Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 14.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 12 minut.
1/5 - (1 vote)

Polacy często bagatelizują komunikaty MSZ i nie przejmują się tym, co znajduje się w ostrzeżeniach. Jakie może nieść to za sobą skutki? Co na to ubezpieczyciele?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Komunikaty MSZ – co się w nich znajduje?

Temat jest obecnie szczególnie popularny, ponieważ wiele osób decyduje się na podróże zagraniczne. Już dziś na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych możemy znaleźć informacje dotyczące podróży w czasach wirusa SARS-CoV-2:

Po konsultacjach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną COVID-19 na świecie spowodowaną dynamicznym narastaniem liczby zakażeń i zachorowań wywołanych wirusem SARS-CoV-2 MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne.

Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

Szczegółowe informacje nt. sytuacji epidemiologicznej i warunków wjazdu do poszczególnych państw znajdziesz w naszej zakładce Informacje dla podróżujących.

Zachęcamy do śledzenia bieżących doniesień nt. zagrożenia epidemiologicznego koronawirusem przed wyjazdem za granicę na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Tego rodzaju informacje na stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych są bardzo istotne również dla ubezpieczycieli. Decydują oni, w  jakiego rodzaju zakresie będą, w konkretnych krajach i regionach, ubezpieczać swoich potencjalnych klientów ubezpieczeniami turystycznymi i podróżnymi. Już dziś w dobie pandemii koronawirusa nie wszyscy ubezpieczyciele w ramach ubezpieczeń turystycznych oferują ochronę przed tym wirusem.

Czytaj także: Jak wyrobić paszport

Niektóre firmy w ogólnych warunkach ubezpieczenia w dziale wykluczeń wpisały zakażenie SARS-CoV-2 jako nieobjęte ochroną ubezpieczyciela. W wykluczeniach możemy też znaleźć informacje dotyczące wszystkich sytuacji takich jak: epidemie i pandemie – tego lub innych wirusów, które skutkować mogą brakiem ochrony zdrowotnej podczas wyjazdu w tym zakresie, jak również w zakresie NNW. Część ubezpieczycieli bierze pod uwagę każdy komunikat MSZ dotyczący warunków higienicznych, zdrowotnych, jak również niejednokrotnie politycznych.

Decydując się na ubezpieczenie turystyczne w obecnych czasach, należy wziąć pod uwagę to, czy ubezpieczyciel bierze pod ochronę również nasze zdrowie w czasie pandemii, jak również to, czy w zakresie ochrony polisą znajduje się okres kwarantanny, który będzie odbywał się po powrocie do Polski.

Warto zwrócić uwagę też na ubezpieczenia na życie, gdzie w ramach wykluczeń możemy również spotkać informacje dotyczące wypłacenia należnego odszkodowania i rekompensaty za śmierć osobom wskazanym i najbliższym. Jednak często możemy znaleźć się w sytuacji gdy epidemia i pandemia są elementami wykluczającymi tego rodzaju wypłatę świadczeń. W przypadku zgonu w tym okresie i posiadaniu polisy warto zadbać o określenie przyczyny zgonu w sposób niebudzący wątpliwości towarzystwa ubezpieczeniowego. Karty z przyczyną zgonu możemy skserować i poświadczyć notarialnie.

O czym mówi komunikat MSZ?

Wiele osób nie wie zupełnie, z czym wiążą się tego rodzaju informacje. Ministerstwo Spraw Zagranicznych wraz z różnymi placówkami dyplomatycznymi na całym świecie ustala, gdzie i w jakim zakresie obywatele mogą bezpiecznie podróżować. Należy pamiętać, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ma możliwości zakazywania obywatelom wyjazdu do jakiejkolwiek destynacji. W tym zakresie każdy podejmuje decyzję samodzielnie. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma jedynie w sposób rzetelny, wyczerpujący przekazywać aktualne informacje dla obywateli, o tym, co dzieje się poza granicami kraju.

Kategorie bezpieczeństwa według MSZ

To na stronach MSZ znajdziemy informacje dotyczące każdego kraju, a co za tym idzie, każdy kraj będzie opisany. Zastosowano kategoryzacja do czterech rodzajów profili. Profil pierwszy to kraje, w których należy zachować zwykłą, codzienną ostrożność, a poziom bezpieczeństwa zbliżony jest do tego, który mamy w Polsce.

Przy poziomie drugim należy zachować szczególną ostrożność, a co za tym idzie, oznacza to, że poziom zagrożenia jest wyższy niż w naszym kraju. W przypadku profilu trzeciego Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróż w sytuacji gdy nie jest nakonieczna. Dozwolone są oczywiście nadal wszystkie wyjazdy, ale należy bardzo uważać i o ile nie jest to wyjazd związany ze sprawami zawodowymi, czy też rodzinnymi nie należałoby podróżować.

Czwarty profil to największe niebezpieczeństwo, gdzie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże, niezależnie od tego, czy dotyczą one podróży w celach religijnych, podróży rodzinnych czy zawodowych.

Przygotowanie do podróży

Ministerstwo Spraw Zagranicznych szczegółowo wskazuje też, jak powinniśmy przygotować się do podróży zagranicznej, a mianowicie: przed podróżą powinniśmy sprawdzić informacje dla osób podróżujących. Należy sprawdzić dokładnie, jaki profil bezpieczeństwa został przypisany do kraju będącego celem naszej podróży. Również na stronie Komisji Europejskiej znajdują się aktualne informacje niezbędne, gdy decydujemy się na dalszą podróż.

Komunikaty MSZ przed podróżą znajdują się również w najbliższych ambasadach lub konsulatach. Jeżeli decydujemy się na wyjazd do odległego kraju, warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi wyjazdu i warunków pobytu tam. Komunikaty MSZ z ostatnich miesięcy spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem, szczególnie w ramach systemu podróży Odyseusz, który odpowiada za kontakt w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej. Dzięki systemowi Odyseusz  pozostawisz dane kontaktowe do siebie, nawet jeżeli nie posiadasz konta w programie. Możesz również edytować dane tam zawarte. Po 14 dniach od zakończenia podróży konto w portalu jest usuwane automatycznie.

Komunikaty MSZ możesz również spotkać na koncie na Twitterze @PolakzaGranica.

Przed wyjazdem warto również poinformować najbliższych, gdzie się wybieramy i jaki plan podróży planujemy wykonać. Wielu wytrawnych podróżników, jak również Ministerstwo Spraw Zagranicznych, proponują również zeskanowanie istotnych dokumentów, takich jak: paszport, dowód osobisty. polisa czy bilet, po to, aby w razie utraty na przykład paszportu można było w konsulacie dość szybko wyrobić kolejne dokumenty. Komunikaty MSZ na stronach internetowych często podkreślają również wagę posiadania różnych rodzajów środków finansowych to jest na przykład: gotówki i karty debetowej czy prepaidowej, karty walutowej – tak abyśmy posiadali kilka, a jeśli jedziemy w grupie osób lub rodziną, nawet kilkunastu sposobów zapłaty.

Uwaga! Równie istotnym elementem przed wyjazdem za granicę jest przygotowanie niezbędnych wiz i paszportu. Wiele osób rzadko podróżujących zapomina, że niektóre kraje wymagają, aby dokumenty podróżny był ważny przynajmniej pół roku od daty wyjazdu.

Ubezpieczenia na czas podróży

Gdy decydujesz się na zakupienie polisy na wyjazd, sprawdź towarzystwo ubezpieczeniowe. A przede wszystkim zweryfikuj zakres ochrony polisy. Jestem zawsze przedstawione w umowie polisy. Podstawowe polisy turystyczne i podróżne to oczywiście niewielki koszt, ale wraz ze wzrostem ochrony przez towarzystwo ubezpieczeniowe, musimy się liczyć ze wzrostem wysokości składki. Niemniej istotnym elementem jest to, gdzie wybieramy się w podróż.

Jeśli więc wyjeżdżać będziemy do kraju strefy Schengen, opłata tam będzie o wiele mniejsza, niż gdy zdecydujemy się na trzymiesięczną podróż przez Afrykę lub Indie. Warto również pamiętać o tym, aby dla swojego własnego bezpieczeństwa oraz wygody,  a niejednokrotnie również bezpieczeństwa najbliższych, dokupić pokrycie kosztów transportu medycznego. Wbrew pozorom jest to jeden z najczęstszych problemów, z którymi spotykają się polscy podróżnicy, którzy nie mają pieniędzy na to, aby w razie uszczerbku na zdrowiu, zostać przetransportowanymi do kraju.

Leczenie za granicą wiąże się wtedy z wysokimi kosztami, a sam transport jest wielokrotnie droższy niż w przypadku osoby zdrowej. Nie mówimy to tylko i wyłącznie o sytuacjach gdy konieczne jest ratowanie zdrowia lub życia, ale również należy przyjąć, że warto ubezpieczyć się od sytuacji gdy konieczne będzie transport zwłok do kraju. Tego rodzaju czynności są niezwykle drogie i musi za nie zapłacić w takiej chwili rodzina osoby zmarłej.

Karta EKUZ nie zapomnij

Przed wyjazdem za granicę, szczególnie do Unii Europejskiej czy też Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, należy zgłosić się do NFZ po kartę EKUZ, która upoważnia do opieki zdrowotnej w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w danym państwie. To warto zwrócić uwagę że nie zawsze oznacza to, że leczenie to będzie bezpłatne. Część państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu wymaga od obywateli dopłat do leczenia nawet, jeżeli są ubezpieczeni. W  ten sam sposób zostaną potraktowane osoby, które przyjechały z Polski, a więc na równi z obywatelami danego kraju.

Musimy więc być przygotowani na to, że mimo, iż dana czynność medyczna w Polsce byłaby bezpłatna, za granicą zobowiązani będziemy dopłacić.

Jeżeli decydujemy się na dodatkowe pakiety turystyczne w prywatnym towarzystwie ubezpieczeniowym, czyli liczymy nie tylko na państwową kartę EKUZ, ale również na wsparcie ubezpieczyciela. Sprawdźmy, jakiego rodzaju zakres ochrony zdrowia będzie dostępny: czy będziemy zobligowani do zapłacenia na miejscu za leczenie, a następnie będziemy starać się na podstawie rachunków o zwrot, czy też od razu ubezpieczyciel na miejscu pokryje wszystkie opłaty. To bardzo istotna informacja mówiąca też o tym, jak wiele środków powinniśmy przygotować na konkretną podróż.

Komunikaty MSZ – zdrowie

Komunikaty MSZ dotyczą również zdrowia publicznego. Znajdziesz je również na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny. Pamiętaj, że niektóre leki, które w Polsce dopuszczone są do sprzedaży, nie mają takich zgód w innych krajach. Jeżeli zażywasz jakieś leki na stałe, skontaktuj się z ambasadą czy inną placówkę dyplomatyczną, aby zweryfikować, czy możesz z nimi podróżować tak, aby nie narazić się na nieprzyjemności przy przekraczaniu granicy.

Jeśli zażywasz leki na stałe: pamiętaj też, aby wziąć ich wystarczająco dużo, by wystarczyły Ci na cały okres wyjazdu. Jeżeli wybierasz się w podróż do odległych krajów, zwróć uwagę na to, czy nie będą konieczne dodatkowe szczepienia, które w Polsce nie należą do obligatoryjnych. Uchronią Cię one przed zachorowaniem za granicą i ciężkim przebiegiem choroby.

Komunikaty MSZ – ryzykowne zachowania

Wybierając się za granicę, a szczególnie w miejsca odległe, pamiętaj, aby postępować roztropnie. Nie ma potrzeby, abyś podróżował z całą biżuterią rodzinną, a drogie sprzęty często kuszą w złodziejaszków. Warto zapisać sobie numery do policji, jak również do najbliższej polskiej placówki dyplomatycznej. Jeśli wyjeżdżasz do kraju, którego kultury nie znasz, zapoznaj się wcześniej ze zwyczajami i przepisami tak, by nie narazić się na mandaty i nie urazić mieszkańców. Zachowuj się stosownie do danego miejsca i kultury.

Gdy decydujesz się na uprawianie sportów, szczególnie tych, które przez ubezpieczycieli widziane są jako ryzykowne lub wręcz ekstremalne - jak surfing, zawczasu pamiętaj o ubezpieczeniu się.

Najlepiej zrobić to jeszcze w kraju wyjazdu, gdyż ubezpieczenia zawierane na miejscu mogą nie obejmować takiego zakresu ochrony, który będzie potrzebny turystom.

PODSUMOWANIE:

  • Zawsze, ale szczególnie przed wyjazdami do krajów odległych, przeczytaj komunikaty MSZ.
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje obywateli o stopniu bezpieczeństwa, który obowiązuje w danym kraju.
  • Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy twoje leki są dopuszczalne w kraju, do którego zamierzasz podróżować, skontaktuj się z placówką dyplomatyczną jeszcze przed wyjazdem.
  • Pamiętaj o skorzystaniu z polis turystycznych czy podróżnych, a jeżeli będziesz uprawiał sporty ekstremalne, koniecznie kup ubezpieczenie jeszcze w kraju.
  • W przypadku polis turystycznych sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie obejmuje również transport do kraju w przypadku choroby lub śmierci.

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

StaycationTurystyczne

Staycation

W ostatnich latach pojęcie "staycation" zyskało na popularności, stając się synonimem nowoczesnego wypoczynku. Staycation, czyli…
🕐 przeczytasz w 15 minut
Co zrobić gdy paszport stracił ważność
Co zrobić gdy paszport stracił ważność? Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy kiedykolwiek znalazłeś się w sytuacji, gdy chcesz wyjechać na zagraniczne wakacje, a okazuje się, że twój paszport stracił ważność? To bardzo frustrujące i stresujące, ale nie jest to koniec świata. W tym artykule przedstawimy Ci praktyczny przewodnik, co zrobić gdy paszport stra...
Czytaj dalej
skibob
Skibob Autor Anna Rychlewicz Turystyczne
Trochę rower, trochę narty, może nawet sanki. Konkretniej - połączenie roweru z nartami. Skibob to świetna alternatywa dla narciarstwa, która trafi w gusta wszystkich miłośników sportów zimowych. Jeśli chcesz połączyć swoją pasję do jazdy na rowerze i przekuć ją na aktywność sp...
Czytaj dalej