Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 01.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
2.3/5 - (3 votes)

Myślisz o zakupie przyczepy kempingowej, dzięki której Ty i Twoi bliscy zyskacie dodatkowe możliwości podczas wakacji? Pamiętaj o tym, że kat. B prawa jazdy nie wystarczy, by holować taki pojazd. Musisz zyskać dodatkowe uprawnienia. Sprawdź, czym jest prawo jazdy B+E, ile kosztuje i jak je zdobyć!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kiedy można podchodzić do kursu na kategorię B+E?

Chcąc uzyskać prawo jazdy B+E, musisz spełnić kilka warunków. Tym podstawowym jest oczywiście posiadanie kategorii B. Oprócz tego kandydat powinien również:

  • być osobą pełnoletnią (kurs można rozpocząć na 3 miesiące przed 18. urodzinami);
  • ukończyć kurs na B+E;
  • zdać egzamin państwowy.

Czytaj także: Ubezpieczenie przyczepy samochodowej

Musisz również pamiętać o stworzeniu Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) w wydziale komunikacji adekwatnym do Twojego miejsca zamieszkania – potrzebne będą Ci do tego odpowiedni wniosek, aktualne zdjęcie, ksero prawa jazdy kat. B oraz orzeczenie lekarskie.

Czy na prawo jazdy kategorii B+E trzeba zdawać teorię?

Nie, ponieważ kandydat ubiegający się o kategorię B+E posiada już prawo jazdy. W efekcie zna przepisy ruchu drogowego i musi jedynie przejść kurs praktyczny. Trwa on minimum 15 godzin i jest przeprowadzany zarówno na placu manewrowym, jak też w ruchu ulicznym.

Po ukończeniu szkolenia ma miejsce egzamin wewnętrzny – wystarczy go zdać, by Twój Profil Kandydata na Kierowcę został zaktualizowany o dodatkową kat. B+E prawa jazdy. Sam egzamin składa się z przygotowania i sprawdzenia stanu pojazdu, sprzęgania samochodu z przyczepą, a także wykonywania zadań na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym.

Pamiętaj! Chcąc przystąpić do egzaminu, musisz posiadać numer PKK, a także dokonać opłaty, która wynosi 200 zł.

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B+E?

Jakie możliwości daje kat. B+E? Uprawnienia dotyczą przede wszystkim możliwości holowania przyczepy o masie przekraczającej 750 kg (np. kempingowej) lub zespołu pojazdów składającego się z samochodu i przyczepy o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 4250 kg.

Co więcej, prawo jazdy B+E umożliwia kierowanie:

  • samochodami osobowymi, dostawczymi i ciężarowymi o masie całkowitej do 3,5 tony (również z przyczepą lekką);
  • ciągnikami rolniczymi i pojazdami wolnobieżnymi (również z przyczepą lekką);
  • motocyklami o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 i mocy do 11 kW (wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. B przez co najmniej 3 lata);
  • motorowerami i czterokołowcami lekkimi.

Pamiętaj! Prawo jazdy kat. B wystarcza jedynie do holowania przyczepy lekkiej, a więc takiej, której DMC nie przekracza 750 kg. Jeżeli jest ona cięższa, do jej holowania niezbędna będzie kat B+E.

Ile kosztuje prawo jazdy B+E?

Ile kosztuje kurs prawa jazdy B+E? Cena może wahać się od 1000 zł do nawet 2000 zł – w zależności od renomy oraz lokalizacji ośrodka szkolenia kierowców. Warto pamiętać o dodatkowych kosztach – egzaminu (200 zł) oraz wydania dokumentu (100,50 zł). Nie musisz natomiast płacić za wykonanie badań lekarskich, o ile aktualne orzeczenie wciąż jest ważne.

PODSUMOWANIE:

  • Aby uzyskać kat. prawa jazdy B+E, niezbędne jest zdobycie wcześniej uprawnień kategorii B
  • Prawo jazdy B+E pozwala na holowanie przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg.
  • Kurs na prawo jazdy kat. B+E to wydatek od 1 do 2 tys. złotych

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej