Kto z nas nie oglądał starych amerykańskich lub brytyjskich produkcji filmowych, w których bohaterowie przemierzali bezkresne drogi w kabrioletach z wiatrem we włosach, i nie marzył, aby zamienić się z nimi miejscami? Kabriolet to samochód, który od razu przywodzi na myśl luksusowe pojazdy. Miłośnicy tej stylistyki mogą zaopatrzyć się we własne auto cabrio. Które modele są najchętniej wybierane?
Z tego artykułu dowiesz się...
Czy warto kupić kabriolet?
Kabriolet to samochód dość specyficzny. Nie posiada on bowiem typowo zamkniętej kabiny pasażerskiej, a jego dach można bez problemu złożyć, aby dosłownie cieszyć się jazdą na świeżym powietrzu. Przez tę cechę wiele osób wskazuje go jako niedostosowany do klimatu panującego w Polsce. Nasz kraj przez większość roku zmaga się z deszczową pogodą i niską temperaturą, podczas której korzystanie z uroków kabrioletu jest po prostu niemożliwe. Czy zatem nie opłaca się kupować auta cabrio?
Czytaj także: Rodzaje nadwozia
Samochody cabrio świetnie spisują się niezależnie od aury panującej na zewnątrz. Rozkładany dach zapewni skuteczną ochronę przed deszczem, śniegiem lub wiatrem, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Nie da się jednak ukryć, że traci wtedy swój urok i zaczyna przypominać pojazd z bardziej klasycznym rodzajem nadwozia.
Niektórzy kierowcy twierdzą, że warto zaopatrzyć się w kabriolet, nawet jeśli podróżować z otwartym dachem można jedynie kilka razy w roku.
Należy jednak wspomnieć, że samochód kabriolet z racji swojej konstrukcji, nie jest w stanie zapewnić komfortowego wygłuszenia kabiny. Jazda z dużą prędkością może wiązać się z tym, że nie będziemy zdolni prowadzić rozmowy z pozostałymi pasażerami. Szum wywołany pędem powietrza bywa tak duży, że bardziej wrażliwe osoby nie są w stanie podróżować cabrio na dłuższych dystansach.
5 najchętniej wybieranych modeli kabrioletów
Mimo wszystko kabriolety cieszą się rosnącą popularnością. Są coraz chętniej wybierane jako codzienny samochód miejski lub jako pojazd, którym wyruszamy w podróż na południe Europy, gdzie klimat bywa bardziej łaskawy. Auta kabriolety spotyka się również w wypożyczalniach samochodowych, ponieważ są często wybierane przez pary młode jako ślubny wehikuł. Które modele cieszą się największym zainteresowaniem?
Mazda MX-5
Mazda MX-5 to kabriolet, a dokładniej roadster. Podróżować nim mogą jedynie 2 osoby, a jego dach nie stanowi integralnej części samochodu – jest jedynie przypinany do karoserii. Model ten doczekał się już IV generacji.
Napędzany jest tylko na tylną oś, co dodaje mu sportowego charakteru. To jak ogromną popularnością cieszy się Mazda MX-5 świadczy fakt, że w 2000 roku trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedający się samochód kabriolet.
Audi TT
Kabriolety Audi TT to również niezwykle popularne samochody. W ich przypadku w oczy rzuca się przede wszystkim ich oryginalny design – mocno zaokrąglone nadkola oraz linia maski i bagażnika. Audi TT to samochody cabrio z twardym dachem. Oznacza to, że element ten wykonany jest z twardego materiału, który po rozłożeniu nadaje kabrioletowi wygląd regularnego samochodu.
Dach taki rozkłada się automatycznie dzięki silnikom elektrycznym. Audi TT sprawia wrażenie bardzo małego samochodu, rozmiarowo jednak zalicza się do autosegmentu C. Dostępny jest w kilku wersjach silnikowych, napęd przekierowany jest na przednią oś lub wszystkie cztery koła (Quattro).
Mercedes-Benz SLK
Mercedes-Benz SLK to sportowy kabriolet zaliczany do segmentu C. Bez wątpienia można uznać ten samochód za niezwykle widowiskowy, ponieważ swoim wyglądem odbiega od klasycznych limuzyn Mercedesa. Zadebiutował w 1996 roku i od tego czasu doczekał się już dwóch następców. Wszystkie modele posiadają jedynie napęd na tylną oś.
Liczba dostępnych wersji silnikowych jest dosyć ograniczona jak na standardy niemieckiego koncernu, jednak są to porządne, benzynowe jednostki o rzędowym lub widlastym układzie cylindrów.
BMW Z4
Swoje samochody cabrio wypuściło również BMW. Model Z4 to konkurencja Mercedesa SLK i Audi TT. Podobnie jak te pojazdy, należy do segmentu C. Pierwsza generacja mierzyła nieco ponad 4 m, jednak najnowsza odsłona Z4 przekracza już 4,3 m długości. Posiada niewielki bagażnik, co jest typowe dla tego rodzaju nadwozia.
Najnowsza, trzecia generacja tego auta dostępna jest jedynie w wersji z 8-biegową, automatyczną skrzynią biegów. Wspólną cechą wszystkich roczników jest napęd przekierowany na tylną oś.
Volvo C70
Volvo C70 to najdłuższy kabriolet w zestawieniu. Mierzy ponad 4,5 m, zalicza się więc do pojazdów segmentu D. Jego gabaryty pozwalają na wydzielenie znacznie bardziej pojemnej przestrzeni bagażowej, która w zależności od modelu może mieć do 400 l objętości. Volvo C70 jest wyposażone jedynie w napęd na przód, swoją stylistykę utrzymuje jednak w sportowym charakterze.
Jak wygląda nadwozie typu kabriolet?
Auta kabriolety charakteryzują się otwartą kabiną pasażerską. W razie konieczności możliwe jest rozłożenie dachu pojazdu. W zależności od materiału, z którego został wykonany, wyróżniamy samochody cabrio z twardym dachem lub z miękkim dachem. Do innych charakterystycznych cech auta cabrio możemy zaliczyć brak bocznych słupków oraz otwierane okna boczne.
Kabriolety są zazwyczaj przeznaczone dla więcej niż dwóch osób.
Całkowity brak tylnej kanapy to cecha charakterystyczna roadsterów, które są blisko spokrewnione z nadwoziem typu cabrio. Różni je jednak kilka cech, np. rodzaj napędu.
Ile kosztują kabriolety?
Przeszukując serwisy sprzedażowe lub komisy w poszukiwaniu idealnego auta cabrio, można natrafić na naprawdę zróżnicowane ceny. Wartość pojazdu uzależniona jest od kilku czynników, wśród których należy wymienić: markę i model pojazdu, rocznik, przebieg, ogólną kondycję i przebyte naprawy.
Za samochód kabriolet pochodzący z rynku wtórnego i nienależącego do pojazdów klasy premium zapłacimy około 10 000 złotych. Jednak w przypadku pojazdów takich marek jak Mercedes-Benz musimy wydać często powyżej 100 tys. złotych za używany pojazd.
Dla kogo przeznaczony jest kabriolet?
Kabriolet to mimo wszystko samochód specyficzny i nie każdemu przypadnie on do gustu. Podróżowanie z otwartym dachem ma co prawda swój urok, ale może być uciążliwe przy długotrwałej jeździe. Dodatkowo kabriolety nie zapewniają swoim użytkownikom zbyt wiele przestrzeni zarówno w kabinie pasażerskiej, jak i w bagażniku.
Auto tego typu świetnie sprawdzi się jako miejski pojazd dla osoby, która będzie z niego korzystać w pojedynkę lub z jedną, dodatkową osobą.
Bez problemu pomieści codzienne zakupy spożywcze i niewielkie torby, ale raczej nie zabierze nas w długą podróż.