic rejestracyjnych, które tak jak wspomnieliśmy ważne są zaledwie 30 dni, musi zdecydować się na towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupi obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, czyli OC. Kupujący powinien również pamiętać o poinformowaniu zakładu ubezpieczeń o numerach tymczasowych tablic rejestracyjnych wydanych przez urząd.

Krótkoterminowe OC należy do bardzo szczególnej grupy polis, które nie odnawiają się w sposób automatyczny. Oznacza to, że gdy skończy się czas ochrony polisą, to właściciel pojazdu musi pamiętać o podpisaniu kolejnej umowy OC, tym razem już na dwanaście miesięcy. 

OC w Polsce dla auta zarejestrowanego za granicą – najważniejsze informacje

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne można oczywiście wykupić dla auta, które nadal zarejestrowane jest poza granicami Polski, ale możemy to zrobić wyłącznie na 30 dni. Nie można jednak tego dokonać zdalnie i pojazd musi już być w kraju. Należy również zgłosić zakup do odpowiedniego wydziału komunikacji. Jest to, jak już wspomnieliśmy, czynność jednorazowa i po upływie wskazanej powyżej liczby dni kolejna polisa OC powinna już być całoroczna. 

Jeżeli kierowca nie dopełni tego rodzaju obowiązku, to musi liczyć się z tym, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć karę w wysokości odpowiedniej do liczby dni, gdy auto nie podlegało ubezpieczeniu. Już jeden dzień bez OC to 1040 zł grzywny! Za brak ubezpieczenia powyżej 4 dni właściciel pojazdu zobowiązany będzie zapłacić aż 2600 zł, natomiast już gdy porusza się pojazdem bez obowiązkowego ubezpieczenia OC powyżej dwóch tygodni zapłaci aż 5200 zł mandatu. Więcej na temat kar za brak OC przeczytasz w artykule https://beesafe.pl/porady/kary-za-brak-oc/

Pamiętaj, że tylko obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne chroni Cię przed wypłatą rekompensaty poszkodowanym osobom w wypadku i kolizji. W każdej innej sytuacji nie tylko za zniszczenia, ale również za rehabilitację i powrót do zdrowia ofiar, zapłacisz z własnej kieszeni. 

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie OC w Polsce dla auta zarejestrowanego za granicą – jest możliwe tylko na 30 dni.
  • Ubezpieczenie krótkoterminowe OC nowy właściciel pojazdu musi zawrzeć zaraz po rejestracji samochodu. 
  • Po wygaśnięciu polisy 30 dniowej kierowca musi kupić roczne ubezpieczenie OC. 
  • Zgodnie z przepisami prawa nie ma możliwości ubezpieczenia auta, które zarejestrowane jest za granicą i nie zostało sprowadzone do Polski.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej