Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 15.03.2022 Turystyczne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
Rate this post

Osoba, która chce uzyskać paszport, wniosek musi złożyć osobiście. Ewentualnie może to zrobić tak zwany opiekun prawny, ale nawet wtedy osoba ubezwłasnowolniona musi być obecna. Dla niektórych sporym zaskoczeniem może być to, że obecnie urzędnicy pobierają odciski palców. Podpowiadamy, jak wyrobić paszport i jak złożyć wniosek o wydanie paszportu.

Jak wyrobić paszport – których dokumentów będziesz potrzebować?

Jak wyrobić paszport, aby nie tracić czasu na kilkukrotne wizyty w urzędzie? Wybierając się do urzędu musimy pamiętać o kilku dokumentach, które powinniśmy zabrać ze sobą. Po pierwsze, musimy uzupełnić wniosek o wydanie paszportu. Obecnie wystarczy już tylko jedno zdjęcie. Fotografia taka powinna być kolorowa i aktualna. Jeśli decydujemy się na samodzielne wykonanie fotografii pamiętajmy, że zdjęcie nie powinna być starsza niż sprzed pół roku. Nie możemy mieć nakrycia głowy czy ciemnych okularów, a zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę od jej czubka aż po barki.

Twarz na fotografii powinna zajmować 70-80% zdjęcia. Pamiętaj, że twarz na zdjęciu powinna być równomiernie oświetlona tak, aby nie padały na nią żadne cienie. Zdjęcie powinno być w formacie 35 mm x 45 mm. Powinieneś wnieść również opłatę za paszport urzędnikowi i okazać potwierdzenie zapłaty w kasie lub na konto urzędu. Jeżeli zaś przysługuje Ci ulga, na przykład studencka, koniecznie weź ze sobą ważną legitymację. Jeżeli zmieniłaś imię lub nazwisko, konieczny będzie skrócony odpis aktu małżeństwa lub dokument potwierdzający zmianę powyższych danych. 

Wszystkie te dokumenty musisz złożyć w punkcie paszportowym. Każdy urząd wojewódzki na swoich stronach internetowych prezentuje listę aktualnych adresów. 

Ile kosztuje wyrobienie paszportu i kto może wnioskować o o wydanie paszportu? 

Wyrobienie paszportu obecnie kosztuje 140 zł. Jak wyrobić paszport taniej? Niektórym przysługuje 50% ulga, czyli zapłacą 70 zł. Do tej grupy należą:

 • uczniowie i studenci,
 • emeryci,
 • renciści,
 • osoby z niepełnosprawnością,
 • osoby będące na utrzymaniu małżonków będących emerytami, rencistami lub osobami z niepełnosprawnością,
 • osoby na stałe przebywające w domu pomocy społecznej lub w zakładzie opiekuńczym,
 • kombatanci, ofiary represji wojennych i okresu powojennego,
 • rodzic lub małżonek rodzica w rodzinie wielodzietnej z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny.

Do 75% ulgi, czyli opłaty w wysokości 35 zł, uprawnione są:

 • osoby poniżej 26. roku życia, z rodziny wielodzietnej z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny,
 • dzieci z niepełnosprawnością z rodziny wielodzietnej, posiadające Kartę Dużej Rodziny. 

Całkowicie zwolnione z opłat są osoby, które:

 • ukończyły 70 lat,
 • przebywają w domu opieki lub Domu Pomocy Społecznej, a wyjazd związanych z leczeniem,
 • ich paszport posiadał wadę techniczną,
 • są żołnierzami wyznaczonymi do pełnienia służby poza granicami kraju. 

Ile zapłacisz za zgubienie paszportu?

Jak wyrobić paszport, jeżeli zniszczysz albo po prostu zgubisz ten dokument? Wystarczy zgłosić się do urzędu z odpowiednim wnioskiem. Pamiętaj jednak, że urzędnicy pobiorą od Ciebie trzykrotność zwyczajowej opłaty za wydanie dokumentu. Obecnie oznacza to, że zapłacisz 420 zł za wydanie paszportu. 

Przeczytaj także „Nieważny dowód osobisty a wyjazd zagraniczny

Ile czasu trwa wydanie paszportu?

Zazwyczaj na wydanie tego rodzaju dokumentu czekasz około 30 dni. Jak wyrobić paszport szybciej? Jeżeli nie możesz czekać, koniecznie złóż wniosek o paszport tymczasowy. Jest on wydawany szybciej. Ma jednak o wiele krótszy termin ważności, bo 12 miesięcy. Aby sprawdzić, czy Twój paszport jest już gotowy, wejdź na stronę: https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/sprawdz-czy-twoj-paszport-jest-gotowy i wpisz numer sprawy. W razie potrzeby zawsze możesz skonsultować się telefonicznie z urzędnikami. Pamiętaj, że paszport ważny jest 10 lat. 

Sam paszport to nie wszystko!

Jeśli już wiesz, jak wyrobić paszport, pamiętaj także o innych dokumentach! Wyjeżdżając za granicę wielu z nas stara się pamiętać o wszystkich niezbędnych dokumentach, między innymi również o paszporcie czy wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli dokumentu EKUZ. Co do zasady Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Polsce przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki temu dokumentowi możemy w krajach członkowskich Unii Europejskiej korzystać z leczenia na takich samych zasadach jak obywatele danego kraju.

Nie oznacza to, że nie zapłacimy! Wprost przeciwnie, w wielu krajach obowiązują dopłaty do publicznej służby zdrowia. Zapłacimy więc nie tylko za wizytę w szpitalu, ale również za konsultację z lekarzem specjalistą.

Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym!

Jeżeli jednak wybieramy się poza granice Unii Europejskiej karta EKUZ na wiele nam się nie przyda. Turystom pozostaje wtedy wykupieniem ubezpieczenia turystycznego. Tego rodzaju polisa chroni podróżujących przed płaceniem z własnej kieszeni za leczenie i wspiera np. w powrocie do kraju. W polisach turystycznych towarzystwa ubezpieczeniowe oferują bardzo szerokie wsparcie. Zakres ochrony dotyczyć może również odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, zagubionego bagażu, pieniędzy czy nawet ubezpieczenia dla osób uprawiających sporty ekstremalne.

W związku z tym szukając polisy na wyjazd zagraniczny musimy wziąć pod uwagę nie tylko to, w jaki sposób zakład ubezpieczeń będzie nas wspierał w przypadku zdarzeń podczas urlopu, ale również istotnym jest, by sprawdzić wysokość kwot, w ramach których udzielana będzie nam pomoc. Dzięki temu otrzymamy odszkodowanie, które będzie odpowiadało naszym potrzebom. Większość ubezpieczeń turystycznych oferowanych klientom podróżującym poza granice Europy będzie kosztować około 80 zł. W ogólnych warunkach ubezpieczenia każdorazowo ubezpieczyciele określają szczegółowe czynności, do których zobowiązani są polisą wobec swoich klientów. 

Nie wiesz, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać? Kliknij i przeczytaj nasz poradnik!

PODSUMOWANIE:

 1. Wniosek o paszport należy złożyć samodzielnie lub powinien zrobić to opiekun prawny wraz z osobą, której dotyczy sprawa. Udając się do urzędu należy wziąć ze sobą fotografię kolorową w jednym egzemplarzu, wniosek o wydanie paszportu i dokument potwierdzający tożsamość.
 2. Wniosek paszportowy składa się w jednym z punktów paszportowych urzędów wojewódzkich.
 3. Uczniowie, studenci, emeryci i renciści, a także osoby z niepełnosprawnością i rodziny wielodzietne otrzymają ulgę na wydanie paszportu.
 4. Wydanie paszportu bez zniżek kosztuje 140 zł.
 5. Zniszczenie lub zgubienie paszportu wiąże się z naliczeniem trzykrotności opłaty podczas wyrobienia kolejnego dokumentu. Oznacza to, że zapłacisz za wydanie paszportu 420 zł. 
 6. Wyjeżdżając za granicę szczególnie poza Unię Europejską koniecznie wykup ubezpieczenie turystyczne, aby nie płacić z własnej kieszeni za leczenie i ewentualny powrót do kraju w chorobie.
 7. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują w polisach podróżniczych również ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym.
 8. Wiele ubezpieczeń turystycznych, obejmujących swoją ochroną kraje spoza listy Unii Europejskiej, kosztuje około 80 zł. 

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej