Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 15.03.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 8 minut.
Rate this post

Zdecydowanie nie każdy samochód czuje się dobrze w miejskich warunkach. Jest jednak spora grupa aut, które idealnie nadają się do specyficznych miejskich warunków – niewielkie, ekonomiczne w utrzymaniu, o stonowanym charakterze i za niewielkie pieniądze. Dowiedz się, które auto miejskie do 15 tys. złotych jest godne polecenia. 

Miejski samochód

Określenie miejski samochód dotyczy przede wszystkim aut segmentu A oraz B. Są to niewielkie pojazdy z małym silnikiem, co gwarantuje oszczędną jazdę. W mieście okazuje się to bezcenne, bo stanie w korkach i częste zmiany biegów są wrogiem oszczędności. Dlatego na codzienne poruszanie się do pracy wiele osób wybiera właśnie takie małe pojazdy, często jako drugie auto w rodzinie. W mieście ważne jest też wybór paliwa, a dużo lepiej spisują się w takich okolicznościach silniki benzynowe.

Jazda próbna przed zakupem używanego samochodu? Kliknij i przeczytaj, na co zwrócić uwagę?

Przy okazji doskonale, gdyby miejskie pojazdy oferowały przestrzeń do wygodnej jazdy i mieściły w środku i w bagażniku więcej niż damska torebka. Dobra wiadomość jest taka, że wiele z nich można kupić w naprawdę przyzwoitej cenie. Poznajmy ciekawe propozycje w kategorii auto miejskie do 15 tys. złotych. 

Toyota Yaris II 

Yariski są doskonałym wyborem pod każdym względem. To auta jednocześnie ładne i zadziorne z wyglądu. Na dodatek japońska miejska bestyjka ma doskonałą opinię jako auto całkowicie bezawaryjne. Oczywiście o ile nie trafi się na jakiś pechowy egzemplarz. Przyzwoite wyposażenie i zadowalające wykończenia wnętrza sprawiają przytulne wrażenie. Toyota Yaris jest oszczędna, zwłaszcza, gdy pod maską ma niewielki benzynowy silnik 1.0, a to zdecydowanie wystarcza na szusowanie po ulicach. Chociaż silnik 1.4 też nie okazuje się uciążliwy w mieście. Czy można kupić to auto miejskie do 15 tys. złotych? Oczywiście. W grę wchodzą przede wszystkim roczniki 2013–2014. Na dodatek te auta dość długo trzymają się w cenie.   

Czytaj także: Auta do 10 tys

Opel Corsa D

Z własnego doświadczenia wiemy, że po mieście jeździ wiele Opli. Świetnie sprawdza się w miejskiej dżungli przede wszystkim mały i zgrabny Opel Corsa D, który dzielnie służy do codziennego poruszania się po ulicach. Być może nie do końca jest odporny na problemy techniczne i zakusy rdzy. Na szczęście jednak nie sprawia żadnych problemów w razie awarii, bo części są tanie i dostępne, a z naprawą bez problemu poradzi sobie szwagier. Diesel oczywiście nie jest trafionym pomysłem na jazdę w miejscu, więc należy wybierać mały silnik benzynowy czyli 1.2 w benzynie. Mając do dyspozycji 15 tysięcy, bez problemu możemy kupić Corsę z roczników 2007-2012. 

Citroen C3 II 

Francuzi mają rękę do tworzenia małych modowych dodatków. Wpisuje się w to także projektowanie oryginalnych, zgrabnych miejskich aut jak Citroen C3 II generacji. Aż miło pokazać się w takim na mieście. Ale nie tylko uroda powinna przyciągać w tym modelu. Samochód odwdzięcza się bowiem za wybór wieloma zaletami. To auto kompaktowe z dość dużym bagażnikiem, do którego można sporo załadować pod marketem. Ale chyba największą zaletą jest doskonała widoczność. W momencie, kiedy manewry na ciasnym parkingu innym autem przyprawiają o palpitacje, Citroen pomaga właścicielowi. Panoramiczne szyby, podwyższony fotel, cienkie słupki zapewniają doskonałą widoczność. To auto miejskie do 15 tys. złotych można kupić w rocznikach 2010-2013. 

Skoda Fabia II 

Auto od naszych sąsiadów jest szczególnie lubiane przez Polaków – zawsze to odrobina słowiańskiej duszy. Małe, zgrabne i charakterne, wiernie służy do codziennego przebijania się przez zatłoczone ulice. Trzeba jednak podczas zakupów uważać, by nie trafić na wyeksploatowane, poflotowe auto. Z kolei prywatni właściciele niechętnie rozstają się ze swoimi czeskimi przyjaciółkami. A to dlatego, że to bezproblemowe i trwałe auto z niewielkim silnikiem 1.2 lub 1.4, którym można naprawdę tanio jeździć po ulicach. Tym bardziej, że model ten może liczyć na doskonałe zaplecze tanich części zamiennych. Jeśli mamy ochotę kupić auto miejskie do 15 tysięcy, w grę wchodzą roczniki 2008-2012.        

Ford Fiesta VI/VII

Przeskoczymy teraz na kontynent amerykański, ponieważ producenci zza oceanu także zadbali o tych, którzy chcą wygodnie jeździć po mieście. Dziwna numeracja modelu spowodowana została przez producenta, chodzi jednak zdecydowanie o egzemplarze z roczników 2008-2010. Amerykanie stworzyli produkt bardzo poszukiwany na rynku ze względu na jego miejskie zalety. Doskonałe właściwości jezdne oraz wysoka jakość miejskiego cacuszka czynią z niego trafiony wybór. Jeśli auto nie jest odzyskane z firmy, świetnie radzi sobie jako miejski pojazd. Tym bardziej, że oprócz oszczędności zapewnia właścicielowi trwałość i odporność na rdzę.   

Volkswagen Polo V

W kategorii auto miejskie do 15 tys. złotych warto wymienić na pewno także słynną polówkę. Miłośnicy niemieckiej motoryzacji znajdą w niej dzielnego towarzysza codziennych dojazdów do pracy. To auto dość mocno trzyma się w cenie ze względu na niezłą jakość wyposażenia i nowsze roczniki nie wchodzą w grę przy niewysokim budżecie. Za 15 tysięcy można kupić Volkswagena Polo z okolicy 2009-2011 roku. Może ta generacja modelu nie zachwyca wizualnie, jest raczej prosta, ale ma inne zalety. Przede wszystkim odwdzięczy się bardzo niskimi kosztami eksploatacji i łatwym dostępem do tanich części zamiennych. Zauważy to zwłaszcza właściciel auta z benzynowym silnikiem 1.2.  

Hyundai i20 

Okazuje się, że japońskich, amerykańskich i europejskich kolegów żwawo dogania ten niewielki Koreańczyk. Od niedawna miejskie modele Hyundaia są coraz częściej spotykane w mieście. Za 15 tysięcy śmiało można nabyć egzemplarze z roczników 2008-2014. Może nasz Azjata jest skromny z wyglądu i nie próbuje na siłę zwrócić na siebie uwagi, ale za to oferuje w środku sporo miejsca i duży komfort jazdy. Wygoda i pojemny bagażnik idą też w parze z w miarę bezawaryjną eksploatacją.          

Auto miejskie do 15 tys. złotych, a ubezpieczenie OC

Pamiętaj – kupując auto miejskie do 15 tys. złotych, zyskujesz nie tylko oszczędności na zakupie, spalaniu i eksploatacji. Znacznie mniej może także kosztować polisa OC. Stawka, jaką płacimy za ubezpieczenie zależy od wielu elementów, w tym w znacznej mierze od pojemności silnika. Skoro więc „mieszczuchy” mają niewielkie silniki, zapłacisz znacznie mniej za OC.  Warto też w przypadku miejskiego auta w dobrej cenie i młodszego niż 10 lat zainwestować w AC. Niestraszne staną się wtedy otarcia o krawężnik, grad, czy kradzież auta parkowanego pod chmurką. 

PODSUMOWANIE:

  • W mieście doskonale radzą sobie samochody o niewielkich gabarytach o małej pojemności silnika, które gwarantują ekonomiczną jazdę.
  • Za niezbyt wygórowaną cenę można kupić wygodne i oszczędne auto do codziennej jazdy po mieście.
  • Warto zwrócić uwagę na odpowiedni wybór silnika i paliwa do jazdy po mieście.
  • Auto miejskie do 15 tys. złotych warte polecenia to m.in. Toyota Yaris, Opel Corsa, Citroen C3 II, Skoda Fabia II, Ford Fiesta, Volkswagen Polo V, Hyundai i20.  
  • Na OC dla samochodu miejskiego można oszczędzić przede wszystkim ze względu na niewielką pojemność silnika.   

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej