Weronika Cichocka
Weronika Cichocka
Aktualizowano: 04.02.2022 O Beesafe
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 6 minut.
Rate this post

Świat węglowy, czy to nie brzmi tajemniczo? Dla niektórych z pewnością tak. Czym zatem jest ślad węglowy? Jest to emisja dwutlenku węgla, metanu, podtlenku azotu oraz innych gazów cieplarnianych wyrażonych w ekwiwalencie CO2.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy mam wpływ na ślad węglowy?

Ślad węglowy może zostawiać każdy z nas, w zależności od tego, jakiego rodzaju decyzje podejmuje na co dzień. Zależy to na przykład od tego, na jakie produkty się decydujemy, z jakiego rodzaju sprzętu korzystamy, a także jakiego rodzaju firmy wspieramy. Wszystkie te, z powodu codzienne, błahe decyzje, niosą za sobą szereg konsekwencji, które inaczej nazywane są śladem ekologicznym.

Co za tym idzie, ślad węglowy to wszystkie działania konkretnej osoby lub firmy, w tym takie decyzje, jak kwestia dotycząca codziennego transportu, czy też miejsca zamieszkania lub, w przypadku organizacji, na przykład magazynów lub sklepów. Do elementów wliczanych w ślad węglowy włączone są również emisje związane z wydobyciem surowców lub wytworzeniem surowców, z których stworzony jest produkt, jak również brana jest pod uwagę ewentualna możliwość recyklingu i wykorzystania powstałych materiałów po raz kolejny.

Jest to oczywiście bardzo ogólne spojrzenie na kwestię śladu węglowego, jednakże co do zasady oddaje on sposób myślenia o tym procesie.

Jakiego rodzaju codzienne działania mogą wpływać na zmniejszenie CO2?

Zazwyczaj, kiedy myślimy o wytwarzaniu CO2, to w pierwszym skojarzeniu widzimy wielkie fabryki i firmy, które zanieczyszczają środowisko naturalne. Rzadko kiedy dokonując zakupu lub decydując się na zwyczajne, codzienne działania myślimy również o naszym wpływie na środowisko. Okazuje się, że takie drobne decyzje wielu osób mogą przynieść całkiem spore zmiany. Dla przykładu, gdy do swojej lodówki wkładasz wyłącznie wychłodzone lub w temperaturze pokojowej pokarmy, a nie gorąca to ograniczysz emisję CO2 aż o 7 kg rocznie!

Warto wiedzieć! Pomysły na zmniejszenie produkcji CO2 w życiu codziennym.

  1. Jeśli decydujesz się na przygotowanie wody, to do czajnika lub garnka wlej dokładnie tyle wody, ile potrzebujesz. Okazuje się bowiem, że w Europie bardzo często gotujemy wodę w nadmiernej ilości. Taka prosta czynność może ograniczyć emisję dwutlenku węgla o kilkanaście kilogramów w ciągu roku.
  2. Jeżeli wybierasz się na zakupy, pamiętaj o tym, aby wziąć ze sobą torbę wielorazowego użytku. To nawet 8 kg rocznie oszczędnego dwutlenku węgla!
  3. Kupuj lokalnie! Jeżeli w twojej okolicy znajdują się sklepy, do których dotrzeć możesz bez auta, spróbuj skorzystać z tej odrobiny ruchu i zaoszczędź na produkcji dwutlenku węgla w ramach dojazdu. Jeżeli jednak musisz pojechać na zakupy autem, to zrób większe zakupy i po prostu wykonuj je rzadziej.
  4. Ważne jest również odpowiedzialny podróżowanie. Bardzo często na biletach kolejowych możesz znaleźć informację o emisji CO2. W ten sposób możesz dowiedzieć się, w jakim stopniu wpływasz na środowisko. Dlatego, jeśli jest to tylko możliwe, warto decydować się na masowe, publiczne środki transportu. Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z komunikacji zbiorowej, można skorzystać na przykład z roweru!
  5. Naprawiaj! Kiedy decydujemy się na zakup sprzętu, warto zastanowić się, czy faktycznie będziemy z niego korzystać, ponieważ jego produkcja często ma niebagatelny wpływ, w skali masowej, na ślad węglowy. Zatem decydujmy podczas zakupów odpowiedzialnie, a zanim zdecydujemy się na wyrzucenie starego sprzętu i zamienienie go na nowy zweryfikujmy, czy nie da się naprawić zasłużonego urządzenia.
  6. Nie marnuj jedzenia! Często w naszych lodówkach znajduje się na samym końcu półki produkt, o którym dawno żeśmy zapomnieli. Nie oszukujmy się, taka sytuacja zdarzyła się każdemu z nas! Starajmy się jednak ich unikać. Jeśli kupiliśmy za dużo jedzenia, z którego nie jesteśmy w stanie skorzystać, podzielimy się z innymi. Skorzystajmy z tak zwanych jadłodzielni, gdzie w lodówkach można zostawić opisany uprzednio produkt (użyte produkty, data ważności).
  7. Decydując się na wybór jedzenia miejmy na uwadze, że wyprodukowanie 1 kg mięsa to około 2 000 litrów wody. Co do zasady hodowla zwierząt w niemałym stopniu odpowiada za wszystkie gazy cieplarniane. 

W internecie znaleźć można wiele kalkulatorów śladu węglowego, które obliczoną za nas, w jaki sposób konkretna decyzja zakupowa wpływa na środowisko. To, czego możemy być pewni nawet bez korzystania z kalkulatora, to zwracanie szczególnej uwagi na opakowania, niepotrzebną folię i plastik.

Które z domowych sprzętów zużywają najwięcej energii? Możesz być zaskoczony!

Zazwyczaj myślimy, że telewizor, laptop czy kuchenka mikrofalowa niosą za sobą najwyższe zużycie prądu w kWh/rok.

Okazuje się, że wśród sprzętów domowych najwięcej energii pobiera w skali roku: kuchenka elektryczna i indukcyjna, a na trzecim miejscu znajduje się bojler elektryczny. Dla wielu zaskoczeniem może być miejsce czwarte, ponieważ znajduje się na nim czajnik, który zużywa 292 kWh/rok! Kolejnym sprzętem, z którego powinniśmy korzystać rozważnie, jest zmywarka do naczyń, której średnia to 262 kWh/rok.

Laptop, odkurzacz czy kuchenka mikrofalowa pobierają o wiele mniej energii i w rankingu znajdują się odpowiednio na 14., 15. i 16. miejscu.

zużycie energii wykres

źródło: https://enerad.pl/aktualnosci/ranking-urzadzen-pobierajacych-najwiecej-pradu/

Paperless to też decyzja! Nasz wspólna!

Jeżeli mnie musimy, to nie drukujemy. Dziś wiele dokumentów możemy przechowywać w formie elektronicznej, w chmurze, czy też nawet na telefonie komórkowym. Warto przemyśleć, czy nie wygodniej będzie zachować ewentualną dokumentację wyłącznie w formie elektronicznej. Oszczędności dla jednej osoby z tytułu niekorzystania z drukarki to nawet do 7 kg dwutlenku węgla rocznie.

W Beesafe możesz przechować polisę w formie elektronicznej, dodając ją do walletu, który działa zarówno na systemach iOS, jak i Android. U nas wszystkie ewentualne zmiany i informacje dotyczące ubezpieczenia znajdziesz w portalu klienta, do którego zalogować się możesz w dowolnej chwili.

 

Pamiętajmy, aby wszystkie nasze codzienne decyzje podejmować rozważnie!

Weronika Cichocka
Weronika Cichocka

Dziennikarka z wieloletnim doświadczeniem. Od lat pisząca o ubezpieczeniach, ekonomii i zdrowiu. Specjalista ds. PR i marketingu internetowego.

Dołącz do dyskusji

Pierwszy rok Beesafe z perspektywy HR Autor Przemysław Pepla O Beesafe Brak komentarzy
Początek roku jest dobrą okazją do retrospekcji starego roku. Tym bardziej, że 2021 zaczęliśmy onboardingiem dla 12 osób, co znacząco podkręciło nasz licznik uwijających się pszczółek. Już teraz mamy na pokładzie ponad 90 osób, które codziennie dostarczają konkretne wartości dla ...
Czytaj dalej