Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska
Aktualizowano: 25.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
4.5/5 - (2 votes)

Prawo jazdy kat  B uprawnia do kierowania pojazdami mechanicznymi o dopuszczalnej masie nieprzekraczającej 3,5 tony. Jest najbardziej powszechnym dokumentem umożliwiającym kierowanie samochodami w naszym kraju. Jakie wymagania należy spełnić, aby uzyskać kategorię B prawa jazdy? Ile kosztują kursy i egzaminy? I w końcu – jak wyglądają formalności? Sprawdźmy!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jakie wymagania należy spełnić, aby przystąpić do kursu na prawo jazdy kategorii B?

Aby w ogóle móc ubiegać się o prawo jazdy kategorii B, należy mieć ukończone 18 lat. Warto jednak zaznaczyć, że sam kurs można rozpocząć na 3 miesiące przed osiągnięciem pełnoletniości – trzeba tylko zyskać zgodę rodzica lub opiekuna.

Czytaj także: OC dla młodego kierowcy

Wiek to jednak nie wszystko. Kandydat na prawo jazdy kat B musi również przejść odpowiednie badania lekarskie. Lekarza można znaleźć samemu albo z pomocą wybranego ośrodka szkolenia kierowców. Sprawdzi on między innymi wzrok, słuch i zmysł równowagi kandydata, a także oceni jego ogólny stan zdrowia.

Najczęściej otrzymanie orzeczenia lekarskiego jest formalnością, jednak warto wziąć pod uwagę, że lekarz może np. nakazać jazdę w okularach.

Koszt badania wynosi 200 zł i jest taki sam, bez względu na to, gdzie zostanie przeprowadzone.

Aby móc przystąpić do egzaminów prawa jazdy, niezbędne jest również stworzenie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Jest to elektroniczny dokument obowiązujący od 2014 roku, który zawiera różnego rodzaju informacje na temat kursanta. Wniosek o jego wydanie należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Potrzebne będą tyko:

 • dokument tożsamości;
 • aktualne i kolorowe zdjęcie o wymiarach 35×45 mm;
 • wspomniane wcześniej orzeczenie lekarskie.

Profil Kandydata na Kierowcę zostaje założony niezwłocznie po dostarczeniu powyższych dokumentów.

Oczywiście uzyskanie prawa jazdy będzie możliwe wyłącznie po ukończeniu kursu w ośrodku szkolenia kierowców. Można wybrać go samodzielnie, najlepiej kierując się opiniami dotychczasowych kursantów.

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kat B?

Prawo jazdy kat B uprawnia do kierowania samochodami osobowymi, dostawczymi oraz ciężarowymi, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Co więcej, kierowca może również prowadzić auto z przyczepą lekką – pod warunkiem, że jej DMC to maksymalnie 750 kg.

Oprócz tego posiadanie kategorii B prawa jazdy uprawnia do kierowania:

 • ciągnikami rolniczym, pojazdami wolnobieżnymi i zespołami złożonymi z takich pojazdów oraz przyczepy lekkiej;
 • jednośladami z silnikiem o pojemności do 50 cm3;
 • motocyklami z silnikiem o pojemności do 125 cm3 i mocy do 11 kW (niezbędne jest posiadanie prawa jazdy B minimum 3 lata);
 • trójkołowcami z homologacją L5e;
 • mikrosamochodami oraz quadami.

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B w 2022 roku?

Ceny kursów na prawo jazdy kat. B mogą być różne, jednak zwykle kształtują się w granicach 2,5-3 tysięcy zł. Wszystko zależy od miejscowości, w której zdaje kandydat, oraz renomy szkoły jazdy. Wiele ośrodków umożliwia rozłożenie płatności na kilka rat, co jest dużym udogodnieniem dla przyszłych kierowców.

Warto dodać, że sam kurs na prawo jazdy kategorii B to niejedyny wydatek, jaki czeka kandydata.

Oprócz wspomnianych badań lekarskich, które kosztują 200 zł, należy wziąć pod uwagę również:

 • koszt przystąpienia do egzaminu teoretycznego – 30 zł;
 • koszt przystąpienia do egzaminu praktycznego – 140 zł;
 • koszt wydania prawa jazdy (już po zdaniu egzaminów) –100,50 zł.

W przypadku uzyskania negatywnej oceny z egzaminu, konieczne jest ponowne zapisanie się na niego oraz uiszczenie kolejnej opłaty (dotyczy to zarówno egzaminu teoretycznego, jak i praktycznego).

Ile trwa kurs na prawo jazdy kategorii B?

Kurs na prawo jazdy kategorii B trwa łącznie 60 godzin. Składa się z:

 • 30 godzin zajęć teoretycznych;
 • 30 godzin zajęć praktycznych.

Należy doliczyć do tego czas, jaki potrzebny będzie na przygotowanie do egzaminów, co jest oczywiście kwestią indywidualną. Warto też uwzględnić ewentualne skorzystanie z lekcji doszkalających oraz powtórek egzaminów (w przypadku otrzymania negatywnej oceny).

Najlepszy scenariusz zakłada że kurs prawa jazdy B można ukończyć w 2-3 miesiące, jednak często zajmuje to więcej czasu – nawet do pół roku.

Uwaga! Wiele ośrodków szkolenia kierowców oferuje możliwość ukończenia kursu prawa jazdy online. W takiej sytuacji uczestnik samodzielnie przygotowuje się do egzaminów w oparciu o materiały dydaktyczne, jakie otrzymał.

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kategorii B?

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat  B odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD) i ma formę testu. Składa się z 32 pytań (odpowiedzi A, B, C) – 20 dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 specjalistycznej. Do jego zaliczenia niezbędne jest uzyskanie 68 punktów na 74 możliwe.

Chcąc odpowiednio przygotować się do egzaminu, warto wcześniej samodzielnie rozwiązać wiele testów prawa jazdy kat. B, które znaleźć można w internecie.

Z kolei praktyczny egzamin prawa jazdy składa się z dwóch etapów. Pierwszy ma miejsce na placu manewrowym, a drugi na drogach publicznych. Kandydat musi w ich trakcie wykonywać zadania przydzielone przez egzaminatora i wykazać się umiejętnością prowadzenia samochodu. Egzamin praktyczny trwa maksymalnie 40 minut.

PODSUMOWANIE:

 • Egzamin prawa jazdy składa się z dwóch etapów
 • Kurs na prawo jazdy kat B trwa 60 godzin
 • Kurs prawa jazdy kat B kosztuje średnio od 2500 do 3000 złotych

Agata Wiśniewska
Agata Wiśniewska

Pasjonatka komunikacji i dobrego contentu na temat ubezpieczeń. Od ponad 10 lat wspiera różne marki w skutecznym komunikowaniu się z otoczeniem. Jest przekonana, że o ubezpieczeniach można mówić prosto i ciekawie. Po godzinach: pochłania książki w każdej ilości i planuje kolejne podróże (backpaker to jej drugie imię ;) ). Pasjami chodzi po górach i odwiedza stare, często zrujnowane budynki, czyli … zamki wszelkiej maści.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej