Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 10.01.2023 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 9 minut.
5/5 - (1 vote)

Standard wyposażenia i położenie czy odległość do pracy, to wbrew pozorom nie jedyne kryteria, na jakie zwracamy uwagę planując przeprowadzkę. Poszukując odpowiedzi na pytanie, jaka jest najlepsza i najgorsza dzielnica Poznania, sprawdzamy także kwestie bezpieczeństwa, sąsiedztwo, komunikację czy chociażby ofertę handlową. Jak to wszystko prezentuje się w przypadku stolicy Wielkopolski? 

Jaka jest najlepsza i najgorsza dzielnica Poznania? 

Otodom wraz z agencją IQS przepytał mieszkańców 12 największych metropolii, by sprawdzić, jak oceniają oni swoje dzielnice. Jedną z tych grup byli właśnie poznaniacy. Średnia ich ocen pozwala nam na subiektywny pogląd i ocenę atrakcyjności każdej dzielnicy. Dopiero na podstawie tego możemy pokusić się o wyodrębnienie najlepszej dzielnicy miasta oraz wskazanie tej, która niezbyt przekonuje do siebie potencjalnych mieszkańców. Ankietowani przyznawali noty w skali od 1 do 5, w 13 różnych kategoriach: 

 1. Bezpieczeństwo 
 2. Relacje sąsiedzkie 
 3. Okolica przyjazna dzieciom 
 4. Ekologia 
 5. Zadbana okolica
 6. Sport
 7. Komunikacja 
 8. Zakupy 
 9. Koszty życia
 10. Okolica przyjazna zwierzętom
 11. Służba zdrowia 
 12. Kultura 
 13. Rozrywka

Bezpieczeństwo – bez obaw na Łacinie

Mieszkańcy Poznania uważają swoje miasto za względnie bezpieczne. Niemniej wyróżniają jednak rejony, w których szczególnie po zmroku nie czują się zbyt komfortowo. Oceniając poszczególne dzielnice, brali więc pod uwagę takie kwestie jak chociażby obawy przed wychodzeniem z domu po zmroku czy bezpieczeństwo dzieci poza miejscem zamieszkania.

Najwyżej oceniona pod względem bezpieczeństwa została Łacina (4,21), która zostawia daleko w tyle takie dzielnice, jak Ławica i Piątkowo (4,07). Niemniej oceny powyżej 4 punktów zyskały także Wola (4,02), Umultowo (4,04) i Krzyżowniki-Smochowice (4,01).

Po drugiej stronie barykady stoją natomiast mieszkańcy dzielnic cieszących się złą sławą, takich jak Ostrów Tumski-Śródka (3,43), Stare Miasto (3,41) oraz Wilda (3,52). Ranking, z najniższą notą i etykietą najmniej bezpiecznej dzielnicy zamyka Główna, która zdobyła jedynie 3,19 punktu.

Relacje sąsiedzkie – przyjaźnie na Umultowie

Sąsiedztwo – choć wydaje się kwestią drugorzędną, relacje sąsiedzkie mogą stać się punktem zapalnym, a nawet motywatorem do zmiany miejsca zamieszkania. Co ciekawe – w przypadku mieszkańców Poznania, żadna z dzielnic nie uzyskała noty powyżej 4 punktów i nie wybiła się na widoczne prowadzenie pod kątem dobrych relacji z sąsiadami.

Najgorsza i najlepsza dzielnica Warszawy

Najgorsza i najlepsza dzielnica Gdańska

Stosunkowo dobrze ocenione zostały takie dzielnice jak Umultowo (3,94), Strzeszyn (3,92), Świerczewo, Starołęka i Szczepankowo (po 3,84). Uprzejmych i przyjaznych sąsiadów spotkać można na Woli (3,83) i Krzyżowinkach-Smochowicach (3,8). Najsłabiej wypadły natomiast Zawady (3,07),  Stare Miasto (3,20) i Wilda (3,21). 

Okolica przyjazna dzieciom – Sołacz dla najmłodszych 

Pod kątem infrastruktury dla dzieci Poznań oceniony został nie najgorzej. Bezapelacyjne pierwsze miejsce w rankingu przypadło dzielnicy Sołacz, która otrzymała 4,39 punktu. Bezpieczeństwo, tereny zielone do spacerowania oraz place zabaw – to kwestie, które przeważyły w ocenie.

Dobre wyniki w tej kategorii uzyskały jeszcze Winiary (4,18) i Winogrady (4,16), o pozycji których zadecydowała przede wszystkim liczba placówek edukacyjnych. Do potrzeb najmłodszych poznaniaków niedostosowane natomiast okazały się takie dzielnice jak: Starołęka (3,06), Szczepankowo oraz Morasko-Radojewo (po 3,23). 

Ekologia – zielono na Zielińcu

Zieleń, mały hałas i niski poziom smogu – to właśnie na te kwestie zwracają uwagę poznaniacy. Jak w ich ocenie wypadło miasto pod kątem dbania o ekologię? Bezapelacyjnym zwycięzcą i dzielnicą najbardziej ekologiczną został Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, który zyskał aż 4,11 punktu.

Zaraz za nim uplasowało się Umultowo (4,04) i Strzeszyn (3,88). Za mało ekologiczne uznano natomiast Stare Miasto (2,64). Po piętach depczą mu jednak Jeżyce (2,68) i Górczyn (2,99). 

Zadbana okolica – Strzeszyn na piedestale 

Jedne z dzielnic cenione są za porządek, innym wytyka się skrajne zaniedbanie. Poznaniacy oceniając schludność swoich terenów brali pod uwagę przede wszystkim czystość oraz stopień zadbania ulic i budynków.

Najlepiej ocenioną dzielnicą został Strzeszyn, otrzymując 4,2 punktu. Zaraz za nim uplasowało się Szczepankowo (4,12) oraz Wola (4,10).

Mieszkańcy Poznania nie szczędzili jednak słów goryczy pod kątem Głównej (2,99), która uznana została za najmniej zadbaną okolicę. Minimalnie lepsze spojrzenie poznaniacy mają jednak na schludność Wildy (3,02) oraz Stare Miasto i Jeżyce (3,12). 

Sport – dla aktywnych Łacina

Poznań sportem stoi – jak wynika z przeprowadzonej ankiety. Poznaniacy bardzo wysoko ocenili zaplecze sportowe, jakie mają im do zaoferowania poszczególne dzielnice – aż cztery lokalizacje zostały ocenione na ponad cztery punkty. Na prowadzenie wysuwa się Łacina, która zdobyła aż 4,22 punktu. Na drugiej pozycji uplasowało się Umultowo (4,17), a na trzeciej Rataje (4,15). Zaraz za nimi z oceną 4,11 stoi Sołacz.

Na mapie Poznania znajdziemy natomiast dwie dzielnice, których aktywni mieszkańcy mogą mieć trudność z utrzymaniem systematyczności w dbaniu o dobrą formę. Znacząco od reszty odstaje Starołęka, która zdobyła jedynie 2,77 punktu oraz Szczepankowo (2,86). Spory wpływ na taką ocenę może mieć fakt, że są to części miasta, w których dominuje gęsta zabudowa, bez terenów zielonych.

Komunikacja – bez korków na Świerczewie

Dla wielu osób jedną z kwestii decydujących o wyborze miejsca zamieszkania jest chociażby sieć transportu publicznego czy istnienie alternatywnych środków komunikacji. W tej kwestii poznaniacy nie powinni mieć jednak większego problemu. Najlepiej na tle całości wypada obszar Ostrowa Tumskiego i Śródki, które zdobyły 3,91 punktu.

Dla kierowców istotną informacją może być ta dotycząca korków – za najmniej zakorkowaną dzielnicę uznaje się Świerczewo. Na komunikację miejską narzekają z kolei mieszkańcy Strzeszyna (2,92) oraz Naramowic (2,93). 

Zakupy – handlowe zagłębie na Łacinie

Nie ma sensu się oszukiwać – zaplecze handlowe i dostępność sklepów nie jest bez znaczenia i to nie tylko dla miłośników zakupów. Na najwyższe noty zasłużyła tutaj bez wątpienia Łacina, która zyskała aż 4,55 punktu. O tak wysokiej ocenie zadecydowała w dużej mierze lokalizacja największego centrum handlowego w mieście.

Całkiem wysokie noty zebrały także  takie rejony jak Winiary (4,41), Piątkowo, Chartowo i Rataje (po 4,35). Ostatnie miejsce w rankingu – i najgorzej oceniony pod kątem infrastruktury handlowej – został Strzeszyn (3,14). 

Koszty życia – najdroższe Szczepankowo 

Mieszkanie w dużym mieście niestety kosztuje. Życie w wysoko rozwiniętej metropolii ceni się. Wyższych cen życia nie sposób nie zauważyć. Mieszkańcy Poznania zwracali szczególną uwagę na ceny nieruchomości i ceny czynszu. Przyznawali oni punkty oceniając stwierdzenia: “koszty nieruchomości nie są wygórowane” oraz “koszty życia nie są wygórowane”.

Najlepiej oceniony został tutaj Dębiec, który zyskał 3 punkty. Niedaleko za nim uplasowało się Świerczewo (2,97) i Główna (2,94). Poznaniacy za najdroższą dzielnicę uznali Szczepankowo (2,16). Niezbyt tanio jest także na Strzeszynie (2,24) oraz Starym Mieście (2,26). 

Okolica przyjazna zwierzętom – raj dla czworonogów na Antoninku 

Infrastruktura dla zwierząt – dla właścicieli pupili to kolejna kwestia, która może zaważyć na wyborze miejsca do zamieszkania. Na spacery z psem bez problemu pójdą mieszkańcy Antoninka, który otrzymał aż 4,72 punktu. To właśnie w tej dzielnicy zlokalizowany jest najbardziej znany wybieg dla psów, gdzie zwierzaki mogą się swobodnie wybiegać. Pod kątem przyjazności dla zwierząt dobrze oceniono także Sołacz (4,57) oraz Strzeszyn (4,47). Ostatnie miejsce w rankingu zajęły centralnie zlokalizowane Jeżyce (3,26). Nieco lepiej jest na Starym Mieście (3,60). 

Służba zdrowia – z opieką na Chartowie 

A jak poznaniacy oceniają dostęp do służby medycznej w swojej okolicy? Za najlepszą opiekę medyczną można uzyskać tę na Chartowie (4,03), Grunwaldzie (4,01) oraz Jeżycach (4,00). Tylko te trzy dzielnice uzyskały ocenę powyżej 4 punktów. Z możliwością skorzystania z opieki lekarskiej mogą mieć natomiast problemy mieszkańcy z rejonu Zawady-Komandoria (3,11) czy Umultowa (3,12). 

Kultura – moc atrakcji tylko na Starym Mieście

Poznań jest bez wątpienia jednym z częściej wybieranych przez turystów miejsc do zwiedzenia. Nie ma w tym nic dziwnego, bo w końcu Poznań to miasto doznań.  Jego mieszkańcy oceniając atrakcyjność kulturową brali pod uwagę przede wszystkim dostęp do atrakcji w swojej okolicy, obecność miejsc do spotkań towarzyskich i spotkań z kulturą.

W tej kwestii zdecydowanie najlepiej zaprezentowało się Stare Miasto, które otrzymało aż 4,37 punktu. Daleko w tyle – zajmując drugie i trzecie miejsce – uplasowały się Jeżyce (3,94) oraz Łacina (3,61). O wiele gorzej zaplecze kulturalne ocenia się na terenach peryferyjnych – stawkę zamyka Główna z oceną jedynie 1,95. Odrobinę lepiej jest tylko na Starołęce (1,98) i Strzeszynie czy Woli (2,03).

Dzielnica dla imprezowiczów – nocne życie w samym centrum 

W ostatniej badanej kategorii – dzielnicy dla imprezowiczów i życia nocnego w Poznaniu – nie ma żadnego zaskoczenia. Najwyżej ocenione zostało Stare Miasto, które jako jedyne zyskało ponad 4 punkty. Daleko w tyle zostawiło Ostrów Tumski-Śródka oraz Jeżyce. Te ostatnie zdobyły raptem 3,06, a to i tak dużo w porównaniu do Świerczewa, które zamknęło ranking z oceną 1,36. Drugi od końca był Strzeszyn (1,42), a trzecie miejsce od końca przypadło Podolanom (1,51). 

Poszukując odpowiedzi na pytanie: “najlepsza i najgorsza dzielnica Poznania” ciężko udzielić jest jednoznacznej odpowiedzi.

Każdy z nas poszukuje czegoś innego i dla każdego z nas liczą się nieco inne kwestie. To, co w oczach jednego mieszkańca będzie największą zaletą lokalizacji, dla drugiego może okazać się słabą stroną. Mimo to, na podstawie rankingu Otodom możemy śmiało stwierdzić, że za najlepszą dzielnicę Poznania uznano Łacinę, która wygrała aż w 3 kategoriach, natomiast za najsłabsze miejsce do mieszkania uznano Główną.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej