Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 02.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (2 votes)

Posiadając prawo jazdy kategorii B, możliwe jest kierowanie samochodem osobowym z przyczepą lekką o masie całkowitej do 750 kg. Jest to spore ograniczenie, ale są rozwiązania, dzięki którym można je obejść. Jednym z nich jest kod 96 do kategorii B. Prawo jazdy, w którym zostanie on wpisany, daje większe możliwości w zakresie jazdy z przyczepami i stanowi znakomitą alternatywę dla kat. B+E.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co oznacza kod 96 w prawie jazdy?

Jeżeli chcesz podróżować z przyczepą cięższą niż 750 kg, nie musisz wyrabiać kat. B+E – wystarczy kod 96. Prawo jazdy umożliwi Ci wtedy ciągnięcie przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg – pod warunkiem jednak, że całkowita masa zestawu pojazdów będzie wynosić do 4250 kg.

Czytaj także: Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym?

Co więcej, masa przyczepy nie może być większa od masy pojazdu ciągnącego (samochodu osobowego, dostawczego lub ciężarowego), a stosunek DMC auta do DMC przyczepu musi wynosić 1,33:1.

W praktyce prawo jazdy B 96 daje spore możliwości – dzięki niemu nie musisz ograniczać się wyłącznie do przyczep lekkich. Możesz korzystać również z wielu innych rodzajów pojazdów tego typu, w tym:

  • przyczep kempingowych;
  • przyczep do transportu towarów;
  • lawet samochodowych;
  • przyczep do przewozu łodzi czy motocykli i wielu innych.

Warto dodać, że kategoria B 96 jest honorowana we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, umożliwiając Ci podróżowanie z przyczepą również poza granicami naszego kraju.

Gdzie szukać kodu 96 w prawie jazdy?

Kod 96 znajduje się na tylnej stronie prawa jazdy, w rubryce 12. To, czy go posiadasz, możesz również sprawdzić na stronie Gov.pl (usługa: „Sprawdź uprawnienia kierowcy” w zakładce „Kierowcy i pojazdu”).

Ile kosztuje kod 96 do prawa jazdy?

Uzyskanie kodu 96 prawa jazdy jest korzystne dla kierowców również ze względu na koszt, jaki muszą ponieść – wynosi on zaledwie 170 zł.

Jest to stosunkowo niewiele, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę cenę kursu na kat. B+E uprawniającą do ciągnięcia przyczepy o wadze większej niż 750 kg. Może wynieść nawet 1000-2000 zł.

Jak uzyskać kod 96 do kategorii B?

Kandydat, chcąc uzyskać kod 96 prawa jazdy, powinien spełnić kilka warunków:

  • mieć ukończone 18 lat;
  • posiadać prawo jazdy kat. B;
  • zdać egzamin państwowy.

Egzamin państwowy odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i ma formę praktyczną. W jego trakcie kandydat zostanie poproszony o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz złączenie pojazdu z przyczepą. Będzie również musiał wykonać zadania na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym.

Po uzyskaniu pozytywnej oceny kierowca z kodem 96 będzie posiadał uprawnienia do prowadzenia:

  • pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t (poza motocyklem i autobusem);
  • pojazdów określonych dla prawa jazdy kategorii AM (motorowerów i czterokołowców lekkich);
  • pojazdu samochodowego z przyczepą lekką, której masa całkowita nie przekracza 750 kg;
  • zestawu pojazdów składającego się z pojazdu samochodowego i przyczepy innej niż lekka o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 4250 kg.

PODSUMOWANIE:

  • Kod 96 do kategorii B oznacza, że posiadacz takich uprawnień może holować samochodem osobowym przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg.
  • Kod 96 do kategorii B jest honorowany na obszarze całej Unii Europejskiej.
  • Zdobycie takich uprawnień to koszt od 1000 do 2000 zł

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

[vc_row type=”in_container” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none”][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”]
[/vc_column][/vc_row][vc_row type=”full_width_background” full_screen_row_position=”middle” column_margin=”default” scene_position=”center” text_color=”dark” text_align=”left” top_padding=”4%” bottom_padding=”4%” color_overlay=”rgba(69,69,255,0.15)” overlay_strength=”0.3″ shape_divider_position=”bottom” bg_image_animation=”none” shape_type=””][vc_column column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_link_target=”_self” column_shadow=”none” column_border_radius=”none” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” tablet_text_alignment=”default” phone_text_alignment=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”no-extra-padding” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” bottom_margin=”2%” column_link_target=”_self” width=”1/1″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text]
Poradnik dla kierowców
Praktyczne informacje o ubezpieczeniu OC/AC
[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner column_margin=”default” text_align=”left”][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” centered_text=”true” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1673606981694{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Ubezpieczenie samochodu

Co obejmuje ubezpieczenie OC

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1675167557776{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Kalkulator OC

Kalkulator OC bez podawania danych

[/vc_column_text][/vc_column_inner][vc_column_inner column_padding=”padding-4-percent” column_padding_position=”all” background_color_opacity=”1″ background_hover_color_opacity=”1″ column_shadow=”none” column_border_radius=”none” column_link_target=”_self” width=”1/3″ tablet_width_inherit=”default” overlay_strength=”0.3″ column_border_width=”none” column_border_style=”solid” bg_image_animation=”none”][vc_column_text css=”.vc_custom_1677793971799{margin-top: 0px !important;margin-bottom: 0px !important;}”]

Pozostałe porady

Eurotax – wycena samochodu

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][/vc_column][/vc_row]
Płatności bezgotówkowe w Policji
Płatności bezgotówkowe w Policji Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Każdy kierowca może znaleźć się w sytuacji, w której otrzymuje mandat karny za wykroczenie w ruchu drogowym. Niezależnie od tego, czy popełniliśmy drobny błąd, czy też bardziej poważne naruszenie przepisów, konsekwencje w postaci mandatu karnego są nieuniknione. Jednak warto wiedzie...
Czytaj dalej
glamping
Glamping Autor Katarzyna Matusiak Turystyczne
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest spać pod gwiazdami w luksusowych warunkach, nie rezygnując z komfortu własnego łóżka? Jeśli tak, to glamping jest dla Ciebie! Co to jest glamping? To pytanie krąży po głowach wielu, którzy słyszeli o tym trendzie, ale nie do końca wie...
Czytaj dalej