Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 04.12.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 7 minut.
5/5 - (2 votes)

Biorąc pod uwagę dużą liczbę obywateli Ukrainy mieszkających obecnie w naszym kraju, nie dziwi fakt, że coraz częściej dochodzi między nimi a Polakami do zawierania różnego rodzaju transakcji. Niektóre z nich wymagają odpowiedniego przygotowania – np. kiedy chcesz sprzedać auto Ukraińcowi. Jakich formalności należy dopełnić jeżeli ma miejsce sprzedaż auta Ukraińcowi i na co zwrócić uwagę, by obie strony były zadowolone?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Czy Ukrainiec może kupić samochód w Polsce?

Każdy obywatel Ukrainy, który posiada dokument poświadczający jego legalny i stały pobyt w Polsce, a także posiadający adres zameldowania, ma prawo do zakupu samochodu w naszym kraju. Co więcej, z formalnego punktu widzenia sprzedaż auta Ukraińcowi nie różni się wielce od transakcji zawieranej między dwoma Polakami.

Czytaj także: Zakup sprzedaż samochodu formalności

Jak wygląda kwestia cła? Od 5 kwietnia do 30 czerwca 2022 roku obywatele Ukrainy nie musieli wnosić opłat celnych oraz płacić podatku VAT przy imporcie samochodów. Pozwoliło to przetransportować na Ukrainę niemal 240 tysięcy pojazdów i zaoszczędzić obywatelom tego kraju około 4 miliardy zł.

Od 1 lipca udogodnienie to przestało obowiązywać i każdy Ukrainiec, który chce przekroczyć granicę swojego kraju nowym samochodem, musi uiścić cło.

Jakie dokumenty trzeba wypełnić przy sprzedaży samochodu do Ukrainy?

Jeżeli decydujesz się na sprzedaż samochodu Ukraińcowi i transakcja zawierana jest na terenie Polski, powinieneś przygotować kilka dokumentów.

Najważniejsze jest zawarcie umowy kupna sprzedaży samochodu z Ukraińcem – wzór takiego pisma możesz znaleźć w Internecie (zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przygotować ją samodzielnie. Nie jest to trudne, tym bardziej, że umowa może być sporządzona w języku polskim – obowiązek przetłumaczenia jej na ojczysty język spoczywa na kupującym.

Jeżeli go nie dopełni, nie będzie miał możliwości zarejestrowania auta w swoim kraju.

Do sporządzenia umowy kupna sprzedaży samochodu niezbędne będą dokumenty tożsamości kupującego i sprzedającego, a także dowód rejestracyjny pojazdu, który umożliwi umieszczenie w niej niezbędnych informacji o pojeździe. Po podpisaniu umowy klientowi, oprócz jednego egzemplarza dokumentu, należy przekazać również:

 • dowód rejestracyjny pojazdu;
 • komplet kluczyków do samochodu;
 • kartę pojazdu (jeżeli została wydana);
 • aktualną polisę OC.

Jeżeli obywatel Ukrainy zechce, może kontynuować ubezpieczenie aż do wygaśnięcia umowy albo zdecydować się na wypowiedzenie polisy – wszystko zależy od warunków OC oraz tego, czy kupujący pozostanie w Polscy, czy zechce przetransportować pojazd do swojego kraju.

Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu z Ukraińcem

Jak wspomnieliśmy wcześniej, umowę kupna sprzedaży samochodu możesz znaleźć w wielu miejscach w Internecie albo sporządzić ją samodzielnie. Aby zyskała moc prawną, powinieneś zamieścić w niej następujące informacje:

 • datę oraz miejsce zawarcia umowy;
 • dane sprzedającego oraz kupującego – imię i nazwisko, adres zameldowania/zamieszkania, numer i serię dowodu osobistego i numer PESEL (w przypadku Ukraińców, którzy nie posiadają numeru PESEL, będzie to numer paszportu albo NIP);
 • parametry i dane dotyczące sprzedawanego samochodu – markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny i nadwozia oraz przebieg;
 • warunki sprzedaży samochodu Ukraińcowi – cenę, formę płatności oraz termin wydania pojazdu;
 • oświadczenie sprzedającego o tym, że pojazd jest jego własnością i nie został zajęty przez komornika;
 • oświadczenie kupującego, że zapoznał się ze stanem technicznym samochodu;
 • podpisy obu stron transakcji.

Umowa kupna sprzedaży samochodu obcokrajowcowi nie różni się więc od tej, która zawierana jest między dwoma Polakami. Warto jednak pamiętać, by umieścić w niej jak najbardziej szczegółowe informacje, które pozwolą w przyszłości uniknąć ewentualnych nieporozumień z kupującym.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu – pobierz PDF

Zaleca się, by w tego rodzaju umowie wpisać godzinę zawarcia transakcji, ustalić odpowiedzialność za ukryte wady oraz wymienić wszelkie braki czy usterki w pojeździe. Zapewni to komfort obu stronom transakcji.

Sprzedaż auta Ukraińcowi – o czym jeszcze pamiętać?

Pamiętaj! Przy zawieraniu umowy kupna sprzedaży samochodu, każda ze stron powinna jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy. Obowiązkiem sprzedającego jest przekazanie kupującemu wszelkich niezbędnych informacji i dokumentów. Kupujący zaś powinien dokładnie zweryfikować wszystkie dane i sprawdzić stan techniczny pojazdu.

Warto również pamiętać o tym, by w umowie nie zaniżać ceny samochodu, ponieważ jest to przestępstwo skarbowe i może wiązać się z dużymi karami.

Jakie auta kupują Ukraińcy?

Obywatele Ukrainy bardzo chętnie kupują samochody w Polsce – zwykle decydują się na auta używane klasy średniej, z niższych półek cenowych. Najbardziej interesują ich takie modele, jak Volkswagen Passat i Golf, Skoda Octavia oraz Renault Megane. Są to auta, które można kupić w korzystnych cenach i które powszechnie uważane są za uniwersalne oraz niezawodne. Dlatego popyt na nie jest największy.

Dużym zainteresowaniem wśród Ukraińców cieszą się także minibusy, miniwany oraz pickupy, które umożliwiają przewożenie większej liczby osób z terenów, na których toczą się obecnie działania wojenne.

Czy można sprzedać samochód cudzoziemcowi?

Sprzedaż samochodu na Ukrainę czy do jakiegokolwiek innego kraju jest możliwa, jednak warto pamiętać o kilku obowiązkach, jakie posiadają sprzedający i kupujący. Oto 5 najważniejszych kwestii, na które warto zwrócić uwagę.

 1. Jeżeli podpisałeś umowę sprzedaży auta na Ukrainę, powinieneś pamiętać o jego wyrejestrowaniu w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Masz na to 30 dni, jednak warto zająć się tą kwestią od razu – w ten sposób unikniesz ewentualnych problemów. Niewyrejestrowanie auta w ciągu 30 dni od daty sprzedaży wiąże się z karą grzywny w wysokości od 200 do 1000 zł.
 2. Jeżeli decydujesz się na sprzedaż samochodu na Ukrainę, możesz złożyć w wydziale komunikacji wniosek o wydanie tablic tymczasowych (na 30 dni). Kosztuje to 112 zł, ale daje Ci pewność, że w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego przez kupującego, to nie Ty będziesz musiał udowadniać swoją niewinność.
 3. Po sprzedaży auta Ukraińcowi musisz poinformować o zmianie właściciela towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym masz wykupione OC. Możesz to zrobić przez internet, ale pamiętaj, by nie przekraczać terminu 14 dni. Jeżeli kupujący wypowie umowę ubezpieczenia, będziesz mógł liczyć na zwrot nadpłaconej składki za polisę OC.
 4. Jeżeli sprzedajesz samochód na Ukrainę po upływie 6 miesięcy od jego zakupu i jesteś osobą fizyczną, nie musisz obawiać się dodatkowych kosztów związanych z podatkiem dochodowym czy VAT. Inaczej sytuacja wygląda, gdy sprzedaż ma miejsce przed upływem pół roku od zakupu auta – wtedy konieczne będzie opłacenie podatku dochodowego.

Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy i zakupiłeś samochód w Polsce, musisz pamiętać o tym, że wywożąc go do swojego kraju, zapłacisz cło, a także podatek akcyzowy i VAT.

PODSUMOWANIE:

 • Aby legalnie zakupić samochód w Polsce, obywatele Ukrainy muszą posiadać dokument poświadczający ich legalny i stały pobyt w Polsce.
 • Lista wymaganych dokumentów podczas takiej transakcji jest taka sama, jak w przypadku sprzedaży auta pomiędzy obywatelami Polski.
 • Ukraińcy najchętniej decydują się na zakup aut używanych klasy średniej, a także minibusów czy vanów.

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej