Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 29.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Posiadanie pojazdu wiąże się także z obowiązkami, a nawet różnymi obawami. Po pierwsze jesteś odpowiedzialny za siebie i innych na drodze. A po drugie na pewno martwisz się, żeby twoje auto nie zostało uszkodzone lub skradzione. Jak ubezpieczyć samochód od różnych ryzyk? Najlepiej kupić odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne. Jakie to polisy i od czego chronią?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Jeśli zastanawiasz się, jakie polisy należą do ubezpieczeń komunikacyjnych, to zaczniemy od tego, , co to w ogóle jest ubezpieczenie komunikacyjne. Definicja określa je jako taki typ polisy, która chroni posiadacza pojazdu mechanicznego od określonego rodzaju ryzyka związanego z jego użytkowaniem. Jako pojazd mechaniczny rozumie się samochód osobowy, samochód ciężarowy, motocykl, czy przyczepę.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu

Polisy komunikacyjne należą do ubezpieczeń majątkowych działu II i normowane są przez przepisy prawne. Obowiązują zazwyczaj przez 12 miesięcy, ale w szczególnych sytuacjach można wykupić niektóre polisy krótkoterminowo. Ubezpieczenia komunikacyjne w Polsce dzielą się na polisy obowiązkowe i dobrowolne.

Obowiązkowe jest OC komunikacyjne, które chroni od finansowych skutków spowodowania kolizji lub wypadku, natomiast polisy dobrowolne takie jak AC, NNW oraz Assistance chronią finansowo twój samochód przed nieprzewidzianymi zdarzeniami.

W przypadku OC zakres ochrony będzie zawsze taki sam, ale gdy kupujesz polisę dobrowolną, pamiętaj, że im wyższa cena, tym szerszy zakres ochrony samochodu.

Jakie są ubezpieczenia komunikacyjne?

Przyjrzymy się teraz dokładnie, jakie są ubezpieczenia samochodowe na rynku. Oto dostępne dla właścicieli pojazdów ubezpieczenia komunikacyjne – charakterystyka:

  • OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – to jedyna w Polsce obowiązkowa polisa komunikacyjna, za której brak płaci się bardzo wysoką grzywnę. OC regulowane jest ustawą, a zakres ubezpieczenia jest identyczny u każdego ubezpieczyciela.Ubezpieczenie OC chroni w przypadku, gdy jesteś sprawcą zdarzenia drogowego, a osoba trzecia zostanie poszkodowana. Wówczas szkoda zostanie zlikwidowana z twojego OC, czyli poszkodowanemu zostanie wypłacone odszkodowanie za zniszczony samochód lub doznane obrażenia.
  • AC – ubezpieczenie autocasco – to dobrowolna polisa, która chroni twój pojazd przed finansowymi skutkami kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia na skutek różnych wypadków losowych. Ochrona AC i jej zakres zależy od ceny i wybranych warunków. Odszkodowanie za zniszczenie należy się oczywiście w sytuacjach niezależnych od właściciela takich jak pożar, powódź, grad, wichura, zderzenie ze zwierzęciem.Chroni także przed utratą samochodu. Ale AC zadziała także wtedy, gdy sam uszkodzisz swój samochód na parkingu, czy nawet powodując kolizję. Wtedy naprawę samochodu również pokryje polisa AC.
  • Assistance – polisa ta zapewnia pomoc techniczną i informacyjną w razie awarii lub wypadku na trasie. Zakres ochrony zależy od ceny, jednak najczęściej w ramach polisy można liczyć na holowanie do warsztatu, naprawę uszkodzonego koła, pomoc w zapewnieniu noclegu lub dowozu, zapewnienie samochodu zastępczego.W szerszej ochronie możesz liczyć na pomoc w razie zatrzaśnięcia kluczyka, czy braku paliwa w drodze. To ubezpieczenie chętnie jest wykupywane jako polisa krótkoterminowa na konkretny wyjazd, na przykład urlop za granicą.
  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków – to dobrowolne ubezpieczenie, które gwarantuje kierowcy i pasażerom odszkodowanie w razie doznanych obrażeń w zdarzeniu drogowym.Odszkodowanie to wypłacane jest na podstawie stwierdzonego przez lekarza procentowego uszczerbku na zdrowiu. Polisa ta pokrywa koszty leczenia, rehabilitacji czy w razie potrzeby zadośćuczynienia za utratę pracy.

Aby wybrać korzystne dla siebie i dopasowane do indywidualnych potrzeb polisy komunikacyjne, wystarczy sprawdzić oferty, jakie przygotowały poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Komunikacyjne ubezpieczenia dostępne są jako osobne polisy lub pakiet.

Każdy kierowca musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne OC, jednak aby samochód był w pełni chroniony, warto zdecydować się na pełen pakiet polis. Cena będzie wtedy korzystna, a sobie zapewnisz bezpieczeństwo i spokój.

PODSUMOWANIE:

  • Ubezpieczenie komunikacyjne ma na celu ochronę ryzyka związanego z użytkowaniem pojazdu.
  • Polisy komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe OC oraz dobrowolne ubezpieczenia takie jak AC, Assistance i NNW.
  • Za brak OC płaci się wysokie kary.
  • Warto wykupić pełen pakiet, by w pełni chronić swój pojazd przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych.

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej