Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 18.03.2022 O Beesafe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
Rate this post

Obecnie ludzie bardzo często szukają rozwiązań dotyczących jakości powietrza w mieście, obniżenia temperatury albo też wyciszenia w pobliżu osiedli mieszkalnych. Mimo całej technologii, którą dysponujemy, czasem należy zwrócić się o najprostszym rozwiązaniu. Tu z pomocą przychodzą drzewa.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co dają drzewa w mieście?

Zacznijmy od najważniejszego. Przede wszystkim właśnie dzięki drzewom w dużych ośrodkach miejskich może poprawić się powietrze. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla i wytwarzają tlen. Dzięki tym procesom w mieście obniża się prawdopodobieństwo wystąpienia smogu. Warto wiedzieć, że drzewo liściaste, które ma około 10 m wysokości, wytwarza około 118 kg tlenu w ciągu roku. Statystycznie człowiek zużywa 176 kg tlenu na rok.

Stuletni buk potrafi zaabsorbować 4800 kg dwutlenku węgla i wyprodukować 3500 kg tlenu.

Może to wystarczyć nawet dla 10 osób na rok! Warto podkreślić, że w miastach, w których jest dużo drzew i obszarów zielonych, mieszkańcy rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego.

Pory roku a korzyści z drzew

Co równie istotne drzewa odpowiadają za utrzymanie stabilnej temperatury w ramach różnych pór roku. Latem stanowią schronienie dla zwierząt i ludzi, wytwarzając tlen, a zimą stanowią naturalną barierę dla wiatru, co w przypadku wielorodzinnych budynków miejskich oznacza zmniejszenie kosztów ogrzewania. Korona drzew potrafią wyhamować prędkość wiatru o około 20%, a w niektórych wypadkach nawet do 70%.

Miejmy również na uwadze to, że to właśnie w miastach bardzo często występują nadmiar wody po ulewnych deszczach albo też długotrwała susza. Dzięki drzewom możliwe jest zmagazynowanie wody w ich korzeniach, co znacząco wpływa na wchłanialność nadmiaru wilgoci. Drzewa odpowiadają też za utrzymanie odpowiednich zasobów wilgoci w okresie braku wody. Korzenie drzew potrafią też oczyścić wodę z zanieczyszczeń, a latem zatrzymują nawet 30% opadów.

W centrach miast, gdzie zazwyczaj dominuje typowo miejskie, betonowe otoczenie, w trakcje upałów panuje bardzo wysoka temperatura. W porównaniu z obszarami podmiejskimi różnica, w zakresie temperatury, może wynosić od 4 do nawet 8 stopni Celsjusza. W ciągu dnia drzewa potrafią oddać od 200 l do 400 l wody do otoczenia, dzięki czemu odczuwalna temperatura w obszarach zielonych jest dużo przyjemniejsza.

Jednym z elementów, o którym rzadko się wspomina, jest poziom hałasu. Miasta ze swej natury są głośne. Często infrastruktura miejska w postaci dróg potrafi niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie mieszkańców w okolicy. Dla wielu ludzi przebodźcowanie dźwiękiem stanowi istotny aspekt zdrowia psychicznego.

Drzewa mają również wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Możemy spotkać się z badaniami, w których wskazano, że mają one wpływ na poprawienie bezpieczeństwa na drogach.  Dzięki drzewom zazwyczaj zmniejsza się prędkość pojazdu nawet do 24 km/h, a liczba wypadków spada od 5% do 20%. Dodatkowo zazwyczaj gdy myślimy o drzewach w kontekście poruszania się po mieście, myślimy o zniszczonej nawierzchni ulicznej. Nic jednak bardziej mylnego.

Prawidłowo wykonana jezdnia oraz ta, o którą regularnie dbamy, nie musi być zniszczona przez korzenie drzew. Dzięki rozbudowanym koronom drzew asfalt jest chroniony przed przegrzaniem, co znacząco wydłuża trwałość nawierzchni.

Drzewa generują przychód?

Co ciekawe w miastach zaobserwowano również, wzrost przychodów lokali usługowych, które znajdują się przy zadrzewionych ulicach – nawet o 20%. Drzewa, jak i cała zieleń, w znacznym stopniu poprawiają samopoczucie człowieka, obniżają agresję, napięcie, a nawet ciśnienie krwi.

W dużych ośrodkach miejskich coraz częściej w ramach budżetów partycypacyjnych mieszkańcy decydują się na sadzenie drzew. Sprawdź, czy w Twojej okolicy powstają takie projekty!

PODSUMOWANIE:

  • Drzewa to zdecydowanie lepsza jakość powietrza. Zapobiegają powstawaniu smogu i dzięki nim mieszkańcy rzadziej chorują na choroby układu oddechowego.
  • Dzięki koronom drzew zredukowany jest poziom hałasu, który doskwiera mieszkańcom miast.
  • Drzewa odpowiadają za ustabilizowanie temperatury zarówno latem, jak i zimą. Dodatkowo korona drzew stanowi barierę przed wiatrem, dzięki czemu zmniejszyć można koszty ogrzewania w budynkach wielorodzinnych.
  • Drzewa doskonale magazynują wodę, dzięki czemu ulewy w mieście nie niosą za sobą tak tragicznych skutków.
  • Zieleń, w tym również drzewa w mieście, potrafią zredukować poziom stresu i agresji.

źródła:

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji