Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
2.6/5 - (7 votes)

Jeżeli chcesz zostać kierowcą zawodowym, będą Ci potrzebne odpowiednie uprawnienia. Do kierowania ciągnikiem siodłowym z naczepą uprawnia prawo jazdy na tira kat. C+E. Sprawdź, jak je zdobyć, ile trwa kurs i ile będzie Cię to kosztowało w 2023 roku!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak zdobyć prawo jazdy na tira?

Dokumentem uprawniającym do prowadzenia samochodów większych niż osobowe jest prawo jazdy C1 – dzięki niemu możliwe jest kierowanie pojazdami ciężarowymi z przyczepą o masie całkowitej od 3,5 do 7 ton. Niestety, dokument ten nie pozwoli na prowadzenie tira.

W ten sposób określane są w Polsce ciągniki siodłowe z naczepą, których masa całkowita jest o wiele większa i może wynosić nawet 40 ton. Aby zyskać stosowne uprawnienia do kierowania takim zespołem pojazdów, należy zdobyć prawo jazdy na tira – C+E.

Czytaj także: Zespół pojazdów

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o ten dokument? Niezbędne jest ukończenie 21 lat (lub 18 lat w przypadku żołnierzy kierujących pojazdami Sił Zbrojnych), a także posiadanie prawa jazdy kat. C lub zaświadczenia o zdaniu egzaminu na tę kategorię. Aby przystąpić do kursu prawa jazdy na ciężarówkę, należy również:

  • przejść badania lekarskie i uzyskać orzeczenie, które potwierdzi brak jakichkolwiek przeciwwskazań do kierowania pojazdem;
  • przejść badanie psychologiczne i uzyskać orzeczenie, które potwierdzi brak jakichkolwiek przeciwwskazań do pracy jako kierowca zawodowy;
  • założyć Profil Kandydata na Kierowcę w wydziale komunikacji adekwatnym do miejsca zamieszkania (należy wypełnić wniosek i dołączyć do niego wspomniane wyżej orzeczenia, a także aktualne zdjęcie).

Warto również pamiętać, że samo prawo jazdy na tir nie wystarczy, by podjąć pracę kierowcy zawodowego.

Należy jeszcze ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej, który trwa 280 h (260 h zajęć teoretycznych oraz 20 h zajęć praktycznych). Ostatnim krokiem jest wyrobienie karty kierowcy, dzięki której możliwe będzie prowadzenie ciężarówki wyposażonej w tachograf cyfrowy.

Ile trwa kurs na prawo jazdy na tira?

Kurs na prawo jazdy (tir, czyli C+E) trwa łącznie 45 h – składa się z 20 h zajęć teoretycznych oraz 25 h zajęć praktycznych. Jeżeli natomiast musisz wcześniej zdobyć kategorię C, powinieneś również przejść kurs trwający 50 h (20 h teorii i 30 h praktyki).

Uwaga! Jeżeli chcesz, możesz samodzielnie przygotować się do egzaminu teoretycznego i dopiero po jego zdaniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego zapisać się do ośrodka szkolenia kierowców na zajęcia praktyczne.

Jaki jest koszt prawa jazdy na tira?

Ile kosztuje prawo jazdy na tira? Cena dla każdej z kategorii (C i C+E) E to koszt rzędu 3000-3500 zł.

Możesz też wybrać pakiet łączony, który obejmuje możliwość ukończenia obu kursów jednocześnie – jest to najbardziej opłacalne, ponieważ całkowity koszt może zamknąć się w 5000-5500 zł.

Jak zrobić prawo jazdy na tira za darmo?

W przypadku prawa jazdy ciężarowego nie jest to możliwe. Przyszły kierowca zawodowy może natomiast ubiegać się o dofinansowanie, którego udzielają urzędy pracy. Warunkiem jest zarejestrowanie się oraz złożenie podania z uzasadnieniem, dlaczego kurs na daną kategorię pomoże Ci w znalezieniu zatrudnienia.

PODSUMOWANIE:

  • Koszt prawa jazdy na tira to wydatek do 5500 zł, jeżeli zdecydujesz się na ukończenie kursu na kat. C oraz C+E.
  • Na tę chwilę nie jest możliwe zrobić prawo jazdy na tira za darmo
  • Samo prawo jazdy na tira nie wystarczy, aby zostać kierowcą zawodowym

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej