Dorota Bajorek
Dorota Bajorek
Aktualizowano: 10.01.2023 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
2.6/5 - (7 votes)

Jeżeli chcesz zostać kierowcą zawodowym, będą Ci potrzebne odpowiednie uprawnienia. Do kierowania ciągnikiem siodłowym z naczepą uprawnia prawo jazdy na tira kat. C+E. Sprawdź, jak je zdobyć, ile trwa kurs i ile będzie Cię to kosztowało w 2023 roku!

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Jak zdobyć prawo jazdy na tira?

Dokumentem uprawniającym do prowadzenia samochodów większych niż osobowe jest prawo jazdy C1 – dzięki niemu możliwe jest kierowanie pojazdami ciężarowymi z przyczepą o masie całkowitej od 3,5 do 7 ton. Niestety, dokument ten nie pozwoli na prowadzenie tira.

W ten sposób określane są w Polsce ciągniki siodłowe z naczepą, których masa całkowita jest o wiele większa i może wynosić nawet 40 ton. Aby zyskać stosowne uprawnienia do kierowania takim zespołem pojazdów, należy zdobyć prawo jazdy na tira – C+E.

Czytaj także: Zespół pojazdów

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o ten dokument? Niezbędne jest ukończenie 21 lat (lub 18 lat w przypadku żołnierzy kierujących pojazdami Sił Zbrojnych), a także posiadanie prawa jazdy kat. C lub zaświadczenia o zdaniu egzaminu na tę kategorię. Aby przystąpić do kursu prawa jazdy na ciężarówkę, należy również:

  • przejść badania lekarskie i uzyskać orzeczenie, które potwierdzi brak jakichkolwiek przeciwwskazań do kierowania pojazdem;
  • przejść badanie psychologiczne i uzyskać orzeczenie, które potwierdzi brak jakichkolwiek przeciwwskazań do pracy jako kierowca zawodowy;
  • założyć Profil Kandydata na Kierowcę w wydziale komunikacji adekwatnym do miejsca zamieszkania (należy wypełnić wniosek i dołączyć do niego wspomniane wyżej orzeczenia, a także aktualne zdjęcie).

Warto również pamiętać, że samo prawo jazdy na tir nie wystarczy, by podjąć pracę kierowcy zawodowego.

Należy jeszcze ukończyć kurs kwalifikacji wstępnej, który trwa 280 h (260 h zajęć teoretycznych oraz 20 h zajęć praktycznych). Ostatnim krokiem jest wyrobienie karty kierowcy, dzięki której możliwe będzie prowadzenie ciężarówki wyposażonej w tachograf cyfrowy.

Ile trwa kurs na prawo jazdy na tira?

Kurs na prawo jazdy (tir, czyli C+E) trwa łącznie 45 h – składa się z 20 h zajęć teoretycznych oraz 25 h zajęć praktycznych. Jeżeli natomiast musisz wcześniej zdobyć kategorię C, powinieneś również przejść kurs trwający 50 h (20 h teorii i 30 h praktyki).

Uwaga! Jeżeli chcesz, możesz samodzielnie przygotować się do egzaminu teoretycznego i dopiero po jego zdaniu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego zapisać się do ośrodka szkolenia kierowców na zajęcia praktyczne.

Jaki jest koszt prawa jazdy na tira?

Ile kosztuje prawo jazdy na tira? Cena dla każdej z kategorii (C i C+E) E to koszt rzędu 3000-3500 zł.

Możesz też wybrać pakiet łączony, który obejmuje możliwość ukończenia obu kursów jednocześnie – jest to najbardziej opłacalne, ponieważ całkowity koszt może zamknąć się w 5000-5500 zł.

Jak zrobić prawo jazdy na tira za darmo?

W przypadku prawa jazdy ciężarowego nie jest to możliwe. Przyszły kierowca zawodowy może natomiast ubiegać się o dofinansowanie, którego udzielają urzędy pracy. Warunkiem jest zarejestrowanie się oraz złożenie podania z uzasadnieniem, dlaczego kurs na daną kategorię pomoże Ci w znalezieniu zatrudnienia.

PODSUMOWANIE:

  • Koszt prawa jazdy na tira to wydatek do 5500 zł, jeżeli zdecydujesz się na ukończenie kursu na kat. C oraz C+E.
  • Na tę chwilę nie jest możliwe zrobić prawo jazdy na tira za darmo
  • Samo prawo jazdy na tira nie wystarczy, aby zostać kierowcą zawodowym

Dorota Bajorek
Dorota Bajorek

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorka tekstów w Internecie. Dzięki pisaniu łączy przyjemne z pożytecznym. Miłośniczka natury, dobrej książki i sudoku.

Czarny lód
Czarny lód Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Czy zwykłe przymrozki mogą zamienić codzienną podróż w niebezpieczną grę z lodem? Oto czarny lód, tajemniczy wróg kierowców i pieszych, którego obecność trudno dostrzec, a konsekwencje mogą być niewyobrażalnie niebezpieczne. [bee_cta_inset style='1' header='Uzupełnij tylko 2 po...
Czytaj dalej
ubezpieczenie domu mieszkania ranking
Ubezpieczenie domu mieszkania ranking Autor Katarzyna Matusiak Nieruchomości
Ranking ubezpieczenia domu lub mieszkania to zestawienie najlepszych ofert ubezpieczeniowych, stworzone, aby ułatwić Ci wybór optymalnego ubezpieczenia dla siebie i Twoich bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na nieruchomości różnią się zakresem ochrony, okresem obowiązywania, przeznaczeniem o...
Czytaj dalej