Gdańsk uważany jest za miasto położone w jednym z najpiękniejszych regionów naszego kraju. Cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów, ale i potencjalnych mieszkańców. Liczne raporty sytuują go w ścisłej czołówce najlepszych miejsc do życia. Nie powinno to dziwić, bowiem sami jego mieszkańcy oceniają zadowolenie z życia w tym mieście na poziomie 97 proc. A jaka jest najgorsza i najlepsza dzielnica Gdańska? Który rejon powinny rozważyć rodziny z dziećmi, a w której części miasta będzie dobrze singlom ceniącym sobie nocne życie?
Z tego artykułu dowiesz się...
Jaka jest najlepsza i najgorsza dzielnica Gdańska?
Osoby planujące przeprowadzkę – czy to do innego miasta czy chociażby innej dzielnicy – robiąc wstępne rozeznanie mogą kierować się spostrzeżeniami i opiniami innych. Jednym ze źródeł wiedzy na temat jakości życia w danym mieście są chociażby liczne rankingi. Gdańsk jest bez wątpienia miastem, które w wielu z nich zajmuje zwykle najwyższe pozycje.
Jako miasto chętnie wybierane do życia i gwarantujące wysokie z niego zadowolenie. Pozostaje więc jedno – wybrać konkretną dzielnicę. W tym wyborze pomóc może nam chociażby ranking przygotowany przez portal Otodom wraz z agencją IQS.
Ankietowani wskazując, jaka jest najlepsza i najgorsza dzielnica Gdańska, oceniali poszczególne rejony miasta w 13 różnych kategoriach.
Brano pod uwagę takie kwestie jak:
- Bezpieczeństwo
- Relacje sąsiedzkie
- Okolica przyjazna dzieciom
- Ekologia
- Zadbana okolica
- Sport
- Komunikacja
- Zakupy
- Koszty życia
- Okolica przyjazna zwierzętom
- Służba zdrowia
- Kultura
- Rozrywka
Bezpieczeństwo – spokojnie na Przymorzu Małym
Poczucie bezpieczeństwa to jedna z kluczowych kwestii, która może zaważyć o wyborze miejsca do mieszkania. Mieszkańcy Gdańska uznają je za względnie bezpieczne, czego dowodzić ma aż 16 dzielnic, które zostały ocenione na 4 lub więcej punktów. Za najbezpieczniejsze uznano Przymorze Małe, które uzyskało aż 4,34 punktu na 5 możliwych.
Najgorsza i najlepsza dzielnica Warszawy
Najgorsza i najlepsza dzielnica Poznania
Zaraz za nim uplasowało się Brętowo (4,26) oraz VII Dwór (4,23). Z najniższymi notami musiały zmierzyć się natomiast wschodnie rejony miasta, gdzie żadna z tamtejszych dzielnic nie uzyskała noty wyższej niż 4 punkty. Okazuje się, że w przypadku osób, dla których bezpieczeństwo jest absolutnie najważniejsze, egzaminu nie zdadzą dwie dzielnice – Letnica (2,78) oraz Młyniska (2,51).
Relacje sąsiedzkie – uprzejmie na Rudnikach
Pomoc sąsiedzka, życzliwość i uprzejmość w relacjach międzyludzkich – to wszystko niezwykle sobie cenimy. Relacje sąsiedzkie bardzo często stają się też determinantem decyzji dotyczącej miejsca zamieszkania. A jak wygląda to w przypadku mieszkańców Gdańska? Bezapelacyjnym zwycięzcą i dzielnicą, której mieszkańcy są zdecydowanie najbardziej przyjaźni, uznane zostały Rudniki, które zdobyły aż 4,19 punktu.
Na kolejnych miejscach uplasowały się takie dzielnice jak: VII Dwór (3,94), Wzgórze Mickiewicza (3,93) oraz Olszynka (3,82). Ankietowani nie pozostali także dłużni tym sąsiadom, którzy nie są zbyt przyjaźni. Gdańszczanie uznali, że do zdecydowanej poprawy nadają się relacje sąsiedzkie na Letnicy, który zyskała jedynie 2,72 punktu.
Tym samym jest to jedyna dzielnica miasta, która dostała noty poniżej 3 punktów.
Okolica przyjazna dzieciom – Żabinka dla najmłodszych
Gdańsk może poszczycić się całkiem niezłą opinią dotyczącą infrastruktury dostępnej dla dzieci. Niemniej na terenie miasta możemy wyróżnić dzielnice, które pod kątem przyjazności dla najmłodszych cieszą się największym uznaniem oraz te, które w dalszym ciągu pozostawiają wiele do życzenia.
Najlepiej oceniona została Żabianka, która zyskała aż 4,37 punktu. Za nią uplasowało się Przymorze Wielkie (4,32) oraz Zaspa-Rozstaje (4,3). Od dzielnic, w których dostępność miejsc dla dzieci została oceniona na dość wysokim poziomie, znacznie odstają Rudniki, które uzyskały zaledwie 1,97 punktu. Z niską ocenią dogania je także Letnica (2,67).
Ekologia – Brzeźno z ekologią za pan brat
Ekologia nie jest bez znaczenia. Mieszkańcy Gdańska oceniali między innymi ilość zieleni w swojej okolicy, poziom hałasu i jakość powietrza. To właśnie te kwestie wskazują jako przekładające się na jakość życia. Pod tym względem ankietowani wyróżnili Brzeźno, które zostało ocenione aż na 4,35 punktu na 5 możliwych. Za nim uplasowały się takie dzielnice jak: VII Dwór (4,31), Żabianka (4,19) i Orunia Górna (4,07). Według gdańszczan, na znacznie słabsze noty zasługują dwie dzielnice miasta – Młyniska (2,52) oraz Letnica (2,63).
Zadbana okolica – czysto na Brętowie
Stan budynków, czyste i uprzątnięte ulice – to na te kwestie uwagę zwracali ankietowani mieszkańcy Gdańska, którzy oceniali poziom zadbania okolicy, w której mieszkają. Bezkonkurencyjnym zwycięzcą zostało Brętowo, które uzyskało aż 4,35 punktu na 5 możliwych. Gdańszczanie docenili także porządek w sześciu kolejnych dzielnicach miasta – VII Dworze (4,18), dzielnicy Ujeścisko-Łostowice (4,14), na Jasieniu (4,12), Oruni Górnej (4,07), Strzyży (4,05) oraz Przymorzu Małym (4,02).
Choć Gdańsk uznany został za stosunkowo zadbany, niektóre dzielnice wymagają jednak sporej poprawy w tej kwestii. Wśród nich najniżej oceniono przede wszystkim Letnicę (2,30), a także Nowy Port (2,62).
Sport – aktywnie na Przymorzu Wielkim
Obiekty sportowe, dostęp do siłowni pod dachem, ale także do tych bezpłatnych przestrzeni sportowych pod chmurką – to właśnie te kwestie zostały ocenione przez miłośników sportu, którzy zamieszkują gdańskie dzielnice. W tej kategorii najlepiej wypadło Przymorze Wielkie, które zostało ocenione aż na 4,49.
Kolejne miejsca zajęła Zaspa-Rozstaje oceniona na 4,32 punktu oraz Brzeźno, które zdobyło 4,24 punktu, Zaspa Młyniec (4,22), Przymorze Małe (4,20) i Żabianka (4,17). I choć sądząc po tych ocenach, Gdańsk może pochwalić się genialnym zapleczem sportowym, mieszkańcy potrafią jednak wytknąć mu co nieco. Rekordzistą pod kątem najgorzej ocenionego dostępu do przestrzeni sportowych zostały Rudniki z punktacją na poziomie 1,79.
Za nimi, z nieco lepszymi, ale nadal dalekimi od dobrych not, stoi Krakowiec-Górki Zachodnie (2,24) oraz Letnica (2,45).
Komunikacja – puste drogi na Brzeźnie
Nie powinno być zaskoczeniem, że dla wielu osób jedną z kwestii mających wpływ na decyzję o miejscu zamieszkania jest chociażby sieć transportu publicznego czy możliwość skorzystania z alternatywnych środków komunikacji. W przypadku Gdańska i według opinii jego mieszkańców, w tej kwestii na wyróżnienie zasłużyło Brzeźno z oceną 4,28.
Drugą dzielnicą ocenioną naprawdę wysoko zostało Przymorze Morskie z 4,01 punktu. Nieco niżej w tabeli znalazła się Żabianka oraz Wzgórze Mickiewicza z oceną na poziomie 3,9 punktu. Zestawienie zamyka Matarnia i Letnica, które uzyskały kolejno 2,80 oraz 2,86 punktu.
W tym przypadku o słabej ocenie przeważyły przede wszystkim korki, brak dostępności miejsc parkingowych czy niedociągnięcia w komunikacji miejskiej.
Zakupy – Przymorze Wielkie handlem stoi
W ocenie zaplecza handlowego aż 13 dzielnic otrzymało oceny 4 lub wyższe. Gdańszczanie zgodnie ocenili, że pod względem dostępności sklepów najwięcej do zaoferowania mają Przymorze Wielkie (4,54) i Przymorze Małe (4,51). Nieźle wygląda to także w dzielnicy Zaspa-Rozstaje (4,37). Z robieniem zakupów niemały problemy mają natomiast mieszkańcy takich dzielnic jak: Rudniki ((2,36), Krakowiec-Górki Zachodnie (2,43) oraz Letnica (2,49).
Koszty życia – Matarnia przyjazna portfelowi
Życie w dużym mieście niesie za sobą niemałe koszty. Pod tym względem Gdańsk uznawany jest za jedno z najdroższych miast do życia. Ankietowani oceniając koszty życia w Gdańsku brali pod uwagę przede wszystkim ceny nieruchomości oraz wysokość czynszów. Za najdroższą dzielnicę uznano Młyniska (2,06) oraz Letnicę (2,11), a także Ujeścisko-Łostowice (2,32).
Za najbardziej przyjazną portfelowi uznano natomiast Matarnię, która uzyskała 3,44 punktu.
Miejsce na podium pod kątem akceptowalnych kosztów życia zajęły Stogi-Przeróbka (3,28), Wzgórze Mickiewicza (3,24), VII Dwór (3,13) oraz Nowy Port (3,07).
Okolica przyjazna zwierzętom – z pupilem na Brzeźno
W tej kategorii Gdańsk jest absolutnym liderem. Infrastruktura dla zwierząt została oceniona powyżej 4 punktów aż w 21 gdańskich dzielnicach. Na najwyższe noty według ankietowanych zasłużyły: Brzeźno (4,61), Żabianka (4,55) i Przymorze Wielkie (4,53). Zestawienie zamyka jednak Letnica, która zdobyła jedynie 2,76 punktu.
Jest to bez dzielnica, której bardzo daleko jest nawet do tych plasujących się w połowie stawki, na przykład Śródmieścia, które oceniono na 3,46.
Służba zdrowia – z pomocą od ręki na Zaspie
Według mieszkańców Gdańska, lokalna służba zdrowia prezentuje się na naprawdę dobrym poziomie. Ankietowani uznali, że najlepiej pod względem dostępności do usług medycznych prezentuje się sytuacja na Zaspie-Młyniec, która otrzymała 4,32 punktu oraz sąsiadującej z nią Zaspie-Rozstaje (4,25).
To jednak nie koniec zwycięzców, bowiem na ocenę powyżej 4 punktów zasłużyły jeszcze takie dzielnice jak: Przymorze Wielkie (4,12), Strzyża (4,09) oraz Brzeźno, które otrzymało 4,03 punktu. Jak się jednak okazuje, nie w każdej dzielnicy dostęp do lekarza jest łatwy. Zestawienie zamyka Letnica, którą oceniono jedynie na 2,33. Nieco lepiej opiekę zdrowotną oceniono na Rudnikach (2,42).
Kultura – kulturalnie na Strzyżach
Mieszkańcy Gdańska oceniając zaplecze kulturalne miasta brali pod uwagę przede wszystkim dostęp do atrakcji w swojej okolicy, a także miejsca do spotkań z kulturą czy chociażby spotkań towarzyskich. Zdaniem gdańszczan najciekawszą ofertę kulturalną ma do zaoferowania Strzyża (4,12) i co ciekawe jest to jedyna dzielnica, którą oceniono powyżej 4 punktów. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Młyniska (3,80) i Wrzeszcz (3,75). Najgorzej jest natomiast na Rudnikach, które zyskały jedynie 1,61.
Rozrywka – imprezowo na Śródmieściu
Ostatnia kategoria dotycząca imprezowej i rozrywkowej strony miasta nie pozostawia żadnych pytań – za najbardziej wesołą dzielnicę uznano bezapelacyjne Śródmieście, choć nadal oceniono je poniżej 4 punktów (3,68). Kolejne lokaty przypadły takim dzielnicom jak: Młyniska (3,64), Strzyża (3,60) i Wrzeszcz (3,39). Zaskoczeniem może być natomiast fakt, że aż 8 dzielnic Gdańska, pod kątem rozrywki, oceniono poniżej 2 punktów. Stawkę zamykają Rudniki oraz Krakowiec-Górki Zachodnie z oceną 1,51.
PODSUMOWANIE:
- Osoby, dla których ponad wszystko liczy się bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania powinny rozważyć mieszkanie na Przymorzu Małym, a stronić od dzielnicy Młyniska.
- Pod kątem relacji sąsiedzkich najwyżej ocenione zostały Rudniki, a najniżej Letnica.
- Rodziny z dziećmi najlepiej odnajdują się na Żabiance. Najwięcej do życzenia pozostawia infrastruktura dla dzieci na Rudnikach.
- Ukłonem w stronę ekologii jest sytuacja na Brzeźnie, natomiast zdecydowanie nie po drodze ze stylem życia eko ma Młyniska.
- Czystością i zadbaniem okolicy może pochwalić się Brętowo. Bałaganem nie chlubi się Letnica.
- Zapaleni miłośnicy aktywności fizycznej odnajdują się na Przymorzu Wielkim, ale już nie na Rudnikach.
- Mieszkańcy Brzeźna nie stoją w korkach w przeciwieństwie do mieszkańców chociażby Matarni czy Letnicy.
- Zakupowy raj jest na Przymorzu, a sporo do życzenia pozostawia oferta handlowa na Rudnikach.
- Najniższymi kosztami życia może poszczycić się Matarnia. Za codzienność najwięcej płaci się na Młyniskach.
- Zadowolonych miłośników pupili spotkamy przede wszystkim na Brzeźnie, ale nie na Letnicy.
- Do lekarza bez problemu dostaniemy się na Zaspie, a na wizytę najdłużej poczekamy na Letnicy.
- Pełna kultura to domena Strzyży, jej przeciwieństwem są natomiast Rudniki.
- Najlepszym zapleczem rozrywkowym chwali się Śródmieście. Z zabawą nie mają wiele wspólnego mieszkańcy Rudnik.
- Za najlepszą gdańską dzielnicę do życia uznano Brzeźno. Za najgorszą – Rudniki.