Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak
Aktualizowano: 20.02.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
4.4/5 - (13 votes)

Jednym z tych wykroczeń, które mogą okazać się wyjątkowo tragiczne w skutkach, jest niezatrzymanie się na stopie, czyli nieustąpienie pierwszeństwa innym pojazdom. Jaka kara grozi za to wykroczenie? Ile wynosi mandat za niezatrzymanie się na stopie w 2023 roku? Wyjaśniamy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak wygląda znak STOP w Polsce?

mandat za niezatrzymanie na stopie

Znak stop w Polsce ma faktycznie kształt ośmiokąta z czerwonym tłem i białą ramką, na której widnieje napis „STOP” w kolorze białym. Znak stop jest jednym z najważniejszych znaków drogowych, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym na przejściach dla pieszych.

Kierowca musi zatrzymać swój pojazd przed znakiem i sprawdzić, czy droga jest wolna przed kontynuowaniem jazdy. W Polsce niezatrzymanie się na znaku stopie jest uważane za wykroczenie i karane mandatem oraz punktami karnymi.

Co oznacza znak stopu?

Znak stopu to znak drogowy, który oznacza, że kierowca musi zatrzymać swój pojazd przed przejściem dla pieszych lub skrzyżowaniem, a następnie sprawdzić, czy droga jest wolna przed kontynuowaniem jazdy. Jest to jeden z najważniejszych znaków drogowych, ponieważ ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pieszym na przejściach dla pieszych.

Ważne jest, aby zatrzymać pojazd całkowicie. Nie możemy zwolnić do niewielkiej prędkości.

Prowadzony przez nas pojazd mu się zatrzymać w miejscu przed znakiem stop. Dopiero po upewnieniu się, że możemy włączyć się bezpiecznie do ruchu, prowadzony przez nas pojazd może ponownie ruszyć z miejsca.

Znak ten stawiany jest najczęściej w miejscach o ograniczonej widoczności lub przed przejazdami kolejowymi. Dlatego właśnie stosowanie się do niego jest tak istotne. W przeciwnym razie narażamy się nie tylko na mandat, lecz również na spowodowanie poważnego wypadku drogowego.

Mandat za niezatrzymanie się na stopie 2023 – ile wynosi?

mandat za niezatrzymanie na stopie

W 2022 roku znowelizowano taryfikator mandatów. Tym samym, zmieniły się także stawki obowiązujących kar za wykroczenie, jakim jest niezatrzymanie się przed znakiem STOP. Obecnie, mandat za niezatrzymanie się na stopie to 300 złotych i 6 punktów karnych.

Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, że policjanci mogą zwiększyć tę kwotę, jeżeli przy okazji doszło do innego wykroczenia, np. wymuszenia pierwszeństwa przejazdu lub stworzeniem zagrożenia w ruchu drogowym.

Przypominamy, że w 2022 roku zmieniły się również zasady kasowania punktów karnych. Wcześniej, znikały one z naszego konta po upływie 12 miesięcy od wykroczenia. Teraz, kasowane są one dopiero po 24 miesiącach, a opcja odpłatnego kasowania punktów karnych została jednocześnie bardzo ograniczona. Dlatego otrzymanie aż 6 „oczek” za to jedno wykroczenie znacząco zwiększa nasze konto, które jak wiadomo wynosi maksymalnie 24 punkty karne.

Zgromadzenie większej ilości „oczek” wiąże się z utratą uprawnień do kierowania pojazdami.

Mandat za niezatrzymanie się na stopie – o tym warto pamiętać

Znak STOP nie jest sugestią lub zachętą do większej uwagi. To znak nakazujący bezwzględne zatrzymanie pojazdu. Niezastosowanie się do tego przepisu naraża nas nie tylko na dotkliwą karę finansową (300 złotych i 6 punktów karnych), lecz również zwiększa ryzyko poważnego wypadku. Nie bez przyczyny niezatrzymanie się na stopie oznacza przedwczesne zakończenie egzaminu na prawo jazdy.

Dlatego podróżując pojazdem po drogach publicznych, pamiętajmy o stosowaniu się do tego nakazu w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Katarzyna Matusiak
Katarzyna Matusiak

Autorka wielu tekstów poradnikowych o tematyce finansowej i ekonomii. Z wykształcenia specjalistka ds. Public Relations. Dzięki pracy w towarzystwach ubezpieczeniowych, posiada niezbędne doświadczenie, którym dzieli się z czytelnikami bloga Beesafe.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej