Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 01.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
3/5 - (2 votes)

Myślisz o zakupie przyczepy kempingowej, dzięki której Ty i Twoi bliscy zyskacie dodatkowe możliwości podczas wakacji? Pamiętaj o tym, że kat. B prawa jazdy nie wystarczy, by holować taki pojazd. Musisz zyskać dodatkowe uprawnienia. Sprawdź, czym jest prawo jazdy B+E, ile kosztuje i jak je zdobyć!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Kiedy można podchodzić do kursu na kategorię B+E?

Chcąc uzyskać prawo jazdy B+E, musisz spełnić kilka warunków. Tym podstawowym jest oczywiście posiadanie kategorii B. Oprócz tego kandydat powinien również:

  • być osobą pełnoletnią (kurs można rozpocząć na 3 miesiące przed 18. urodzinami);
  • ukończyć kurs na B+E;
  • zdać egzamin państwowy.

Czytaj także: Ubezpieczenie przyczepy samochodowej

Musisz również pamiętać o stworzeniu Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) w wydziale komunikacji adekwatnym do Twojego miejsca zamieszkania – potrzebne będą Ci do tego odpowiedni wniosek, aktualne zdjęcie, ksero prawa jazdy kat. B oraz orzeczenie lekarskie.

Czy na prawo jazdy kategorii B+E trzeba zdawać teorię?

Nie, ponieważ kandydat ubiegający się o kategorię B+E posiada już prawo jazdy. W efekcie zna przepisy ruchu drogowego i musi jedynie przejść kurs praktyczny. Trwa on minimum 15 godzin i jest przeprowadzany zarówno na placu manewrowym, jak też w ruchu ulicznym.

Po ukończeniu szkolenia ma miejsce egzamin wewnętrzny – wystarczy go zdać, by Twój Profil Kandydata na Kierowcę został zaktualizowany o dodatkową kat. B+E prawa jazdy. Sam egzamin składa się z przygotowania i sprawdzenia stanu pojazdu, sprzęgania samochodu z przyczepą, a także wykonywania zadań na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym.

Pamiętaj! Chcąc przystąpić do egzaminu, musisz posiadać numer PKK, a także dokonać opłaty, która wynosi 200 zł.

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B+E?

Jakie możliwości daje kat. B+E? Uprawnienia dotyczą przede wszystkim możliwości holowania przyczepy o masie przekraczającej 750 kg (np. kempingowej) lub zespołu pojazdów składającego się z samochodu i przyczepy o łącznej dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 4250 kg.

Co więcej, prawo jazdy B+E umożliwia kierowanie:

  • samochodami osobowymi, dostawczymi i ciężarowymi o masie całkowitej do 3,5 tony (również z przyczepą lekką);
  • ciągnikami rolniczymi i pojazdami wolnobieżnymi (również z przyczepą lekką);
  • motocyklami o pojemności skokowej silnika do 125 cm3 i mocy do 11 kW (wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. B przez co najmniej 3 lata);
  • motorowerami i czterokołowcami lekkimi.

Pamiętaj! Prawo jazdy kat. B wystarcza jedynie do holowania przyczepy lekkiej, a więc takiej, której DMC nie przekracza 750 kg. Jeżeli jest ona cięższa, do jej holowania niezbędna będzie kat B+E.

Ile kosztuje prawo jazdy B+E?

Ile kosztuje kurs prawa jazdy B+E? Cena może wahać się od 1000 zł do nawet 2000 zł – w zależności od renomy oraz lokalizacji ośrodka szkolenia kierowców. Warto pamiętać o dodatkowych kosztach – egzaminu (200 zł) oraz wydania dokumentu (100,50 zł). Nie musisz natomiast płacić za wykonanie badań lekarskich, o ile aktualne orzeczenie wciąż jest ważne.

PODSUMOWANIE:

  • Aby uzyskać kat. prawa jazdy B+E, niezbędne jest zdobycie wcześniej uprawnień kategorii B
  • Prawo jazdy B+E pozwala na holowanie przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg.
  • Kurs na prawo jazdy kat. B+E to wydatek od 1 do 2 tys. złotych

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Kary za brak pcc-3
Kary za brak PCC-3 po zakupie samochodu Autor Katarzyna Matusiak Komunikacyjne
Zakup samochodu to emocjonujący moment. Ale czy wiesz, że może być związany z pewnymi formalnościami, które, jeśli pominięte, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych? Mówimy tutaj o formularzu PCC-3. Nieprzestrzeganie tego obowiązku może prowadzić do sporych kar. Ten ar...
Czytaj dalej
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży
Jak wycenić mieszkanie do sprzedaży Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Wszyscy doskonale wiemy, że sprzedaż mieszkania to nie jest taka prosta sprawa jak mogłoby się wydawać. To proces pełen zawirowań i niespodzianek, a jednym z najważniejszych kroków jest odpowiednie wycenienie nieruchomości. Zatem jak wycenić mieszkanie do sprzedaży? To pytanie, które z...
Czytaj dalej