Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 25.07.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 5 minut.
5/5 - (1 vote)

Aby mieć możliwość zyskania uprawnień do kierowania samochodami do 3,5 tony, należy ukończyć 18 lat. Istnieją jednak rozwiązania dla młodszych osób, które chciałyby uczestniczyć w ruchu drogowym. Jednym z nich jest prawo jazdy B1, które pozwala na prowadzenie tzw. czterokołowców. Czym są tego rodzaju pojazdy i co należy zrobić, aby zdobyć prawo jazdy kat. B1?

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co to jest prawo jazdy kategorii B1?

Prawo jazdy B1 to rozwiązanie dla osób, które ukończyły 16 lat i już teraz chciałyby zyskać uprawnienia kierowcy. Oczywiście nie pozwala ono, tak jak kategoria B, na prowadzenie samochodów osobowych, dostawczych czy ciężarowych (do 3,5 tony), ale umożliwia kierowanie pojazdami czterokołowymi, nazywanymi powszechnie czterokołowcami. Co to takiego?

Czytaj także: OC dla młodego kierowcy

Czterokołowce są pojazdami spełniającymi wymogi unijnej homologacji kategorii L7e, których masa nie przekracza 400 kg (w przypadku przewozu osób) albo 550 kg (w przypadku transportu towarów). Co więcej, moc ich silników nie może być większa niż 15 kW (czyli 20,4 K).

W praktyce oznacza to, że czterokołowce mogą rozpędzać się maksymalnie do 100 km/h i nie można podróżować nimi ani po autostradach, ani drogach ekspresowych.

Dla młodych ludzi, którzy zapałali miłością do motoryzacji, mogą być jednak znakomitą alternatywą i umożliwić zyskanie doświadczenia za kołkiem przed zdobyciem uprawnień pełnoprawnego kierowcy.

Do dyspozycji nastolatków, posiadających prawo jazdy B1, jest coraz więcej czterokołowców, które zapewniają komfortową i bezpieczną jazdę. Sporą popularnością cieszą się takie modele, jak Microcar M.GO z dwucylindrowym silnikiem diesla czy Romet 6E z napędem elektrycznym.

Warto jednak pamiętać, że pomimo niewielkich osiągów, za taki pojazd należy zapłacić nawet 20-30 tysięcy złotych.

Czym się różni prawo jazdy kategorii B1 od B?

Podstawowa różnica między prawem jazdy kat. B i B1 dotyczy oczywiście uprawnień – to pierwsze pozwala kierować wszystkimi samochodami osobowymi, dostawczymi i ciężarowymi do 3,5 tony, zaś drugie wyłącznie czterokołowcami do 550 kg oraz pojazdami określonymi dla kat. AM, jak motorower.

To jednak nie wszystko. Do innych różnic między kat. B i B1 prawa jazdy zaliczamy:

 • rodzaje dróg, po których można się poruszać – w przypadku B1 nie można jeździć po autostradach oraz drogach ekspresowych, co wynika z niedużej prędkości maksymalnej czterokołowców;
 • cenę kursu – ten na B1 jest zwykle nieco tańszy niż B (najczęściej jest to różnica rzędu kilkuset złotych).

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy B1?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, prawo jazdy B1 uprawnia do kierowania czterokołowcami do 550 kg. To jednak nie wszystko – młody kierowca zyskuje również prawo do prowadzenia pojazdów przypisanych dla kat. AM. Mowa tu o:

 • motorowerach o pojemności silnika spalinowego do 50 cm3 lub mocy silnika elektrycznego do 4 kW (maksymalna prędkość to 45 km/h);
 • czterokołowcach lekkich o masie własnej do 350 kg i maksymalnej prędkości 45 km/h.

Kiedy można zacząć kurs na prawo jazdy kategorii B1?

Kategoria B1, jak wspomnieliśmy wcześniej, dedykowana jest osobom, które ukończyły 16 lat (w dniu egzaminu). Na kurs można zapisać się już trzy miesiące wcześniej.

Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach formalnych. Aby młody kierowca został dopuszczony do egzaminu, powinien:

 • udać się na badania lekarskie i uzyskać orzeczenie stwierdzające, że nic nie stoi na przeszkodzie, by mógł kierować czterokołowcami i uczestniczyć w ruchu drogowym;
 • utworzyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) – jest to możliwe w wydziale komunikacji adekwatnym do miejsca zamieszkania i wymaga złożenia wniosku wraz z dokumentem tożsamości, wspomnianym orzeczeniem oraz aktualnym zdjęciem;
 • zapisać się na kurs do ośrodka szkolenia kierowców, który posiada w ofercie kat. B1 – zawsze wymagana jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego.

Kurs prawa jazdy B1 trwa łącznie 60 godzin i składa się z dwóch części – teoretycznej (30 godzin, przy czym jedna godzina lekcyjna trwa 45 minut) oraz praktycznej (30 godzin zegarowych).

Niezbędne jest również uczestnictwo w zajęciach z pierwszej pomocy, które trwają 4 godziny.

Ile kosztuje kurs dający uprawnienia na samochód B1? Jego cena zwykle mieści się w granicach 1600-2500 zł, a wiele zależy od miejscowości oraz renomy ośrodka szkolenia kierowców. Warto do tej kwoty doliczyć również koszt badania lekarskiego (200 zł), koszty egzaminów państwowych – teoretycznego (30 zł) i praktycznego (170 zł) oraz opłatę za wydanie prawa jazdy kat. B1 (100,50 zł).

Po ukończeniu kursu kandydat musi zdać egzaminy państwowe odbywające się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Mowa tu o:

 • egzaminie teoretycznym, który trwa 25 minut i składa się z 32 pytań – 20 z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej (aby go zdać, należy zdobyć 68 na 74 punkty);
 • egzaminie praktycznym, w trakcie którego egzaminator sprawdzi, czy kandydat jest w stanie odpowiednio przygotować się do jazdy, ocenić stan techniczny pojazdu, a także właściwie wykonać zadania na placu manewrowym i podczas jazdy w ruchu miejskim.

PODSUMOWANIE:

 • Prawo jazdy B1 to rozwiązanie dla osób powyżej 16. roku życia
 • Uprawnienie kategorii B1 pozwala na prowadzenie czterokołowców, motorowerów oraz czterokołowców lekkich
 • Kurs prawa jazdy kat. B1 trwa 60 godzin

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

ubezpieczenie domu od pożaru
Ubezpieczenie domu od pożaru Autor Agata Wiśniewska Nieruchomości
Ogień jest jednym z najczęstszych zagrożeń dla nieruchomości. Chwila nieuwagi wystarczy, by twój dobytek poszedł z dymem. Nie zawsze można uniknąć nieszczęścia, ale można uchronić się przed znaczącą startą finansową. W takich przypadkach pomaga ubezpieczenie domu od pożaru. Co da...
Czytaj dalej
system e-toll
System e-TOLL Autor Dorota Bajorek Komunikacyjne
1 października 2021 roku zakończyła się era systemu via-Toll na polskich drogach. Systematycznie i etapami zastąpił poprzednie rozwiązanie zupełnie nowy system opłat drogowych czyli system e-TOLL. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Jak działa ten system? Kto korzysta z tego rozwiązania? ...
Czytaj dalej