Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 29.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (1 vote)

Zdałeś wszystkie egzaminy na prawo jazdy? Gratulacje! Teraz musisz chwilę poczekać na upragniony dokument. Kiedy ma miejsce odbiór prawa jazdy? Jak i ile płaci się za jego wyrobienie? I w końcu – czy możliwe jest sprawdzenie statusu prawa jazdy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jakie dokumenty są potrzebne do odbioru prawa jazdy?

Jeżeli zdałeś egzamin na prawo jazdy, odbiór dokumentu będzie możliwy tylko po spełnieniu kilku warunków. W pierwszej kolejności powinieneś zaopatrzyć się w specjalny wniosek o wydanie prawa jazdy (znajdziesz go na stronie obywatel.gov.pl). Oprócz tego potrzebne Ci będą:

  • orzeczenie lekarskie;
  • aktualne zdjęcie;
  • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport);
  • potwierdzenie dokonania opłaty.

Czytaj także: OC dla młodego kierowcy

W sytuacji, gdy posiadasz już prawo jazdy, ale uzyskałeś uprawnienia na inną kategorię, powinieneś również dołączyć kopię aktualnie posiadanego dokumentu (oraz orzeczenie psychologiczne, jeżeli zdałeś egzamin na prawo jazdy kat. C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E).

Wszystkie dokumenty należy złożyć w urzędzie miasta lub urzędzie starostwa powiatowego.

Ile płaci się za odbiór prawa jazdy?

Opłata za wydanie i odbiór prawa jazdy wynosi 100,50 zł i obowiązuje na terenie całego kraju. Dokonuje się jej w tym samym urzędzie, w którym składasz wniosek. Możesz również zrobić przelew na konto – warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jaka forma płatności jest preferowana w danym miejscu.

Gdzie wysłać potwierdzenie wpłaty za prawo jazdy?

Jeżeli za wydanie i odbiór prawa jazdy płacisz przelewem, potwierdzenie dokonania wpłaty możesz przesłać mailowo do urzędu albo zanieść je osobiście. Po dopełnieniu tego obowiązku oraz dostarczeniu wszystkich niezbędnych dokumentów pozostanie Ci poczekać na wydanie uprawnień.

Po jakim czasie można odebrać prawo jazdy?

Po złożeniu wniosku i otrzymaniu przez urząd potwierdzenia dokonania opłaty będziesz czekać minimum 9 dni roboczych na wydanie prawa jazdy. Zwykle jednak czas ten jest nieco dłuższy – około 14 dni. W skrajnych przypadkach, np. po podaniu nieprawdziwych lub błędnych informacji, odbiór prawa jazdy może być możliwy dopiero po 1-2 miesiącach.

Oczywiście możesz również sprawdzić, czy prawo jazdy jest gotowe – to bardzo proste i pomocne.

Jak sprawdzić status prawa jazdy?

Sprawdzanie prawa jazdy jest możliwe przez internet – dzięki temu dowiesz się, czy dokument jest gotowy i czy możesz go odebrać. Zajmie Ci to zaledwie kilkanaście sekund.

Gdzie sprawdzić prawo jazdy? Status znajduje się na stronie info-car.pl, którą prowadzi Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, zajmująca się również produkcją dokumentów. Jak sprawdzić status prawa jazdy? Wystarczą 4 kroki:

  • wejdź tutaj i w dolnej części strony wybierz rodzaj danych, dzięki którym sprawdzisz status prawa jazdy (numer PESEL, PKK albo data urodzenia);
  • wpisz w wolne pole wybrane dane;
  • wpisz swoje imię i nazwisko.

To wszystko! Warto dodać, że usługa jest całkowicie bezpłatna i nie wymaga rejestrowania się w systemie.

PODSUMOWANIE:

  • Sprawdzanie prawa jazdy można przeprowadzić przez internet, na stronie info-car.pl
  • Opłata za wydanie prawa jazdy wynosi 100,5 zł
  • Czas oczekiwania na wydanie prawa jazdy po zdanym egzaminie to najczęściej 14 dni

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej