Wokół aut zastępczych w Polsce narosło wiele mitów i postanowiliśmy się z kilkoma z nich rozprawić, ponieważ od lat po internecie krążą opowieści, które mogą zmrozić krew w żyłach.
Z tego artykułu dowiesz się...
Pojazd zastępczy z assistance – ogólne zasady
Oczywiście, wszystko zależy od tego, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym posiadamy polisę i jakiego rodzaju zapisy umowne w niej obowiązują. Przyjrzyjmy się jednak wpierw ogólnie potencjalnym możliwościom.
Co do zasady auto zastępcze powinno mieć podobne parametry jak nasz dotychczasowy pojazd. Nie możemy więc liczyć na to, że ubezpieczyciel weźmie na siebie opłatę za wynajem Ferrari czy Porsche, jeśli dotychczas jeździliśmy pojazdem z innej półki cenowej 😉 Nie musi być to jednak ta sama marka i dokładnie taki sam model pojazdu, mówimy tu o podobnej specyfikacji pojazdu.
Na ile dni można wynająć samochód zastępczy w ramach assistance?
Generalnie wynajęcie pojazdu zastępczego przynależy temu właścicielowi auta, którego pojazd jest niesprawny i naprawiany. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że towarzystwa ubezpieczeniowe w umowach określą dokładne limity, na przykład cenowe, do których można wynająć pojazd.
W Ogólnych Warunkach ubezpieczenia określane są sytuacje, w ramach których auto przysługuje poszkodowanemu, np. przy awarii, przy wypadku, przy kradzieży lub wszystkie przypadki. Może zostać również określony czas, na który maksymalnie może zostać wynajęte auto w ramach ubezpieczenia. Zawsze tego rodzaju zapisy muszą zostać ujęte w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i każdorazowo należy przyjrzeć się zapisom umownym, ponieważ różnią się one w zależności od tego, które z towarzystw ubezpieczeniowych wybierzemy.
W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego zakłady ubezpieczeń mają dużą swobodę w określaniu zakresu ochrony polis dobrowolnych. Najczęściej zatem wszystko zależy od tego, jaki zakres ochrony wykupimy. Generalnie można powiedzieć, że im szerszy zakres ochrony polisą, tym więcej możliwości mamy.
Auto zastępcze w Beesafe w ramach assistance? U nas zasady są proste!
Pojazd zastępczy w Beesafe w ramach assistance na Polskę i Europę na czas naprawy możesz otrzymać w różnym zakresie. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj polisy kupiłeś.
W wariancie Basic auto otrzymasz do 3 dni i możesz z tego rodzaju usługi skorzystać dwa razy w ciągu roku polisowego.
W wariancie Standard z samochodu zastępczego możesz korzystać nawet do 7 dni i z tego rodzaju usługi skorzystać aż pięć razy w ciągu roku polisowego!
W opcji Premium nie ma już limitów korzystania z tej usługi, a pojazd zastępczy możesz wykorzystywać do 14 dni.
Pamiętajmy, że w tym wypadku we wszystkich wariantach auto zastępcze powinno mieć zbliżonej klasy do naszego pojazdu, a pojemność silnika nie powinna przekraczać 2000 cm3 - nie wyższej niż klasa C dla elektryków.
Samochód zastępczy z OC sprawcy? To też możliwe!
Osoba, której auto zostało uszkodzone w ramach zdarzenia drogowego, ma również możliwość wystąpienia to towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy z wnioskiem o pojazd zastępczy. Kiedy taka sytuacja jest możliwa? W sytuacji gdy właściciel pojazdu biorący udział w kolizji ma uszkodzone auto nie ze swojej winy, a jest mu niezbędne do codziennego funkcjonowania, ma on prawo do auta zastępczego.
W takiej sytuacji to towarzystwo ubezpieczeniowe może ponieść koszty wynajmu samochodu. W zależności od towarzystwa koszt pojazdu może być rozliczony bezgotówkowo albo rozliczony na fakturę. Ponieważ właśnie ten koszt jest nie jako jej stratą finansową powstałą w ramach zdarzenia drogowego, to na podstawie na przykład faktury imiennej może ona wnieść o zwrot poniesionych wydatków.
Część firm ubezpieczeniowych na stałe współdziała z firmami wypożyczającymi samochody, dlatego warto skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym i ustalić, czy jest możliwość wynajęcia samochodu bez ponoszenia opłaty i jeśli tak, to na jaki okres. Jeżeli jest dopuszczona taka możliwość to osoba poszkodowana nie bierze udziału w rozliczeniu finansowym pomiędzy wypożyczalnią, a zakładem ubezpieczeń. W tym wypadku wszystko zależy od tego, w którym towarzystwie ubezpieczeń ubezpieczony był sprawca.
Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem i ustalić ścieżkę działania.
Co jeśli sam wypożyczyłeś pojazd?
Nie jesteś na straconej pozycji! Pamiętaj tylko o tym, aby posiadać potwierdzenie poniesionych opłat. Najlepiej, jeśli weźmiesz fakturę imienną na osobę fizyczną, choć należy pamiętać, że najlepiej jest ustalić z towarzystwem ubezpieczeniowym formę dokumentowania wydatków.
Jeśli wybrałeś pojazd, który zasadniczo odpowiada Twojemu samochodowi, powinieneś jeszcze zwrócić szczególną uwagę na to, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe ma maksymalne ceny, które przewidziało jako stawkę dzienną maksymalną. Jest to górna granica, do której towarzystwo ubezpieczeniowe potencjalnie zapłaci za wynajęcie samochodu zastępczego.
Za wynajem przekraczający wysokość stawki dziennej ubezpieczyciel nie zapłaci.
Na ile dni możesz otrzymać auto zastępcze z OC sprawcy?
Tu sprawa jest w miarę jasna. Z auta zastępczego w ramach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego sprawcy osoba poszkodowana może korzystać do czasu kiedy jej pojazd będzie naprawiony i będzie mogła go użytkować. Jeśli jednak samochód w ramach wypadku czy zdarzenia drogowego uległ całkowitemu zniszczeniu i nadaje się wyłącznie do kasacji, pojazdem zastępczym można poruszać się do momentu uznania szkody za szkodę całkowitą.
Po tej decyzji wynajem samochodu zastępczego nie jest już kosztem towarzystwa ubezpieczeniowego.
Na jakiej podstawie samochód zastępczy z OC sprawcy?
Uchwała składu siedmiu sędziów z dnia 17 listopada 2011 r., III CZP 5/11:
Odpowiedzialność ubezpieczyciela z tytułu umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego; nie jest ona uzależniona od niemożności korzystania przez poszkodowanego z komunikacji zbiorowej.
PODSUMOWANIE:
- Auto zastępcze możemy otrzymać z różnego tytułu. Najczęściej otrzymasz je z własnego assistance lub OC sprawcy zdarzenia drogowego.
- Auto zastępcze z assistance w Beesafe możesz otrzymać nawet do 14 dni bez limitu zdarzeń w roku polisowym w opcji Premium.
- Zasady dotyczące auta zastępczego z OC sprawcy i z assistance są inne.