Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz
Aktualizowano: 02.08.2022 Komunikacyjne
🕐 Ten artykuł przeczytasz w 4 minut.
5/5 - (2 votes)

Posiadając prawo jazdy kategorii B, możliwe jest kierowanie samochodem osobowym z przyczepą lekką o masie całkowitej do 750 kg. Jest to spore ograniczenie, ale są rozwiązania, dzięki którym można je obejść. Jednym z nich jest kod 96 do kategorii B. Prawo jazdy, w którym zostanie on wpisany, daje większe możliwości w zakresie jazdy z przyczepami i stanowi znakomitą alternatywę dla kat. B+E.

<3
Uzupełnij tylko 2 pola i poznaj cenę OC/AC od razu!Poznaj cenę OC
X

Co oznacza kod 96 w prawie jazdy?

Jeżeli chcesz podróżować z przyczepą cięższą niż 750 kg, nie musisz wyrabiać kat. B+E – wystarczy kod 96. Prawo jazdy umożliwi Ci wtedy ciągnięcie przyczepy, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg – pod warunkiem jednak, że całkowita masa zestawu pojazdów będzie wynosić do 4250 kg.

Czytaj także: Jaką przyczepę można ciągnąć samochodem osobowym?

Co więcej, masa przyczepy nie może być większa od masy pojazdu ciągnącego (samochodu osobowego, dostawczego lub ciężarowego), a stosunek DMC auta do DMC przyczepu musi wynosić 1,33:1.

W praktyce prawo jazdy B 96 daje spore możliwości – dzięki niemu nie musisz ograniczać się wyłącznie do przyczep lekkich. Możesz korzystać również z wielu innych rodzajów pojazdów tego typu, w tym:

 • przyczep kempingowych;
 • przyczep do transportu towarów;
 • lawet samochodowych;
 • przyczep do przewozu łodzi czy motocykli i wielu innych.

Warto dodać, że kategoria B 96 jest honorowana we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, umożliwiając Ci podróżowanie z przyczepą również poza granicami naszego kraju.

Gdzie szukać kodu 96 w prawie jazdy?

Kod 96 znajduje się na tylnej stronie prawa jazdy, w rubryce 12. To, czy go posiadasz, możesz również sprawdzić na stronie Gov.pl (usługa: „Sprawdź uprawnienia kierowcy” w zakładce „Kierowcy i pojazdu”).

Ile kosztuje kod 96 do prawa jazdy?

Uzyskanie kodu 96 prawa jazdy jest korzystne dla kierowców również ze względu na koszt, jaki muszą ponieść – wynosi on zaledwie 170 zł.

Jest to stosunkowo niewiele, zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę cenę kursu na kat. B+E uprawniającą do ciągnięcia przyczepy o wadze większej niż 750 kg. Może wynieść nawet 1000-2000 zł.

Jak uzyskać kod 96 do kategorii B?

Kandydat, chcąc uzyskać kod 96 prawa jazdy, powinien spełnić kilka warunków:

 • mieć ukończone 18 lat;
 • posiadać prawo jazdy kat. B;
 • zdać egzamin państwowy.

Egzamin państwowy odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego i ma formę praktyczną. W jego trakcie kandydat zostanie poproszony o sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz złączenie pojazdu z przyczepą. Będzie również musiał wykonać zadania na placu manewrowym oraz w ruchu ulicznym.

Po uzyskaniu pozytywnej oceny kierowca z kodem 96 będzie posiadał uprawnienia do prowadzenia:

 • pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t (poza motocyklem i autobusem);
 • pojazdów określonych dla prawa jazdy kategorii AM (motorowerów i czterokołowców lekkich);
 • pojazdu samochodowego z przyczepą lekką, której masa całkowita nie przekracza 750 kg;
 • zestawu pojazdów składającego się z pojazdu samochodowego i przyczepy innej niż lekka o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 4250 kg.

PODSUMOWANIE:

 • Kod 96 do kategorii B oznacza, że posiadacz takich uprawnień może holować samochodem osobowym przyczepę, której dopuszczalna masa całkowita przekracza 750 kg.
 • Kod 96 do kategorii B jest honorowany na obszarze całej Unii Europejskiej.
 • Zdobycie takich uprawnień to koszt od 1000 do 2000 zł

Anna Rychlewicz
Anna Rychlewicz

Absolwentka dziennikarstwa i zarządzania mediami. Na świat patrzy przez pryzmat tego, jakimi słowami może go opisać. Nieustannie poszerza horyzonty podejmując się tematów z zakresu turystyki, językoznawstwa czy tematyki kryminalnej. Od kilku lat związana z branżą ubezpieczeń. W wolnym czasie eksploruje otoczenie czytając i prowadząc bloga.

Międzynarodowe prawo jazdy
Międzynarodowe prawo jazdy Autor Agata Wiśniewska Komunikacyjne
Do kierowania pojazdem mechanicznym i uczestniczenia w ruchu drogowym w Polsce oraz krajach należących do Unii Europejskiej, w zupełności wystarczy uzyskane w kraju prawo jazdy. Jednak co w sytuacji, gdy wyjeżdżasz na inny kontynent i również tam potrzebny Ci będzie samochód? W takim przyp...
Czytaj dalej
Prawo jazdy od 16 lat
Prawo jazdy od 16 lat Autor Weronika Cichocka Komunikacyjne
Prawo jazdy od 16 lat? To możliwe! Uprawnienia do kierowania niektórymi pojazdami daje bowiem kat. B1, dedykowana młodym miłośnikom motoryzacji, którzy już teraz chcieliby stać się uczestnikami ruchu drogowego. Jakie możliwości daje kategoria B1 prawa jazdy, ile kosztuje i czy opłaca si...
Czytaj dalej