Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 10.01.2023 Nieruchomości
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
2.3/5 - (105 votes)

Warszawa – stolica Polski. Największe miasto w kraju. Jest obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Europy. Dla wielu jest nie tylko przystankiem w podróży, ale miejscem życia. Podzielona jest na 18 dzielnic – zupełnie innych, kompletnie różnych. Jaka jest najlepsza/najgorsza dzielnica Warszawy? W którym rejonie życie jest najbardziej komfortowe, a która część stolicy pozostawia wiele do życzenia? Sprawdźmy, jakie aspekty bierzemy pod uwagę wybierając swoje wymarzone miejsce do życia i co mają nam do zaoferowania poszczególne części Warszawy. 

Dobre miasto do życia – co to znaczy? 

Warszawa podzielona jest na 18 dzielnic. Każda z nich znacznie różni się od siebie. Nie ma dwóch identycznych. Odróżnia je nie tylko wielkość czy liczba mieszkańców, ale także infrastruktura, architektura i ogólne warunki życia. Poszukując odpowiedzi na pytanie: “jaka jest najlepsza/najgorsza dzielnica Warszawy” ciężko jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Każdy z nas w miejscu zamieszkania poszukuje czegoś innego. Dla każdego z nas liczą się inne aspekty. Każdy ma inne priorytety.

Zespół ekspertów ThinkCo we współpracy z IKEA oraz Spravia opracował raport: “Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy”. Badanie, którego partnerem merytorycznym została firma Otodom zostało opublikowane w czerwcu 2022 roku. Wynika z niego, że 29 proc. badanych warunkuje poczucie szczęścia w miejscu zamieszkania dostępem do sklepów.

Najgorsza i najlepsza dzielnica Poznania

Najgorsza i najlepsza dzielnica Gdańska

Doceniamy także miasta, które dbają o ekologię. Blisko 24 proc. respondentów stwierdziło, że bardzo ważna jest dobra sieć komunikacji, a niewiele mniej, bo 21,7 proc. badanych wskazało bezpieczeństwo. Jeśli natomiast chodzi o ocenę słabych stron miejsc, w których mieszkamy, to dla 36 proc. badanych kwestie finansowe były największą przeszkodą na drodze do pełnego zadowolenia z miejsca zamieszkania. A jak nasze potrzeby mieszkaniowe wyglądają w starciu z realiami, jakie gwarantują nam poszczególne dzielnice stolicy? 

Jaka jest najlepsza dzielnica Warszawy?

W poszukiwaniu najlepszej warszawskiej dzielnicy do życia przeanalizujmy atuty konkretnych miejscówek. Przyjrzymy się zarówno kwestii bezpieczeństwa, zadbanej okolicy czy komunikacji, ale zwrócimy także uwagę na dostępność miejsc przyjaznych dla dzieci czy chociażby koszty życia. 

Osoby, które ponad wszystko cenią sobie bezpieczeństwo i poczucie komfortu płynące z miejsca zamieszkania, poszukując odpowiedzi na pytanie: “jaka jest najlepsza dzielnica Warszawy” mogą posiłkować się rankingiem dzielnic przeprowadzonym przez portal Otodom. Wynika z niego, że do najbezpieczniejszych dzielnic Warszawy należy bez wątpienia Wilanów, Ursynów i Wesoła. Rodziny z dziećmi szukające idealnego miejsca do życia w Warszawie, spokojnie mogą rozważyć inwestycję w okolicach Ursynowa czy Wesołej. Pod uwagę warto wziąć także Żoliborz oraz Bielany.

To właśnie te rejony zostały najwyżej ocenione przez rodziny z dziećmi, a zaważyły na tym takie kwestie jak chociażby dostęp do lekarza, bliskość terenów zielonych czy lokalizacja szkół. Z kolei każdy aktywny mieszkaniec Warszawy, szukając idealnego miejsca do życia, weźmie pod uwagę z pewnością takie kwestie jak komunikacja.

Osoby, którym zależy na szybkich dojazdach i dobrze rozwiniętej komunikacji, a także zminimalizowaniu ryzyka stania w niekończących się korkach, pod uwagę mogą wziąć Ursynów.

Choć w tej lokalizacji zdarzają się korki, zdecydowanie na korzyść działa z kolei świetnie rozwinięta komunikacja miejska i bezproblemowy dojazd w każdym kierunku Warszawy. Najmniej zatłoczone są z kolei ulice Bielan, Żoliborza oraz Ursusa. Esteci, którzy przykładają dużą wagę do wizualnej strony miejsca, w którym mieszkają, bezapelacyjnie powinni postawić na Wilanów oraz Wesołą. Są to dzielnice, które w oczach mieszkańców Warszawy są po prostu najczystsze i najbardziej zadbane. 

Jaka jest najgorsza dzielnica Warszawy?

Mając na uwadze, że to, co dla jednego będzie zaletą danej lokalizacji, dla drugiego może okazać się wadą, warto przyjrzeć się słabszym stronom poszczególnych dzielnic. Dopiero na tej podstawie, możliwe będzie odpowiedzenie sobie na pytanie: “jaka jest najgorsza dzielnica Warszawy”? 

Dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają poczucie bezpieczeństwa, z rankingu najlepszych dzielnic z pewnością odpadną te, które usytuowane są w centrum stolicy. Za najmniej bezpieczne uznaje się Pragę-Północ, Śródmieście oraz Ochotę. A jak wygląda ranking dzielnic z pozycji rodziny? Jako rejony najmniej przyjazne dzieciom i z ubogą ofertą atrakcji dla najmłodszych, opisano Rembertów, który w porównaniu do innych dzielnic pozostaje daleko w tyle.

Nieco lepiej oceniono natomiast Włochy, Pragę Północ oraz Śródmieście. Jednym z czynników warunkujących wybór miejsca do życia jest także skomunikowanie z innymi częściami miasta czy chociażby możliwość unikania korków. Każdy mieszkaniec stolicy, który każdego dnia musi przemierzać jej ulice w drodze do pracy i z powrotem, z pewnością weźmie to pod uwagę. Na szczęście pod kątem komunikacyjnym większość warszawskich dzielnic jest w stanie się obronić.

Nieciekawie wygląda jedynie pozycja Rembertowa. Korki to jednak nie jedyny jego problem. Tutaj największe znaczenie ma zapewne czas dojazdu do samego centrum Warszawy. Kroku dotrzymuje mu także Wesoła czy Włochy.

Jaka dzielnica Warszawy najlepsza do zamieszkania? 

W sieci znajdziemy wiele rankingów warszawskich dzielnic. Każda oceniana bywa z innej perspektywy. Szukając odpowiedzi na pytanie: “która dzielnica Warszawy jest najlepsza?” warto jednak wziąć pod uwagę, że to, co dla jednego będzie atutem danej lokalizacji, dla kogoś innego może okazać się największą wadą.

Innymi wytycznymi będą kierowali się single, dla których ważna jest chociażby dostępność do miejskich atrakcji czy bliskość centrum, a zupełnie inne aspekty weźmie pod uwagę rodzina z dziećmi. W każdej z dzielnic znajdziemy z pewnością coś, co sprawi, że dana lokalizacja będzie dla nas atrakcyjna pod względem mieszkaniowym.

Niezmiennie ważne są dla nas jednak takie kwestie jak niewielka odległość do sklepów, poczucie bezpieczeństwa czy dobre skomunikowanie z pozostałymi częściami miasta. Zwracamy także uwagę na koszty życia w poszczególnych rejonach, a te naprawdę się różnią. Wynajem czy kupno mieszkania zdecydowanie najdroższe będzie w Śródmieściu. Niewiele mniej zapłacimy za nieruchomość na Żoliborzu.

Co ciekawe - Wilanów, który ostatnimi czasy uchodzi za najbardziej ekskluzywny, pod kątem cen mieszkań plasuje się dopiero na 3. miejscu.

Osoby, którym zależy na najtańszym lokum, powinny zapoznać się z ogłoszeniami mieszkań zlokalizowanych przede wszystkim w Rembertowie czy Białołęce. Nie jest jednak tajemnicą, że każda z dzielnic ma już wyrobioną solidną opinię wśród mieszkańców. Niektóre z nich cieszą się większą popularnością, bo są po prostu modne, a inne nieco mniejszą. Co ciekawe, za najmodniejszą dzielnicę Warszawy uznaje się nie samo Śródmieście, a Mokotów. Dużą popularnością cieszy się także Wola i Praga-Południe. Na końcu stawku plasuje się z kolei Rembertów, Wesoła oraz Ursus.

PODSUMOWANIE:

  • Bezpieczeństwo, okolica przyjazna rodzinom z dziećmi, ekologia czy komunikacja, a także sama cena mieszkań i kosztów życia w danej dzielnicy – to wszystko warunkuje wybór miejsca do życia. 
  • Najmniejszą dzielnicą Warszawy jest Żoliborz. Po drugiej stronie zestawienia plasuje się z kolei Wawer. 
  • Za najmniej bezpieczne uznaje się Pragę-Północ, Śródmieście oraz Ochotę. Najbezpieczniejszy jest Wilanów.
  • Pod kątem komunikacji, dojazdu do centrum oraz atrakcji zapewnianym dzieciom najgorzej wypada Rembertów. 
  • Dla rodzin z dziećmi najbardziej przyjaznymi dzielnicami są Ursynów oraz Wesoła.
  • Najmniej zatłoczone są ulice Bielan, Żoliborza oraz Ursusa.
  • Najmodniejszą dzielnicą Warszawy jest Mokotów, natomiast stawkę zamyka Rembertów. 
  • Pod kątem cen mieszkań, za najdroższą warszawską dzielnicę uchodzi Śródmieście, a zaraz za nim plasuje się Żoliborz. Trzecie miejsce zajmuje Wilanów, który często kojarzony jest z najwyższymi stawkami. 
  • Mieszkanie w Rembertowie, Białołęce i Wawrze będzie kosztowało zdecydowanie mniej niż w centrum miasta.
Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej