Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 02.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (2 votes)

Posiadając prawo jazdy kategorii B, możliwe jest kierowanie samochodem osobowym z przyczepą lekką o masie całkowitej do 750 kg. Jest to spore ograniczenie, ale są rozwiązania, dzięki którym można je obejść. Jednym z nich jest kod 96 do kategorii B. Prawo jazdy, w którym zostanie on wpisany, daje większe możliwości w zakresie jazdy z przyczepami i stanowi znakomitą alternatywę dla kat. B+E.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co oznacza kod 96 w prawie jazdy?

Jeżeli chcesz podróżować z przyczepą cięższą niż 750 kg, nie musisz wyrabiać kat. B+E – wystarczy kod 96. Prawo jazdy umożliwi Ci wtedy ciągnięcie przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg – pod warunkiem jednak, że całkowita masa zestawu pojazdów będzie wynosić do 4250 kg.

Czytaj także: Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym?

Co więcej, masa przyczepy nie może być większa od masy pojazdu ciągnącego (samochodu osobowego, dostawczego lub ciężarowego), a stosunek DMC auta do DMC przyczepu musi wynosić 1,33:1.

W praktyce prawo jazdy B 96 daje spore możliwości – dzięki niemu nie musisz ograniczać się wyłącznie do przyczep lekkich. Możesz korzystać również z wielu innych rodzajów pojazdów tego typu, w tym:

 • przyczep kempingowych;
 • przyczep do transportu towarów;
 • lawet samochodowych;
 • przyczep do przewozu łodzi czy motocykli i wielu innych.

Warto dodać, że kategoria B 96 jest honorowana we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, umożliwiając Ci podróżowanie z przyczepą również poza granicami naszego kraju.

Gdzie szukać kodu 96 w prawie jazdy?

Kod 96 znajduje się na tylnej stronie prawa jazdy, w rubryce 12. To, czy go posiadasz, możesz również sprawdzić na stronie Gov.pl (usługa: „Sprawdź uprawnienia kierowcy” w zakładce „Kierowcy i pojazdu”).

Ile kosztuje kod 96 do prawa jazdy?

Uzyskanie kodu 96 prawa jazdy jest korzystne dla kierowców również ze względu na koszt, jaki muszą ponieść – wynosi on zaledwie 170 zł.

Jest to stosunkowo niewiele, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę cenę kursu na kat. B+E uprawniającą do ciągnięcia przyczepy o wadze większej niż 750 kg. Może wynieść nawet 1000-2000 zł.

Jak uzyskać kod 96 do kategorii B?

Kandydat, chcąc uzyskać kod 96 prawa jazdy, powinien spełnić kilka warunków:

 • mieć ukończone 18 lat;
 • posiadać prawo jazdy kat. B;
 • zdać egzamin państwowy.

Egzamin państwowy odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i ma formę praktyczną. W jego trakcie kandydat zostanie poproszony o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz złączenie pojazdu z przyczepą. Będzie również musiał wykonać zadania na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym.

Po uzyskaniu pozytywnej oceny kierowca z kodem 96 będzie posiadał uprawnienia do prowadzenia:

 • pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t (poza motocyklem i autobusem);
 • pojazdów określonych dla prawa jazdy kategorii AM (motorowerów i czterokołowców lekkich);
 • pojazdu samochodowego z przyczepą lekką, której masa całkowita nie przekracza 750 kg;
 • zestawu pojazdów składającego się z pojazdu samochodowego i przyczepy innej niż lekka o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 4250 kg.

PODSUMOWANIE:

 • Kod 96 do kategorii B oznacza, że posiadacz takich uprawnień może holować samochodem osobowym przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg.
 • Kod 96 do kategorii B jest honorowany na obszarze całej Unii Europejskiej.
 • Zdobycie takich uprawnień to koszt od 1000 do 2000 zł

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Budowa DK9
Budowa DK9 Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
GDDKiA zapowiedziała budowę nowego odcinka drogi krajowej DK9, który będzie kluczowym elementem poprawy ruchu na osi północ-południe w okolicach Rzeszowa. Ten imponujący fragment trasy rozciągnie się na 60 kilometrów, stanowiąc znaczący krok w ułatwieniu podróży dla kierowców w tym...
Czytaj dalej
Które auta mogą jeździć na E10
Które auta mogą jeździć na E10? Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Od 1 stycznia 2024 roku, polskie stacje paliw wprowadzają rewolucyjną zmianę - benzynę silnikową 95-oktanową zawierającą do 10% biokomponentów, znaną jako E10. Ta przełomowa inicjatywa zastąpi obecną benzynę E5 o tej samej liczbie oktanowej. Co to oznacza dla kierowców i jak wpłynie...
Czytaj dalej